DIYWykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#151 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Simpson » pt 23 paź 2020, 12:14

Cześć.
Już dokładnie nie pamiętam, coś kojarzę granice 300 - 350 zł , gdzie najdroższa była obudowa. W jednych z pierwszych wpisów są linki, także można sprawdzić.
Gniazda RCA to jakieś 12 -14 zł za sztukę,
potencjometr jakieś 55 zł,
przedłużki do potencjometru plus gałka to jakieś plus minus 30 zł,
przewody wewnętrzne jak pamiętam około 50 zł (a może 100 ?)

Zaś obudowa jak kojarzę trochę wyniosła, bo zamówiłem na indywidualne wymiary i cięcia. Jednak na obudowie można zaoszczędzić, na aliexpress są dość tanie, a otwory można samemu nawiercić (nie ma dużo).

Awatar użytkownika

Ender
Początkujący Audiolub

#152 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Ender » ndz 25 paź 2020, 13:38

Cześć @Simpson

Kupiłem monobloki ugody, już uruchomione, do zrobienia mam obudowę.
Zastanawiam się nad:
A) pasywką tego typu co zrobiłeś
B) używany preamp
C) Preamp diy .

Ale skoro Twierdzisz, że preamp jest bardzo dobry, to ja Ci wierzę. Mój budżet to około 300 zł, więc z moim projektem obudowy powinno być nawet taniej. Obudowa szacunkowo licząc to byłby koszt 20-40 zł. Bez gniazd. A zrobiłbym z jednym potencjometrem manualnym. Więc chyba się zdecyduję.

Mam jeszcze do Ciebie pytanie, ten przewód co kupiłeś nie grzeje się? Mógłbym np. zastosować do końcówki?

Pozdrawiam Cię serdecznie

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#153 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Simpson » ndz 25 paź 2020, 14:49

Pasywka była testowana w przeróżnych konfiguracjach, nie było z nią żadnych problemów. Jeśli chodzi o jej wpływ na brzmienie, a tak naprawdę to brak wpływu, gdyż jej zadaniem jest nic nie dodawać od siebie to jestem w pełni zadowolony.
Wylądowała w moim systemie na stałe.

Korzystam z niej w połączeniu z Atoll IN200, który działa jako końcówka mocy i ta pasywka sprawdza się dużo lepiej niż firmowy pre z Atoll'a.

Może kupując jakąś solidną- typy Khozmo efekt byłby lepszy, ale cena roście do granic 1500 zł.

Skoro tanio wykonasz obudowę to w naprawdę małych pieniądzach powinieneś się zmieścić. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na dobre luty i nic więcej skomplikowanego. Sądzę, że za takie pieniądze warto się pobawić. W razie niepowodzenia naprawdę niewielka strata.

Awatar użytkownika

Ender
Początkujący Audiolub

#154 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Ender » pn 26 paź 2020, 11:27

Cześć @Simpson @Audio Autonomy

Pytania natury technicznej.

Transformator zalewany w projekcie jest 4.0 VA 230V 12V , czy pierwsza wartość (wytłuszczona) może być inna? Natomiast 12V musi być stała, czy jest możliwe ewentualne odchylenie, jeżeli tak to ile V? Jaki ewentualny zakres tolerancji?

Mam dość dużą ilość linki 2x0,75 mm2, (przewód miedziany, czerwono-niebieski z białą płaską osłonką - taką jak do lampek) czy można zastosować w projekcie? Podana przez Ciebie @Audio Autonomy wartość to 1,5 mm2 na żyłę.

Czy można zrezygnować z wałka przedłużającego i dać dłuższe przewody?

Dlaczego jest zastosowany selektor 4 wejściowy skoro pod 1 wejście podpinamy końcówkę? Czy nie powinien być selektor 3 wejściowy (3 wejścia liniowe), a wyjście na końcówkę podłączone na stałe z pominięciem selektora?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#155 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Simpson » pn 26 paź 2020, 12:03

Zanim @Audio Autonomy zabierze głos to ja powiem, że projekt wstępny zmienił się i nie stosowałem żadnych transformatorów, ani innych układów.
Spójrz jak to u mnie wygląda:

wnętrze.jpg

Gniazda RCA, przewody, potencjometr ...i nic więcej.

Co do rezygnacji z wałka przedłużającego. Moim zdaniem lepiej zastosować jak najkrótsze przewody, aby nie wydłużać toru, ale to tylko moje zdanie. Z drugiej strony taki wałek z obejmami to jakieś 10 - 15 zł za komplet.

Awatar użytkownika

Ender
Początkujący Audiolub

#156 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Ender » pn 26 paź 2020, 12:14

@Simpson
"Z drugiej strony taki wałek z obejmami to jakieś 10 - 15 zł za komplet." + wysyłka robi się 25 zł.

"Gniazda RCA, przewody, potencjometr ...i nic więcej". Tak, ale ja potrzebuję wybór źródeł minimum 2 a najlepiej 3. Taki układ chiński mocno budżetowy z 1 wejściem liniowym i wyjściem na końcówkę można kupić za około 200 zł na 2 lampach... U Ciebie sytuacja jest prosta, 1 źródło i wyjście na końcówkę..

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#157 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Simpson » pn 26 paź 2020, 12:26

Fakt.
Ja do "pasywki" mam podłączony DAC z przeróżnymi wejściami i tak oto problem podłączania zewnętrznych źródeł mam załatwiony. Ten temat ogarnia u mnie DAC.

Awatar użytkownika

Miles
Administrator

#158 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Miles » śr 04 lis 2020, 11:01

Odnośnie cen "pasywek". Natknąłem się na ogłoszenie sprzedaży przedwzmacniacza pasywnego Fadel Art Musique One. Cena za używkę: 5900 pln. OK, dobre klocki kosztują. Transparentna pokrywa ukazuje wnętrze - zapewne chodziło o pokazanie użytkownikowi, że oto w torze znalazło się minimum przeszkód na drodze dźwięku. W porządku, popieram koncepcję minimalizmu w torze. Jednak ta pokrywa przez którą wszystko widać to broń trochę obosieczna. No bo jednak człowiek zastanawia się, czemu to minimum elementów tyle kosztuje. Dobra, miałem sprzęty, w których hulało audiofilskie powietrze, a świetnie grały, np. Musical Fidelity Electra E10. Fajny wzmak, a w środku pusto. No ale tutaj patrzę, patrzę i się zastanawiam co jednak tyle kosztuje. Nie widzę. W dodatku w tytule ogłoszenia napisano, cytuję: "(...) najlepszy przedwzmacniacz pasywny 1/3 ceny". Czytam zatem opis, a tam m.in., cytuję: "Cena nowego wynosiła ok. 4500 EUR Szacuję, że wartość samych użytych w nim komponentów to ok. 7500 zł". No ja naprawdę nie wiem, co tam jest tyle warte:

https://www.olx.pl/oferta/fadel-art-mus ... e9ef3ba5f8

Zaznaczam, że nie chcę tego sprzętu czy ogłoszenia w żaden sposób wyśmiewać. Raczej staram się zrozumieć.
"Zero polityki. Zero reklam. Za to starannie wyselekcjonowana muzyka i towarzyszące jej mądre słowo." :

https://patronite.pl/rockserwisfm

Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#159 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Jackobtone » śr 04 lis 2020, 16:14

Wprawnego oka do takich rzeczy nie mam, ale obudowa od razu skojarzyła mi się bardziej z produktem DIY. W środku porządek i dużo powietrza, ale jak by nie patrzeć to pasywka.
Gniazda XLR to zdaje się Neutrik za bagatela 18zł, co reszcie zawartości obudowy raczej dobrze nie wróży :) https://www.audiofan24.pl/p25,neutrik-n ... -piny.html

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#160 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Audio Autonomy » ndz 08 lis 2020, 10:43

Ender pisze:
pn 26 paź 2020, 11:27
Transformator zalewany w projekcie jest 4.0 VA 230V 12V , czy pierwsza wartość (wytłuszczona) może być inna? Natomiast 12V musi być stała, czy jest możliwe ewentualne odchylenie, jeżeli tak to ile V? Jaki ewentualny zakres tolerancji?
Może być jakiekolwiek trafo 12V. Z dostępem do niego nie powinno być problemu. W każdym sklepie elektronicznym dostaniesz taki transformator :)

Z wałka oczywiście możesz zrezygnować, ale wtedy będziesz musiał dać dłuższe przewody. Moim zdaniem lepiej jest gdy mamy krótkie odcinki, ale jak dasz odcinki o długości 1 mb, to też będzie to działać ;)

Ender pisze:
pn 26 paź 2020, 11:27
Dlaczego jest zastosowany selektor 4 wejściowy skoro pod 1 wejście podpinamy końcówkę?
Końcówkę wpinamy do wyjścia z pasywki. Pod wejścia wpinamy różne źródła.
Pomagamy usłyszeć więcej
facebook.com/AudioAutonomy
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie

Awatar użytkownika

Ender
Początkujący Audiolub

#161 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Ender » sob 21 lis 2020, 11:30

@Simpson zostały Ci jakieś klamoty z preampu? Bo tam masz pusto w środku :D Może bym coś odkupił.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#162 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Simpson » ndz 22 lis 2020, 17:02

@Ender , taki właśnie był zamysł ;)
Ma być jak najbardziej pusto i jak najkrótsze połączenia. Także plan zrealizowany. Czy mi coś zostało ? Może kawałek kabla sygnałowego, ale pewien nie jestem. Nic innego jak na razie tam nie planowałem.

ATO95
Nowicjusz Audiolub

#163 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: ATO95 » sob 12 gru 2020, 21:42

Ciekawa ta opinia z określeniami "zdaje się" i "wróży".
Do rzeczy :
gniazda RCA 14 sztuk (14x250zł - 3500 zł)
https://sklep.rms.pl/wbt-0234-cu-gniazd ... cane-1-szt
potencjometr (ok 600 zł) japońskiej firmy TKD (TOKYO KO-ON DENPA CO) - z tej marki korzysta Audio Note w Ongaku.
i już się robi 4100 na samych tych elementach. Do tego reszta gratów, którą warto sprawdzić.

Jackobtone pisze:
śr 04 lis 2020, 16:14
Wprawnego oka do takich rzeczy nie mam, ale obudowa od razu skojarzyła mi się bardziej z produktem DIY. W środku porządek i dużo powietrza, ale jak by nie patrzeć to pasywka.
Gniazda XLR to zdaje się Neutrik za bagatela 18zł, co reszcie zawartości obudowy raczej dobrze nie wróży :) https://www.audiofan24.pl/p25,neutrik-n ... -piny.html

Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#164 Wykonanie przedwzmacniacza pasywnego (regulacja głośności).

Post autor: Jackobtone » sob 12 gru 2020, 22:19

Opinia jak każda inna. :) Napisałem, że wprawnego oka nie mam! Spojrzenie przykuły gniazda XLR, that’s all. Z góry przepraszam jeśli w jakikolwiek sposób Cię uraziłem :)

ODPOWIEDZ