• Administrator
  •  
    Pomagamy Naszemu forumowemu koledze - 1% podatku można z pożytkiem przekazać pod właściwy adres.

Szczegóły tu: Pomagamy Audiolubowi

DIYWykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.

seb
Junior Audiolub

#46 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: seb » wt 27 lis 2018, 10:15

Super. Słucham wybuchowej muzyki, to się pewnie dobrze zgra 8-). A gdyby połączyć to jeszcze z Dac Diy w jednej obudowie, to byłoby to coś dla mnie. Tylko koszt pewnie wysoki.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#47 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Simpson » pt 30 lis 2018, 22:26

@seb , jak wykonam "pasywkę" (z wielką pomocą i cierpliwością @Audio Autonomy ) to rozumiem, że będziesz szybkim gościem u mnie na testach ? Może od razu byśmy przetestowali Twojego NAD'a z moimi "Grand Absorber" ? Może one opanują ten "dziwny" bas z NAD'a ? To może być ciekawe doświadczenie...

seb
Junior Audiolub

#48 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: seb » pt 30 lis 2018, 23:39

Na pewno się zamelduję z moim sprzętem. Zobaczymy, czy warto modernizować mój piecyk. Jak piszą znawcy Nadów, największym ograniczeniem jest preamp. Jest tu 150 w z możliwością zrobienia dual mono, czyli może być ciekawie.Nie chciałbym grzebać w trzewiach, więc pewnie podmiana preampa na inny da zmianę brzmienia na bardziej klarowną. Może @Audio Autonomy coś mi doradzi. Ja raczej nic nie zbuduję. Brak czasu i zbyk grube paluchy do lutownicy. Bierz się @Simpson do roboty, to będziem testować, opisywać.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#49 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Audio Autonomy » sob 01 gru 2018, 12:37

@seb - tak właśnie jest, usunięcie preampa daje zazwyczaj dobre efekty (w przypadku NADa). Z przedwzmacniaczami można zresztą dosyć mocno kombinować. Można zastosować pasywkę, tak jak @Simpson, można jakiś układ na lampach...
Jak już przetestujesz pasywkę z tego wątku, to dasz znać jak Ci się podoba jej połączenie z NADem. Jak będziesz zainteresowany, to coś polutujemy i poskładamy dla Ciebie ;)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie na bazie drutów Neotech

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#50 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Simpson » pt 07 gru 2018, 16:09

Przetestujemy wszystkie końcówki mocy dostępne w okolicy ;) Liczę, że będzie dobrze ;)
Właśnie kupiłem 2 metry przewodu:

https://www.blackdotaudio.eu/przewod-po ... -3186.html

Także kolejna stówka pękła, ale praktycznie pozostała tylko obudowa do kupna.
Muszę teraz na dniach rozrysować otwory i chyba czas zamawiać i przystąpić do roboty.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#51 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Simpson » wt 18 gru 2018, 23:08

Rekonesans po obudowach zrobiłem, nie wiem którą zamawiać, jeszcze się waham. Przed Świętami ciężko będzie, bo dużo zajęć, ale od stycznia już ruszam z projektem na całego i będę kończył tą "zabawę". Oczywiście pod czujnym okiem @Audio Autonomy .

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#52 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Audio Autonomy » śr 19 gru 2018, 07:34

Hej @Simpson! A jakie masz typy jeśli chodzi o obudowy? Chcesz coś z aluminiowym frontem, coś z tworzywa, drewna?
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie na bazie drutów Neotech

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#53 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Simpson » śr 19 gru 2018, 10:18

W pierwszej kolejności biorę pod uwagę coś takiego:

https://arama.pl/200x170x50mm-czarny-po ... ne9400-pln

https://allegro.pl/obudowa-z-kompozytu- ... 53106.html

Czy wysokość 50 mm będzie wystarczająca ? Wszystko tam się pomieści ?

Problemem jest to, że montaż podzespołów odbywa się od dołu, a to mniej wygodne niż montaż od góry (chyba ? )

Myślałem też o tej poniższej (ale na nią trzeba będzie dłużej poczekać) Plus taki, że dostęp od góry dość łatwy a i nie wiem czy ona nie jest nawet dużo ładniejsza:

https://www.aliexpress.com/item/Douk-Au ... d9889844f7

...a może @Audio Autonomy masz jakiś inny pomysł na obudowę, znasz jakieś inne miejsce ciekawe ?

Przy okazji zapytam też o kalafonię do lutowania. Jaką najlepiej wybrać ? Może jakiś przykład ?

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#54 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Audio Autonomy » czw 20 gru 2018, 19:50

Wygląd to kwestia gustu, ale mi też wydaje się, że ta obudowa z Aliexpress jest ładniejsza. Nie żeby tym wcześniejszym czegoś brakowało, ale jednak obudowy z aluminium wyglądają lepiej od tych kompozytowych.
Podpytaj w Aramie - może mogą zrobić coś podobnego, ale z aluminium?
Jeżeli chodzi o wysokość, to myślę, że te 50mm jest w sam raz. Zmieszczą się gniazda na tylnej ściance - to najważniejsze. W środku nic takiego dużego nie będzie, więc wszystko powinno się zmieścić :)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#55 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Simpson » pt 21 gru 2018, 07:29

Otóż to, tylko ta z Aliexpress ma wysokość 42 mm. @Audio Autonomy, starczy ? Jeśli tak, to zamówię.

Jaką kalafonię jeszcze kupić podpowiedz.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#56 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Audio Autonomy » pt 21 gru 2018, 20:00

Kalafonię bierz taką jaka będzie dostępna. Chociaż i bez niej by się obeszło...
Co do wysokości to 42mm też będą w porządku :)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#57 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Simpson » pt 28 gru 2018, 14:01

Jednak na "Chinczyka" trzeba zbyt długo czekać. Decyzja zapadła taka:

https://www.modushop.pl/obudowa-economi ... ebrny.html

Obudowa tania i większa. Może nie aluminium, ale swoje zadanie spełni zapewne dobrze.

W tym samym sklepie dostanę także wałki- przedłużenie do potencjometra, także może dzisiaj lub na dniach zamawiam cały komplet. Najprawdopodobniej zamówię u nich także otwory.

Stąd pytanie @Audio Autonomy, miejsca z tyłu jest sporo. Jak najlepiej rozplanować tył w kwestii wycięcia otworów na po dwie pary wtyków RCA z każdej strony ? Może jest sens rozrysować to dokładnie, także postaram się jeszcze dzisiaj wkleić fotkę. Rozumiem, że potrzebuję z tyłu 8x otwory na wtyki RCA, jeden na gniazdo zasilające, zaś z przodu otwór na wałek od potencjometra ?

Sekcja zasilana pilotem też jakiegoś otworu z przodu potrzebuje ?

Mam pytanie dotyczące umocowania w obudowie samego potencjometra. Nie ma żadnych płytek itp. Czy go należy w jakiś sposób przykleić do obudowy ?

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#58 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Audio Autonomy » sob 29 gru 2018, 21:26

No i super, taka obudowa jest w sam raz!

Co do otworów, to na pewno trzeba to rozrysować dokładnie. W Modushopie muszą wiedzieć jakie średnice otworów zrobić i w jakich odstępach je rozmieścić.
Ja to widzę tak:
- tylna ścianka to gniazdo zasilające z bezpiecznikiem po prawej stronie, a gniazda RCA po lewej stronie (wejście i wyjście - odstęp - wejście i wyjście),
- przednia ścianka to tylko otwór na wałek od regulacji głośności.

Sam potencjometr trzeba przymocować w środku odbudowy. Możesz do tego wykorzystać jakiś mały kątownik, do którego przykręcisz potek (tak jak na zdjęciu poniżej). Kątowniki są do kupienia w sklepach typu Leroy i Castorama. Sam będziesz go musiał dociąć i wywiercić w nim otwory.
Załączniki
IMG_20181229_212524-1181x841.jpg
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#59 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Simpson » pn 31 gru 2018, 09:36

Świetny pomysł z tym mocowaniem. Postaram się na dniach rozrysować tył obudowy z dokładnie rozlokowanymi otworami i prześlę do akceptacji. @seb już mnie pospiesza z tą pasywką, bo sam zapewne jest ciekaw co z tego wyjdzie ;) Też chyba strzępi pazurki na coś podobnego :D

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#60 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Simpson » pt 11 sty 2019, 17:54

Czyli tak by to mniej więcej z tyłu wyglądało:

pasywka tył.jpg

Otwór z przodu wykonam sam, gdy już bebechy będą w środku rozmieszczone.

Dodatkowo ze sklepu zamówię:

przedłużacz:

https://www.modushop.pl/przedluzacz-osi ... 24-41.html

tuleja łącząca:

https://www.modushop.pl/tuleja-laczaca-6-6-720-6.html

Tuleja mocująca oś potencjometru (na przód):

https://www.modushop.pl/tuleja-mocujaca-6-729.html

oraz gniazdo zasilające (gdyż te co mam niestety jest zbyt duże i nie wejdzie na tył obudowy):

https://www.modushop.pl/furutech-gniazd ... let-g.html

@Audio Autonomy , czy to, że nie ma bezpiecznika to spory problem ? Czy w przyszłości trzeba będzie to wykonać (przy sekcji na pilota) ?

Jak wg Ciebie rozmieszczenie gniazd i wtyków z tyłu ? Oczywiście rysunek trochę proporcjami i odstępami oszukuje, ale wymiary graniczne i pomiędzy RCA chyba są ok ?

Gniazda RCA w takim samym odstępie od góry i dołu (wypośrodkowane).

ODPOWIEDZ