DIYUstroje akustyczne własnej roboty

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Naczesany
Czeladnik Audiolub

#1 Ustroje akustyczne własnej roboty

Post autor: Naczesany » śr 21 mar 2018, 11:54

Co myślicie o samodzielnym wykonywaniu paneli akustycznych, pułapek, ustrojów i temu podobnych?
Np. coś takiego z polistyrenu ekstrudowanego:
Panel akustyczny.jpg
http://styronet.pl/cotojest-polistyren- ... y-xps.html
Zdaję sobie sprawę, że profesjonalne wykonanie oparte jest na pomiarach, obliczeniach ale mając jakieś tam zdolności manualne i zaplecze można wykonać je samodzielnie.
Albo coś takiego:
http://allegro.pl/panel-akustyczny-124- ... 66064.html
Nie każdy może sobie pozwolić na coś takiego:
http://audiosystem.com.pl/produkt/902/r ... akustyczny
A piszę o nim, bo osobiście słyszałem jego wpływ na poprawę dźwięku. Poprawa w lokalizacji źródeł dźwięku była niesamowita.
Ustroje były umieszczane za kolumnami.
No ale ta cena.

wpszoniak

#2 Ustroje akustyczne własnej roboty

Post autor: wpszoniak » śr 21 mar 2018, 12:15

@naczesany, jasne, ze można zrobić własnoręcznie, tylko niekoniecznie będzie taniej. Ja w każdym razie wyszedłem na tym jak Zabłocki na mydle...

Obas

#3 Ustroje akustyczne własnej roboty

Post autor: Obas » śr 21 mar 2018, 12:22

@wpszoniak napisz więcej na temat tego dlaczego tak źle na tym wyszedłeś? Właściwie mając narzędzia, chęci i pomysł - kosztem są materiały (te, które zostaną użyte to 'ustrojstwa' i te, które pójdą na zmarnowanie)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Naczesany
Czeladnik Audiolub

#4 Ustroje akustyczne własnej roboty

Post autor: Naczesany » śr 21 mar 2018, 12:44

Masz po części rację Wojtku. Przeanalizowałem oferty naszych rodzimych wykonawców i na znanej aukcji wcale ceny nie są wygórowane.
Ale zawsze można poeksperymentować i nie mieć wyrzutów, że "umoczyło" się pieniądze.
Ja mam możliwość wypożyczenia paneli na bazie Isover PT80
Zobaczę jak się sprawdzą.
Przeglądam strony z Twoją adaptacją pokoju do słuchania i muszę przyznać, że jest wzorcowa.
Ja niestety muszę zadowolić się tym co posiadam i pozyskać akceptację żony na wszelkie "ulepszenia" :)
Chociaż ostatnio pomogła mi wybrać kwiatek. Myślę, że kolejne, to zmiana dywanu na większy i grubszy co również - jak mniemam - spotka się z jej akceptacją. Bardzo podobają mi się Twoje podstawy granitowe pod Chario. Myślę o tym, żeby sobie takie sprawić pod fabryczne standy pod Chario. Te fabryczne niestety nie "układają się" zbyt stabilnie na moim parkiecie.
1.jpg
Załączniki
2.jpg

wpszoniak

#5 Ustroje akustyczne własnej roboty

Post autor: wpszoniak » śr 21 mar 2018, 14:31

Dziękuję za miłą mi opinię.
@naczesany, jeśli mogę coś zasugerować to spróbuj (niekoniecznie będzie to dobre rozwiązanie) leciutko coś zmienić w Twoim (Waszym) ślicznym pokoju z potencjałem (jak sądzę). Otóż pierwsze co zasugeruję to oddalenie głośników od ściany oraz oddalenie kątowej wersalki od ściany tylnej (przesuwaj co 5 cm i sprawdzaj co się wydarzy, ale wcześniej odsuń do najlepszej pozycji głośniki). Nie wiem... Może to co widać na fotografiach jest pozycją najlepszą, bo znając Twoje audiofilskie zacięcie to chyba już sprawdzałeś różne inne opcje...)
Pozdrawiam Ciebie i Twoją małżonkę (powinienem pozdrowić w odwrotnej kolejności, ale to nie Ona-żona czyta lecz Ty)

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#6 Ustroje akustyczne własnej roboty

Post autor: Simpson » śr 21 mar 2018, 14:52

@naczesany , ja uważam, że można podjąć się wykonania ustrojów samodzielnie, wyjdzie taniej, ale trzeba mieć zapał, warunki i sporo wolnego czasu. Czytałeś może mój temat o wykonaniu dyfuzora Skyline ? Mi wyszło jakieś 1/3 ceny sklepowej, ale czasu pochłonęło.

Co do wykonania dyfuzora z styroduru to odradzam. Zdecydowanie najlepszym materiałem będzie drewno, które ma liniowy współczynnik pochłaniania (bardzo niski) w praktycznie całym paśmie słyszalnym. Styrodur, czy styropian w wyższych pasmach cechuje się zwiększaniem pochłaniania, a to jest zdecydowanie niewskazane.

Co do pomiarów dyfuzorów powiem tak:
One są już tak pomierzone od dawna, tak są znane ich różnice w konstrukcji w odniesieniu do właściwości akustycznych, że kalkulatory, które są w Internecie dostępne potrafią dość precyzyjnie wskazać zakres oddziaływania. Tyczy się to dyfuzorów 1D jak i 2D.

W mojej opinii w pomieszczeniu, które przedstawiłeś należało by o takich pomyśleć dość poważnie.
Skoro masz możliwość pożyczenia paneli opartych na wełnie mineralnej "80" to zdecydowanie polecam taki test. Spróbuj rozmieszczenia za kolumnami, a także za głową i po bokach. Takie panele powinny dość znacznie usunąć pogłos pomieszczenia, który na pewno występuje. Komfort słuchania muzyki powinien się znacznie polepszyć. Należałoby się zastanowić nad ilością sztuk, gdyż jeden taki panel, czy dwa zbyt dużo mogą nie wnieść. Książkowo adaptacja powinna być wykonana na powierzchni około 30% w pomieszczeniu (czyli 30% powierzchni zliczonej jako suma ścian, sufitu i podłogi). Oczywiście mowa tu o adaptacji, nie tylko o panelach pochłaniających (a wiadomo, że sofy, półki oraz inne wyposażenie także akustycznie już coś wnoszą).

Co do ruchów związanych z przesuwaniem kolumn i miejsca odsłuchowego mam podobne zdanie co @wpszoniak, warto popróbować.

ODPOWIEDZ