DIYDensen B100 Kondensatory

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.

Autor tematu
Eddi
Nowicjusz Audiolub

#16 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Eddi » czw 28 gru 2017, 09:55

@Angel Co do SF to bardziej opieram się na opiniach i przekonaniu, że świetnie pasują do Densena. Niestety nie mam gdzie tego sprawdzić, więc mam nadzieję, że kiedyś uda mi się je dostać w dobrej cenie a właśnie concerto są w dość przystępnej cenie (jak na „Sonusy”), ale jak na razie to dość odległa przyszłość.

Autor tematu
Eddi
Nowicjusz Audiolub

#17 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Eddi » czw 28 gru 2017, 09:56

Postanowione Biorę się po nowym roku za wymianę kondensatorów

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#18 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Audio Autonomy » czw 28 gru 2017, 13:41

Wymieniasz na Mundorfy, tak jak planowałeś? :)
Pomagamy usłyszeć więcej
facebook.com/AudioAutonomy
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie

Autor tematu
Eddi
Nowicjusz Audiolub

#19 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Eddi » czw 28 gru 2017, 16:04

Oczywiście
Myślę, że z zakupem i wymianą powinienem wyrobić się do połowy miesiąca.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#20 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Audio Autonomy » czw 28 gru 2017, 17:07

Świetnie!
Pochwal się później otrzymanymi rezultatami :)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie

Awatar użytkownika

Naczesany
Czeladnik Audiolub

#21 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Naczesany » czw 28 gru 2017, 19:02

Wymieniłem 2 kondensatory w zasilaniu Audiolab 8000S na Mundorf 10000uf/63V.
Poprawa po kilkudziesięciu godzinach wielka. Co ważne, nie zmienił się charakter brzmienia wzmacniacza.
Poprawie uległo całe pasmo.
Ulegając opiniom (tym pozytywnym) o kondensatorach Nichicon Fine Gold wymieniłem je również w torze zasilania 470uf/35V (50V).
I tu zaskoczenie. O ile stereofonia i separacja poszczególnych instrumentów uległa niesamowitej poprawie, wręcz rażąco, to dźwięk stał się krzykliwy i (jak to powiedzieć) mniej pastelowy, mniej muzykalny. Także ostrożnie z wymianą.
Gdzieś przeczytałem, że te kondensatory wbrew pozytywnym opiniom wnoszą swój charakter brzmienia. W moim przypadku zaburzyły charakter brzmienia Audiolaba. Myślę, że albo wrócę do fabrycznych CapXon albo spróbuję wlutować ELNA Silmic II.
Dodam, że kolejne rozlutowania i lutowania mogą zniszczyć ścieżki (płyta jest dwustronna).
Co do Mundorfów to polecam.
Te 470u wymieniałem bo jeden z nich był wybrzuszony o czym pisałem w wątku 7.
A może poczekać aż się "wygrzeją"?
Tak więc czasami można przedobrzyć.
Densena Beat także posiadam ale nie podejmuję się eksperymentować na nim, wszakże wykorzystuję go jako preamp więc Mundorfy nic raczej nie wniosą (wnioskując ze schematu). Chyba, że się mylę.
Jeśli ktoś miał doświadczenia z Nichicon Fine Gold albo Muse byłbym wdzięczny za informacje.

Awatar użytkownika

Naczesany
Czeladnik Audiolub

#22 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Naczesany » czw 28 gru 2017, 19:17

Eddi pisze:
czw 28 gru 2017, 09:56
Postanowione Biorę się po nowym roku za wymianę kondensatorów
Może spróbujesz z Rubycon?
https://www.olx.pl/oferta/kondensator-r ... 25ce29569e

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#23 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Audio Autonomy » czw 28 gru 2017, 19:40

Rubycony odradzam, nic ciekawego nie wnoszą.
Tanie kondensatory i tak też brzmią.
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Autor tematu
Eddi
Nowicjusz Audiolub

#24 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Eddi » pn 02 kwie 2018, 16:31

Witam po dłuższej przerwie
Wreszcie pojawiły się w sprzedaży kondensatory mundorfa o odpowiedniej(?) pojemności, więc mogę wrócić do założonej wcześniej wymiany. Jednak trochę mnie zbiło z tropu przeglądanie internetu w poszukiwaniu odpowiednich kondensatorów. Wcześniej wyczytałem, że są tam 2x 10000uf 63v i 2x 4700uf 63v. jednak ostatnio znalazłem informację, że mogą być jeszcze inne pojemności. Niestety nie mogę tego zweryfikować u siebie, ponieważ są fabrycznie powlekane niebieską „otuliną”, na której jest jedynie napis "Densen Beat B100". Jeśli ktoś może potwierdzić podane pojemności/oznaczenia to będę wdzięczny.

Awatar użytkownika

Naczesany
Czeladnik Audiolub

#25 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Naczesany » pn 02 kwie 2018, 18:25

Mundorfy powinny wnieść wiele pozytywnego. Fabryczne są na 40V ale na wyższe napięcie nie zaszkodzi.
Z wyższymi pojemnościami byłbym ostrożny.
Densen_Beat_100 - schemat.png

Autor tematu
Eddi
Nowicjusz Audiolub

#26 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Eddi » pn 02 kwie 2018, 18:46

Elektronik zemnie żaden, więc nie wiem, co może się zmienić. Wolę nie odbiegać od oryginału, więc teraz kupić na 40v czy 63v? można jakoś zmierzyć te, które mam zamontowane? Wiem tylko, że bez wylutowania nie da się zmierzyć. Jest również różnica w układzie kondensatorów (nie wiem czy ma to znaczenie) widać to porównując zdjęcie, które załączyłem kilka wpisów wcześniej z rysunkiem, który podałeś.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#27 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Audio Autonomy » pn 02 kwie 2018, 20:05

Według mojego schematu powinno tam być 2x10 000 uF oraz 2x4 700 uF. Nic złego się jednak nie stanie jeżeli dasz tam trochę większe pojemności (tylko ostrożnie z tym zwiększeniem). Podobnie z napięciem - mogą być kondensatory na 63V. Ich plusem jest to, że jeżeli przy sprzedaży Densena będziesz chciał wyjąć z niego Mundorfy, to są większe szanse na to, że te na 63V podpisują Ci do innego wzmacniacza :)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

Naczesany
Czeladnik Audiolub

#28 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Naczesany » pn 02 kwie 2018, 22:11

Kondensatory w tym układzie nie mogą być na niższe napięcie niż 40V. Załóżmy, że po wyprostowaniu przez diody, napięcie ma wartość 35V to te 5V (przy 40V kondensatorach) jest marginesem bezpieczeństwa. Zastosowanie kondensatorów np. na 35 lub 25V spowoduje ich wybuch.
Jeśli kupisz na 63V możesz je później zastosować w innych układach zasilających pracujących przy wyższych napięciach.
Wyższe napięcia kondensatorów to także wyższa ich cena.
Zwiększenie pojemności kondensatorów skutkuje zazwyczaj polepszeniem filtracji napięcia co przekłada się na "lepsze" (niskie tony, "szybsze").
Po pojemności 10000uF jest 15000uF ale byłbym ostrożny bo może to wpłynąć na ogólną pracę układu - są tam potencjometry regulacyjne zmieniające prądy
Nie wiem co masz na myśli pisząc o różnicy w układzie kondensatorów. Po prostu zamień kondensatory stare na nowe pamiętając o biegunowości.
Podczas wymiany uważałbym na płytę główną bo wymaga wyjęcia razem z tranzystorami mocy.
01_zmień nazwę.jpg

Autor tematu
Eddi
Nowicjusz Audiolub

#29 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Eddi » pn 02 kwie 2018, 23:12

Wartości zachowam raczej takie jak w oryginale. Wyciągać nie mam zamiaru. A co do układu kondensatorów miałem na myśli po prostu ułożenie na płytce.
Dzięki za pomoc już się trochę rozjaśniło
Załączniki
WP_20160704_22_08_18_Rich.jpg

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#30 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Audio Autonomy » wt 03 kwie 2018, 14:19

@Eddi - zachowanie wartości kondensatorów wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Sam bym tak zrobił.
Jak już będziesz wszystko rozbierał żeby wymienić kondensatory w zasilaczu, to wymieniłbym przy okazji te dwa scalone mostki prostownicze i zastąpiłbym je mostkami zbudowanymi na diodach (np. MUR420, MUR860, BYW29-200). Dopiero w ten sposób wyciągniesz z Mundorfów to co najlepsze :D
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

ODPOWIEDZ