• Administrator
  •  
    Szanowni Forumowicze. W dziale PUB został utworzony nowy wątek forumowy - Oddział Zamknięty. O co chodzi, proszę przeczytajcie wstępniak, czyli pierwszy tam post. Życzymy miłej zabawy.

Wątek jest dostępny i widoczny po zalogowaniu się na Forum.

DIYWzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.
Awatar użytkownika

Rega
Poszukiwacz Audiolub

#31 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Rega » wt 03 lip 2018, 16:46

Cześć!
@Angel jakie lampy polecałbyś do wypróbowania w tym wzmacniaczu? Wiesz jakie zastosował @Audio Autonomy i jak się zachowują. I chodzi mi tu zarówno o lampy w stopniu końcowym jak i te na wejściu. Myśle, że trzeba bedzie zaopatrzyć się w przynajmniej jeszcze dwa komplety do prób. Nie myślę tu, oczywiście o lampach z produkcji z lat 40 i 50 ubieglego stulecia bo na takie mnie nie stać, ale o dobrej jakości lampach produkowanych obecnie z nierujnującą kieszeni ceną.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#32 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Simpson » wt 03 lip 2018, 22:20

Panowie. Z wielkim zainteresowaniem śledzę ten wątek i kibicuję pełną parą. Na wzmacniaczach lampowych praktycznie się nie znam, ale temat jest bardzo ciekawy. Pracy włożonej także bardzo dużo.

Bardzo zastanawia mnie jedna kwestia. Po dopracowaniu wzmacniacza planujesz @Audio Autonomy wykonać kolejny egzemplarz, czy egzemplarze, czy raczej wolisz podążać drogą indywidualnych projektów ?

Awatar użytkownika

Angel
Administrator - Niewidoczni Akademicy

#33 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Angel » śr 04 lip 2018, 00:22

@Audio Autonomy. Ciekawy opis odsłuchu.
Repertuar muzyczny dość zróżnicowany. Cieszę się, że wzmacniacz nie pokazał słabości. Wiadomo ideały nie istnieją. Nawet za znacznie większe pieniądze.
Ale zachęcająco to wszystko wygląda. Z chęcią posłuchałbym takiego wzmacniacza u siebie w dobrze znanym mi systemie.
Jednak jak widzę opiliście sprawę, więc musiało być naprawdę dobrze.

@Rega. Co do nowych lamp, to sądzę, że masz jedne z najlepszych na rynku. Za rozsądne pieniądze.
Lampy NOS, lub nawet używane ze starszej produkcji, można czasem kupić dysponując naprawdę nie tak dużym budżetem.
Będą to lampy grające już na bardzo dobrym poziomie.
Na tym etapie, gdy jeszcze nie wiesz w jaką stronę dźwięku i jego barwy chcesz pójść, nie ma co doradzać lamp.
Sądzę, że najpierw musisz odsłuchać wzmacniacz z tym w co został wyposażony. Dopiero później, gdybyś odczuwał jakieś niedostatki, czy chciał przemodelować brzmienie w konkretnym kierunku, możemy pomyśleć jakie lampy by tu zastosować.
Tak, że spokojnie damy radę, przyjdzie na to czas. Teraz wydałbyś może niepotrzebnie pieniądze na lampy, które Cię nie zadowolą.
Audiolub to mój klub.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#34 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » śr 04 lip 2018, 15:00

@Simpson - wydaje mi się, że szkoda byłoby schować do szuflady tak długo dopracowywany projekt i poprzestać na jednym egzemplarzu. Jeżeli będą chętni, to będą i następne sztuki 8-) Ogólnie to myślę, że będziemy chcieli mieć kilka stałych modeli w ofercie, a do tego możliwe oczywiście będzie realizowanie indywidualnych projektów. Póki co mamy lampę na 6CA7 (czy też EL34 jak kto woli) i hybrydę. W planach na najbliższą przyszłość jest jeszcze dopracowanie projektu wzmacniacza lampowego na 2A3... później może coś mocniejszego. Jednak póki co, to tylko plany :)

@Rega, zastanowię się jeszcze nad lampami do Twojego wzmacniacza. Mam jeszcze kilka par starych E88CC i ECC88, więc w wolnej chwili je sprawdzę i opiszę Ci jakie zaszły zmiany w dźwięku. Wydaje mi się jednak, że zestawienie 6N23P + 6CA7 EH jest dosyć uniwersalnym zestawem startowym. Tak jak pisał Angel - łatwiej będzie dobrać jakieś inne lampy, gdy będziesz wiedział, w którą stronę chcesz pójść z brzmieniem.

Angel pisze:
śr 04 lip 2018, 00:22
Z chęcią posłuchałbym takiego wzmacniacza u siebie w dobrze znanym mi systemie.
Mówisz i masz ;)
Ostatnio zmieniony śr 04 lip 2018, 15:21 przez Audio Autonomy, łącznie zmieniany 1 raz.
Pomagamy usłyszeć więcej muzyki
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

Rega
Poszukiwacz Audiolub

#35 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Rega » śr 04 lip 2018, 15:19

Proszę słuchających o autografy po wewnętrznej stronie chassis i małe recenzje ;) :lol: .
@Audio Autonomy i @Angel macie rację w sprawie lamp. Chciałem mieć już jakieś przygotowane kiedy wzmacniacz do mnie trafi bo wiecie jak u mnie jest z czasem przebywania w domu. Kiedy przyjadę i dostanę wzmacniacz to już będzie za późno żeby coś zamawiać bo odsłuch na tych nowych znowu za następne pół roku. To nie to co u Was, że jesteście wiekszość czasu w domu. Ja nie mam tego komfortu. U mnie przez dużą część roku pozostają marzenia i domysły. Jednak dam na razie spokój z innymi lampami. Skupię się, za to, na poszukiwaniu tranzystorowego wzmacniacza do kolumn Kef 107. Bardzo poważnie myśle o Sansui Alfa 607 NRA lub XR.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#36 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » czw 05 lip 2018, 09:36

@Rega, w takim razie gonienie króliczka po prostu Ci się wydłuży w czasie... zresztą wiadomo, że i tak nie ma szans na jego złapanie. Zawsze będzie "coś" co będziemy chcieli zmienić, poprawić, doprawić, itd.. Tak można bez końca :roll:

Jeżeli chodzi o Kefy, to trzeba przyznać, że ich napędzenie byłoby nie lada wyzwaniem dla kilku watowej lampy. Tu jednak lepiej by się sprawdziło coś co ma chociaż koło 100 W mocy... Całe szczęście, że z lampy też można tyle wycisnąć. To jednak już temat na całkiem inną dyskusję...

Korzystając z okazji, pochwalę się swoją nową zabawką 8-)

Obrazek

Jeżeli ktoś jeszcze nie rozpoznał, to tu jeszcze jedna "mała" podpowiedź...

Obrazek

Gramofon jest do generalnego remontu. Co prawda wszystko działa, ale talerz obraca się z lekkimi oporami, a silnik hałasuje niemiłosiernie :? Fabryczna plinta dodatkowo potęguje cały ten hałas. Samo kółko idlerowe obraca się bezszelestnie. Lenco czeka więc solidny serwis i nowa obudowa, być może również jakieś inne ramię... hhmmmm, rozmarzyłem się :D
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

Angel

#37 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Angel » czw 05 lip 2018, 10:13

Co do odsłuchu wzmacniacza, to dzięki Panowie. Bo rozumiem, że to wspólna decyzja.
Z chęcią posłucham tej nowej konstrukcji. Mam apetyt na ciekawe wrażenia muzyczne.

@Audio Autonomy myślę, że doprowadzisz gramofon Lenco do stanu używalności. I nie tylko.
Mam nadzieję na kolejną relację z renowacji tego urządzenia.

@Rega, nie będę składał autografu, by nie brudzić wzmacniacza nawet od wewnątrz. ;)
Ale napiszę tu na pewno choć parę zdań, refleksji z odsłuchu.
Audiolub to mój klub.

Awatar użytkownika

Rega
Poszukiwacz Audiolub

#38 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Rega » czw 05 lip 2018, 10:41

@Audio Autonomy To gonienie króliczka u mnie wydłuża sie chyba jak u nikogo innego. Wiesz o tym.
No ale nic na to nie poradzę. A czy próbowaleś może zmieniać lampy na wejściu? One chyba też mają duży wpływ na jakość dźwięku. A jeśli juz się chwalimy to ja też ostatnio stałem się wlaścicielem takiego (załączam zdjęcia) gramofonu. A jako że nie zamierzam się pozbywać mojej Regi Planar3, ten gramofon po przeglądzie, będzie przeznaczony na sprzedaż. Zamieszczam też zdjecie ciekawego wydania płyty winylowej.
@Angel Dlaczego nie chcesz złożyć swojego podpisu wewnątrz wzmacniacza. Moim zdaniem byłoby to coś w rodzaju sygnatury Kena Ischiwaty ;). No chyba, że dźwięk nie będzie Ci odpowiadał totalnie :), ale wtedy Audio Autonomy coś na to poradzi.
Załączniki
20180703_082325[2].jpg
20180703_090543[1].jpg
20180703_082403[1].jpg
20180703_082343[1].jpg
20180703_082408[1].jpg

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#39 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » czw 05 lip 2018, 12:07

Angel pisze:
czw 05 lip 2018, 10:13
Ale napiszę tu na pewno choć parę zdań, refleksji z odsłuchu.
Z jednej strony już się nie mogę doczekać, a z drugiej... czuję niemałe przerażenie :)
No, ale każdą krytykę przyjmiemy na klatę i będziemy pracować w pocie czoła żeby się poprawić!

@Rega, Twój nowy gramofon świetnie się prezentuje już teraz. Nad moim trzeba będzie spędzić parę ładnych godzin, żeby go doprowadzić do idealnego stanu. Dlatego myślę, że będziesz musiał @Angel trochę poczekać na finalny efekt renowacji.
Rega pisze:
czw 05 lip 2018, 10:41
A czy próbowaleś może zmieniać lampy na wejściu? One chyba też mają duży wpływ na jakość dźwięku.
Masz rację - lampy na wejściu mają spory wpływ na sygnaturę dźwięku. Zamontowałem ostatnio czechosłowackie lampki E88CC Tesli pochodzące z początku lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. W porównaniu do 6N23P, dały one dźwięk mniej przejrzysty i z mocniejszym, bardziej misiowatym dołem pasma. W chirurgicznie czystym i ostrym jak skalpel systemie, te lampki mogłyby się sprawdzić lepiej niż neutralne 6n23p. Ja u siebie jednak szybko wróciłem do wcześniejszych szkiełek :)
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

Angel

#40 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Angel » czw 05 lip 2018, 13:35

@Rega, do Kena Ishiwaty bardzo mi daleko. Zresztą on projektuje i tuninguje urządzenia audio.
Nie widziałem, by jakiś nawet najlepszy recenzent robił takie rzeczy jak podpis na wzmacniaczu, czy innym elemencie toru audio.

Płyta ciekawa. Gdyby była z Pronitu mógłbyś ja pokazać w odpowiednim wątku. Ale nie jest, więc musisz się zadowolić jej prezentacją tu.

Gramofon interesujący. Pewnie jeszcze przyniesie komuś radość ze słuchania muzyki.

@Audio Autonomy, wzmacniacz postaram się skrupulatnie i na tyle ile będę umiał odsłuchać.
Będę surowy, ale uczciwie go ocenię.
Czas będzie moim największym przeciwnikiem.
Dlatego mocno tu podkreślam, że nie będzie to recenzja a jedynie zbiór refleksji, opis pierwszych wrażeń z odsłuchu.
To jak wiadomo zawsze może posiadać spore luki, nie być miarodajne.
Ale mam nadzieję uda mi się uchwycić podstawowe cechy wzmacniacza Audio Autonomy Rega. 😀
Audiolub to mój klub.

Awatar użytkownika

Rega
Poszukiwacz Audiolub

#41 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Rega » czw 05 lip 2018, 14:27

@Angel To, oczywiście, były żarty i nic wiecej i jeśli zechcesz opisać swoje wrażenia po odsłuchu to będzie wspaniale bo co by nie mówić, na naszym forum (i nie tylko) jesteś kimś w rodzaju mentora lub wyroczni. Nie myśl, że Ci tu ,,słodzę,, Tak jest. Wiele osób bardzo liczy sie z Twoim zdaniem. Mam też wielką nadzieję, że Twoja opinia nie będzie zbyt surowa, pomimo zapowiedzi. Poza tym będziesz słuchał tego wzmacniacza wcześniej niż ja. Ja może dopiero w połowie września, a Ty, jeśli nie przeszkadza Ci brak ,,boczków,, możesz już w najbliższej przyszlości. To zależy od dogadania sie z Audio Autonomy.
PS. Pozostańmy przy nazwie wzmacniacza Audio Autonomy. To wystarczy.

Awatar użytkownika

Angel

#42 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Angel » czw 05 lip 2018, 18:44

@Rega, pisząc o surowej ocenie, miałem na myśli raczej w miarę obiektywną. Na ile mnie stać.
To znaczy bez ubarwiania, przypisywania mu cech, ktorych nie posiada.
Nie zaś o surowości, która nie docenia pewnych aspektów dźwięku.

Wiem, że to były żarty z tym podpisem.
Ale teraz z mentorem, czy wyrocznią znow żartujesz.
Jestem po prostu pasjonatem muzyki i dobrego (niekoniecznie drogiego) sprzętu stereo. Jakieś tam doświadczenie mam (nie przeceniaj go) i chcę się nim dzielić.
Jak każdy świadomy audiolub. Tyle.

Co do nazwy wzmacniacza, to chyba jakąś mimo wszystko powinien mieć.
Bo jak powstanie kilka różnych, łatwiej będzie powiedzieć/napisać Rega czy Avatar , niż tłumaczyć jaka to konstrukcja, na jakich lampach itp.
Audio Autonomy, to jest marka.
Spytaj mnie jaki mam samochód. Odpowiem Audi. Mówi Ci to coś?

To oczywiście Twoja i Audio Autonomy sprawa.
Zawsze też wolałem nazwy niż symbole.
Lepiej brzmi Lorelei niż CS300XS.
Audiolub to mój klub.

Awatar użytkownika

Rega
Poszukiwacz Audiolub

#43 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Rega » czw 05 lip 2018, 18:59

Jeśli kostruktor wzmacniacza będzie zdania, że należy ,,ochrzcić,, wzmacniacz to może to zrobić. Ja, jednak, nie jestem zwolennikiem nadawania imion wzmacniaczom. Jeśli już to moze to być numer lub symbol. Poza tym oznaczenia laserowe są już wykonane i doklejanie naklejki nie wyglądałoby dobrze. Życzę miłego słuchania.

Awatar użytkownika

Angel

#44 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Angel » czw 05 lip 2018, 21:03

Dla wszelkiej jasności. Tak tu sobie luźno gawędzimy. By nikt nie pomyślał, że jakiś spór toczymy.
Oczywiście nie myślałem o doklejaniu czegokolwiek. Czy nawet pisaniu. Choć to już mogłoby bardzo ładnie wyglądać.
To jednak nie mój wzmacniacz.
Dlatego może być nawet bez nazwy i firmy.
Byle grał.
Mam nadzieję usłyszeć dobry dźwięk, który przełoży się na dużą dawkę muzyki. 😀
Jak było wkrótce opiszę.
Audiolub to mój klub.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#45 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » pt 06 lip 2018, 09:18

Angel pisze:
czw 05 lip 2018, 21:03
Dlatego może być nawet bez nazwy i firmy.
Byle grał.
Myślę, że tymi słowami można podsumować cały ten "spór" o nazwę lub jej brak. Najważniejsza jest muzyka i to jak zostaje uchwycona i przekazana dalej przez nasz sprzęt. Nazwa, wygląd, walory użytkowe, itp., to już tematy drugorzędne. Też istotne, ale jednak nie najważniejsze.
Przywiązuję sporą uwagę do zewnętrznego wyglądu sprzętu (stanowić on może przecież świetną ozdobę salonu, sypialni, ...), ale jednak jest on częściowo podyktowany pewnymi uwarunkowaniami, które wynikają z architektury urządzenia, budowy jego "wnętrzności", założeń konstrukcyjnych układu, itd. Podobnie jest z nazwą - z czegoś ona wynika. Nie jest ona niezbędna, ale ułatwia nam komunikowanie się. Łatwiej będzie wskazać wzmacniacz nazywając go po "imieniu" niż określając opisów typu: "konstrukcja oparta na zbalansowanym układzie...". Po za tym, nazwa nadaje taki ostateczny szlif i charakter konstrukcji. Przynajmniej tak to wygląda z mojej perspektywy - autora, który może w ten sposób położyć jeszcze pewien akcent na całości.

No, ale teraz to ja i @Rega czekamy na opis Twoich wrażeń @Angel :D
W oczekiwaniu swoje nerwy koję genialnym albumem z Rogalowa Analogowego: Za siódmą Górą - Piosenki ku pokrzepieniu serc.
Gorąco polecam! Świetnie zrealizowane nagranie. Po prostu mistrzostwo :o

Obrazek
audioautonomy.com

ODPOWIEDZ