DIYWykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#121 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Simpson » sob 05 paź 2019, 16:58

Zasilania nie ma. Potencjometr połączony jest przyzwoitym kablem z gniazdami RCA i to wszystko w obudowie. Obudowa będzie kiedyś jeszcze wykorzystana do drugiej sekcji z zasilaniem, aby regulować głos pilotem.

Wszystkie wykorzystane elementy znajdują się w tym temacie. Jak pamiętam potencjometr jakieś 80 zł, gniazda RCA około 10 zł sztuka, kabel do połączeń około 100 zł za metr. Chyba najdroższa była obudowa z gadżetami typu rolki, śrubki, łączniki. No i oczywiście największą zasługę ma tu @Audio Autonomy, że tak zgrabnie to ze sobą dobrał.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#122 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: DiBatonio » sob 05 paź 2019, 17:23

RCA można lepiej 😁
Ale faktycznie obudowa zawsze pochłania najwięcej budżetu.

seb
Poszukiwacz Audiolub

#123 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: seb » pn 07 paź 2019, 15:25

@Audio Autonomy a jak widzisz taką pasywkę z pilotem i selektorem wejść? Ta Simpsonowie podoba mi się, ale trochę kłopotliwa w obsłudze. Mógłbym wydać więcej na paciorki wewnątrz . Gdyby utrzymać ten poziom dźwięku, to Nadzik posłużył by następne lata

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#124 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Audio Autonomy » wt 08 paź 2019, 14:45

@seb problematyczne by było dobranie dobrej jakości potencjometra sterowanego pilotem. Można użyć standardowego Alpsa Blue, ale trochę to będzie degradować dźwięk. Nie testowałem innych rozwiązań. Może coś by się udało tu dobrać, ale trzeba dobrze poszukać... :)
Pomagamy usłyszeć więcej
facebook.com/AudioAutonomy
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie na bazie drutów Neotech

Awatar użytkownika

Sofokles
Poszukiwacz Audiolub

#125 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Sofokles » wt 08 paź 2019, 20:25

Nie jest też tak, że więcej przeszkadzajek toru psuje ten dźwięk ? Nie wiem, bo się na tym nie znam, ale chyba im prościej tym lepiej ?
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.
Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#126 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Audio Autonomy » śr 09 paź 2019, 08:17

Ja zwykle stosuję zasadę, że im prościej tym lepiej - im mniej elementów w torze tym lepiej. Jednak nie zawsze się to sprawdza. Są przypadki kiedy dobrze zrobiony preamp aktywny wnosi dużo dobrego do dźwięku, między innymi dynamikę. Oczywiście nie można też przesadzać, bo dodatkowe elementy też mogą sporo zepsuć. Jak zwykle potrzebny jest złoty środek :)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie na bazie drutów Neotech

Audio-Pan
Początkujący Audiolub

#127 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Audio-Pan » śr 09 paź 2019, 08:58

Naczytałem się dużo dobrego o Waszej konstrukcji. Dobrze, że jest instrukcja jak to zrobić to może sam się zmobilizuję i zrobię coś takiego. Jak to potrafi poprawić integry. Może nie wszystkie, ale część na pewno to może warto ryzykować. Cena nie jest duża. Ciekawe jakby taki przedwzmacniacz wykonał @Audio Autonomy profesjonalnie , czy byłoby jeszcze lepiej ;) Chyba tak ;)

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#128 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Audio Autonomy » śr 09 paź 2019, 12:05

@Audio-Pan, myślę, że jakość wykonanie @Simpsona jest bardzo dobra :) Tutaj zresztą nie ma za dużo lutowania i składania. Możesz samodzielnie wykonać taką pasywkę i sprawdzisz jak to zadziała u Ciebie ;)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

seb
Poszukiwacz Audiolub

#129 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: seb » śr 09 paź 2019, 23:06

Mam jeszcze pytanie dotyczące selektora. Niestety muszę mieć minimum dwupozycyjny. Czy zamiast tego elektronicznego można by zastosować jakiś mechaniczny? Odpadło by przez to całe zasilanie. No i jakie okablowanie? Będzie współpracować z Nad C372. Może coś srebrnego/srebrzonego, czy ten Klotz wystarczy? Czy w ogóle przez tak krótkie odcinki przewodów poczuję jakąkolwiek różnicę oprócz portfelowej?

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#130 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: DiBatonio » czw 10 paź 2019, 08:15

Ja tam bym walnął Neotecha na miedzi OCC 😁
Więcej rozwiązań, ale trzeba zapłacić, chociaż widać, że drabinka na bdb rezystorach masz w khozmo.
https://khozmo.com/

seb
Poszukiwacz Audiolub

#131 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: seb » czw 10 paź 2019, 08:52

To będzie moja pierwsza zabawa z lutownicą, więc zastosuję raczej budżetowe materiały. Ten Khozmo to pewnie kilku orzechów nie kosztuje, więc raczej ten od Auden z allleee... wystarczy. Ma też w sprzedaży przełącznik obrotowy trzy pozycyjny, ale chciałbym poznać Wasze opinie, bo niestety nie znam się zupełnie. Co do kabli to przydało by się lekkie rojaśnienie i większa kontrola basu i cena raczej nie większa niż 50 za metr. Interkonekt też będzie potrzebny.
A ten Neotech to który?

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#132 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: DiBatonio » czw 10 paź 2019, 09:50

1. Stacja lutownicze, najlepiej w ok 75W temp. do 480°C, zależy ile chcesz na nią wydać, lepiejtakie w ok.100-150 zł
https://allegro.pl/listing?string=Stacj ... e-1-3-1002
Aaaa, odradzam te tanie z dyszą na gorące powietrze, lepiej palniczek do termokurczek.

2. Neotecha najlepiej solid Core do połączeń sygnalowych na RCA w ok. 0,5mm tj. 20AWG
https://avcorp.pl/pol_m_Akcesoria-i-DIY ... rice=0-300

3. Cyna może być z domieszką srebra, ja używam WBT bodajże 805 w rolce, nie pamiętam, ale Cardasa dobrze wspominam fajnie się nie lutowało, używam różnych w zależności do czego, czy recabling słuchawek, czy upgrade urządzeń itp. Sprzedają na metry, więc nie musisz rolki kupować.
https://avcorp.pl/pol_m_Akcesoria-i-DIY ... i-334.html

Jak nigdy nie lutowałeś, to zobacz na YT jak to się robi za pomocą stacji lutowniczej, przyda się też topnik, ale nie musi, dobrze jest mieć pęsetę, ja wolę zagietą na końcu, ale to wg uznania.
Można też jakąś opalarkę gazową z regulacją strumienia do koszulek termokurczliwych, żeby ładnie zakończyć i zaślepić luty na końcu przewodów.

Palnik/opalarka
https://allegro.pl/oferta/palnik-gazowy ... 7850041260

Pęsteta
https://allegro.pl/kategoria/akcesoria- ... e-1-3-1002

seb
Poszukiwacz Audiolub

#133 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: seb » czw 10 paź 2019, 10:28

Wielkie dzięki. Patrząc na ilość tych kabli na avcorp, to normalnie kojarzy mi się z Hogwartem. Wiedza tajemna normalnie.
Mam nadzieję,że lutownica odpada, ponieważ niedaleko mam do Simpsona. Może za niewielką opłatą w postaci % mi wypożyczy. :roll:
Potencjometr to chyba ten, który Audio Anatomy polecił. Chyba że są lepsze w rozsądnych granicach.

https://allegro.pl/oferta/potencjometr- ... 7101152300

A co powiecie na taki selektor?

https://allegro.pl/oferta/przelacznik-o ... 8410369581

No i jeszcze obudowa

https://allegro.pl/oferta/pudelko-drewn ... 8113115715

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#134 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: DiBatonio » czw 10 paź 2019, 10:55

Do sygnałowych połączeń nie trzeba mega przekrojów, max do 0,5 i lite druty, z moich doświadczeń najlepiej wypadają.
Masz też srebrzoną miedź, ale możesz też się pokusić o np. druty ze srebra, ja do stolików dla okapów brałem od sinus Olivia.
Niedrogo, a jednak warto w takich połączeniach, nie wszędzie się sprawdzi brzmieniowo, ale srebro to najlepszy przewodnik, zaraz po nim miedź.
😊

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#135 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: DiBatonio » czw 10 paź 2019, 11:52

DiBatonio pisze:
czw 10 paź 2019, 10:55
do stolików dla okapów brałem od sinus Olivia.
Q....wa piszę z tabletu, miało być dla opampów i SonusOliva, a nie jakieś okapy i sinusy 😁😁😁

ODPOWIEDZ