DIYStreamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#271 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 14 sty 2021, 00:26

Jasna sprawa, wszystko zależy od preferencji i potrzeb 😁 Z ciekawości, jaki zasilacz liniowy masz u siebie? Jeśli chodzi o Ali to ponoć sigma11 jest naprawdę niezła, do tego stopnia że niektórym odpowiada bardziej niż Allo Shanti. Zaciekawiłem się tematem do tego stopnia że sam rozważam wymianę tego mojego zmodyfikowanego Tomanka na tę sigmę. Kupiłbym prawdopodobnie gołą płytkę drukowaną i dodałbym jakieś bajerzaste, audiofilskie podzespoły ^^ Ale z drugiej strony nie wiem czy mi się chce w to bawić (plus czasu teraz brak). Znów musiałbym rozkładać streamer, a w gruncie rzeczy niedawno dopiero co go złożyłem. Poprawiałem jeszcze gniazdo spdif - dodałem dławik i kondensatory + uprościłem trochę kabelkologię. Zamiast 5 kabli do obu gniazd (optyczne i coax) idą 3, w tym kabelek zasilający gniazdo zmieniłem na Neotecha SOCP-16 który przy wcześniejszych modyfikacjach posłużył mi do zasilenia DACa i innych dupereli w obrębie obudowy.
Załączniki
91C3DAEB-538B-4AA9-945F-E72F20B765E8.jpeg

Audio-Pan
Junior Audiolub

#272 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Audio-Pan » czw 14 sty 2021, 00:35

Temat Maliny rozgryzłeś chyba najdokładniej w całym internecie. Też jestem pod wrażeniem. Do tego nawet stopnia, że chyba dojrzewam powoli do takiego pomysłu. Obudowy tak ładnej bym nie zrobił, ale ważniejsze co w środku, choć to twoje "grajstwo" wygląda bardzo ładnie.
Ale mam też takie pytanie. Czy jesteś w stanie oszacować przybliżony koszt całości ? Nawet z dołączeniem ceny za taką obudowę jaką masz ? Ja nie jestem w stanie sobie nawet orientacyjnie wyobrazić jakie to pieniądze trzeba szykować. Pracy też dużo włożyłeś, ale to pewno była też przyjemność ?

forgottennick
Nowicjusz Audiolub

#273 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: forgottennick » czw 14 sty 2021, 10:36

Jackobtone pisze: Jasna sprawa, wszystko zależy od preferencji i potrzeb 😁 Z ciekawości, jaki zasilacz liniowy masz u siebie?
Jeszcze nie mam, jest w drodze. Nie znam się za bardzo, ale myślę że BrzHifi Talema wystarczy (screen) w tej chwili mam wyjętą zworkę w Allo Boss i zasilam obie płytki osobno z jednego zasilacza impulsowego 3.1A 2xUSB (Z włożoną zworką i zasilaniem Boss - > Rpi brakowało prądu malinie)
Jackobtone pisze: Poprawiałem jeszcze gniazdo spdif - dodałem dławik i kondensatory + uprościłem trochę kabelkologię. Zamiast 5 kabli do obu gniazd (optyczne i coax) idą 3, w tym kabelek zasilający gniazdo zmieniłem na Neotecha SOCP-16 który przy wcześniejszych modyfikacjach posłużył mi do zasilenia DACa i innych dupereli w obrębie obudowy.
Heh, chyba nigdy nie będziesz miał dość ;)
Załączniki
Screenshot_20210114-102614~01.png

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#274 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 14 sty 2021, 14:57

Audio-Pan pisze:
czw 14 sty 2021, 00:35
Temat Maliny rozgryzłeś chyba najdokładniej w całym internecie. Też jestem pod wrażeniem. Do tego nawet stopnia, że chyba dojrzewam powoli do takiego pomysłu. Obudowy tak ładnej bym nie zrobił, ale ważniejsze co w środku, choć to twoje "grajstwo" wygląda bardzo ładnie.
Ale mam też takie pytanie. Czy jesteś w stanie oszacować przybliżony koszt całości ? Nawet z dołączeniem ceny za taką obudowę jaką masz ? Ja nie jestem w stanie sobie nawet orientacyjnie wyobrazić jakie to pieniądze trzeba szykować. Pracy też dużo włożyłeś, ale to pewno była też przyjemność ?
Bardzo mi miło. :) Nie wiem, czy rozgryzłem najdokładniej, jest mnóstwo bardzo ładnych i "ogarniętych projektów", na przykład sugeruję zerknąć tutaj: http://moodeaudio.org/forum/showthread. ... 32&page=16. Niektóre naprawdę robią ogromne wrażenie. :D
Co do kosztu budowy obecnej wersji (gdybym miał w tej chwili zamawiać wszystko i składać od nowa): Raspberry Pi4 2GB (malinka nowa) + Audiophonics ES9038Q2M (nowy) + Tomanek ULPS Mini (używany) + obudowa uwzględniając zmianę paneli na drewno dębowe + moduł sterowania zasilaniem Audiophonics PI-SPC V2 + gniazdo zasilajace Furutech FI-O3(R) + kable zasilajace Neotech SOCP-16 + kable RCA Furutech FA-alpha S22 + gniazda RCA Furutech FT-903(G) + wszystkie inne duperele w postaci płytek uniwersalnych, kondensatorów, rezystorów, przewodów połaczeniowych, radiatora, użytych elementów gotowych wykorzystanych do wykończenia obudowy = ~2500zł
Pracy włożyłem dużo, to prawda, ale tak jak napisałeś łączyła się z tym też ogromna przyjemność przeplatana momentami zwątpienia. :D Gdybym miał teraz budować ten streamer (obecną wersję) od zera, mając pod ręką wszystkie niezbędne narzędzia i części, to myślę że zajęłoby mi to 2-3 dni. W kwestii konfiguracji systemu doszedłem do takiej wprawy, że zainstalowanie systemu, wgranie skryptów i edycja ustawień zajmuje mi koło 10minut.
forgottennick pisze:
czw 14 sty 2021, 10:36
Heh, chyba nigdy nie będziesz miał dość ;)
To wynika raczej z ciekawości, ile można wycisnąć z tego streamera. No ale muszę mieć też na uwadze żeby nie przesadzić, tak żeby zabawa nie stała się nieopłacalna. Kolejnym krokiem jaki bym kiedyś poczynił byłaby sprzedaż Audiophonicsa i zakup jakiegoś lepszego zewnętrznego przetwornika DAC + Allo Digione Signature. Póki co zupełnie nie czuję takiej potrzeby. Jeszcze rozważam zmianę kondensatora w Tomanku na jakiegoś Kemeta 33000uf, ale nie wiem tak naprawdę czy gra jest warta świeczki, czy tez może więcej dałaby wymiana zasilania na tę sigmę11 uwzględniając zastosowanie lepszych podzespołów. Tylko co ja wtedy zrobię z Tomankiem, którego w gruncie rzeczy już nie odsprzedam bo jest w kawałkach. :D

forgottennick
Nowicjusz Audiolub

#275 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: forgottennick » pt 15 sty 2021, 14:40

wormjazz pisze:
ndz 27 wrz 2020, 11:09
Jak się nie uda to zostanę na volumio. Gra to tak samo. W dźwięku nie słyszę różnicy. W volumio są dwie wtyczki LMS i Squeezelite. Instalujemy obie i konfigurujemy serwer logitecha przez pierwszą wtyczkę na ich stronie. Rejestrujemy konto. Po rejestracji ustawiamy uprawnienia do tidala na tym serwerze. Potem aplikacja na telefon Squeezer. Darmowa i działa bardzo dobrze. I już jest obsługa jak bluesound. No może nie tak ładnie ale jednak natywnie. Nie kasowałem moode audio to przełożę karty i pobawię się na moode. Squeezelite jest dostępne w konfiguracji ale LMS trzeba moim zdaniem doinstalować. Zerknę zaraz w tego Twojego linka i może to dziś jeszcze ogarnę. Ale zdecydowanie to lepsze niż upnp z telefonu. Właśnie to mi doskwierało w obsłudze maliny. LMS rozwiązuje ten problem.
No więc udało mi się wreszcie skonfigurować Tidala przez LMS na Squeezeboxie teoretycznie. Muzyka lokalnie odtwarza się bez problemu, zalogowałem się do Tidala, w teorii wszystko widzi ale niestety niczego nie odtwarza... Spotkał się ktoś może z takim błędem? Czy może pominąłem coś w konfiguracji?
Edit: w oryginale komunikat brzmi "Missing or invalid track ID"
Załączniki
Screenshot_20210115-143346.png

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#276 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » sob 16 sty 2021, 19:00

Tu chyba kolega @wormjazz może wyłącznie pomóc.

wormjazz
Początkujący Audiolub

#277 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » sob 16 sty 2021, 20:20

Jestem, jestem. Wywołany do tablicy odpowiadam. Więc tak złożyłem już 4 maliny. Piąta w drodze. Nadal gram na LMS ale zmiana systemu bo za chłopami od LMS nie nadążyłem z nowymi wersjami Logitech Media Servera. Przeszedłem na picoreplayer. Bo stawiasz jeden system który ma w sobie od razu LMS i Squeezelite i tylko się ustawia wszystko. Lekki linux core. Gra identycznie jak mode audio no i ma kolejny plus obsługa wyświetlacza jivelite. Wszystko w jednym. Polecam. Ten problem z tidalem na volumio może być związany z tym z czym ja miałem problem. Jaki masz LMS? Wersja jeżeli 7.9 musisz przejść na 8.1. Kodowanie zmienili z tego co czytałem na forach i stara wersja już nie obsługuje, a najlepiej przejdź od razu na picoreplayer. Masz zawsze stabilną wersję.

wormjazz
Początkujący Audiolub

#278 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » sob 16 sty 2021, 20:58

Nie byłem ostatnio na forum bo trochę zmieniałem w naglośnieniu. Ja na razie bez takiej pięknej obudowy jak @jackobtone. Skupiam się w tej chwili na dźwięku. Zamowiłem teraz isolator do allo boss. Co do zasilacza używam dokładnie tej samej Talemy z Ali. Mam dwa takie zasilacze w domu przy bluesoundzie node 2i z liniową przeróbką i drugi z maliną. Do dwóch malin dla znajomych ściągnąłem kolejne dwa i już grają. Teraz będę zamawiał kolejny do kolejnej maliny. Według mnie ten zasilacz jest bardzo dobry i chyba wystarczający. Niestety podrożał nieznacznie. Na bluesoundzie pokazał klasę. Nie grzeje się bardzo mocno. Tzn. na bluesound jest ciepły, a na malinie wcale. W międzyczasie zmieniłem w salonie dwa razy kolumny i kupiłem finalnie do salonu podłogówki. I w reszcie gra tak jak tego oczekiwałem. Tak mi się bynajmniej na razie wydaje. Czy widzieliście tą kartę pecane pi od orchard audio. Podobno petarda. Niestety nie jest tania 300 dol. Czytałem opinie klientów którzy się przesiedli z allo boss. Przetwornik 2x PCM1794A. Kusi ale spora cena.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#279 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » ndz 17 sty 2021, 00:51

Ja z kolei zastanawiam się teraz nad czymś innym, a mianowicie nad produktami ian canada (zdjęcie).

Widzę @wormjazz że zaraziłeś malinką również grono znajomych, świetnie! :) Jakie kolumny podłogowe kupiłeś?
Załączniki
Bez tytułu.png

wormjazz
Początkujący Audiolub

#280 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » ndz 17 sty 2021, 10:44

Kupiłem fyne audio f501. Zmieniłem ushery s-520 na ushery x-718, a za chwilę właśnie na fyne audio. Ushery klasa ale musiałbym dać je na stojaki, a to nie jest za stabilne w miejscu w którym stoją u mnie kolumny. Poza tym cały czas brakowało mi basu po tym co mam w sypialni na malinie i ae1 active. Fyne audio ma świetną stereofonię i detal, a teraz jest jeszcze bas. Zarejestrowałem się na niemieckim forum AE na facebooku i wrzuciłem zdjęcie moich aktywnych kolumn z maliną. Zrobiło wrażenie :-). Przejrzę te Twoje karty. Widzę @jackobtone, że cały czas przetwornik sabre. Ja wolę pcm od burrn browna. Co prawda jedną malinę złożyłem na sabre z ali i gra bardzo fajnie. Zobacz jaką dynamikę ma tak karta pecan pi.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#281 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » ndz 17 sty 2021, 10:58

Ja już kiedyś o tym Pecanpi czytałem i rzeczywiście bardzo ładnie się o nim wypowiadają. W moim przypadku problemem jest brak gniazd XLR w Naimie.

wormjazz
Początkujący Audiolub

#282 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » ndz 17 sty 2021, 11:20

Dokładają przejściówkę z xlr na rca w cenie karty. A ja w moich aktywnych mam rca i xlr. No i cały czas mnie kusi ta karta. Tylko dziwne, że jest tylko 24 bity ale za to dynamika wymiata.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#283 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » ndz 17 sty 2021, 11:54

O, jeśli dają przejściówkę XLR-RCA to zmienia postać rzeczy. Tak naprawdę wszystko kusi. :D Tylko pytanie, czy warto wydawać te 300$ za Pecanpi, lub 400$ za zestaw Ian Canada, czy może kupić gotowy przetwornik DAC w tej (bądź podobnej cenie) w który kablem USB wepnie się malinkę.

wormjazz
Początkujący Audiolub

#284 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » ndz 17 sty 2021, 14:05

Dla mnie zewnętrzny dac odpada. Im mniej rzeczy w torze audio tym lepiej. Nie zależy mi na wielu urządzeniach bo po pierwsze kasy więcej trzeba wydać na kolejne zabawki po drugie nie mam miejsca na kolejne sprzęty. Idealne rozwiązanie dla mnie malina z dac i aktywne kolumny. Poza tym każde dołożone urządzenie w torze zmienia dźwięk i dodatkowo robi się kolejna kombinacja, a może inny dac, a może z innym wzmacniaczem albo kolumnami albo z kablami zagra lepiej? Ścieżka donikąd. Kiedy delektować się muzą jak wiecznie się szuka idealnego dźwięku. Malina jest dla mnie odkryciem które mnie bawi i pokazuje, że dobre brzmienie nie musi być drogie. Oczywiście fajnie jak jeszcze wygląda taki odtwarzacz dobrze co akurat pokazuje twój projekt. Na razie zostaję przy allo boss bo ten przetwornik daje dźwięk który mi bardzo pasuje. Jak znajdę pecana pi z drugiej ręki to pewnie chętnie kupię. Na razie te 300 dolców jest dla mnie zaporową ceną. Nie sądzę aby ta karta grała 5 razy ani nawet dwa razy lepiej od allo, a kosztuje sporo więcej od allo.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#285 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » pn 18 sty 2021, 15:07

Słuszna uwaga, fakt że coś kosztuje ileś tam razy więcej nie musi być równoznaczne z tym, że coś gra tyle samo razy lepiej.

ODPOWIEDZ