DIYWzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.

Sanwing

#76 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Sanwing » wt 18 wrz 2018, 19:23

@Audio Autonomy ja jako może nie miłośnik, ale użytkownik głośników szerokopasmowych z chęcią też takie głośniki bym przygarnał, ale co z nimi zrobić? To już bym musiał się do Ciebie zgłosić o pomoc ;).

Awatar użytkownika

Rega
Czeladnik Audiolub

#77 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Rega » wt 18 wrz 2018, 19:55

@Sanwing - dziękuję za uznanie, ale wisienka na torcie to dopiero będzie. Mam na myśli Kef 107 Reference. Może jutro. Cieżkie i trudne do przenoszenia, a do wzmacniacza piętro wyżej :( Napiszę cos o tym jak się zachowały w komplecie ze wzmacniaczem lampowym. Choć nie przewiduję jakichś wodotrysków.One są przeznaczone do tranzystora. Myśle, że najlepiej wypadną z Tandbergiem TR 2055, który jak dotąd, zwyciężył w pojedynku z Sansui alpha 607 XR. Później jeszcze kilka kompletów do wypróbowania. Zdjecia też będą.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#78 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » wt 18 wrz 2018, 20:56

@Sanwing, jak będzie trzeba to chętnie pomogę. Chyba, że znajdziesz sobie te Corale z oryginalną budą (Coral BL25D) ;)

Obrazek

Czekamy na dalsze testy @Rega. Ciekaw jestem jak te kilka watów wysteruje KEFy. To będzie prawdziwy chrzest bojowy dla naszej lampy 8-)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie na bazie drutów Neotech

Awatar użytkownika

Kubakk
Początkujący Audiolub

#79 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Kubakk » wt 18 wrz 2018, 21:53

Też z ciekawości czekam jak kefy r107 zagrają , https://www.stereophile.com/content/kef ... ifications <-- wg specyfikacji niby nie za "łatwe" do współpracy ze słabszymi lampami ,ale kto wie ;)

Ciekawa też informacja o lekkich stratach przy zastosowaniu korektora barwy , a może istnieje możliwość zastosowania przełącznika który by to tak jakby odcinał ? :roll:

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#80 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » śr 19 wrz 2018, 10:48

Kubakk pisze:
wt 18 wrz 2018, 21:53
Ciekawa też informacja o lekkich stratach przy zastosowaniu korektora barwy , a może istnieje możliwość zastosowania przełącznika który by to tak jakby odcinał ? :roll:
Dzieje się tak dlatego bo pasywna korekcja barwy tłumi sygnał o ok. 20dB. Najpierw tłumi cały sygnał, żeby potem mogła korygować i podnosić skraje pasma. Można oczywiście zastosować przełącznik do włączania i wyłączania korekcji (tak jak ma to miejsce w wielu wzmacniaczach). Ja jednak jestem zwolennikiem rozwiązań najprostszych z możliwych. W związku z tym wolałbym po prostu nie montować korektora. Im mniej "bajerów" po drodze sygnału, tym lepiej dla dźwięku :)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie na bazie drutów Neotech

Awatar użytkownika

Rega
Czeladnik Audiolub

#81 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Rega » śr 19 wrz 2018, 16:41

Cześć!
Dziś, zgodnie z obietnicą, dalszy ciąg opisu dzialania lampy od Audio Autonomy. Po kilku dniach testów z innymi kolumnami przyszedł czas na potężne Kefy 107 reference. No i tu ogromna niespodzianka! Ci którzy wieszczyli (w tym ja) niezgranie się lampy z tymi kolumnami NIE MIELI RACJI!!! Kolumny pomimo, iż bez korektora, zagrały rewelacyjnie. W pierwszej chwili po włączeniu było tragicznie. Pomyślałem sobie, że jednak to nie są kolumny do lampy. Wszystko było NIE TAK. Po kilku sekundach, jednak zdałem sobie sprawę, że nie podłączyłem części kolumn z głośnikami średnio i wysoko-tonowymi :lol: . No i się zaczęło!!! Pink Floyd zabrzmiał tak jak nigdy w życiu nie miałem okazji słyszeć. Niech się chowają sprzęty których słuchałem u moich duńskich przyjaciół. Pomimo, że warte setki tysięcy koron. Dźwięk z tych kolumn to poezja. Niskie tony otworzyły mi drzwi stojącego opodal barku, a wysokie sprawiły że stojące w tym barku lampki zaczęły tańczyć. Pasmo przenoszenia w tych kolumnach jest zadziwiające. I uważam, że opisywane 18 Hz oraz 25kHz to nie przesada. Lampa dała radę. Fakt - mocy mogłoby być więcej, ale do nagłośnienia 28 metrów trzeba było ustawić na ok 85% mocy.Niskie tony przy większym wzmocnieniu potężniejsze niż subwoofera od kina domowego. Następna płyta to Mozart. Sala koncertowa otworzyła się przede mną. Tu jednak dał się odczuć lekki brak mocy. Następnie Mike Oldfield - składanka. Ogólnie dobrze. Następna płyta z muzyką etno. Dane mi było usłyszeć grupy ludzi przy ognisku oraz szum wiatru i dźwięki przyrody takie jak w rzeczywistości. Następnych płyt nie będę opisywał. Ogólnie słuchałem i słuchałem i ciągle mało. Ale nie byłbym sobą, gdybym nie chciał wypróbować jeszcze innych kolumn z tym wzmacniaczem. Na warsztat poszły już bardziej budżetowe B&O CX100, Yamaha NX-E700 oraz bardzo stare Sony SS-E117V. No i najlepiej, nie licząc Kefów, wypadły starocie Sony. Zagrały zupełnie przyzwoicie. Yamaha i B&O widocznie nie do lampy. Do kolumn używałem standów Vogels oraz Dynaudio Profesional. Źródłem był Marantz 63 MKII KIS, pozostałe elementy jak poprzednio. Szkoda, że mieści się tylko pięć zdjęć. Jutro testy z gramofonem analogowym oraz prampem.
20180919_151901[2].jpg
20180919_130634[1].jpg
20180919_130716[2].jpg
20180919_145538[1].jpg
Załączniki
20180919_145530[1].jpg

Awatar użytkownika

Kubakk
Początkujący Audiolub

#82 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Kubakk » śr 19 wrz 2018, 18:46

Wczoraj rozmawiałem z osobą która zbuduje mi wzmacniacz i też mówił iż 2x 9W w odpowiednio skonstruowanej lampie spokojnie napędzi wiele kolumn (nawet tych ~4 omowych) i nie ma się czego obawiać ;)
Czyżby forumowe pisanie iż coś z czymś nie zagra powodowane jest tym iż 90% piszących takiego wzmacniacza nie posiada / nie posiadało ? :roll: :oops: :P
Zresztą tak jak pisałem na innym forum , mój tranzystor pobiera dodatkowo z sieci 9-10W (na kolumnę idzie nie więcej jak te 4W albo i mniej zależnie jakie tam straty) budując ciśnienie 77dB @1m od kolumn , a to jest dosyć głośny poziom dźwięku.

PS: czemu fotki Rega cały czas te same , tzn. tak samo krzywo wrzucane ? ;)

Awatar użytkownika

Rega
Czeladnik Audiolub

#83 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Rega » czw 20 wrz 2018, 10:45

Witam Wszystkich ponownie. Dziś miały się odbyć test wzmacniacza lampowego od Audio Autonomy z gramofonem . Niestety :( z powodu awarii przedwzmacniacza Yamaha C2a, nie jestem w stanie ich przeprowadzić. Po prostu przestało działać gniazdo wejściowe PHONO w preampie. A innego nie posiadam. Bardzo przepraszam za to, że pomimo obietnic zawiodłem. Ogólnie jednak wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy poradzil sobie świetnie w różnych sytuacjach i z rożnymi kolumnami. Polecam ten wzmacniacza dla szukających wrazeń ze sprzętem lampowym. Zdaję sobie sprawę, że te próby odbywały się w niezaadaptowanym akustycznie pomieszczeniu, ale przecież wiekszość z nas żyje i mieszka w normalnych mieszkaniach, gdzie nasze Piękniejsze Połowy nie zawsze łaskawym okiem patrzą na jakiekolwiek ustroje. Na pewno z ustrojami byłoby jeszcze lepiej. Na dowod moich przygotowań do testu zamieszczam kilka zdjęć z prób. Dziękuję Wszystkim, którzy zechcieli przeczytać moje wypociny i przepraszam moderatora za to zmuszony był stawiać pionowo moje zdjęcia. Ja próbowałem, ale niewiele z tego wyszło. Rega.
PS. Na pierwszym zdjęciu sprawca zamieszania preamp Yamaha.
Załączniki
20180920_101330[1].jpg
20180920_101224[1].jpg
20180920_101354[1].jpg
20180920_101303[1].jpg

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#84 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » pt 21 wrz 2018, 13:13

Rega pisze:
czw 20 wrz 2018, 10:45
Polecam ten wzmacniacza dla szukających wrazeń ze sprzętem lampowym.
Moc tego wzmacniacza może i nie jest duża, ale wystarczająca do zapewnienia ogromu wrażeń muzycznych 8-)

@Rega, szkoda, że tym razem nie udało Ci się posłuchać winyli... no, ale co ma wisie nie utonie. Mam nadzieję, że następnym razem będziesz już mógł się rozkoszować winylowymi trzaskami.

@Kubakk, jak sam widzisz, w domu zazwyczaj nie potrzebujemy dużej mocy. Wiadomo, że w przypadku niektórych kolumn, trudnych do wysterowania, lepiej jest mieć zapas mocy. Jednak w większości przypadków te niecałe 10W na kanał to wystarczająco dużo. A mając kolumny wysokoskuteczne, to nawet i 2-3W nam wystarczą :)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#85 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » pn 01 paź 2018, 15:00

Żeby nie było, że spoczywamy na laurach i nic już teraz nie robimy - właśnie jesteśmy w trakcie składania kolejnego wzmacniacza. Konstrukcja oparta na trafach "Made in China". Zobaczymy co da się z nich wicisnąć. Układ całego wzmacniacza podobny do poprzedniego, ale nie identyczny. Lampy mocy to tak jak wcześniej pentody EL34/6CA7 pracujące w trybie triodowym. Natomiast w stopniu wejściowym znajdą się tym razem triody 6N9P (zamiennie 6SL7).

Obrazek

Klejną zamianą będzie prostownik lampowy (5Z3P/5U4G) zamiast krzemowego. Będzie więc kolejna lampa do podmieniania i eksperymentowania z dźwiękiem :)

Obrazek

O dźwięku jeszcze nic nie napiszę, bo wzmacniacz jest jeszcze nie uruchomiony. Ciekaw jestem co da się wycisnąć z tych komponentów. Dam Wam znać jak tylko wzmacniacz wyda pierwsze dźwięki.
Tak w tym momencie wygląda całość:

Obrazek
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

Kubakk
Początkujący Audiolub

#86 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Kubakk » pn 01 paź 2018, 18:47

Jakie zalety przewidujesz przy zastosowaniu lampy na prostowniku względem krzemowego ? :roll:

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#87 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » wt 02 paź 2018, 11:08

@Kubakk, raczej nie chodzi mi tu o zalety prostownika lampowego względem krzemowego. Zastosowanie prostownika na lampie determinuje sposób budowy całego zasilacza (rodzaje filtrów, pojemności kondensatorów). Całość będzie miała wpływ na brzmienie wzmacniacza. Jaki to będzie wpływ? Mam nadzieję, że dobry :)
A tak na poważnie, to okaże się dopiero jak uruchomimy wzmacniacz i przetestujemy układ podłączony do zasilacza lampowego i alternatywnie - krzemowego. Póki co, nie ma co gdybać nad tym, które rozwiązanie jest lepsze. Wszystko wyjdzie w praniu.
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

Kubakk
Początkujący Audiolub

#88 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Kubakk » wt 02 paź 2018, 18:24

Aj tam , ładna lampa to już zaleta :mrgreen:
Orientacyjnie kiedy planowane odpalenie i testy ?

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#89 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Simpson » wt 02 paź 2018, 21:04

Śledzę temat z wielkim zaciekawieniem. Jestem pod wrażeniem wcześniejszego dzieła, tym bardziej ciekawi mnie nowy pomysł. Widzę, że kolega nie spoczywa na laurach, ciągle nowe poszukiwania. Tym bardziej szacunek ;)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#90 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » wt 02 paź 2018, 21:29

No tak @Kubakk, dobra lampa nie jest zła :)
Chwilkę jeszcze potrwa dokończenie wzmacniacza, a jego testy i dopracowywanie to pewnie kwestia kilku następnych miesięcy. Chciałbym to zrealizować szybciej, ale mamy na głowie górę gramofonów oraz wzmacniaczy od klientów i sporo pracy, więc chwilkę to wszystko zajmie.

@Simpson - dzięki! Myślę, że wcześniej czy później będziesz miał okazję posłuchać któregoś z naszych wzmacniaczy. Taką mam nadzieję ;)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

ODPOWIEDZ