DIYNaprawa nie produkowanego już głośnika

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.

Autor tematu
Marcin B.

#1 Naprawa nie produkowanego już głośnika

Post autor: Marcin B. » pn 13 lis 2017, 11:11

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad sensem zakupu kolumn podstawkowych sprzed 30, 40 lat renomowanych marek, które mają defekt głośników, zazwyczaj średnio-niskotonowych. Cena takich kolumn jest niewątpliwie atrakcyjna, ale coś za coś. Trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami na naprawę. Jeśli chodzi o kwestie wizualne obudowy kolumny, to tutaj raczej nie powinienem mieć problemu z przywróceniem jej do stanu, który mnie satysfakcjonuje, natomiast w kwestii naprawy samego głośnika niewątpliwie potrzebna mi jest pomoc.
Chodzi przede wszystkim o kolumny zagranicznych marek rzadko występujących w sprzedaży na rynku wtórnym. Przede wszystkim posiadają wizualny defekt zawieszenia głośnika, membrany lub kopułki. W większości przypadków są uszkodzone jednak zawieszenia głośników. W tym miejscu nasuwają się mi pytania dotyczące sensu naprawy i zakupu takich kolumn, a mianowicie:
  • czy można samemu naprawić zawieszenie, nie korzystając z dedykowanych części zamiennych?
  • gdzie zamówić/kupić takie zamienniki?
  • czy w przypadku naprawy zepsutego głośnika, tj. wymieniając zawieszenie, bądź membranę, lub resor, charakter brzmienia nie ulegnie zmianie?
  • czy może lepiej nie zawracać sobie tym głowy i poszukać kolumn z oryginalnymi sprawnymi głośnikami?
Macie jakieś doświadczenie w tym temacie? Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

DamaDama
Junior Audiolub

#2 Naprawa nie produkowanego już głośnika

Post autor: DamaDama » pn 13 lis 2017, 21:56

No cześć :)

Trochę temat rzeka. Odpowiadając na pytania po kolei:

- Można ale efekt prawie na pewno nie będzie taki jak powinien być, bo prawie na pewno zmieni się brzmienie i prawie na pewno na niekorzyść;
- Alledrogo, hi-fi shark (bardzo rzadko), generalnie google jest dość mocno przydatne bo można trafić czasem oryginalne części zamienne w jakichś sklepach;
- Teoretycznie przy użyciu oryginalnych zestawów naprawczych nie powinno być problemu ze zmianą charakteru brzmienia ale różnie to bywa;
- Zdecydowanie :)

Szukaj kolumn z zawieszeniami na skórze, płótnie albo na gumie. Ewentualnie cała membrana papierowa niech będzie :) Pianka się wykruszy prędzej czy później.
Wszystko ma znaczenie.

Autor tematu
Marcin B.

#3 Naprawa nie produkowanego już głośnika

Post autor: Marcin B. » wt 14 lis 2017, 12:34

W takim razie chyba sobie odpuszczę zakup kolumn z głośnikami do naprawy. Z natury jestem cierpliwy, ale poszukiwanie oryginalnych części zamiennych, które mogą się pojawić albo i nie, do tego ich cena, która może być porównywalna z kosztem całej kolumny, chyba mnie przerasta.

W takim razie chyba rzeczywiście sobie odpuścić temat i skoncentrować się na zakupie w pełni oryginalnych i sprawnych kolumn.

@DamaDama dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ