DIYBuczenie Trafa Marantz

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Tomasz
Poszukiwacz Audiolub

#1 Buczenie Trafa Marantz

Post autor: Tomasz » ndz 27 maja 2018, 11:11

Witam, chciałbym zapytać czy objaw buczenie transformatora w modelu 67SE to norma? Przy innych testowanych Cd-kach tego nie było.

Mierzone napięcie w sieci to 234-237 V. Czy da się to wyeliminować bez oddawania do serwisu?

Belfer54

#2 Buczenie Trafa Marantz

Post autor: Belfer54 » ndz 27 maja 2018, 14:17

Ten model ma już swoje lata. Był produkowany w latach 90, dokładnie od 1996 r. Winę za zbyt głośne buczenie może ponosić uszkodzone trafo. Winę za to buczenie może też ponosić zbyt wysokie napięcie w sieci.
A tak na marginesie, to każdy transformator buczy, choć zapewne nie tak spektakularnie jak w przypadku Twojego odtwarzacza. O zjawisku tym występującym w sprzęcie audio mnóstwo napisano w sieci.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Tomasz
Poszukiwacz Audiolub

#3 Buczenie Trafa Marantz

Post autor: Tomasz » ndz 27 maja 2018, 16:42

Czyli rozumiem nie przejmować się. Nie wiem czy buczenie jest spektakularne. Buczy i tyle. Nie jest jakoś specjalnie głośno, ale jest.

Dziękuję.

Awatar użytkownika

Miles
Administrator

#4 Buczenie Trafa Marantz

Post autor: Miles » ndz 27 maja 2018, 17:00

@Tomasz , buczenie transformatorów przytrafia się w najróżniejszych urządzeniach. Nie jest to problem jakichś konkretnych urządzeń, bo często wynika raczej z warunków, w jakich te pracują. Chodzi mi tu przede wszystkim o sieć elektryczną, do jakiej są podłączone. Oczywiście w zależności od tego jak zbudowany jest sprzęt może zależeć, czy buczenie będzie słyszalne mocno, słabo, czy może wcale. Czasem transformatory zalewane są jakimiś żywicami, mocno obudowywane, odseparowane różnymi podkładkami od obudowy, co zapewne zmniejsza negatywne efekty. Dodam jeszcze, że jak zaobserwowałem, w parze z buczeniem często idzie większe nagrzewanie się transformatorów.

Często mówi się, że czynnikiem powodującym takie efekty jest występowanie w sieci elektrycznej tzw. składowej stałej. Składowa stała generowana jest przede wszystkim przez wszelkiego rodzaju zasilacze impulsowe, stosowane w ładowarkach do telefonów, komputerach i wielu wielu innych sprzętach. Obecnie, wskutek postępu technologicznego, jest tego o wiele więcej niż kilkanaście lat temu. U mnie, gdy stałem się właścicielem monobloków, w których zjawisko buczenia było dość dojmujące, problem rozwiązał reduktor składowej stałej firmy Tomanek. Nabyłem listwę sieciową Tomanek Tap-8, która wyposażona jest w dwa gniazda posiadające wspomniane reduktory, zwane DC-Blockerami, oraz w sześć gniazd z filtrami Schaffnera. Buczenie niemal całkowicie zniknęło, wyraźnie spadła temperatura pracy urządzeń, co mnie zaskoczyło.

Mamy tu na forum Audiolub klub Tomanka, możesz tam zajrzeć. Opis działania DC-Blockerów jest na stronie czy aukcjach producenta:

http://tomanek.net.pl/tomanek-dcb-1-red ... -230v.html
"Zero polityki. Zero reklam. Za to starannie wyselekcjonowana muzyka i towarzyszące jej mądre słowo." :

https://patronite.pl/rockserwisfm

ODPOWIEDZ