DIYDensen B100 Kondensatory

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.

Autor tematu
Eddi
Nowicjusz Audiolub

#1 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Eddi » sob 23 gru 2017, 11:50

Witam
Przymierzam się do wymiany kondensatorów w moim B100, ponieważ obecne mają już 20 lat.
Dlatego mam kilka pytań:
Skontaktować się z Densenem i wymienić na oryginały (myślę, że z zakupem u producenta nie powinno być większego problemu tym bardziej, że produkują je sami) czy może kupić Mundorfy albo coś innego?
Rozumiem, że lepiej zachować fabryczne parametry podzespołów? (nie zależy mi na „tuningu” dźwięk Densena odpowiada mi w zupełności.
Lutować potrafię, stację lutowniczą też posiadam, więc teoretycznie powinienem sobie z tym poradzić (chyba, że jednak wymaga to trochę większej wiedzy i umiejętności niż mi się wydaje)? Chciałbym jedna zrobić to sam, bo wiadomo satysfakcja większa ;)
Czy po wymianie kondensatorów trzeba dokonywać dodatkowych czynności typu regulacje? Ewentualnie czy warto jeszcze coś przy okazji wymienić z racji wieku i nie tylko?
Proszę o poradę
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#2 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Audio Autonomy » sob 23 gru 2017, 17:26

@Eddi, myślisz o wymianie jakich kondensatorów - elektrolitów w zasilaczu? Chyba wszystkie pozostałe to są SMD, więc tutaj lutowanie wymaga pewnej wprawy i ostrożności.
Ja bym wymieniał ewentualnie kondensatory w zasilaczu, przy czym pokusiłbym się chyba na Mundorfy M-lytic. Jak szaleć to szaleć :)
Pomagamy usłyszeć więcej
facebook.com/AudioAutonomy
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie

Angel

#3 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Angel » ndz 24 gru 2017, 04:33

@Eddi, z drugiej strony skąd wiesz, że trzeba wymienić kondensatory? Na pewno warto by pomierzyć, czy obecne trzymają parametry.
To, że wzmacniacz ma 20 lat nie musi przesądzać o tym, że kondensatory są złe.
No oczywiście, wymiana na lepsze kondensatory zawsze może coś zmienić. Tylko czy na lepsze? Pamiętaj, że ma to wpływ na dźwięk.
Nie tylko na jego jakość, ale też na charakter, barwę. Czy Ci to będzie odpowiadało?

Autor tematu
Eddi
Nowicjusz Audiolub

#4 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Eddi » ndz 24 gru 2017, 10:14

@Audio Autonomy, Tak tak chodziło mi o elektrolity.
Są tam cztery: 2x 10000uF 63V i 2x 4700uF 63V.
Dokładnie myślałem o chwalonych „pod niebiosa” „Mundorf M-Lytic AG MLGO”, ale nie chciałbym zbytniej zmiany dźwięku a już na pewno nie na zimniejszy.

Autor tematu
Eddi
Nowicjusz Audiolub

#5 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Eddi » ndz 24 gru 2017, 10:47

@Angel, Niestety dźwięk się zmienił, czego nie dopisałem przez brak czasu, bo historia przyczyny jest dość długa.
Wzmacniacz po zakupie od człowieka/pasjonata w bdb. stanie pograł u mnie trochę ponad dwa tyg. Niestety po tym czasie pojawiły się problemy z potencjometrem (może przez transport).
Polecono mi specjalistę z Dolnego Śląska, więc wysłałem wzmak i czekałem ponad dwa miesiące. Wlutowany został mój „potek”, (kupiony zgodnie z oryginałem) i wymienione jeszcze dwie części za potencjometrem (nie pamiętam już, jakie). Densen po powrocie grał ładnie, ale bardzo się grzał. Tak pograł ponad tydzień i znowu dźwięk się zmienił. Brakuje „densenowskiego ciepła” a wokale dostały lekkiej chrypy. Znalazłem w Internecie namiary na Pana Marka, który specjalizuje się między innymi w Densenach (serwisuje je). Wysłałem „denka” i okazało się, że wszystko jest OK. jedynie prąd był ustawiony za wysoko, co skutkowało nadmiernym grzaniem się wzmacniacza (być może wysoka temperatura usmażyła „kondy” albo coś jeszcze?). Powiedział również, że jedyne, co może zniekształcać dźwięk to właśnie kondensatory. Wsadziłem w naprawy już prawie 700pln a że Densen odpowiada mi dźwiękowo i wizualnie to chciałbym żeby został u mnie na następne lata, więc stąd decyzja o wymianie, czego trzeba i doprowadzeniu wzmacniacza do stanu, w którym będzie mnie czarował jeszcze kilka ładnych lat.

Angel

#6 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Angel » ndz 24 gru 2017, 23:48

@Eddi, masz rację. Densen to bardzo dobry wzmacniacz. Oczywiście jeśli się lubi takie granie.
Ja bardzo lubię, więc jak już pisałem (choć nie na tym forum), miałem go ok. 10 lat.
Chęć zmian wywołała zwykła audiolubna ciekawość i zakup kolumn Sonus Faber Electa Amator 1.
Grałem na nich jakiś czas właśnie z Densenem B-100 i ... byłem zaskoczony, że daje radę. Nie tylko w kwestii napędu ale i wystarczającego poziomu jakościowego. Zresztą nie jest tajemnicą, że SF i Densen na ogół bardzo się lubią.
Ale zachciało mi się zmian. Taka fantazja. I kilka mniej lub bardziej trafionych konfiguracji, na ogół mocnych albo bardzo mocnych.
Tranzystor (dzielony), lampa, tranzystor. Aż wreszcie przyszedł niezwykle wyrafinowany w swojej cenie, lampowy słabiak (15 W) i został.

Co do Twojego Densena, to można by domagać się od partacza, który ustawił zbyt wysokie prądy jakiejś rekompensaty.
W sumie ten błąd kosztuje Cię spore pieniądze. Wiem jednak, że trudno jest wyegzekwować od kogoś takie zadośćuczynienie.
Nie namawiam, ale w sumie mógłbyś spróbować odzyskać choć część kasy. O ile gość poczuwałby się do winy, gdyby mu udowodnić, że popełnił błąd. Jak to mówią "jak nie potrafisz, nie pchaj się na afisz".

Myślę jednak, że kolega @Audio Autonomy ustawi Ci ten wzmacniacz jak należy. Na pewno nie tak, abyś stracił to fajne ciepełko.

Awatar użytkownika

Naczesany
Czeladnik Audiolub

#7 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Naczesany » pn 25 gru 2017, 04:59

Ja ostatnio wymieniłem kondensatory w sekcji zasilania w 20 letnim Audiolab 8000S na Mundorfy M-lytic 2x10000uf/63V.
Także obawiałem się zmiany charakteru brzmienia wzmacniacza. Początkowo brzmiał "sucho" ale po kilkudziesięciu godzinach zagrał pięknie.
"Smaczki" na płytach stały się bardziej wyraziste, jednak bez jakichkolwiek wyostrzeń czy natarczywości wysokich tonów. Bas tam gdzie powinien wybrzmiewać - tak właśnie jest. Gdzie powinien być szybki i zwarty, także. Przy okazji oględzin wnętrza zauważyłem, że jeden kondensator jest wybrzuszony (także w sekcji zasilania). Prawdopodobnie "pracował" na granicy swojego napięcia 16V. Wymieniłem go na 25V Nichicon Fine Gold.
Warto więc czasem posprawdzać kondensatory zwłaszcza w leciwych wzmacniaczach. Audiolab ma ich niewiele w torze audio i pewnie dlatego tak jest ceniony za dźwięk.
Mam również 20 letniego Densena B100. Wykorzystuję go jako preamp w połączeniu z Audiolabem. Taka konfiguracja mi bardzo odpowiada, może nawet bardziej niż połączenie samego Densena do kolumn (Chario Delphinus). Oczywiście nie chcę umniejszać nic Densenowi (to świetny wzmacniacz).
Chociaż może odzyskałby "drugą młodość" po wymianie kondensatorów. Wszakże jest cały czas pod prądem.
A tak wyglądał kondensator "napuchnięty" 470uf/16V:
02_kondensator.jpg
To ten w lewym górnym rogu.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#8 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Audio Autonomy » wt 26 gru 2017, 12:13

@Eddi, jeżeli chcesz wymienić kondensatory tylko dla odświeżenia, to warto by było je wcześniej pomierzyć. Być może są w dobrej kondycji i wcale nie trzeba ich wymieniać.
Jeżeli natomiast myślisz o Mundorfach, bo chcesz poprawić jakość zasilania (i co za tym idzie - dźwięku), to myślę, że to bardzo dobry pomysł. Jeszcze nie spotkałem się z przypadkiem żeby użycie M-Lytic coś pogorszyło albo zepsuło. Jest tak jak napisał @naczesany - wszystko zmienia się na plus, tylko kondensatory trzeba dobrze wygrzać.
Pomyśl może też o tym co pisał @Angel, czyli o jakimś zadośćuczynieniu od tego "fachowca", który źle Ci wyregulował prądy...
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie

Autor tematu
Eddi
Nowicjusz Audiolub

#9 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Eddi » wt 26 gru 2017, 12:16

@Angel Właśnie dla dźwięku chcę ratować Densena, choć miałem chwilę zwątpienia i po drugiej awarii przeszła mi przez głowę myśl o sprzedaży.
Planowałem w przyszłości zakup SF Concerto domus, ale niestety z każdą awarią oddalam się od nich.
Odzyskanie nawet części pieniędzy będzie raczej ciężkie. Musiałbym dać wzmacniacz do ekspertyzy a i to pewnie niewiele by dało. Dziwne, że ten człowiek ma dobre opinie i sam się reklamuje, że nie naprawia sprzętu RTV tylko hi-fi, hi-end. (Może to mój pech?). Chociaż po tak długim oczekiwaniu na naprawę znalazłem kilka negatywnych opinii.
Densen przeszedł przegląd u Pana Marka Michalczyka. Został przez niego wyregulowany i ustawiony zgodnie ze specyfikacjami fabrycznymi.

Autor tematu
Eddi
Nowicjusz Audiolub

#10 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Eddi » wt 26 gru 2017, 12:18

No to trochę mnie uspokoiliście. Jedynie pozostaje kwestia: czy wymienić tylko dwa 10000 uF 63V czy za jednym zamachem wszystkie cztery wraz dwoma 4700 uF 63V?
IMG_20170603_105147Densen.jpg
Zdjęcie z kondensatorami
Ostatnio zmieniony wt 26 gru 2017, 12:33 przez Eddi, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Eddi
Nowicjusz Audiolub

#11 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Eddi » wt 26 gru 2017, 12:26

@Audio Autonomy Wymiana to nie mój kaprys a raczej konieczność. Tak jak wcześniej napisałem „Brakuje „densenowskiego ciepła” a wokale dostały lekkiej chrypy.” A przy okazji może to wyjść na korzyść dla Densena i dla mnie.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#12 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Audio Autonomy » wt 26 gru 2017, 13:06

Hmmm... troszkę martwi mnie ta chrypa. Słyszysz ją tylko na wokalach? To nie jest poprostu lekki przester odczuwalny również na pozostałych częściach psma?
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Autor tematu
Eddi
Nowicjusz Audiolub

#13 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Eddi » wt 26 gru 2017, 14:23

Ogólnie dźwięk zubożał a ta chrypa to głównie na wokalach.

Angel

#14 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Angel » wt 26 gru 2017, 14:51

@Eddi, tak odbiegając trochę od tematu. Chcesz kupić Sonus Faber Concerto Domus, bo je słyszałeś i Ci się spodobało jak grają, czy bardziej dlatego, że to SF i jak głosi fama na ogół dobrze grają z Densenem?
Ja wolę starsze konstrukcje tej marki. Grają inaczej. Nie piszę, że lepiej, bo to kwestia gustu. Ale na pewno mają coś takiego, co utraciły w dużym stopniu późniejsze modele.

@naczesany, racja. Densen B-100, to dobry wzmacniacz. Że bardziej Ci odpowiada w tandemie z Audiolabem, to może być kilka przyczyn. Od tej najprostszej, jaką jest gust, poprzez to jak się ten Densen ma do reszty toru a szczególnie do kolumn. Rzeczywiście Delphinusów bym do niego chyba nie podłączył, bo nakłada się tu kilka cech tych kolumn i wzmacniacza, co może nie brzmieć najlepiej. Faktycznie szybszy i mniej ocieplony Audiolab bardziej może pasować. Aż do takiej przyczyny jak piszesz, że być może trzeba by się przyjrzeć kondensatorom.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#15 Densen B100 Kondensatory

Post autor: Audio Autonomy » wt 26 gru 2017, 19:44

Eddi pisze:
wt 26 gru 2017, 12:18
No to trochę mnie uspokoiliście. Jedynie pozostaje kwestia: czy wymienić tylko dwa 10000 uF 63V czy za jednym zamachem wszystkie cztery wraz dwoma 4700 uF 63V?
IMG_20170603_105147Densen.jpg
Ja bym wymieniał wszystkie cztery.

P.S. Na zdjęciu wydaje się, że faktycznie te większe kondensatory są delikatnie spuchnięte, więc kwalifikowałyby się do wymiany.
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

ODPOWIEDZ