Kluby sprzętoweDynaudio - Duńska szczypta dźwięku

Czyli bractwa – kluby zrzeszające miłośników określonej marki sprzętu.
Awatar użytkownika

Miles
Administrator

#76 Dynaudio - Duńska szczypta dźwięku

Post autor: Miles » śr 23 wrz 2020, 10:42

@Kaller , jestem bardzo mocno zdziwiony, że z Dynaudio Emit 30 masz wrażenia takie, że jak piszesz:
Kaller pisze:
pn 21 wrz 2020, 10:17
nie czuję basu, żeby zagrało muszę pokrętło przekręcić na 3/4 mocy
oraz:
Kaller pisze:
może trochę za dużo piszczałki na obecna chwilę słyszę
Spodziewałbym się czegoś dokładnie przeciwnego: nadmiaru miękkich i obszernych niskich tonów i zbyt małej precyzji na górze. No a że jeszcze piszesz:
Kaller pisze:
żeby zagrało muszę pokrętło przekręcić na 3/4 mocy
to już jestem całkiem zaskoczony. Gdybym ja przy swoich Dynaudio (Contour s 3.4) dał gałkę głośności na 3/4 to kolumny eksmitowały by mnie z pokoju przez okno razem z kanapą.

Przyczyn może być wiele. Bardzo ważne jest pomieszczenie, jakbyś co nieco tu opisał swój pokój, może dał fotki, albo choć rysunek, wiadomo by było coś więcej w tym temacie. Wzmacniacz - oczywiście. Nie mam pojęcia jak gra ten Music Hall. Oczywiście źródło czy przewody też mają duży wpływ, choć na ogół nie aż taki, żeby z ciepło i miękko grających kolumn zrobić suchotnicze piszczałki. Choć pewnie jakby się uparł, to i tymi elementami osiągnął by taki efekt. Pewnie da się. U mnie przewody głośnikowe (Albedo Monolith) wniosły ogromnie dużo do brzmienia moich Dynaudio, choć w kierunku przeciwnym niż Ty oczekujesz :mrgreen: . Stety - niestety, w audio wszystko ma znaczenie.

W sumie jest jeszcze jedna rzecz, o której dotąd nie wspomniałem. Twój gust brzmieniowy. Być może przywykłeś do mocno przebasowionego brzmienia i teraz normalny, bliski rzeczywistemu brzmieniu instrumentów bas odbierasz jako zbyt słaby? Takie rzeczy się zdarzają. Wg mnie nawet dosyć często. Słuchałeś w ostaniem czasie jakiegoś akustycznego koncertu na żywo? Jakiś jazz beż nagłośnienia, z prawdziwym kontrabasem w składzie? Nie musisz odpowiadać na to pytanie, jak nie chcesz.

Podsumowując:

- napisz jak najwięcej o reszcie zestawu (źródło, kable itp.).
- napisz na czym wcześniej słuchałeś muzyki i jakie miałeś wtedy wrażenia dźwiękowe
- podaj jak najwięcej informacji o pomieszczeniu : wielkość, rodzaj i gęstość umeblowania itp.
- jak chcesz napisz coś więcej o swoim guście muzycznym i brzmieniowym

Jeżeli chcesz, aby te Dynaudio zagrały tak jak napisałeś:
Kaller pisze:
generalnie chciałbym żeby zestaw zagrał ciężkawo.
to wydaje się, że to są kolumny właśnie do takiej roboty. Trzeba popracować nad resztą. Zacznijmy jednak od uzupełnienia informacji.
"Zero polityki. Zero reklam. Za to starannie wyselekcjonowana muzyka i towarzyszące jej mądre słowo." :

https://patronite.pl/rockserwisfm

Kaller
Nowicjusz Audiolub

#77 Dynaudio - Duńska szczypta dźwięku

Post autor: Kaller » pt 25 wrz 2020, 13:29

cześć Miles,

dzięki za odpowiedz i poświęcony czas. Tak z basem możesz mieć rację, choć jak puściłem sobie dzisiaj Tuesday Burak Yeter to bass mnie wkręcił aż miło. Moją żona oczywiście że jest za dużo basu :D

Może zacznę ze dotychczas najlepsze z czego słuchałem muzyki to wieża technics EH790 (wiec lipa). może masz racje z przebasowaną muzyką.
czego lubię słuchać: w sumie wszystkiego oprócz disco polo i większości polskiego rapu ;p (klasyczna, Jazz, blues, pop, reggae,rock, metal), w zależności od nastroju. Wczoraj zapodałem sobie jazzik jak byłem zmęczony, ale nie był jakoś instrumentalnie rozbudowany, brzmiał natomiast jak powinien - relaksująco i stonowanie / spokojnie. nie jestem znawcą jazzu, po prostu albo wpadnie mi w ucho albo nie - uwielbiam smooth jazz cafe vol4 np.
Piszczałkę zbyt wyraźnie słyszę po podkręceniu mocy na 2/3 - ale to może być kwestia moich uszu - tak czy siak potrzebuję trochę bardziej stonowanego brzmienia (lubię głośną muzykę).
Muzyki słucham w salonie zintegrowanym z kuchnia około 50m2, natomiast odległość głośniki -> sofa to około 4m w linii prostej. w pokoju sa zasłony, nie ma dywanu, przy ścianach stoją sofy (przepraszam ale nie mam jak teraz załączyć zdjęcia). Kolumny odstawione od ściany około 40 cm, za nimi są zasłony.
Kable mam miedziane zaciskane bananami w sklepie. Kable są kierunkowe. muzyk puszczam przez BT ze spotify (CD przyjdzie po wzmaku)
Generalnie mam nadzieję uzyskać wyraźny przejrzysty dźwięk, z fajnym głębokim basem, czyli cos co wyciska łzy wręcz z jakości ;p Te dynki tak zagrały na odsłuchu ale w miejscu z rezystorami wytłumionym etc. może kwestia wygrzania?
załączam mój rysunek (prima sort - proszę się nie śmiać to najlepsze co potrawie)

wzmak mam wypożyczony i oddaje, następnego myślałem wytestować nad c369, choć jak widzę mocą jest zbliżony do audio halla.
tu wyczytalem ze ktos ma podobne odczucia do AH jak ja https://forum.audio.com.pl/topic/50897- ... 0-z%C5%82/

będę wdzięczny za sugestie :)
Załączniki
salon.jpg

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#78 Dynaudio - Duńska szczypta dźwięku

Post autor: DiBatonio » pt 25 wrz 2020, 14:24

Może być problem w takim ustawieniu z jakością jakiej oczekujesz.
Przewalisz wiele sprzętu, a i tak nie będzie poprawnie, 40cm od tylnej ściany to trochę mało.
Puszcanie muzyki przez BT, to też slaby wybór.

Kaller
Nowicjusz Audiolub

#79 Dynaudio - Duńska szczypta dźwięku

Post autor: Kaller » pt 25 wrz 2020, 15:42

oki - to jak optymalnie to rozstawic? wiem ze wypadaloby miec trójkąt równoboczny, ale fizycznie nie mam jak tego zrobic. ile odstawic od sciany?
BT to najlepsza opcja na ta chwile. jak juz pisalem CD bede szukal po wzmaku

pozycze jutro NADA i zobacze jak zagra

przy okazji. moje egzemplarze sa made in china. czy to cos zmienia?

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#80 Dynaudio - Duńska szczypta dźwięku

Post autor: DiBatonio » ndz 27 wrz 2020, 16:39

@Kaller
Poczytaj trochę w necie, tak na szybko luknij tutaj.
https://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
Audi9fanatyk też coś o tym pisze.
https://www.audiofanatyk.pl/podstawy-ak ... ow-stereo/

P.S.
Zresztą jak byś poszukał tu na forum, to też znajdziesz.

Kaller
Nowicjusz Audiolub

#81 Dynaudio - Duńska szczypta dźwięku

Post autor: Kaller » pn 28 wrz 2020, 12:04

dzięki ale najwyraźniej odeszliśmy od tematu. chciałem sie dowiedzieć jaki wzmak kupić.
a o ustawienie pytałem o konfiguracje pokoju o którym ktoś napisał ze może się nie zgrać, a nie o to pod jakim katem mam ustawić kolumny. wiec dzięki za linki ale nie dziękuje już to czytałem.

wracając do wzmacniacza:

teraz testuje nad c368 ale przy odpowiednim pogłośnieniu zaczynają strzelać głośniki (przy pewnym natężeniu basu). wzmacniacz wydaje się sobie nie radzić z mocą głośników (180W na 1 kanał ale 120W na 2 kanały)

ktoś polecił mi Cyrus One - ale on ma 2x90w wiec trochę się obawiam ze sytuacja się powtórzy
cambridge cxa61 / 81 - tego nie znam

jest sens sprawdzać nad 388 (wiadomo moc większa - może być opcją)?
jakieś inne propozycje/sugestie?

z góry dziękuje i pozdrawiam.

Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#82 Dynaudio - Duńska szczypta dźwięku

Post autor: Jackobtone » pn 28 wrz 2020, 13:08

Sugerowanie się mocą wzmacniacza na papierze to zgubna droga, którą sam kiedyś podążałem. Zaczynając od 80W wzmacniacza, a kończąc na 120W (przy 8 Ohm). Prawie w każdym przypadku okazywało się, że moc na papierze nie ma większego znaczenia. Mam Naima który znamionowo ma 70W i z powodzeniem napędza kolumny o skuteczności 86db/W (czyli skuteczność taka sama jak w przypadku Twoich Dyniek). Gałkę przekręcam maksymalnie na godzinę 11 (kiedy uszy przyzwyczają się do większej głośności) i wyżej nie wchodzę.

Co do "strzelania" głośników to dziwna sprawa. To strzelanie-strzelanie (tak jak skakanie igły po płycie winylowej) czy strzelanie-pierdzenie? Jeśli ta druga opcja to może po prostu bass-relfex się nie wyrabia (za mała przepustowość powietrza) i pierdzi. Miałem tak z Dynaudio X14. Grały miodnie ale wyszło na to, że to za małe kolumny na powierzchnię w której stały, bo przy mocniej przekręconej gałce bass-reflex wydawał irytujący dźwięk.

Warto poszperać z czym producent łączy swoje produkty (na przykład) na wystawach i pójść tym tropem. Potem zamówić dany wzmacniacz tak jak to robisz teraz i sprawdzać czy gra tak jak byś sobie tego życzył.

Swoją drogą Cyrusa na Twoim miejscu bym jak najbardziej sprawdził. Może Cię zaskoczyć.

Miałem CXA60 i bodajże CXA80 (starsze wersje). To jasne granie, dolnych rejestrów było mało. No po prostu nie wpadły w moje ucho, co nie oznacza, ze Tobie nie przypadną do gustu.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#83 Dynaudio - Duńska szczypta dźwięku

Post autor: DiBatonio » pn 28 wrz 2020, 15:26

Kaller pisze:
pn 28 wrz 2020, 12:04
dzięki ale najwyraźniej odeszliśmy od tematu. chciałem sie dowiedzieć jaki wzmak kupić.
a o ustawienie pytałem o konfiguracje pokoju o którym ktoś napisał ze może się nie zgrać, a nie o to pod jakim katem mam ustawić kolumny. wiec dzięki za linki ale nie dziękuje już to czytałem.
Wyraźnie zapytałeś:
Kaller pisze:
pt 25 wrz 2020, 15:42
oki - to jak optymalnie to rozstawic? wiem ze wypadaloby miec trójkąt równoboczny, ale fizycznie nie mam jak tego zrobic. ile odstawic od sciany?
Wracając do wzmacniacza, to że tam jest na papierze 100W, niekoniecznie musi być mocniejszy w sensie wydajności prądowej.
Pisałem już Atoll AM100 ma 2x100W, a Moon 250i 2x50W, a gra przy tym Atollu jak by miał co najmniej 200W.
O wydajności decyduje konsumpcja prądu i moc transformatora, jego rozmiar też o tym świadczy.
Jak coś Ci strzela w głośnikach, przy dużej głośności, sprawdź jakość połączeń kablowych, wtyki-gniazda, może gdzieś masz słaby styk.
Kiedyś tak miałem na Eposach, okazało się, że zwora była poluzowana, ale u ciebie może być co innego, zacznij jednak od sprawdzenia styków, skręceń na terminalach, połączenia IC.
A może nawet w samych głośnikach, może drivery są na wsuwki, a nie lutowane, może tam, tak można gdybać bez końca, trzeba sprawdzić, na odległość nie da się stwierdzić.

ODPOWIEDZ