Kluby sprzętoweJoLida

Czyli bractwa – kluby zrzeszające miłośników określonej marki sprzętu.

Autor tematu
Belfer54

#1 JoLida

Post autor: Belfer54 » pn 06 lis 2017, 08:45

Szanowni Forumowicze powołuje do życia klub wzmacniaczy i urządzeń firmy Jolida. A może powinienem napisać JoLida.

Wiem wzmacniacza tej firmy aktualnie nie posiadam. Jednak może zdarzyć się, że stanę się jego właścicielem. Po za tym liczę na to, że znajdzie się sympatyk, posiadacz urządzeń tej firmy (niekoniecznie wzmacniacza), który podzieli się z nami Swoja wiedzą i spostrzeżeniami.

Ok. 2007 r. wzmacniacz Jolida 102B kupiłem i był istotnym elementem mojego systemu. Wzmacniacz za czas jakiś powędrował do kolegi z forum AS. O wzmacniaczu tym pisałem też na dwóch forach. Wzmacniacz pracuje na 4 lampach EL84 w stopniu mocy oraz 12AT7 i 12AX7 w stopniu wejściowym. Maksymalna moc wyjściowa: 25 W na kanał przy 8 omach. Napisze tak. Nie była to lampa moich marzeń. Nie twierdz, że wzmacniacz ten jest zły. Gdy go kupowałem musiałem pójść na kompromis. Po prostu chciałem mieć Lampe tej firmy, jednak życie jest życiem.
Słuchałem wówczas wielokrotnie wzmacniacza Jolda 502B. Niestety był poza moim zasięgiem. Do dziś jeden z Panów z firmy AudioForte ma w domu ten wzmacniacz.

Tutaj krótka informacja o wzmacniaczu 102B:
http://www.digitec-derouet.com/photos/d ... d_102b.pdf

Zanim przedstawię krótką historię tej firmy wyjaśnię coś. Otóż pojawiają się głosy, że firma od początku produkowała swoje urządzenia w Chinach. Nie jest to prawdą. Firma od początku swoje wzmacniacze i inne urządzenia produkowała w stanie Maryland. Dopiero po kilku latach przeniosła produkcję do Azji.

Firma JoLida założona została w 1983 r. w stanie Maryland w USA. Początkowo firma zajmowała się projektowaniem dużych transformatorów przemysłowych oraz części elektronicznych. W roku 1991 w firmie uznano, że jeśli wielkość transformatorów zostanie zredukowana, byłyby one bardzo użyteczne dla wzmacniaczy lampowych. Idąc tym tropem po czterech latach projektowania i eksperymentowania w 1995 r. firma JoLida uruchomiła na rynku amerykańskim linię produkcyjną integrowanych wzmacniaczy stereofonicznych.
Wiedza nabyta przez lata połączona z badaniami i wysiłkiem inżynieryjnym zaowocowała tym, że wyprodukowano serię unikatowych urządzeń w postaci wzmacniaczy lampowych JD 202A, JD 302A, JD 502A i JD 80lA. Potem przyszła kolej na serię B wzmacniaczy Jolida.

Od początku firma kładzie nacisk na rozwój nowych wzmacniaczy i ulepszenie istniejących.
Nic się nie zmieniło po tym jak firma po kilku latach przeniosła produkcję do Chin. Firma nadal dba o wysoką jakość swoich produktów.
Projektując wzmacniacze firma kieruje się trzema kryteriami:
1. Jakość dźwięku. Inżynierowie firmy dbają, aby projekty, produkty miały niski poziom szumu, czytelność w zakresie średnich tonów, odpowiednią dynamikę. Istotą jest dbałość o właściwe proporcje w dźwięku, brak zniekształceń.
2. Wysoka jakość i użyteczność urządzeń, przy relatywnej niskiej cenie.
3. Niezawodność. Wszystkie wzmacniacze wykorzystywane są z użyciem wysokiej jakości części zapewniających dźwięk i niezawodność. Każdy wzmacniacz jest testowany zarówno pod względem fizycznej jakości, jak i stabilności elektronicznej przez co najmniej 48 godzin przed dostawą do sprzedawcy.

Aktualnie firma ma bogaty asortyment produktów, począwszy od wzmacniaczy lampowych, skończywszy na urządzeniu do redukcji przesłuchów.


Autor tematu
Belfer54

#2 JoLida

Post autor: Belfer54 » sob 11 lis 2017, 07:29

I ciąg dalszy na temat Wzmacniaczy. Tym razem 502B.
Jolidy 502B słuchałem wielokrotnie. Wzmacniacz ten do dziś wzbudza u mnie emocje pozytywne. To co charakteryzuje ten wzmacniacz, to niesamowita przestrzeń, średnica bogata w szczegóły, mocny, nisko schodzący bas. Z tego co mi wiadomo Jolida 502 tworzy świetny duet z kolumnami Living Voice. Taką przynajmniej informację otrzymałem od p. Arka z AudioForte. I szczerze powiedziawszy wierzę mu na słowo.
jolida502B.jpg
Wniosek jaki wyciągnąłem po kilku odsłuchach. Jolida 502B to bardzo dobry wzmacniacz. Jednak trzeba dobrać jej odpowiedni sprzęt towarzyszący, szczególnie, o czym wspomniałem kolumny. Ten wzmacniacz ma duży potencjał. Kolumny z jakimi warto go posłuchać, to np. Audio Physic, czy też ProAc. Myślę, że znalazłoby się więcej, kolumn, które nieźle zagrają z tą lampą.
Jeśli chodzi o kable głośnikowe, to najczęściej polecane są DNM Reson. Z tymi kablami słuchałem i takie poleca p. Arek z AF.

Na koniec niektóre parametry 502BB:
Maksymalna moc wyjściowa: 85 W na kanał przy 8 omach.
Znamionowa moc wyjściowa: 60 W na kanał przy 8 omach.
Pasmo przenoszenia: (przy 1 wata na 8 omów) 8 Hz do 130 kHz + 1 dB.
Impedancja wejściowa: 100 kiloomów.
Czułość wejściowa: 600 mV przy 1KHz dla mocy wyjściowej 60 W.
Impedancja wyjściowa: 4 omy i 8 omów.
Lampy w stopniu końcowym - 2 pary (4) 6550 / KT88.
Lampy w przedwzmacniaczu 2 x 12AX7A / ECC83.
Lampy sterujące 2 x 12AT7 / ECC81.


Autor tematu
Sanwing

#3 JoLida

Post autor: Sanwing » pt 02 lut 2018, 18:12

Swojego czasu chodził mi po głowie ciekawy model Jolidy hybrydowej o nazwie JD 1501RC. Urządzenie jest dość rzadko potykanie na rynku wtórnym, powody mogą być dwa: mała ilość kupionych nowych egzemplarzy lub świetna jakość wzmacniacza i niechęć właścicieli do pozbycia się ich.
@Belfer54 czy miałeś okazję słuchać tego wzmacniacza, jakie wrażenia? Ewentualnie czy wiesz jak wygląda obsługa kolumn o niskiej impedancji. Niestety nie mogę się doszukać konkretnej informacji czy są obsługiwane kolumny 4 ohm.
Pozdrawiam.


Autor tematu
Angel

#4 JoLida

Post autor: Angel » pt 02 lut 2018, 21:13

@Sanwing, Jolida JD 1501 BRC obsługuje kolumny o 4 omowej impedancji.
http://www.jolida.com/product/jd-1501-brc
Jak jest z Jolidą JD 1501 RC, nie wiem. Też nie trafiłem na żadne dane dotyczące 4 omowych obciążeń.

Co do dźwięku, to jest połączenie lampowego czaru z mocą tranzystora. Bardzo interesujące brzmienie.


Autor tematu
Belfer54

#5 JoLida

Post autor: Belfer54 » sob 03 lut 2018, 08:10

To może i ja dorzucę kilka słów.
Jak już @Angel wspomniał Jolida 1501RC to hybryda, czyli przedwzmacniacz lampowy i wzmacniacz mocy MOSFET w jednym. Wzmacniacza słuchałem dosyć dawno, zatem trudno mi w tej chwili precyzyjnie napisać jak brzmi. Na podstawie zapamiętanych wrażeń mogę jedynie napisać, że wzmacniacz ten gra dźwiękiem szybkim, detalicznym a jednocześnie ciepłym charakterystycznym dla wzmacniacza lampowego.

Trzeba wspomnieć, że wewnątrz w sekcji zasilania zamontowany jest duży transformator toroidalny. A wnętrze wzmacniacza wygląda niemal wzorcowo.
Jak to bywa w urządzeniach lampowych lub na poły lampowych dźwięk można modyfikować doborem/ wymianą lamp w sekcji przedwzmacniacza.

Nie pamiętam, o jakiej impedancji były podłączane kolumny do wzmacniacza. Wg danych technicznych, do JD 1501RC zaleca się podłączać kolumny o impedancji 8 ohm.
Jak wspomniał @Angel obecnie produkowany JD 1501 BRC obsługuje kolumny o impedancji 4 i 8 ohm.
jd1501brc_front_0.jpg

Awatar użytkownika

Miles
Administrator
Posty: 567
Rejestracja: pt 08 wrz 2017, 09:22
Lokalizacja: Wałbrzych

#6 JoLida

Post autor: Miles » sob 03 lut 2018, 09:26

Akurat trzy tygodnie temu miałem okazję słuchać wzmacniacza Jolida, o ile pamięć mnie nie myli był to model JD 1501RC. Wzmacniacz grał z modyfikowanymi kolumnami Dali, które wg słów właściciela były "czymś pomiędzy Dali 8008 a 850". Jakie by to nie były Dali, to pewnie miały 4 ohmową impedancję. Źródłem był odtwarzacz, który kupowałem :D

Oczywiście słuchałem tego zestawienia zbyt krótko by się tu mądrować, jednak pierwsze wrażenie (które czasem bywa najcelniejsze), było mniej więcej takie jak powyżej napisał Belfer - dźwięk detaliczny i przejrzysty, ale nie chłodny. Raczej jego temperaturę określiłbym jako "fizjologiczne ciepło", o ile istnieje takie pojęcie :D

Niestety pomieszczenie było dość "gołe" i niskie tony z tych Dali momentami zaczynały dudnić i przykrywać przekaz. Szkoda, zwłaszcza że właściciel zestawu sam przyznał że dudni i to jeszcze zanim zaczęliśmy słuchać, więc miał świadomość niedomagań akustycznych. No ale każdy ma tak jak lubi, nic mi do tego. Może po prostu słuchaliśmy zapasowego systemu, a w drugim salonie był ukryty prawdziwy graj-end :D

Reasumując w krótkim odsłuchu Jolida pokazała się jako wzmacniacz w moim typie, czyli łączący dobrą barwę z rozdzielczością, więc jak nadarzy się okazja chętnie dokładniej posłucham urządzeń tego producenta.
"Zero polityki. Zero reklam. Za to starannie wyselekcjonowana muzyka i towarzyszące jej mądre słowo." :

https://patronite.pl/rockserwisfm


Autor tematu
Sanwing

#7 JoLida

Post autor: Sanwing » sob 03 lut 2018, 15:52

Muszę przyznać, że Jolida wydaje się być jednym z najlepszych wzmacniaczy używanych w cenie do 2000 złotych. Bardzo mnie ciekawi jej brzmienie. Może kiedyś uda się posłuchać tego jakże ciekawego i bardzo porządnie wykonanego wzmacniacza. @Belfer54 wspomniałeś jeszcze o bardzo ciekawych kablach głośnikowych DNM Reson w jednym poście. Czy mógłbyś wyrazić swoją opinię na temat tego przewodu. Często można go kupić u nas w kraju za nieduże pieniądze, ale czy będzie równie dobrze sprawował się jako łącznik tranzystora z kolumnami co w przypadku Jolidy lampowej?


Autor tematu
Belfer54

#8 JoLida

Post autor: Belfer54 » sob 03 lut 2018, 19:19

@Sanwing kable firmy DNM/Reson znane są dosyć dobrze w naszym kraju. Przez jakiś czas używałem kabli głośnikowych tej firmy, również w połączeniu ze wzmacniaczami tranzystorowymi> do dziś używam czterożyłowego kabla głośnikowego do systemu Cyrusa. Jednak, gdybym miał cokolwiek radzić, to kable DNM, zarówno głośnikowe jak i Interkonekty RCA świetnie spisują się w systemach lampowych. I nie jest to tylko moje zdanie, ale też opinia dystrybutora kabli tej firmy.


Autor tematu
Angel

#9 JoLida

Post autor: Angel » sob 03 lut 2018, 20:14

@Sanwing, jeśli mogę się tu wciąć niepytany. 8-)
Ja natomiast używałem tych przewodów w bi-wiringu pomiędzy wzmacniaczem Densen B-100 (czyli tranzystorem, ale bardzo "lampowo" grającym) a kolumnami Sonus Faber Minuetto.
Była to dość wczesna produkcja DNM Reson w wersji pojedynczej (czyli nie do bi-wiringu).
Po kilku próbach odsłuchowych łaczyły ze wzmacniaczem głośnik nisko-średniotonowy a na wysokich tonach pozostawiłem wcześniej używane Van den Hul CS122 Hybrid (wersja w ciemnozielonej izolacji - późniejsze były w beżowej - trochę inaczej grały).
Resona dałem na dół, ponieważ pokazywał niskie tony bardziej sprężyście, mocniej, głębiej.
Żałowałem tylko, że nie ma średnicy tak soczystej, ładnie wypełnionej jak CS122.
Wysokie Reson miał trochę mocniejsze, twardsze niż VdH, który z kolei miał je delikatniejsze, bardziej zwiewne, choć nie pozbawione blasku. I takie akurat bardziej mi wówczas odpowiadały.
Dlatego @Belfer54 dobrze radzi, że DNM Reson raczej lepiej sprawdzi się z lampowcem, czy bardzo soczyście grającym w średnicy tranzystorowcem, ponieważ ten przewód ma dobrą, ale moim zdaniem trochę suchą średnicę.
Druga sprawa, to może się nie sprawdzić również w zastosowaniu do wzmacniaczy o większych mocach, zasilających niskoskuteczne, wymagające kolumny. Gdzie do głośników płyną prądy o większym natężeniu.
Swoją drogą, to naprawdę bardzo dobry przewód w swojej cenie. Warto kupić, szczególnie z drugiej ręki. Ale jak pisaliśmy, trzeba wiedzieć do czego.


Autor tematu
Sanwing

#10 JoLida

Post autor: Sanwing » sob 03 lut 2018, 20:47

Dziękuję za wszelkie informację. Nie będę zaśmiecał wątku klubowego dopytując o kable. Kiedy przyjdzie czas zapytam w odpowiednim dziale, bo nie ukrywam, że chciałbym protestować kilka budżetowych kabli. Mam nadzieję, że wątek Jolidy będzie się rozwijał bo mają wspaniałe wzmacniacze, a hybryda pozostaje w kręgu moich zainteresowań. :)


Autor tematu
Aro1991

#11 JoLida

Post autor: Aro1991 » sob 03 lut 2018, 21:48

Dziś miałem na tyle siły by poszukać czy w naszym kraju były ciekawe aukcje z Jolida. Okazuje się że kilkanaście aukcji jest w archiwum Allegro.
Cenowo od 1500-4500zł (hybrydy tańsze a typowe lampowce z górnego pułapu cenowego).
Mnie najbardziej ciekawi w hybrydach Jolidy muzykalność (mogło by się sprawdzić w kolumnach NHT).
Jak narazie to moje gdybanie :)


Koneho
Nowicjusz Audiolub
Posty: 14
Rejestracja: ndz 17 gru 2017, 22:06
Lokalizacja: Olsztyn

#12 JoLida

Post autor: Koneho » sob 03 lut 2018, 23:08

@Aro1991 też co jakiś czas sprawdzam zarówno polskie portale aukcyjne jak i zagraniczne. Ciężko jest coś używanego znaleść. Jak już to nowe z USA, ale trzeba przyznać, że ceny w miarę atrakcyjne jak na nowe. Tak się czasami zastanawiam, czy mało osób je posiada, czy są tak dobrymi wzmakami w stosunku jakość/cena, że nikt nie chce się ich pozbywać ;)


hFast
Nowicjusz Audiolub
Posty: 1
Rejestracja: czw 03 sty 2019, 20:03

#13 JoLida

Post autor: hFast » czw 03 sty 2019, 20:13

Kiedyś zmieniałem sprzęt co kilka miesięcy. Odkąd złożyłem zestaw JD100 i 1501RC oba na lampach PSVANE, +Elac FS 137 Jet nie mam najmniejszej ochoty na dalsze eksperymenty. Nie jest to zestaw marzeń, ale za rozsądne pieniądze mam bardzo przyjemny sprzęt do słuchania wszelkiej muzyki. Zatem nie ma co się dziwić, że na rynku wtórnym nie można tego znaleźć bo sprzęt ma duszę i fajnie gra. A trafiłem tutaj poszukując DAC Jolidy bo obecny mocno odstaje od ww. klocków.
Pzdrwm
hFast


lenny67
Nowicjusz Audiolub
Posty: 1
Rejestracja: pt 05 kwie 2019, 11:25

#14 JoLida

Post autor: lenny67 » pt 05 kwie 2019, 11:39

Witam wszystkich fanów firmy Jolida.
Jestem szczęśliwym posiadaczem rzadko spotykanej u nas hybrydy Jolida JD1501 S. Mam go od jakiś 4-5 lat, jest to wersja o poszerzonej obudowie, zmienionymi lampami w przedwzmacniaczu, okablowaniu wewnętrznym i zupełnie innymi gniazdami przyłączeniowymi (znacznie lepszej jakości) niż w wersji 1501 bez "S" (była to seria na inne rynki niż europejski). Wzmacniacz ten zastąpił w moim systemie francuskiego "tranzystorowca" Cairn i gra znacznie lepiej od niego.
Załączniki
jolidajd1501sback1.jpg
jolidajd1501s1.jpg


Adamczyk71
Nowicjusz Audiolub
Posty: 1
Rejestracja: śr 03 lut 2021, 12:34

#15 JoLida

Post autor: Adamczyk71 » śr 03 lut 2021, 12:39

hFast pisze:
czw 03 sty 2019, 20:13
A trafiłem tutaj poszukując DAC Jolidy bo obecny mocno odstaje od ww. klocków.
Pzdrwm
hFast
Cześć. Chciałbym trochę odświeżyć temat, bo niedawno kupiłem ten wzmacniacz :)
Jaki w końcu DAC znalazł się w towarzystwie jolki? :)
Kolumny masz dalej Elac czy jakieś zmiany?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość