DIYListwa zasilająca

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.

KaviteR
Początkujący Audiolub

#31 Listwa zasilająca

Post autor: KaviteR » sob 17 lut 2018, 11:32

Sanwing pisze:
czw 15 lut 2018, 14:50
. W przypadku kolumn czy wzmacniacza mamy od ręki zmiany większe lub mniejsze to i podmiany nie potrzebujemy by stwierdzić różnice.
Mój osobisty ranking wpływu elementów systemu audio na finalny rezultat jest następujacy:

1) pomieszczenie i jego akustyka
2) zasilanie
3) sprzęt
4) ogólnie wszystkie sprawy zwiazane z drganiami mechanicznymi
5) cała reszta

To oczywiście moja opinia ale ogólna zmiana jakości zasilania ma dużo większe znaczenie niż zmiana jakości preampu czy źródła że o wzmacniaczu nie wspomnę.

Awatar użytkownika

maKRELLa
Nowicjusz Audiolub

#32 Listwa zasilająca

Post autor: maKRELLa » sob 17 lut 2018, 22:00

Zgadzam sie z @KaviteR w 100%. W moim przypadku zmiany w zasilaniu miały/maja ogromny wpływ na miarę zmiany urządzeń.

Kamil84
Junior Audiolub

#33 Listwa zasilająca

Post autor: Kamil84 » sob 17 lut 2018, 22:56

Zawsze się zastanawiałem jak to jest z tymi listwami "audiofilskimi". Prąd który płynie z elektrowni przewodami po słupach na pewno one nie są z wysokiej jakości miedzi, w ścianie też płynie zwykłym miedzianym kablem lub nie daj bóg aluminiowym jak ktoś ma stara instalację. Prąd ten przechodzi przez taką audiofilską listwę i rzeczywiście coś się z nim dzieje że są poprawy w brzmieniu?. Na mój chłopski rozum cały tor należałoby poprowadzić bezpośrednio z elektrowni ale może jestem w błędzie.

Awatar użytkownika

mario100007
Junior Audiolub

#34 Listwa zasilająca

Post autor: mario100007 » sob 17 lut 2018, 23:15

Oczywiście im dalej się zajdzie w zmianach tym lepiej. Ale zawsze zaczyna się zmiany od samego systemu. To daje największe efekty. Oczyszcza się zasilanie/ sygnał bezpośrednio idący do elementów bazowych. Potem można myśleć o wymianie okablowania w ścianach, bezpieczniku osobnym tylko do audio itp. Albo można zrobić to wszystko od razu.

Autor tematu
Angel

#35 Listwa zasilająca

Post autor: Angel » ndz 18 lut 2018, 01:18

@Kamil84, ktoś kiedyś porównał takie zabiegi do założenia na kranie z wodą dobrego filtra.
Woda też jest nieraz nie najlepszej jakości i często biegnie kilometrami zardzewiałych, starych rur.
A po przefiltrowaniu staje się czysta i smaczna.
Przykład może nie do końca dobry, ale chciałem pokazać pewną analogię.

Oczywiście sama listwa, bez żadnych filtrów, czy przewodów zasilających o specjalnej budowie, niewiele zmieni. Choć oczywiście tak purystyczny projekt jak u @KaviteRa też coś może dać, bo od głównego zasilania budynku prąd płynąłby już przewodami o mniejszych przekrojach i dodatkowo napotykałby mnóstwo punktów połączeń, styków. A każdy taki wpływa niekorzystnie na charakterystykę prądów.
"Trochę" wiem o czym piszę, bo jestem elektromechanikiem z wykształcenia. Poza tym od wielu lat interesuję się tego typu problematyką.
Inną metodą poprawy jakości prądu są właśnie specjalistyczne przewody zasilające (nie każda tania sieciówka dobrze spełni tę rolę). One też do pewnego stopnia filtrują prąd z niektórych "zanieczyszczeń".
Dodatkowymi metodami są filtry pasywne, albo aktywne regeneratory prądu. Te ostatnie, to często bardzo drogie i skomplikowane urządzenia, dostępne tylko dla najbardziej zasobnych finansowo audiolubów.

Dobra listwa, złożona z solidnych elementów nawet jeśli niczego nie poprawi, to przynajmniej nie pogorszy jak tani, plastikowy przedłużacz z elektromarketu.

@KaviteR, @maKRELLa, mam nieco inny pogląd na globalny wpływ elementów na jakość dźwięku.
Rozumiem, że nie można niczego zaniedbać. System gra jako całość i ważne jest współgranie wszystkich elementów. I też do pewnego stopnia (bo nie zgadzam się z tym w całości) zestaw gra tak dobrze jak jego najsłabszy element.
Poniżej moje spojrzenie na ważność poszczególnych elementów w systemie audio.

1) Pomieszczenie i jego akustyka (trzeba dodać kolumny oraz ich ustawienie, bo to według mnie jest na równym poziomie - bez kolumn nic niestety nie zagra - chyba, że się podłączy słuchawki ;) - a kolumny obok akustyki najbardziej wpływają na jakość dźwięku, jego charakter).
2) Sprzęt/elektronika (tu stawiam to na drugim miejscu, bo domyślam się, że w pewnym "skrócie myślowym" zmiany jakościowe pomiędzy sprzętem dobrym a bardzo dobrym, czy bardziej między świetnym a rewelacyjnym mogły być rzeczywiście postrzegane przez Was jako mniejsze niż wpływ typowego zasilania jaki ma przeciętny "Kowalski" a zasilania świadomie poprawionego, dopracowanego - jednak na nic najlepsze nawet zasilanie jeśli sprzęt/elektronika pozostanie na podstawowym/budżetowym poziomie jakości - nawet najlepsze zasilanie nie wyniesie dźwięku na pożądany poziom, nie ma cudów - nie zrobimy z taniego Technicsa czy Diory topowego Audio Research'a czy D'Agostino).
3) Zasilanie (tu owszem się zgadzam, jest teraz na odpowiednim miejscu).
4) Przewody (chyba nie wrzuciliście ich do "całej reszty"?), tu dużo do powiedzenia będzie miał @wpszoniak i sądzę, że on przedstawi inaczej podział wpływów tego, co najbardziej poprawia jakość dźwięku. Przewody (mylnie przez większość ludzi nazywane kablami a to co innego) będą w jego rankingu prawdopodobnie na wyższym miejscu.
5) Ogólnie wszystkie sprawy związane z drganiami mechanicznymi.
6) Cała reszta.

KaviteR
Początkujący Audiolub

#36 Listwa zasilająca

Post autor: KaviteR » ndz 18 lut 2018, 10:10

Angel pisze:
ndz 18 lut 2018, 01:18
albo aktywne regeneratory prądu. Te ostatnie, to często bardzo drogie i skomplikowane urządzenia, dostępne tylko dla najbardziej zasobnych finansowo audiolubów.
Najlepszy jaki trafił w moje ręce kosztuje z 500 funtów.
powrrsmall.jpg
Angel pisze:

1) Pomieszczenie i jego akustyka (trzeba dodać kolumny oraz ich ustawienie, bo to według mnie jest na równym poziomie - bez kolumn nic niestety nie zagra - chyba, że się podłączy słuchawki ;) - a kolumny obok akustyki najbardziej wpływają na jakość dźwięku, jego charakter).
2) Sprzęt/elektronika (tu stawiam to na drugim miejscu, bo domyślam się, że w pewnym "skrócie myślowym" zmiany jakościowe pomiędzy sprzętem dobrym a bardzo dobrym, czy bardziej między świetnym a rewelacyjnym mogły być rzeczywiście postrzegane przez Was jako mniejsze niż wpływ typowego zasilania jaki ma przeciętny "Kowalski" a zasilania świadomie poprawionego, dopracowanego - jednak na nic najlepsze nawet zasilanie jeśli sprzęt/elektronika pozostanie na podstawowym/budżetowym poziomie jakości - nawet najlepsze zasilanie nie wyniesie dźwięku na pożądany poziom, nie ma cudów - nie zrobimy z taniego Technicsa czy Diory topowego Audio Research'a czy D'Agostino).
4) Przewody (chyba nie wrzuciliście ich do "całej reszty"?), tu dużo do powiedzenia będzie miał @wpszoniak i sądzę, że on przedstawi inaczej podział wpływów tego, co najbardziej poprawia jakość dźwięku. Przewody (mylnie przez większość ludzi nazywane kablami a to co innego) będą w jego rankingu prawdopodobnie na wyższym miejscu.
6) Cała reszta.
Przewody inne niż zasilające są u mnie w całej reszcie, każdy ma swoje doświadczenia, ale fakt myślę że najlepszym jego opisem było by "w moim systemie wszystko jest na zbliżonym poziomie, gdzie najlepiej zainwestować żeby uzyskać największa poprawę".

Kamil84
Junior Audiolub

#37 Listwa zasilająca

Post autor: Kamil84 » ndz 18 lut 2018, 10:39

Co do listw zasilających to musiałbym zrobić ślepy test - na sobie tylko aby ktoś podmieniał listwy wtedy bym stwierdził czy to ma sens i czy słyszę różnice, bo podłączając listwę nawet za 500 zł zacząłbym wyłapywać dźwięki i wmawiać sobie że jest lepiej a w rzeczywistości może się okazać że jest tak samo jak wcześniej gdy słuchałem na listwie za 50 zł tylko że wtedy po prostu słuchałem . Akustykę to stawiałbym na pierwszym miejscu miałem okazję być parę razy w salonie audio z dobrze zaadoptowanym akustycznie pomieszczeniem i słuchanie tam muzyki to była bajka.

Autor tematu
Sanwing

#38 Listwa zasilająca

Post autor: Sanwing » ndz 18 lut 2018, 11:15

@Kamil84 co do akustyki i ja jestem za tym, że jest w pierwszej dwójce najistotniejszych spraw, co do zasilania nie wypowiem się w tej chwili bo dopiero zaczynam z nim zabawę, ale uważam że jest niezwykle istotne bo nie oszukujmy się to prąd gra, przetworzony, ale dzięki niemu muzyka gra. Co do ślepych testów nie mam do tego przekonania (do salonu audio wchodzisz z zamkniętymi oczami?) . Ślepy test ma sens tylko na swoim systemie z którym jesteś osłuchany od lat i jesteś w stanie wyłapywać zmiany nawet te tzw niuanse. Poza tym dochodzi wiele czynników w tym Twoja predyspozycja w danym dniu możesz mieć przytkane uszy, nos, zatoki i słuch już nie ten. Robienie testów jak to ma się w przypadku czasopism czy portali nie ma sensu. Zaproszenie 20 osób do nieznanego pomieszczenia, z "nieosłuchanym" systemem często właśnie pod presją czasu, z niewiadomo jak wygranymi kablami, czy to ma sens i jest miarodajne? @Kamil84 podejrzewam, że Ty jednak zrobił byś taki test jak należy skoro o nim piszesz :) w końcu my chcemy usłyszeć choć nie wierzymy ślepo w to co ktoś mówi. Tak jak na forum często powtarzamy nowym osobą. Podstawa to doświadczenie na własne uszy tylko bierzmy pod uwagę, że kable wymagają innego czasu na odsłuch i często efekty słyszymy później nie od razu jak z kolumnami (które do pełni potrzebują też wygrzania).
Pozdrawiam

Kamil84
Junior Audiolub

#39 Listwa zasilająca

Post autor: Kamil84 » ndz 18 lut 2018, 11:27

No właśnie chciałem zrobić taki test w swoim pomieszczeniu , salony audio i inne miejsca odpadają z prostego powodu - akustyka w każdym pomieszczeniu jest inna co przekłada się na brzmienie a i swój system audio znam i wiem jak gra bo słucham na nim już 10 lat. Ślepy test dlatego aby nie było efektu placebo i aby rzeczywiście usłyszeć różnicę w brzmieniu gdy sprzęt jest podłączony do tej lepszej listwy no bo powinienem usłyszeć różnicę tak?. Jakbym miał teraz do wydania 1000 zł na część systemu audio to poszedłbym w ustrój akustyczny np dyfuzor za plecami gdzie mam gołą ścianę stoi tylko mały regał .

Autor tematu
Sanwing

#40 Listwa zasilająca

Post autor: Sanwing » ndz 18 lut 2018, 11:46

W takim przypadku jak najbardziej zainwestował bym w akustykę jest temat w dziale akustyki gdzie możesz śmiało się podłączyć opisać jakich zmian szukasz, wkleić najlepiej zdjęcia by dać pełny obraz pomieszczenia i ewentualnych problemów z nim związanych. Mam nadzieję, że koledzy @maKRELLa i @KaviteR również zabiorą zdanie w tym temacie odnośnie ślepych testów i sensu ich przeprowadzania.
Ważne jest jedno zdanie, które jest w tym temacie. Kable czy listwa potrzebuje około 200 godzin by efekt zmian był pełny czas wygrzewania jest zależny od materiału między innym także jest różny, ale zmiany łatwiej będzie dostrzec po podpięciu później starego kabla(prosty przykład: powrót do karty zintegrowanej w pc z zewnętrznego DAC).
Rodzi się pytanie po co zmieniać kable i tak dalej skoro często dają niewielkie zmiany. Odpowiedz jest prosta. Po to by nasz system grał na 100% swoich możliwości, a nie na pół gwiazdka. Ciągła wymiana kolumn nic nie da gdy każda kolejna para będzie grała nie tak jak powinna bo inny element toru będzie ją ograniczał.

KaviteR
Początkujący Audiolub

#41 Listwa zasilająca

Post autor: KaviteR » ndz 18 lut 2018, 14:40

Sanwing pisze:
ndz 18 lut 2018, 11:46
Mam nadzieję, że koledzy @maKRELLa i @KaviteR również zabiorą zdanie w tym temacie odnośnie ślepych testów i sensu ich przeprowadzania.
Ja żadnych ślepych testów nie robię, albo coś słychać albo nie, jak mam wątpliwości to znaczy że nie ma sensu się tym zajmować

Awatar użytkownika

maKRELLa
Nowicjusz Audiolub

#42 Listwa zasilająca

Post autor: maKRELLa » ndz 18 lut 2018, 15:12

@maKRELLa i @KaviteR również zabiorą zdanie w tym temacie odnośnie ślepych testów i sensu ich przeprowadzania.
Ja również nie widzę żadnego sensu ślepych testów. Jeżeli różnica jest na granicy percepcji to dla mnie strata czasu/pieniędzy. A wyłapanie różnicy w torze zasilającym nawet na pianocrafcie nie jest zadnym problemem.

@Angel
Oczywiście sama listwa, bez żadnych filtrów, czy przewodów zasilających o specjalnej budowie, niewiele zmieni.
Tutaj masz przykład " samej" listwy bez filtrów, która jest świetna. Dostała już kilka nagród i rekomendacji. A to tylko jedna z wielu konstrukcji " purystycznych" dostępnych na rynku. http://www.kblsound.com/pl/listwa-sieciowa

Ja bym to powiedział inaczej.. : "sama" listwa zbudowana w oparciu o tanie materiały i złe zaprojektowana ( pod katem audio) niewiele zmieni - i z tym się zgodzę.

Awatar użytkownika

maKRELLa
Nowicjusz Audiolub

#43 Listwa zasilająca

Post autor: maKRELLa » ndz 18 lut 2018, 16:10

Chciałbym jeszcze dodać, ze przy obecnych kosztach materiałów/podzespołów/obróbki nie da się zbudować "przyzwoitej" dedykowanej listwy do audio ( nie kondycjonera) za mniej niż 1500 pln . 5 podstawowych gniazd furutecha FI-E30, iec FI-06, 2metry 3mm2 up-occ do wewnętrznego okablowania, plus ciezka obudowa z blachy alu 10mm.

Ale gwarantuje, ze porównując to powyżej z listwa za 50-800 pln z marketu nie trzeba będzie robić "ślepych" testów bez względu na panującą w pomieszczeniu akustykę.

KaviteR
Początkujący Audiolub

#44 Listwa zasilająca

Post autor: KaviteR » czw 22 lut 2018, 20:18

Dostałem blachy na obudowę, niestety tą górną będę musiał wyciąć jeszcze raz, zrobiłem ją wg rysunku od Furutecha i niestety okazało się że wymiar tej zewnętrznej ramki gniazda w rzeczywistości jest aż o 0.5 mm mniejszy niż na rysunku - nieładnie Furutechu
20180222_184240small.jpg

Autor tematu
wpszoniak

#45 Listwa zasilająca

Post autor: wpszoniak » czw 22 lut 2018, 22:55

Angel pisze:
6) Cała reszta.
A pewno, że się odniosę. Otóż znamienne jest to, że kiedy się "gmera" przy adaptacji akustycznej to wydaje się ona najważniejszym elementem systemu. Gdy zmienia się przewody AC to zasilanie staje się istotniejszym niż cokolwiek... A wiec mój stosunek do rankingów jest właśnie taki: wszystko ma ten sam skutek- albo przybliża nas, albo oddala od wymarzonego dźwięku w równym stopniu i jest ze sobą splątane. Dam przykład: kiedy stosowałem podstawki pod kablami musiałem dostrajać wciąż na nowo system przesuwając je wzdłóż kabli na przykład wtedy gdy zmieniłem jakiś inny element (chocby bezpiecznik). Oczywiście trudno wymieniać wraz z wymianą bezpiecznika panele akustyczne, ale odwrotną sytuację można sobie wyobrazić, prawda? To jest szukanie synergii. A skoro tak, to kto wskaże z pełną odpowiedzialnością co jest ważniejsze? Zdaje sobie sprawę, że to tylko takie mniej istotnie teoretyczne rozważania i że ranking ma znaczenie przy ograniczonych funduszach gdy musimy wybierać coś kosztem innego czegoś...

ODPOWIEDZ