DIYBurczenie jednej z kolumn, problemy prądowe i pętla mas.

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Frommert
Poszukiwacz Audiolub

#1 Burczenie jednej z kolumn, problemy prądowe i pętla mas.

Post autor: Frommert » czw 13 wrz 2018, 22:18

Miało być o czymś zupełnie innym, ale ten temat ważniejszy.

Układ sprzętowy jest taki: amplituner Onkyo RZ TX810 jako pre amp połączony interkonektem M&B z Abrahamsenem V2. Ampli ma podłączony centralny i sourrandy oraz subwoofer.
W pierwszej wersji wszystko było podłączone do jednej listwy zasilającej z filtrem przeciwprzepięciowym. Po podłączeniu wzbudzał się co kilka sekund sub, i było ciągłe buczenie z kolumn frontowych Chario Delphinus. W drugiej wersji podłączenia odpiąłem Abrahamsena (to jego podłączenie do listwy powodowało wzbudzanie się suba) ze współdzielonej listwy i podpiąłem do przedłużacza bez uziemienia (do tej samej listwy przeciwprzepięciowej). Efekt był taki, że sub się nie wzbudzał, burczenie ustało. Prawie… W Chario podpiętym do prawego kanału Abrahamsena słuchać burczenie. Nie jest ono głośne – trzeba przyłożyć ucho prawie do samej maskownicy by to usłyszeć.
Pomyślałem – prąd. Listwa słaba, podpięte 6 urządzeń pod jedno gniazdo.
Chcąc rozwiązać problem nabyłem listwę Tomanka TAP8. Amplituner i wzmacniacz podpiąłem do gniazd DC Bloker, pozostałe urządzenia do reszty gniazd. Sub zaczął się wzbudzać. Podpinałem urządzenia w różnych konfiguracjach, sub dalej się wzbudza. Dopiero podpięcie Abrahamsena do Tomanka, ale za pośrednictwem zwykłego przedłużacza bez uziemienia wyeliminowało wzbudzanie subwoofera. Tym samym przerwałem pętlę mas, ale burczenie w prawym kanale nie ustało.
Robiłem testy krzyżowe – kolumny są w porządku – problemem jest prawy kanał we wzmacniaczu. Jako że Abrahamsen stoi na amplitunerze, zmieniałem ustawienia, odłączałem poszczególne urządzenia z Tomanka – burczenie w prawej kolumnie nie ustępuje.
W Abrahamsenie jest w zasadzie taka procedura startowa, na początku trzeba włączyć np. cd czy odtwarzacz multimedialny, dopiero później wzmak, bo w innym przypadku jedyne co usłyszymy to cisza. W związku z tym, samo włączenie wzmacniacza nie powoduje burczenia, dopiero jak będzie aktywne źródło dźwięku usłyszymy ciche burczenie prawego kanału (w lewym jest kompletna cisza). Za kilka dni dostanę kable zasilające do amplitunera i wzmacniacza na bazie Yarbo SP-8000PW, ale obawiam się, że to nie pomoże.
Prawa kolumna jest ustawiona od aplitunera i wzmacniacza w odległości 35cm., pomyślałem że to może być przyczyną, ale odsuwanie prawej kolumny nic nie daje (choć odsuwałem tylko na chwilę).
To burczenie nie jest jakieś uciążliwe, bo trzeba ucho przykleić do maskownicy, ale wiecie jak jest, chciałoby się mieć idealnie.
Mam nadzieję, że nie jest to wada Abrahamsena. Zaznaczę, że burczenie jest jednostajne, niezależnie od wzmacniania głośności.
Macie jakieś pomysły jak to pokonać?
Abrahamsen V2.0 UP, Chario Constellation Delphinus, głośnikowe Qed Genesis Silver Spiral. DAC: Abrahamsen V6. Interkonekt: Albedo Flat Gold XLR. Transport: HiMedia Q10pro android z Tidal HIFI. Zasilanie: Tomanek TAP8, Yarbo SP-8000PW +Viborg Alloy.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#2 Burczenie jednej z kolumn, problemy prądowe i pętla mas.

Post autor: Audio Autonomy » pt 14 wrz 2018, 08:07

Czołem @Frommert!
Sprawdź następującą rzecz: podłącz do sieci tylko i wyłącznie Abrahamsena i podłącz do niego kolumny. Wszysykie pozostałe elementy (źródło, sub, itd.) wypinasz z sieci.
Teraz podłącz jako źródło coś co nie jest zasilane z sieci 230V - na przykład telefon komórkowy za pomocą kabla minijack-RCA. Wykluczysz w ten sposób istnienie pętli masy. Jeżeli buczenie nie ustąpi, to winny jest oczywiście sam Abrahamsen i przepinanie kabli nic nam tu nie pomoże.
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie na bazie drutów Neotech

Awatar użytkownika

Mały 75
Poszukiwacz Audiolub

#3 Burczenie jednej z kolumn, problemy prądowe i pętla mas.

Post autor: Mały 75 » pt 14 wrz 2018, 08:16

Pozwólcie ze się wtrace ,u mnie tez sie pojawia przydzwiek w lewym głośniku,koncowka mocy atoll, ale jak odpale StreamMagica6 ustępuje,wyłączam i pojawia sie.Wczesniej tez tak mialem w polaczeniu amplitunera z preout do wzmacniacza w wejscie na końcówkę mocy w creeku.Jakieś sugestie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Frommert
Poszukiwacz Audiolub

#4 Burczenie jednej z kolumn, problemy prądowe i pętla mas.

Post autor: Frommert » pt 14 wrz 2018, 14:51

Audio Autonomy pisze:
pt 14 wrz 2018, 08:07
Sprawdź następującą rzecz: podłącz do sieci tylko i wyłącznie Abrahamsena i podłącz do niego kolumny. Wszysykie pozostałe elementy (źródło, sub, itd.) wypinasz z sieci.
Teraz podłącz jako źródło coś co nie jest zasilane z sieci 230V - na przykład telefon komórkowy za pomocą kabla minijack-RCA. Wykluczysz w ten sposób istnienie pętli masy. Jeżeli buczenie nie ustąpi, to winny jest oczywiście sam Abrahamsen i przepinanie kabli nic nam tu nie pomoże.
Tak zrobiłem - prawy kanał buczy. Nawet jak odpiąłem wszystko, a podłączyłem sam wzmacniacz bez jakiegokolwiek źródła to prawa kolumna wydaje ciche burczenie.
Abrahamsen V2.0 UP, Chario Constellation Delphinus, głośnikowe Qed Genesis Silver Spiral. DAC: Abrahamsen V6. Interkonekt: Albedo Flat Gold XLR. Transport: HiMedia Q10pro android z Tidal HIFI. Zasilanie: Tomanek TAP8, Yarbo SP-8000PW +Viborg Alloy.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#5 Burczenie jednej z kolumn, problemy prądowe i pętla mas.

Post autor: Audio Autonomy » pt 14 wrz 2018, 18:16

W takim razie mamy jasność, co do tego, że to wina samego wzmacniacza.
Dalej to już bez zaglądania do środka raczej nic nie wymyślimy...
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie na bazie drutów Neotech

Awatar użytkownika

Autor tematu
Frommert
Poszukiwacz Audiolub

#6 Burczenie jednej z kolumn, problemy prądowe i pętla mas.

Post autor: Frommert » pt 14 wrz 2018, 22:38

Abrahamsen jest praktycznie nowy - rozumiem że kwalifikuje się do naprawy gwarancyjnej?

Angel

#7 Burczenie jednej z kolumn, problemy prądowe i pętla mas.

Post autor: Angel » sob 15 wrz 2018, 03:09

Spróbuj jeszcze zmienić lewo - prawo przewody głośnikowe a później tylko same kolumny (przewody zostawiając tak samo wpięte do wzmacniacza). Bo może na tym odcinku coś się lekko zwiera albo wzbudza? To mało prawdopodobne, ale dobrze by było taką możliwość wykluczyć.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Frommert
Poszukiwacz Audiolub

#8 Burczenie jednej z kolumn, problemy prądowe i pętla mas.

Post autor: Frommert » ndz 16 wrz 2018, 20:21

@Angel próbowałem wszystkich kombinacji z przepinaniem kabli i zamianą kolumn. Ewidentnie prawy kanał burczy.

Angel

#9 Burczenie jednej z kolumn, problemy prądowe i pętla mas.

Post autor: Angel » ndz 16 wrz 2018, 22:48

Czyli wygląda na to, co sugerował @Audio Autonomy. Wzmacniacz jest temu winny.
Ale co konkretnie, to już trzeba by popatrzeć, pomierzyć. Robota dla elektronika.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#10 Burczenie jednej z kolumn, problemy prądowe i pętla mas.

Post autor: Audio Autonomy » pn 17 wrz 2018, 07:05

Jeżeli masz jeszcze gwarancję na wzmacniacz, to nie ma na co czekać. Czeka Cię krótka rozłąka ze sprzętem @Frommert, ale chyba innego wyjścia nie ma.
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

Autor tematu
Frommert
Poszukiwacz Audiolub

#11 Burczenie jednej z kolumn, problemy prądowe i pętla mas.

Post autor: Frommert » sob 29 wrz 2018, 13:40

Frommert pisze:
czw 13 wrz 2018, 22:18
Chcąc rozwiązać problem nabyłem listwę Tomanka TAP8. Amplituner i wzmacniacz podpiąłem do gniazd DC Bloker, pozostałe urządzenia do reszty gniazd. Sub zaczął się wzbudzać. Podpinałem urządzenia w różnych konfiguracjach, sub dalej się wzbudza. Dopiero podpięcie Abrahamsena do Tomanka, ale za pośrednictwem zwykłego przedłużacza bez uziemienia wyeliminowało wzbudzanie subwoofera. Tym samym przerwałem pętlę mas..
Pomijając fakt burczenia prawego kanału..
Do zestawu doszły dwa kable zasilające Yarbo SP-8000PW na wtykach Viborg Alloy (do wzmacniacza i do amplitunera), Tomanek jest podpięty do sieci kablem sieciowym zbudowany w oparciu o Lapp Kabel 3x 2,5 CY oraz wtyki Bals typu Schuko. Mam w związku z tym dwa pytania:
1. Czy zamienić kabel zasilający przy Tomanku na ten Yarbo, a Lapp do amplitunera? Wydaje mi się, że lepiej byłoby żeby to Tomanek dostał prąd po lepszym kablu, ale poprawcie mnie czy ma to jakieś znaczenie?
2. Żeby pozbyć się pętli mas Abrahamsen jest podłączony do Tomanka zwykłym przedłużaczem bez uziemienia, a przedłużacz - wzmacniacz to już Yarbo SP-8000PW o długości 2m. Czy jest sens budować lepszy przedłużacz bez uziemienia na lepszych kablach, czy układ sieć-Tomanek-zwykły przedłużacz-Yarbo-Wzmacniacz jest do przyjęcia? Przedłużacz bez uziemienia ma 2m długości.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#12 Burczenie jednej z kolumn, problemy prądowe i pętla mas.

Post autor: Audio Autonomy » pn 01 paź 2018, 07:58

Frommert pisze:
sob 29 wrz 2018, 13:40
1. Czy zamienić kabel zasilający przy Tomanku na ten Yarbo, a Lapp do amplitunera? Wydaje mi się, że lepiej byłoby żeby to Tomanek dostał prąd po lepszym kablu, ale poprawcie mnie czy ma to jakieś znaczenie?
Hmmm, chyba najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie jednego i drugiego wyjścia. Będziesz wtedy wiedział, które zestawienie zagra Ci lepiej. Wydaje mi się, że warto podpiąć do Tomanka zasilanie lepszym kablem.
Frommert pisze:
sob 29 wrz 2018, 13:40
czy układ sieć-Tomanek-zwykły przedłużacz-Yarbo-Wzmacniacz jest do przyjęcia?
Trochę to zamieszane, ale skoro inaczej nie możesz się pozbyć pętli masy... to taki układ musi być do przyjęcia.
A tak pół żartem, pół serio - pozbądź się amplitunera i subwoofera, a zostaw sobie klasyczne stereo. Problem z pętlą masy zniknie i zostanie kasa na lepsze okablowanie :)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Bullterrier
Nowicjusz Audiolub

#13 Burczenie jednej z kolumn, problemy prądowe i pętla mas.

Post autor: Bullterrier » pn 11 mar 2019, 21:25

Witam. Dzis dojechal do mnie Abrahamsen v 2.0. i mam taki sam problem jak kolega Frommert. Wzmacniacz buczy na prawym kanale. Przeprowadzilem wszystkie testy i nadal jest problem.

Bullterrier
Nowicjusz Audiolub

#14 Burczenie jednej z kolumn, problemy prądowe i pętla mas.

Post autor: Bullterrier » pn 11 mar 2019, 21:26

Kolego @Frommert prosilbym o kontakt bo chcialbym pare slow zamienic odnosnie Abrahamsena. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#15 Burczenie jednej z kolumn, problemy prądowe i pętla mas.

Post autor: Audio Autonomy » wt 12 mar 2019, 09:36

Czołem @Bullterrier!
Rozmawialiśmy już co prawda przez telefon, ale piszę jeszcze tutaj.
Wygląda to na jakąś fabryczną wadę Abrahamsena... Jak nie uda Ci się z nią uporać, to dawaj znać. Zerkniemy do środka i zobaczymy co powoduje ten przydźwięk.
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

ODPOWIEDZ