DIYSurowiec na kolumny, szafki rtv

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.

Autor tematu
Sanwing

#1 Surowiec na kolumny, szafki rtv

Post autor: Sanwing » wt 26 wrz 2017, 17:29

Witam Panowie.
Jako, że ostatnio natknąłem się na dość ciekawy artykuł postanowiłem podzielić się(nie dosłownie;)) z Wami pewnym bogactwem naturalnym jakim obdarzyła nas matka natura:). Możliwe, że spotkaliście się z tym materiałem, ale zapewne jest wiele osób które nie miały okazji o nim słyszeć.
Chodzi mianowicie o dąb czarny(lite drewno nie okleinę). Jest to drewno które spoczywało kilkaset lat w bagnie, rzece lub zakopane w ziemi. Podczas takiego leżakowania drewno nabiera pięknego koloru, od popielatego po czarny jego struktura staje się bardziej zwarta i drewno jest niezwykle twarde.
Oczywiście obróbka takiego materiału jest ciężka, a proces suszenia trwa latami(2-3 lata suszenia w piachu po czym około 10 lat w cieniu). Cena również odzwierciedla rzadkość tego znaleziska, ale... Wyobraźcie sobie kolumny stworzone z takiego drewna, szafki pod nasz sprzęt czy chociażby boczki do wzmacniacza ehhh.
Zapewne nikomu ta wiedza się nie przyda... chociaż
dąb czarny.jpg
dąb czarny.jpg (100.7 KiB) Przejrzano 3211 razy

Autor tematu
wpszoniak

#2 Re: Surowiec na kolumny, szafki rtv

Post autor: wpszoniak » wt 26 wrz 2017, 20:28

Piękne jest. ale czy "gra"? Jak jawor albo świerk?
http://magazyn.7dni.pl/315350,Najlepsze ... orach.html
Załączniki
09248-314058.jpg
09248-314058.jpg (308.13 KiB) Przejrzano 3204 razy

Autor tematu
Sanwing

#3 Re: Surowiec na kolumny, szafki rtv

Post autor: Sanwing » wt 26 wrz 2017, 20:44

Wpszoniaku drogi. Z tego co czytam drzewa liściaste również nadają się do produkcji instrumentów. Dąb ze względu na swoją budowę zapewne jest kiepskim materiałem chociaż grusza z tego co czytam stosowana jest do produkcji pianin i fortepianów, a też jest drzewem często "poskręcanym wewnętrznie" ;) kto rąbał ten wie o czym piszę.
Wpszoniaku mi po prostu chodziło o samą estetykę i wyjątkowość materiału. W sumie fakt, że rodzaj drzewa wykorzystanego do produkcji skrzyń w kolumnach ma wpływ na ich brzmienie. Sądzę w tym przypadku, że dąb(czarny) może być dobrym materiałem pod względem ciężaru, stabilności, ale czy wybrzmienia? Nie jestem w stanie na to odpowiedzieć(jeszcze):).

Autor tematu
Belfer54

#4 Re: Surowiec na kolumny, szafki rtv

Post autor: Belfer54 » śr 27 wrz 2017, 09:16

Michale temat bliski też mojemu sercu. Lubiłem kiedyś jak to mówią rzeźbić w drewnie. Nota bene razem z dziadkiem. :D Niestety życie potoczyło się inaczej. Nadal jednak kocham drewno, nie mówiąc o drzewach.
Tylko z powodów finansowych i trochę z lenistwa mój sprzęt stoi na stolikach metalowych. Marzy mi się jednak cały czas solidny stolik wykonany z pięknego drewna. Niestety wyroby z naturalnego drewna nadal są kosztowne. Nie znam też w Warszawie i okolicach dobrego stolarza, który wykonałby stolik wg mojego projektu. Projektów tych trochę popełniłem. Ostatni, gdy kompletowałem przed kilkoma laty zestaw Cyrusa wymyśliłem stolik inspirowany oryginalnymi stolikami firmy Cyrus. Niestety nie znalazłem wykonawcy - stolarza.

Autor tematu
Angel

#5 Re: Surowiec na kolumny, szafki rtv

Post autor: Angel » czw 28 wrz 2017, 00:33

Być może struktura tego drewna, poprzez swoją zwartość i twardość, daje szanse na lepsze tłumienie rezonansów.
Czy to drewno musi grać jak takie na instrumenty muzyczne? Trzeba by się zastanowić. A najlepiej byłoby samemu spróbować.
Przecież wielu kondtruktorów audio szuka właśnie materiału o dużej sztywności i małej podatności na wibracje.
Nie przypadkowo przecież Jim Thiel robił przednie ścianki niektórych swoich kolumn ze specjalnego rodzaju betonu. A beton nie gra.
Prawdopodobnie chodzi o to, by część kolumny, pewnie ta, gdzie się osadza głośniki, była nieczuła na drgania. Reszta obudowy pewnie "gra".
Franco Serblin z Sonus Faber robił swoje kolumny wzorując się na włoskich lutnikach. Do pewnego stopnia. A drewno, to był orzech włoski, sezonowany minimum dwa lata.

Autor tematu
wpszoniak

#6 Re: Surowiec na kolumny, szafki rtv

Post autor: wpszoniak » czw 28 wrz 2017, 02:37

Wszystko to prawda, ale i dywagacje... Dodam, że Harbeth'y też grają obudową, dlatego zaleca się je posadawiać w taki sposób by ścianka dolna była w pewnej odległości od standu, a najlepiej gdy ten stand jest ażurowy.
Załączniki
Harbeth-Compact-7ES-plus-Reference-Stand-7-13.jpg
Harbeth-Compact-7ES-plus-Reference-Stand-7-13.jpg (75.26 KiB) Przejrzano 3179 razy

Autor tematu
Belfer54

#7 Re: Surowiec na kolumny, szafki rtv

Post autor: Belfer54 » czw 28 wrz 2017, 08:27

Drogi Wpszoniaku masz rację co do tego, że Harbeth'y wymagaja dedykowanych standów. Choć akurat moje stoją na dedykowanych Xtenderach. Fakt, między monitorami a Xtenderami są kolce. Ponadto Xtendery mają dodatkową, jakby nakładkę, na górze, no i oczywiście otwór niemal do 2/3 głębokości, który skrywa głośnik niskotonowy. Zarówno kolumny, jak też Xtendery, te które posiadam wykonane są ręcznie z drewna. Obudowy są odpowiednio strojone, niemal jak skrzypce. :D
Niestety obecne kolumny Harbeth, przynajmniej P3ESR wykonuje się z płyt MDF oklejonej naturalnym fornirem.

Autor tematu
wpszoniak

#8 Re: Surowiec na kolumny, szafki rtv

Post autor: wpszoniak » czw 28 wrz 2017, 20:59

Co takiego? MDF? Nie wiedziałem! Jak to się ma do przedstawianej filozofii firmowego brzmienia?

Autor tematu
Belfer54

#9 Re: Surowiec na kolumny, szafki rtv

Post autor: Belfer54 » pt 29 wrz 2017, 08:34

Też nie wiem dlaczego obecne monitory Harbeth produkowane są z płyty MDF. Moje Harbeth HL-P3ES wykonane są z naturalnego drewna.
Mam nadzieję, że wyższe modele Harbeth'ów wykonane są z dech drewnianych.

Poniżej fragment z recenzji Harbeth HL-P3ESR zamieszczonej w magazynie "Hi-Fi i Muzyka":
Obudowy sklejono z MDF-u i starannie wykończono naturalnym fornirem. Do wyboru mamy czereśnię, palisander (za dopłatą) oraz eukaliptus. Dostępność tego ostatniego zależy od możliwości jego nabycia w rozsądnej cenie.
Skrzyneczki są sztywne i przy opukiwaniu wydają jedynie cichy odgłos. To zasługa wyklejenia wszystkich ścianek (z wyjątkiem przedniej) matą bitumiczną oraz umieszczenia we wnętrzu gąbki.
A co to jest płyta MDF, proszę bardzo:
https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82yta_MDF

Awatar użytkownika

Ho-Lec
Poszukiwacz Audiolub

#10 Re: Surowiec na kolumny, szafki rtv

Post autor: Ho-Lec » wt 10 paź 2017, 14:10

Na wstępie chciałbym zaznaczyć że to tylko moje dywagacje ale to że firmy produkujące zestawy głośnikowe odchodzą od drewna może być związana z gęstością, ciężarem obietościowym drewna
Ta tabela pokazuje ciężar obiętosciowy materiałów
https://www.google.pl/url?sa=t&source=w ... f9QrqYz5bS
Proszę zwrócić uwagę na to że najcięższe drewno dąb lub akcja to ok 800 kg/ m3 plyta MDF to 1100-4000 kg/m3. Może gęstość obiętosciowa ma wpływ na np. rezonanse?
Ale powtarzam to tylko moje spostrzeżenia i jak najbardziej mogą być błędne.
Pozdrawiam
Tam gdzie dziś piętrzą się góry, będą kiedyś morza tam gdzie dziś wełnią się morza, będą kiedyś pustynie. A głupota pozostanie głupotą.
Andrzej Sapkowski – Krew elfów

Awatar użytkownika

traumeel
Poszukiwacz Audiolub

#11 Re: Surowiec na kolumny, szafki rtv

Post autor: traumeel » wt 10 paź 2017, 15:22

Być może tak.

Ale przyczyną może być również redukcja kosztów. Dobrej jakości odpowiednio wysezonowane, selekcjonowane drewno zawsze będzie droższe od względnie taniego MDF-u.
Absolute Beginner

Abrahamsen V2.0 UP, Abrahamsen V1.0 UP, Chario Constellation Delphinus, interkonekt M&B AudioCable Diamond XLR, głośnikowe QED Anniversary Ruby Red, zasilające Yarbo 9000 i Yarbo 1100, wtyki Valab Carbon Rhodium

Autor tematu
Sanwing

#12 Re: Surowiec na kolumny, szafki rtv

Post autor: Sanwing » ndz 22 paź 2017, 09:34

Z ciekawych pomysłów https://www.olx.pl/oferta/skrzynki-po-w ... 2ecab93872
Fajny temat jako surowiec na regał na płyty cd, może sprawdziła by się taka szafka jako rozpraszacz? Ciekawy temat. Bardzo interesujące są również stare formy do sera https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... x&_sacat=0 można je wykorzystać jako stojaki lub budulec do większych projektów. Co myślicie koledzy?
https://www.olx.pl/oferta/ozdobna-skrzy ... d2ac6cf99b czyżby nowy typ dyfuzora? 8-)

Awatar użytkownika

traumeel
Poszukiwacz Audiolub

#13 Re: Surowiec na kolumny, szafki rtv

Post autor: traumeel » ndz 22 paź 2017, 10:55

Piękne dzięki za linki!
Pomysły - niekoniecznie audio - same przychodzą do głowy. :D
Absolute Beginner

Abrahamsen V2.0 UP, Abrahamsen V1.0 UP, Chario Constellation Delphinus, interkonekt M&B AudioCable Diamond XLR, głośnikowe QED Anniversary Ruby Red, zasilające Yarbo 9000 i Yarbo 1100, wtyki Valab Carbon Rhodium

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#14 Re: Surowiec na kolumny, szafki rtv

Post autor: Simpson » ndz 22 paź 2017, 12:33

Zgodzę się, że skrzyneczki wyglądają świetnie, szczególnie te od win. Zaś gdyby mieć tych skrzynek (ostatni link) dość sporo można by się po lekkich przeróbkach pokusić o wykonanie dyfuzora 1D.

Autor tematu
Sanwing

#15 Surowiec na kolumny, szafki rtv

Post autor: Sanwing » pn 23 paź 2017, 20:17

Faktycznie Tomku dyfuzor można by zrobić. Wychodzi taniej. Skrzynki nowe sosnowe na 6 win o wymiarze 58/30/10 cena od 30-50 zł gdzie dyfuzor 1d 60/60/15 to koszt około 250 zł (nie wspomnę o cenie wysokiej klasy dyfuzorów). Ciekawe tylko czy cztery sklejone skrzynki z wina zastąpią zaprojektowany dyfuzor i czy głębokość 10 cm jest jednak wystarczającą by poprawić akustykę.
Kolejna sprawa wpadły mi kiedyś w oko piękne stare beczki po winie(a jakże) można je często kupić za niewielkie pieniądze. Czy wstawione w rogi pokoju miały by pozytywny wpływ na dźwięk może jednak są za niskie i ich zwarta powierzchnia nie wpłynie pozytywnie na dźwięk (może ich wypełnienie wata wniosło by coś do akustyki)? To są tylko luźne myśli, ale może któryś z naszych pomysłów pozwoli cieszyć się lepszym dzieckiem przy małej inwestycji. Beczka opalana wypełniona piachem mogła by też służyć za stolik dla gramofonu oczywiście w odpowiednim pokoju.
https://m.ebay.com/itm/Old-Antique-Vint ... Ciid%253A2 ta jest droga, ale swój urok ma.

ODPOWIEDZ