DIYListwa zasilająca

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.

KaviteR
Początkujący Audiolub

#61 Listwa zasilająca

Post autor: KaviteR » wt 27 lut 2018, 14:44

Audio Autonomy pisze:
wt 27 lut 2018, 13:56
To dowodzi, że nie ma tu miejsca na rozwiązania uniwersalne i zawsze tak samo działające
to oczywiste dlatego trzeba próbować samemu
Audio Autonomy pisze:
wt 27 lut 2018, 13:56

Wracając do samej listwy - wiemy już, że pod płytą maskującą nie umieszczasz żadnych "tłumików", uszczelek, etc.. A co z wnętrzem listwy? Miejsca masz tam sporo. Myślisz w związku z tym, o zapełnieniu tej przestrzeni materiałami, takimi jak guma lub korek
wnętrze jest celowo zrobione w ten sposób będzie tam włożony 10mm bitumiczny materiał wytłumiający, moim zdaniem skuteczność gumy a tym bardziej korka będzie znikoma

Autor tematu
wpszoniak

#62 Listwa zasilająca

Post autor: wpszoniak » wt 27 lut 2018, 19:37

Audio Autonomy pisze:
wt 27 lut 2018, 14:30
Masz chyba (bo w audio to nic nie jest pewne) rację.

Uczymy się całe życie... a pewnie i tak nie dowiemy się wszystkiego. Z jednej strony może to być nieco frustrujące, ale z drugiej jest to pewną siłą napędową, motywującą do dalszych doświadczeń i rozwoju.
Taaa... I fajnie!
Ostatnio zmieniony wt 27 lut 2018, 19:41 przez wpszoniak, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
wpszoniak

#63 Listwa zasilająca

Post autor: wpszoniak » wt 27 lut 2018, 19:40

KaviteR pisze:
wt 27 lut 2018, 14:44
...wnętrze jest celowo zrobione w ten sposób będzie tam włożony 10mm bitumiczny materiał wytłumiający, moim zdaniem skuteczność gumy a tym bardziej korka będzie znikoma
Masz rację...

KaviteR
Początkujący Audiolub

#64 Listwa zasilająca

Post autor: KaviteR » pn 26 mar 2018, 12:49

Po serii różnych testów zmieniłem koncepcję mojej listwy DIY. W ostatnich tygodniach testowałem kilka produktów konkurencji, jest to dość uciążliwe ponieważ każdy element wymaga wielu godzin wygrzania w trakcie którego jego brzmienie może się diametralnie zmienić i trudno wyciągać wiążące wnioski. Do testów miałem Nordosta Qbase QB8 oraz dwie listwy (to jedno to w zasadzie kondycjoner) Audioquesta Niagara 1000 i Niagara 5000
31.jpg
32.jpg
(Nordostowi nie zrobiłem żadnego zdjęcia)

Do zasilania sprzętu wykonałem osobną linię zasilającą od skrzynki bezpiecznikowej z przewodu ViaBlue X-40, w porównaniu z dedykowanymi przewodami zasilającymi audio nie jest to nic ciekawego, ale gra równo i stwierdziłem że jako przewód instalacyjny będzie wystarczająco dobry - niestety zaczynam żałować tej decyzji. Zakładałem że korzystniejszy będzie brak dodatkowych połączeń i najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie wewnętrznego okablowania listwy bezpośrednio z przewodu ViaBlue. Odsłuchy z listwami pokazały jednak że również zastosowanie lepszego przewodu przed listwą daje duży przyrost jakości. Dla porównania zakonfekcjonowałem kawałek przewodu ViaBlue tanimi wtykami Wattgate i jego zamiana na Audioquesta NRG1000 powodowała znaczący przyrost jakości pomimo że jego długość jest znikoma w stosunku do ponad 20m ViaBlue w ścianie. Aktualnie planuję założyć ścienne gniazdo Furutech FT-SWS NCF i w listwie użyć przewodu Neotech NEP-3002 Mk III zakonfekcjonowanego Furutechem FI-E50 NCF
33.jpg
Zobaczymy co z tego wyjdzie, niestety efekt końcowy to będzie całkowita loteria. Produkty konkurencji są zdecydowanie przemyślane i nie ma w nich żadnego przypadku. Konfiguracja zasilania ma fundamentalne znaczenie dla systemu jako całości i nawet jedna pojedyncza wtyka może zmienić charakter dźwięku. Koniec końców to DIY może skończyć jako przedłużacz do pralki bo tak jak tego teraz słucham to z tą Niagarą 5000 ciężko będzie się rozstać.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#65 Listwa zasilająca

Post autor: Audio Autonomy » pn 26 mar 2018, 13:43

KaviteR pisze:
pn 26 mar 2018, 12:49
Zakładałem że korzystniejszy będzie brak dodatkowych połączeń i najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie wewnętrznego okablowania listwy bezpośrednio z przewodu ViaBlue.
Pewnie byłoby to korzystniejsze rozwiązanie, gdybyś w całości użył przewodu klasy Audioquesta :)
A tak na serio, to jest to ciekawą i istotną obserwacją, że korzystniej jest dodać "zbędny" punkt połączenia, ale za to mieć możliwość użycia lepszego przewodu na końcu toru zasilania.
Skorzystam z Twojego doświadczenia @KaviteR, przy przebudowywaniu swojego gramofonu. Pierwotnie miałem zamiar pociągnąć przewód prosto od silnika i zakończyć go wtyczką wkładaną do gniazdka. Jednak biorąc pod uwagę Twoje obserwacje, zdecyduję się chyba na gniazdo IEC zamontowane w obudowie gramofonu i w przyszłości będę miał możliwość wpięcia lepszej sieciówki 8-)
Pomagamy usłyszeć więcej
facebook.com/AudioAutonomy
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie

KaviteR
Początkujący Audiolub

#66 Listwa zasilająca

Post autor: KaviteR » pn 26 mar 2018, 14:38

Audio Autonomy pisze:
pn 26 mar 2018, 13:43

Pewnie byłoby to korzystniejsze rozwiązanie, gdybyś w całości użył przewodu klasy Audioquesta :)

[...] Jednak biorąc pod uwagę Twoje obserwacje, zdecyduję się chyba na gniazdo IEC zamontowane w obudowie gramofonu i w przyszłości będę miał możliwość wpięcia lepszej sieciówki 8-)
Pewnie tak, ale nawet tego Neotecha który jest co prawda prawie 5x droższy no i przy tych dwudziestu paru metrach już się robi jakaś kasa z tego ale też bije to ViaBlue na głowę. Ja też teraz bawię się z gniazdkami IEC, to wręcz nieprawdopodobne jaką takie gniazdko może zrobić różnicę
34.jpg
w przypadku silnika gramofonowego mam wątpliwości, ale to audio - na logikę nic nie działa trza testować.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#67 Listwa zasilająca

Post autor: Audio Autonomy » wt 27 mar 2018, 08:28

Tak na chłopski rozum, to chodzi tutaj po prostu o zapewnienie jak najlepszej jakości połączenia pomiędzy urządzeniem i zewnętrznym kablem. Przy silniku gramofonowy powinno to pozytywnie wpłynąć na jego warunki pracy i powinno zapewnić stabilniejsze obroty.
Pożyjemy, potestujemy i zobaczymy co z tego wyjdzie. Jednak pozytywnie mnie tu nastrajają opinie Kolegi @wpszoniak'a, który miał okazję słyszeć pewne różnice w przypadku różnej jakości sieciówek w gramofonach ;)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie

KaviteR
Początkujący Audiolub

#68 Listwa zasilająca

Post autor: KaviteR » śr 04 kwie 2018, 23:26

Dzisiaj skończyłem większość oprzewodowania wewnętrznego listwy.Na zdjęciach możecie zobaczyć jak to mniej więcej wygląda. Początkowo chciałem zrobić połączenia zaciskane, ale raz że wymagało by to pozbycia się całej izolacji z przewodów a dwa że użyty przewód Neotecha ma żyły wg amerykańskiej normy (AWG11) i niestety dostępne u nas tulejki zaciskowe do niego nie pasują. Zastosowałem połączenie skręcane przy użyciu zwykłej listwy elektrycznej 25mm2. Jedynie zastosowałem lepsze śrubki żeby dało się to porządnie dokręcić. Do środka włożyłem ciasno spasowane kawałki blachy miedzianej o grubości 1mm, ma to na celu bardziej równomierne rozłożenie siły nacisku i zwiększenie powierzchni styku. Strasznie to było pracochłonne, myślałem że dzisiaj ją skończę ale zostało jeszcze zbyt wiele do zrobienia.
43.jpg
42.jpg
41.jpg

Autor tematu
Obas

#69 Listwa zasilająca

Post autor: Obas » czw 05 kwie 2018, 09:55

Witaj. Mam pytanie natury BHP. Cała listwa jest wykonana z przewodnika elektrycznego. Jak wygląda wewnątrz zabezpieczenie takiej listwy, jej połączeń, zworek, złączek, przewodów, wtyczek itp? Na chłopski rozum wydaje mi się, że to nie będzie takie proste a w razie jakiegoś zwarcia może być groźnie.. A może jakoś inaczej to wygląda i moje wyobrażenia są błędne?

KaviteR
Początkujący Audiolub

#70 Listwa zasilająca

Post autor: KaviteR » czw 05 kwie 2018, 13:14

@Obas tak jak widzisz, przewody w środku są izolowane, złączki są izolowane profesjonalną termokurczliwą izolacją , obudowa będzie połączona z przewodem ochronnym - wszystko zgodnie ze sztuką

KaviteR
Początkujący Audiolub

#71 Listwa zasilająca

Post autor: KaviteR » ndz 08 kwie 2018, 20:22

koniec, jedynie teraz mi przyszło do głowy że dobrze by było zrobić zewnętrzny zacisk PE do ewentualnej zabawy z kondycjonerem masy - zawsze chciałem się jakimś pobawić, może jakieś DIY ?? rozebranie tego to tyle roboty że się jeszcze nad tym zastanowię, mam jedno gniazdo ekstra najwyżej tam go podłączę
51.jpg
52.jpg
zabieram się za stolik

Awatar użytkownika

Naczesany
Czeladnik Audiolub

#72 Listwa zasilająca

Post autor: Naczesany » śr 11 kwie 2018, 09:00

Cóż dodać: majstersztyk.

KaviteR
Początkujący Audiolub

#73 Listwa zasilająca

Post autor: KaviteR » pt 13 kwie 2018, 10:01

listwa się wygrzewa i trochę to jeszcze potrwa, zanim opiszę moje wrażenia odsłuchowe chciałbym podsumować koszty

1 Wtyk FURUTECH FI-E50 NCF 1 1 163,41 zł
2 Przewód Neotech NEP-3002 MKIII 10 732,02 zł
3 Dławica SKINTOP® MS-SC-M 1 35,56 zł
4 Gniazda Furutech FT-SDS NCF 6 2 170,80 zł
5 Srubki, materiały wygłuszające, złączki itp. 1 250,00 zł
6 Materiał obudowy i cięcie wodą 1 800,00 zł
7 Malowanie 1 90,00 zł
8 Nózki Kolce Superspike 4 - gwint M8 1 240,00 zł
9 Ochronnik SPDT3-335-1+NPE 1 190,00 zł

5 671,79 zł

mam nadzieję że jest to czytelne chociaż trochę, niestety nie da się wkleić tabeli, oprócz kosztów materiałowych zupełnie niepoliczalna praca co najmniej kilkadziesiąt godzin

koszt wykonania tego typu listwy jest zbliżony do gotowych produktów które testowałem typu Audioquest Niagara 1000, no ale ten projekt był z założenia wysokiego ryzyka

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#74 Listwa zasilająca

Post autor: Audio Autonomy » pt 13 kwie 2018, 14:42

@KaviteR - gratulacje! Trzeba przyznać, że całość wyszła bardzo elegancko i wygląda to profesjonalnie 8-)
Koszt nie jest najmniejszy, ale biorąc pod uwagę jakość użytych komponentów, to wychodzi to i tak nie najgorzej. Ciekawi mnie tylko jedna pozycja z Twojego kosztorysu - "śrubki, materiały wygłuszające, złączki itp.". Wydaje mi się, że ponad tysiąc złotych to strasznie dużo jak na tą drobnicę. Zdradzisz co tam pochłonęło największą część tych kosztów?
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Autor tematu
Marcin B.

#75 Listwa zasilająca

Post autor: Marcin B. » pt 13 kwie 2018, 15:37

@KaviteR masz moje pełne uznanie co do włożonej pracy, zaangażowania i końcowego efektu. Jestem pełen podziwu co do Twojej konstrukcji. GRATULUJĘ!

ODPOWIEDZ