DIYWzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#121 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » pt 08 mar 2019, 16:12

@Rega - gratuluję kolejnego udanego zakupu!

A ja właśnie testuję świeżo odpalony piecyk. Gra mi bardzo przyjemnie od samego rana. Będzie jeszcze kilka mały zmian w schemacie, ale generalny charakter podoba mi się i pozostanie bez zmian :)

Obrazek

Mogę w zapętleniu, bez końca słuchać Pharaoha Sandersa...

Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie na bazie drutów Neotech

Awatar użytkownika

Rega
Czeladnik Audiolub

#122 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Rega » pt 08 mar 2019, 17:38

Cześć!
Na zdjęciu widzę EL 34, a czy zamierzasz przetestować z tym wzmacniaczem lampy, które chowasz w zanadrzu? Poza tym napisz coś na temat roznic po zastosowaniu jako prostwnika lampy. Jak to się przdstawia w porównaiu z prostownikiem półprzewodnikowym? Czy są jakieś duże roznice? Ja wiem, ze to dopiero pierwsze testy po odpaleniu, ale ... ciekawość ;) . A oglnie jak wypada w prównaniu z nr 1? Jeśli zastosowaleś jakieś nowe rozwiazania, znacząco wplywające na poprawę jakości to może zgloszę sie do kolejki w celu upgrade. Ale jeśli na razie zmainy nieduże, to jednak pozostanę przy rozwiazaniach pierwotnych i zasilaczu z prostownikiem na diodach półprzewodnikowych. Z niecierpliwością czekam na opisy dalszych prób i testów oraz nastepne zdjecia zarówno tego wzmacniacza, jak i kolejnych. Na pewno chętni do testów też już nie mogą sie doczekać. Jak to dobrze mieć na forum Kolegę konstruktora!!! Pozdrawiam.
PS Z okazji dnia dzisiejszego najlepsze życzenia dla piękniejszej połowy!

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#123 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » ndz 10 mar 2019, 12:23

Czołem @Rega!
Jeżeli chodzi o lampy mocy, to póki co wzmacniacz wygrzewa się na Shuguang EL34. Jak już wszystko w nim dopracuję, to posłucham go z Tung Solami. Zamontowane w tym momencie Shuguangi są tak zwanym wąskim gardłem. Zobaczymy jak całość zagra jak wyeliminujemy to najsłabsze ogniwo i zastąpimy je rzeczonymi TS. A może pokuszę się też na wpięcie jakichś PSVANE... zobaczymy 8-)
Pierwsze w kolejce są jednak Tung Sole.

Obrazek
Rega pisze:
pt 08 mar 2019, 17:38
coś na temat roznic po zastosowaniu jako prostwnika lampy
Generalnie ciężko tu jest bezpośrednio porównywać te dwie konstrukcje, bo jest tu jeszcze kilka innych różnic, które mocno wpływają na to jak gra wzmacniacz. Cała idea wzmacniacza jest taka sama - triody małej mocy napędzają lampy mocy (EL34/6CA7) pracujące w układzie triodowym. Brak sprzężenia zwrotnego, układ tak prosty jak tylko się da (ale nie prostszy). Są tu jednak inne lampy napięciowe, inne transformatory, inny zasilacz.
Ten piecyk gra troszkę delikatniej i bardziej miękko. W pewnym stopniu jest to na pewno pochodną zastosowania prostownika lampowego. Muszę jeszcze jednak posłuchać go dłużej, na różnych lampach i z różnym repertuarem. Na początek wzmacniacz rozgrywa się powoli na delikatnej muzyce, która płynąc w tle, umila mi pracę.

P.S. Dzięki za życzenia! :)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie na bazie drutów Neotech

Awatar użytkownika

Kubakk
Początkujący Audiolub

#124 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Kubakk » ndz 10 mar 2019, 13:54

Polecam childish gambino do wygrzewania :D me and your mama ładnie potrafi dołem "zakołysać" nawet jeśli jest tylko 9W na kanał :oops: :mrgreen:

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#125 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » pn 11 mar 2019, 12:26

@Kubakk - znamy, znamy Childish Gambino :)
Dół mrrruuuuczy aż miło!
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#126 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » pt 22 mar 2019, 17:37

Tung Sole EL34 wypadły nieźle. To jest granie raczej po tej ciepłej stronie, ale jak najbardziej może się ono podobać. Trochę podobne do RFT, za które ceny są niestety coraz to wyższe. W porównaniu do lamp Shuguang jest to zdecydowany przyrost jakości. Natomiast w odniesieniu do 6CA7 EH, hmmm... mam wrażenie, że jest to nie tylko inny sposób prezentowania dźwięku, ale chyba i trochę gorszy (w ogólnym rozrachunku). Dźwięk jest łagodniejszy i delikatniejszy, ale też mniej selektywny - gdzieś mi się tu gubiły niektóre drobiazgi.
Jednak nie można na te lampy narzekać - bardzo przyjemnie się ich słucha, a cena nie odstrasza.

Odnośnie Tung Sola - tak się kiedyś reklamowało lampki w prasie audio (skan z czasopisma z 1958 roku :shock:).
Obrazek
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

Kubakk
Początkujący Audiolub

#127 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Kubakk » pt 22 mar 2019, 18:48

Heh dobra reklama ;) kiedyś to mieli poczucie humoru :lol:

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#128 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » pt 10 maja 2019, 18:57

Lubię gdy rzeczy, które robimy dobrze wyglądają. Wiadomo - wygląd nie gra, ale chyba dobrze by było żeby wzmacniacz nie szpecił nam naszego pokoju.
Wzmacniacze lampowe mają tutaj niesłychaną przewagę nad tranzystorami. Odsłonięte lampy zawsze intrygują i przykuwają uwagę. Są do tego wyjątkowo fotogeniczne. Nawet takiemu fotograficznemu amatorowi jak ja, udaje się czasem uchwycić czar i magię szklanych baniek ;)

Obrazek
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

Kubakk
Początkujący Audiolub

#129 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Kubakk » pt 10 maja 2019, 19:04

Fotka bez świecących lamp jest nie ważna :P
Wygląd sprzętu też ma znaczenie , w końcu patrzymy na nie ;)
Na as forum ktoś sprzedaje yaqina ms-300 , i cóż szału nie ma , mocny brzydal :oops:

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#130 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » pt 10 maja 2019, 19:07

To fakt, Yaqin trochę przekombinowany jest. Też do mnie nie trafia.

@Kubakk - następna fotka będzie ze święcącymi lampami! 8-)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

Kubakk
Początkujący Audiolub

#131 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Kubakk » pt 10 maja 2019, 19:26

Obrazek

poświata robi robotę :mrgreen:
Fotkę robiłem starym obiektywem cccp helios 58/2 podpiętym do nowszego nikona , foty wychodzą inaczej niż na nowoczesnych z af :oops:

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#132 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » pt 10 maja 2019, 19:33

Kubakk pisze:
pt 10 maja 2019, 19:26
foty wychodzą inaczej niż na nowoczesnych z af
Jak dla mnie to bajka! Fajne zdjęcie :)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#133 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Simpson » pt 10 maja 2019, 22:10

Zdjęcie i klimat ....w pytę !

Awatar użytkownika

Kubakk
Początkujący Audiolub

#134 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Kubakk » sob 11 maja 2019, 18:44

Obrazek

tak się prezentuje ze sterującymi 6F8G sylvanii z 1942r (zamiast 6SN7GTB tungol 2018) , granie bardziej ciemne , dociążone , co nie znaczy iż na nowych tungsolach jest źle , jest inaczej = można co jakiś czas zmieniać i mieć "nowe" brzmienie :mrgreen:

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#135 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » ndz 12 maja 2019, 12:30

Kubakk pisze:
sob 11 maja 2019, 18:44
można co jakiś czas zmieniać i mieć "nowe" brzmienie
I to jest jedna z ogromnych zalet wzmacniaczy lampowych. Nie sposób się z nimi nudzić :)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

ODPOWIEDZ