Kluby sprzętoweATOLL- czyli filozofia brzmienia made in France.

Czyli bractwa – kluby zrzeszające miłośników określonej marki sprzętu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#1 ATOLL- czyli filozofia brzmienia made in France.

Post autor: Simpson » ndz 10 wrz 2017, 13:28

Do udziału w klubie zapraszam wszystkich posiadaczy sprzętu firmy Atoll.

Firma ATOLL została założona we wrześniu 1997r. i z biegiem lat rozszerza swój asortyment wprowadzając coraz to nowe podzespoły, a także ciągle ulepsza swoje flagowe produkty.

Urządzenia francuskiej firmy Atoll są składane ręcznie w normandzkiej miejscowości Brecey.

Wielkim atutem marki jet to, że niemal wszystkie podzespoły (za wyjątkiem wykonywanej w Wielkiej Brytanii obudowy), powstają we Francji.

Jest to marka dość młoda na rynku, ale już zdążyła zdobyć dość dużą grupę zwolenników.

Proszę o wypowiedzi na temat swoich wrażeń związanych z obcowaniem z tymi urządzeniami, informacje o sprzęcie towarzyszącym i komponentami z jakimi grają: kolumny, odtwarzacze, przewody itd.

Od pewnego czasu sam posiadam wzmacniacz Atoll IN100SE. Następnie w moim systemie także znalazł swoje miejsce przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC) tejże marki, czyli Atoll DAC 100 SE, który świetnie uzupełnia przekaz kreowany przez francuską markę.

Wskazane byłoby, aby Koledzy biorący udział w dyskusji wklejali zdjęcia swoich wzmacniaczy, cedeków, DAC'ów itp.

Belfer54

#2 Re: ATOLL- czyli filozofia brzmienia made in France.

Post autor: Belfer54 » ndz 10 wrz 2017, 16:00

Zgłaszam akces do Klubu Atolla.

Z urządzeniami tej firmy obcuję od ok. 10 lat. Pierwszy trafił do mnie odtwarzacz Atoll CD100 w wersji MK3.
Z czasem dołączyły do niego inne urządzenia Atolla, mianowicie wzmacniacz Atoll IN 200, Atoll DAC 100 SE i na końcu transport Atoll DR200SE-2.

Wzmacniacz na dzień dzisiejszy napędza kolumny ADAM Pencil, do których podłączony jest kablem Tellurium Q Black.
DAC ze wzmacniaczem połączony jest IC firmy Acrolink. Wszystkie urządzenia współpracujące z DAC, czyli transport Atolla, DVD Pioneera, BL Asusa łączone są kablami coaxial firmy MIT.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#3 Re: ATOLL- czyli filozofia brzmienia made in France.

Post autor: Simpson » ndz 01 paź 2017, 11:46

Czyli klubowiczów już się nam pojawia ;)

Zanim przedstawię w klubie dokładnie swoje urządzenia marki Atoll zachęcam odwiedzających do lektury sąsiedniego działu, w którym to przypadku Atoll DAC 100SE zwyciężył w teście porównawczym z konkurentami teoretycznie mocniejszymi. Przyznam się, że temu DAC niestety nie dawałem szans w starciu z Hegel'em, czy iFi Audio. Byłem prawie przekonany o tym, że nie Atoll u mnie wyląduje, zaś stało się jak się stało ;)
Podobny tekst ukazał się też wcześniej na innym forum.

Link do materiału:

viewtopic.php?f=35&t=89#p1031

Jednym zdaniem mogę wspomnieć, że Atoll DAC100SE przerósł moje oczekiwania, ale po szczegóły na temat tego jak Atoll DAC rozprawił się z konkurentami zapraszam do powyższego testu (link powyżej)

Belfer54

#4 Re: ATOLL- czyli filozofia brzmienia made in France.

Post autor: Belfer54 » ndz 01 paź 2017, 13:47

Simpson jak tylko mogę się cieszyć, że DAC Atolla zdobył Twoje uznanie.
Liczę na, to że będzie nas więcej w tym klubie. Liczę na Kolegów, którzy mają urządzenia firmy Atoll, jak też na Kolegów, którzy chcieliby się z nimi zaprzyjaźnić. :D

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#5 Re: ATOLL- czyli filozofia brzmienia made in France.

Post autor: Simpson » pn 09 paź 2017, 14:29

Postanowiłem pokrótce przedstawić sylwetkę wzmacniacza Atoll IN80SE.

Jest to niższy model niż wzmacniacz Atoll IN100SE, ale także tańszy (różnica w cenie między IN80, a wyższym modelem IN100SE to 800 zł).
W ofercie firmy znajdują się także jeszcze niższe modele, gdzie stawkę rozpoczyna model Atoll IN30 – kosztujący niecałe 2000 zł, następną propozycją stanowi konstrukcja o nazwie Atoll IN50SE w cenie katalogowej niespełna 3000 zł. Firma Atoll posiada także zdecydowanie wyższe klasowo wzmacniacze w postaci IN100SE IN200SE, IN300SE, IN400SE, gdzie ostatni tu wymieniony model to cena bliska 22 000 zł.

Jednakże na chwilę obecną skupię się na modelu Atoll IN80SE.
Jak już wcześniej było wspomniane, firma swoje produkty wykonuje ręcznie we Francji, zaś na każdym kroku producent podkreśla, iż Atoll to wysokiej klasy dźwięk w przystępnej cenie. No i ja osobiście skłaniam się do tego hasła reklamowego.

atoll-in80-aaa.jpg

big_in80.jpg

Atoll IN80 SE jest to wzmacniacz zintegrowany o mocy 2 x 80 W/ 8 Ω, 2 x 120 W/4 Ω ,
Posiada 4 gniazda wejściowe: (CD, Tuner, Video, Aux) + 1 Tape In + 1 ByPass
Gniazda wyjściowe: 2 x pary terminali głosnikowych + 2 PreOut + 1 TapeOut
Łączna pojemność kondensatorów: 30 000 μF
Kolor: Czarny, Srebrny

Wymiary 440 x 280 x 90 mm
Waga to 8 kg

atoll-in80-gniazda.jpg

Jeśli zaś chodzi o opis brzmienia znalazłem kilka testów, które dość szczegółowo to opisują. Do testów podchodzę sceptycznie, ale osoby szukające wzmacniacza w cenie ok 3400 zł powinny koniecznie przejrzeć literaturę, zaś późniejszy krok powinien być skierowany na odsłuchy porównawcze

Odnośniki do jednego z testów:

http://www.avtest.pl/archiwum/technics/ ... ?showall=1

I konkluzja z powyższego tekstu:

IN80 se to zdecydowanie najdynamiczniejszy wzmacniacz testu, który w dodatku nie ma tendencji do jakiejkolwiek natarczywości – a to już należy do rzadkości. Udanie łączy muzykalność z szybkością. Relacja pomiędzy dynamiką a komfortem odsłuchu jest najlepsza w grupie. Co więcej – Atoll sprawia autentyczną frajdę przy słuchaniu rocka.

cytat z innego opisu:

W swoim przedziale cenowym, zarówno w kwestii jakości wykonania, ale przede wszystkim brzmienia, stawia konkurentom bardzo wysoko poprzeczkę. I przeważnie pozostawia ich daleko w tyle.

@Belfer54 , Ty posiadasz wzmacniacz Atoll IN200SE, może wspomniałbyś w wolnej chwili co skłoniło Cię do tego wyboru, opisałbyś swój model ?
Ja posiadam wzmacniacz Atoll IN100SE, opis i swoją drogę do wyboru akurat tego modelu opiszę w późniejszym czasie.

fotografie pozwoliłem sobie zapożyczyć ze strony avtest.pl.

Belfer54

#6 Re: ATOLL- czyli filozofia brzmienia made in France.

Post autor: Belfer54 » pn 09 paź 2017, 19:44

Zostałem wywołany do odpowiedzi zatem napiszę parę słów.
Zakup wzmacniacza firmy Atoll chodził mi po głowie od kilku lat. Za każdym razem jak byłem w salonie Audio Forte miałem w czasie testów kolumn, czy też innych urządzeń kontakt jak nie z CD to ze wzmacniaczami firmy Atoll.
Początkowo zamierzałem kupić przedwzmacniacz i końcówkę mocy z serii 200 lub 300.
Zestaw taki w założeniach miał współpracować z kolumnami ADAM Pencil.
W czasie odsłuchów zdecydowałem, że odpowiednim będzie jednak wzmacniacz IN200.
Po części do tego wyboru skłoniły mnie parametry techniczne Atoll IN200. Pod maską kryją się dwa trafa, czyli wzmacniacz jest konstrukcją dual mono, jego wzmocnienie przy 8 ohm 120W, przy 4 ohm 200W satysfakcjonowało mnie. Do tego dwie pary tranzystorów MOSFET na kanał zapewniają przyzwoitą ilość prądu. Warto też dodać, że Atoll IN200 ma wyjście bypass.
Zaletą zakupu w Audio Forte było to, że w każdej chwili wzmacniacz ten mogłem odwieźć. Zatem mogłem spokojnie wygrzewać go w domu i testować z dostępnymi wówczas kolumnami.

Odsłuchy potwierdziły, że wzmacniacz ten potrafi wydobyć z muzyki głębię, przestrzeń, szczególnie z utworów granych na instrumentach akustycznych. Swoją klasę potwierdzał też w innych gatunkach muzyki, zarówno pięknie prezentują się wokale żeńskie, jak też ostre rify gitarowe, czy duże składy orkiestralne. Wzmacniacz charakteryzuje się sporą dynamiką, przy tym dużą szczegółowością. Niskie tony, czyli bas jest głęboki. mocny, sprężysty. Może nie jest tak szybki jaki prezentują wzmacniacze innych firm, ale jego linia basu jest wręcz urzekająca, czytelna i melodyjna. Średnica jest barwna, otwarta i plastyczna. Nie dominuje, jest jej tyle ile powinno być. Wysokie tony są subtelne, bez zbędnej krzykliwości, choć potrafią się pięknie zaprezentować w proporcji odpowiedniej do ich ilości zawartej na nagraniach.

Wzmacniacz Atoll IN200 testowany był na kolumnach Xavian XN 125SE, Chario Lynx, ADAM, Chario Delphinus. Ze wzmacniaczem grały odtwarzacze Atoll CD100, Cayin CDT15. Później i obecnie Atoll DAC 100 i transport DR200. Kable głośnikowe jakich użyto, to MIT-a Matrix12, Van den Hul The Wind Mk I Hybrid, Cardas Crosslink. Nie są to kable z wysokiej półki, raczej z bardzo średniej półki cenowej. Najbliżej moich oczekiwań zagrał Tellurium Q Black i aktualnie nie sądzę, abym w rozsądnej cenie znalazł lepszy kabel.

Muzyka jakiej użyto do testów:
- Elisabeth Karten - Flux
- Andreas Vollenweider - Caverna Magica
- J.S. Bach Koncerty Brandenburskie,
- koncertowa płyta Nazareth,
- Mettalici S&M,
- Led Zeppelin - Houses of The Holy.

Testy pozwoliły mi potwierdzić słuszność zakupu wzmacniacza, który miał stworzyć drugi system lub jak kto woli trzeci.
Moim zdaniem nie ma marek, które produkują sprzęt w Europie i są w stanie zaoferować urządzenia o takiej wartości muzycznej. Oby tak dalej. :)

Garos
Nowicjusz Audiolub

#7 Re: ATOLL- czyli filozofia brzmienia made in France.

Post autor: Garos » wt 17 paź 2017, 08:57

Witajcie :)

Dzięki Simpson za zaproszenie :D

Od tygodnia posiadam Atolla in100 :D , przesiadłem się z Cambridge Audio Azur 651A + CD 640C V2 ( który jest do sprzedania )
Wkrótce będę szukał używanego odtwarzacza CD Atolla i również 100.

Jeśli chodzi o okablowanie a dokładnie o RCA to co warte jest uwagi w cenie do 500 zł. do Atolla ?

Pozdrawiam
Garos :)
Gdzie zaczyna się pasja tam kończy ekonomia :lol:

Angel

#8 Re: ATOLL- czyli filozofia brzmienia made in France.

Post autor: Angel » wt 17 paź 2017, 16:12

Cześć @Garos. Ja też lubię sprzęt Atolla.
Może opiszesz co się zmieniło w dźwięku po przejściu z CA na Atolla?
A jakie masz kolumny, jakiej wielkości pokój? Napisz trochę o tym.
Przewody kupuje się na końcu. Dobierając do zestawu. Najpierw warto posłuchać na tych, które masz.
A jakie masz? Interkonekty, głośnikowe, zasilające. Może jakaś listwa z filtrami, kondycjoner?
Wszystko to jest ważne. A najważniejsze jakiej muzyki słuchasz i jakiego typu dźwięku szukasz? Bo na pewno CA i Atoll, to dwie dość różne szkoły dźwięku. Wiesz to, bo sam doświadczyłeś.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#9 Re: ATOLL- czyli filozofia brzmienia made in France.

Post autor: Simpson » wt 17 paź 2017, 17:47

Witam i ja Cię @Garos , bardzo miło, że wpadłeś do Nas ;)
@Angel poruszył bardzo ważne kwestie, napisz jak najwięcej o tym, o czym wspomniał zadając Ci powyższe pytania, a zapewne uda się coś dobrego dobrać.

Atoll'a masz IN100 SE, czy IN100 ?
Atoll jest bardzo wrażliwy na okablowanie, więc bardzo dobrze, że myślisz o nich poważnie. Jeśli szukasz CD Atoll'a, to nie wiem, czy @Belfer54 za jakiś czas nie będzie miał do sprzedania takiego właśnie modelu.
Czekamy zatem na odzew, zaś w klubie zachęcam do aktywnego uczestnictwa, opisów wrażeń przy różnych testach, odsłuchach itp ;)

Garos
Nowicjusz Audiolub

#10 Re: ATOLL- czyli filozofia brzmienia made in France.

Post autor: Garos » wt 17 paź 2017, 20:12

Witam ponownie :)

Z Cambridge byłem bardzo zadowolony ponieważ gra bardzo naturalnie i gra ładnie górą oraz dołu nie brakuje jak często można wyczytać.
Atoll in100 SE gra fajniejszym basem, miękki i ładnie się rozchodzi, góra jest jeszcze bardziej słyszalna i ma dużo więcej mocy. Według mojej oceny-ucha Atoll dostosowuje się do muzyki, ja słucham bardzo różnej : rock, rock progresywny, heavy metal, pop, trochę z klimatu jazzu i bluesa.
Cambridge w heavy nie do końca dawał rady, Atoll wie jak taki rodzaj muzyki zagrać ;)
Kolumny to Audio Academy Phoebe III, łódzka manufaktura, grają cudownie :shock:
W tej chwili kable głośnikowe to Norstony, kable zasilające to zwykłe od sprzętu jakie daje producent.
Pokój w którym gra sprzęt około16 m.kw.

Dźwięk jakiego oczekuje to piękna góra i środek ale oczywiście bas też jest ważny bo przy cięższej muzyce jest potrzebny.

Czy faktycznie @Belfer54 będzie sprzedawał odtwarzacz CD i jeśli tak to kiedy ? ;)

Z góry dzięki za podpowiedzi :)

Pozdrawiam
Garos

Belfer54

#11 ATOLL- czyli filozofia brzmienia made in France.

Post autor: Belfer54 » wt 17 paź 2017, 20:54

Garos miałem sprzęt Cambridge, tzn. wzmacniacze, ale długo u mnie nie zawitały. Było to dosyć dawno. Miałem też Audio Academy Phoebe w wersji pierwszej. Kolumny wspominam bardzo miło. Świetnie grały z Baltlabem i paroma innymi wzmacniaczami. Niestety zmiany w systemach spowodowały, że zastąpiły je inne kolumny.
Tak jak napisałeś wzmacniacz Atoll IN100 to zupełnie inna filozofia dźwięku. Jeśli będziesz dalej rozwijał system proponuję, abyś zastanowił się nad wymiana kabli zasilających do wzmacniacza i odtwarzacza. Najtańsze i najsensowniejsze rozwiązanie to zakup na rynku wtórnym kabli firmy Groneberg. Droższe rozwiązanie to Furutech FP-314Ag a jeszcze lepiej wersja II tychże. Nie daj się namówić na jakieś tanie sieciówki w stylu Melodika. Szkoda pieniędzy.
Owszem rozważam sprzedaż Atolla CD 100 mk3. Jak na razie gra z Sansui alpha 707DR. Tworzą świetny duet. Natomiast kiedy będę sprzedawał? Zastanawiam się nad tym dosyć mocno.

Garos
Nowicjusz Audiolub

#12 Re: ATOLL- czyli filozofia brzmienia made in France.

Post autor: Garos » czw 19 paź 2017, 20:02

U mnie też Cambridge długo nie grało bo od kwietnia br. ;)
Ktoś podpowiedział mi Atolla do moich kolumn i jak pojechałem na odsłuch i porównałem z Cambridge to stwierdziłem, że muszę mieć Atolla :D
Jak już kupię CD to będę myślał o okablowaniu :) chociaż już małżonce powiedziałem, że to koniec zakupów ;) bo jak w kwietniu kupiłem Cambridge to powiedziałem, że to już na dłużej zagrzeje miejsce ale jednak stało się inaczej :D

Właśnie sprzedałem dzisiaj wzmacniacz Cambridge i w sobotę będę kupował Atolla CD100 :lol:
Został do sprzedania CD Cambridge.

Pozdrawiam
Garos :)

Garos
Nowicjusz Audiolub

#13 ATOLL- czyli filozofia brzmienia made in France.

Post autor: Garos » pt 27 paź 2017, 09:35

Witajcie :)

A co tutaj taka cisza ? ;)

Od soboty jestem szczęśliwym posiadaczem odtwarzacza CD Atoll CD100 se :D i codziennie słucham muzyki i nie mogę się nasłuchać :lol:
Rewelacja, w takim zestawie tkwi moc :shock:

Pod zestaw zacząłem testować interkonekty :
Van den Hul The Name 295 zł - szału nie ma, trochę więcej słychać góry ale w porównaniu do kabli które mam za 60 zł to nie warto.
Tara Labs TL-101 690 zł - rewelacja, piękna górą, cudowna średnica i bardzo fajny bass :o Bardzo czysto grają, przejrzyste, wokal ładnie wychodzi z środka, nie gubi się.
Tara Labs TL-201 920 zł - jeszcze więcej góry (dla mnie już trochę za dużo) i przez to chyba trochę średnica wycofana-taki moje odczucia.
Wokal jeszcze bliżej wychodzi do słuchacza, bass mięciutki.

Najbardziej mi przypasowały Tara Labs TL-101, teraz pozostało uzbierać kasę na kable :lol:

Sanwing

#14 ATOLL- czyli filozofia brzmienia made in France.

Post autor: Sanwing » pt 27 paź 2017, 15:04

Witaj Garos.
Polecam zerknąć na kable Pana Marka http://mbaudiocable.pl.
Przewody bardzo dobrej jakości w przystępnych cenach, a Pan Marek jest bardzo serdecznym człowiekiem, który również pomoże Ci w tym niełatwym wyborze (jak sam się przekonujesz bardzo ważnym).
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#15 ATOLL- czyli filozofia brzmienia made in France.

Post autor: Simpson » pt 27 paź 2017, 18:17

@Garos , gratuluję świetnego odtwarzacza !

Bardzo dobrze, że bardzo poważnie myślisz o kabelkach, ale się z zakupem nie spiesz i przetestuj jeszcze kilka modeli jeśli możesz. Propozycję @Sanwing także poważnie rozważ. Z tego co widzę, to kwotę także na nie przeznaczasz odpowiednią, tak trzymać. Pamiętaj, że Atoll'e są na okablowanie wrażliwe, zaś wspólnie ze sobą zgrywają się wyśmienicie (z innymi komponentami także). Wiem co mówię, gdyż po testach też DAC Atoll'a wylądował u mnie nie ze względu, że to Atoll, zaś ze względu na to, że zwyciężył w testach porównawczych.

Ja w swoim systemie używam kabelka RCA Kimber Tonik, ale w testy jeszcze się nie bawiłem, po prostu kupiłem go bardzo okazjonalnie, grzech było nie skorzystać.

Może napiszesz coś więcej na temat różnic w okablowaniu, które testowałeś ? A może zamieść także fotografię systemu w dziale "nasze systemy"

viewtopic.php?f=7&t=92&start=60

Także liczę na Ciebie (w uczestnictwie) w tym wątku entuzjastów i posiadaczy zacnych sprzętów marki Atoll 8-) - taka grupa wybrańców :D

ODPOWIEDZ