DIYStreamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.

wormjazz
Początkujący Audiolub

#166 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » ndz 06 wrz 2020, 19:56

No więc zamówiłem również zasilacz liniowy na ali więc będzie komplet ale nie omieszkam przetestować na zwykłym impulsowym 3A. Co do kabli zasilających bo czytałem, że również nosisz się z zamiarem wymiany. Polecam NRG 4 oczywiście z ali, dam głowę, że jest identyczny czyli oryginalny. U mnie na cambridge audio 351r zrobił niesamowitą robotę. Detale słyszę nawet na minimalnym wzmocnieniu. Przeskok jaki powstał to tak jak słuchanie mp3 vs. flac. Co proponujesz na soft na początek żeby wrzucić na malinę? Moode? Czytałem, że przypadł Ci do gustu. Potrzebuję obsługę Tidala HiFi bo raczej z tej platformy słucham nagrań w Volumio trzeba wykupić z tego co widziałem dodatkowo abonament. Czekam na dostawę sprzętu i działam. Będę się odzywał. Dopiszę jeszcze, że właśnie słucham sssssś i jest miło dawno nie słyszałem Katie Melua. To ja polecam takiego jegomościa RY X. Ciekawe czy się spodoba?

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#167 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » ndz 06 wrz 2020, 21:37

Kabel zasilający już mam. Wpiąłem Gigawatta LC2 Mk2.
RY X oczywiście znam :) Jest na mojej playliscie od dawien dawna.
Co do systemu korzystałem wyłącznie z mOode Audio. Jest jeszcze volumio, snakeoil, picoplayer i kilka innych ale nie miałem z nimi styczności.

wormjazz
Początkujący Audiolub

#168 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » śr 09 wrz 2020, 20:31

Witam. No to od wczoraj jestem posiadaczem świetnego kompletu. Malina + Dac Allo Boss. Skręciłem w 10 minut, wgrałem Moode na kartę w 5 minut, ciut dłużej zajęło mi ustawienie daca, karty wi-fi i Tidala. No i gram od wczoraj na malince. Już wczoraj stwierdziłem, że to bluesound node 2i w mniejszym opakowaniu. Może nie taki ładny jak bluesound ale gra niemal identycznie. Na razie nie do odróżnienia dla mnie. Bynajmniej nie podejmuję się w ślepym teście, że rozpoznam który gra. Dziś podpiąłem oba pod analogowe wejścia i nawet grają z tą samą głośnością, a wczoraj miałem wrażenie, że malina gra ciut głośniej ale node był wyłączony. Malina działa na razie na 3A ładowarce usb do telefonu. Aż strach pomyśleć co będzie na zasilaczu liniowym. Nie do wiary, że za tak małe pieniądze można mieć takie cudo. I to jest to analogowe brzmienie które mi bardzo pasuje. Wszystko jest w punkt i takie naturalne. Żeby nie było tak kolorowo to minus maliny jak na razie to obsługa przez upnp. Używam bubble upnp i nie zachwyca mnie obsługa. Na bluesound jest wszystko przemyślane i fajnie działa aplikacja. No ale cóz jest taniej. Zastanawiam się czy jest coś lepszego od Moode audio. Volumio chyba fajne bo ma natywnego Tidala. Muszę mieć Tidala, a z tego co czytałem wtedy trzeba dodatkowo zapłacić abonament bo w darmowej wersji tego nie ma. Zastanawiam się na Daphilem podobno też się ten serwer da postawić na malince i jest świetny ale nie wiem czy przez i2s się skomunikuje z dac. Piszą o połączeniu daphile z zewnętrznym dac po usb czyli malina jako sam transport, a ja chcę grać.po analogu z maliny nie interesuje mnie kolejna skrzynka na półce. Dlatego kupiłem noda. Może z doświadczenia coś podpowiecie.

wormjazz
Początkujący Audiolub

#169 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » śr 09 wrz 2020, 23:04

Aktualizacja. Wgrałem volumio na drugą kartę. Obsluga super ale to pakiet płatny 2.99 euro miesiąc lub 28,99 na rok czyli jakieś 130 zł. Łatwiejszy w konfiguracji dla laika i fajnie się obsługuje. Bliżej mu do bluesounda w obsłudze. Jeżeli chodzi o dźwięk nie słyszę żeby grał godzej jak nie którzy twierdzą. Według mnie gra identycznie jak moode audio. Posłucham i sprawdzę jeszcze obsluga na plus ale trzeba zapłacić. Ale za dobry produkt czasami warto zapłacić. No to gramy dalej.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#170 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 10 wrz 2020, 11:57

No proszę! Szczerze powiedziawszy nie spodziewałem się takiego obrotu sprawy. Myślałem, że tak uboga konstrukcja - składająca się wyłącznie z malinki, nakładki i ładowarki impulsowej, bez wszelkich ulepszeń itp. itd., polegnie w boju z przemyślanym produktem inżynierów firmy NAD. :)
W kwestii Tidala... tak jak pisałem jest mocno problematyczny. To nie ta sama wygoda użytkowania/streamowania co Spotify. Dopóki Tidal nie zrobi czegoś na zasadzie Spotify Connect to problemy będą bez zmian. Ostatnimi czasy wielu użytkowników malinki (różnych systemów) narzeka na problemy z Tidalem bo na przykład przestaje nagle działać po jakiejś aktualizacji samego Tidala. No i nikt nie wie z czego to wynika i jak temu zaradzić. Zawsze możesz streamować z Tidala na malinkę przez AirPlay / Bluetooth.

wormjazz
Początkujący Audiolub

#171 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » czw 10 wrz 2020, 22:48

Też się nie spodziewałem, a jednak gra bardzo dobrze. Volumio w obsłudze lepsze od moode audio ale nie tak dobre jak oprogramowanie bluesound. No i w cenie bluesound jest już soft. W każdym bądź razie zostaje node 2i i malina też. Zabawa przednia. Zostały mi stare graty chyba zrobię drugie granie w sypialni. Malina plus stary amplituner tylko nie mam drugich kolumn. Muszę w takim razie coś znaleźć do sypialni. Ale jak tu kupić drugie kolumny jak od kilkunastu lat ucho przyzwyczajone do Usherów s-520. No i fajnie byłoby ciut mniejsze skrzynki kupić. Muszę jeszcze potestować z innymi dacami. Kusi mnie to AK4493 i to co masz u Siebie. Na Ali też są daci na es9038 ale obawiam się, że gorsze niż produkt audiophonicsa. Choć ten na kości AK4493 jest identyczny jak na ich stronie ale za pół ceny. Za to allo boss na ali jest sporo droższy. Dziękuję za ten artykuł bo bym nie spróbował tej pysznej maliny. Coś czuję, że po testach trzeba będzie robić obudowę :-).

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#172 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 10 wrz 2020, 23:45

Cała przyjemność po mojej stronie. :D
Ja też jestem ciekaw tych DACów na AK, bo w sumie testowałem na obecnym systemie tylko Burr-Brown i Sabre. Jak byś znalazł się w posiadaniu jakiegoś AK to koniecznie daj znać i podziel się tutaj wrażeniami!

wormjazz
Początkujący Audiolub

#173 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » sob 12 wrz 2020, 17:22

Jasne., że jak przetestuję innego daca to dam znać. Dziś pojechałem z maliną na odsluch do sklepu audio hi-fi. Wpadłem na pomysł, że malinę mogę użyć w sypialni do grania. Został mi odtwarzacz i amplituner po upgrade grania w salonie. To samsung taki nietypowy bo szczotkowane aluminium, a nie tani plastik ale nikt nie chce kupić:-), a wyrzucić nie wyrzucę. Pomyślałem to może zrobię granie w sypialni. Tak jak pisałem raczej nie sprzedam bluesounda node 2i ponieważ jest to dla mnie odtwarzacz kompletny więc zostaje. Skoro robię granie w sypialni to chciałem coś małego do sypialni (małe kolumny). W zasadzie to jechałem głównie posłuchać aktywnych kolumn. Idealne żeby podpiąć malinę z analogowym wyjściem do takich kolumn. Zaczęliśmy odsluch od AE A1 Active. No i co? Rewelacja, jest świetny dźwięk i przestrzeń. Jest bass i sopran. Znajomy ze sklepu zdziwiony, że malina tak gra :-). Kolumny nie są najtańsze ale grają wybornie. Mówię dobra ale co z gratami co zostały. No to posłuchaliśmy jeszcze AE A100 grają ciut słabiej ale równie dobrze co ich aktywni bracia. No to podpięliśmy q acoustic 3020 i niestety już nie było tego czegoś co mają acoustic energy. Więc jeszcze z ciekawości posłuchałem Kef Ls50 fajnie ale bez basu trochę środkiem i sopranem więcej. Pożyczyłem na weekend AE A100 żeby posłuchać z samsungiem. Dżwięk jest z przestrzenią ale widzę że mojemu Samsungowi brakuje basu. Niestety nie ma regulacji ani sopranu ani basu i już wiem dlaczego mam w salonie cambridga. Więc chyba jednak połączenie maliny z aktywnymi kolumnami to idealne połączenie do sypialni. Nie ma gratów które się kurzą. Jest tylko malina i dwie kolumny. Mam teraz dylemat.

wormjazz
Początkujący Audiolub

#174 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » ndz 13 wrz 2020, 17:12

Dziś drugi dzień odsłuchów maliny na samsungu i AE100 i okazuje się, że samsung miał przestawione głośniki na small. Haha jest i bass i dźwięk jeszcze bogatszy. Dawno go nie używałem i zapomniałem o tej konfiguracji. Świetne te małe kolumny. Nie do wiary, że poza tanim odtwarzaczem na malinie można jeszcze kupić tanie, ładnie wyglądające ale co najważniejsze bardzo dobrze grające kolumny AE100. Za 1300 zł kolumny które grają naprawdę z klasą. Mam pytanie czy na Allo Boss jest szansa czytać MQA? Generalnie volumio widzi te płyty ale lecą 44,1kHz 24 bit. A powinno być przynajmniej 96kHz 24 bit. Znalazłem takie pliki ale gra na niższych parametrach. Obawiam się, że brak opłaconej licencji i karta nie wspiera. A dziwne bo ten sam chipset co w bluesound. Pewnie jak zawsze chodzi o kasę. Może komuś udało się zdekodować w wyższych parametrach MQA na allo boss?

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#175 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » pn 14 wrz 2020, 12:13

Sprawdzałem na stronie producenta. Allo Boss uciągnie pliki do 32bit 384kHz także nie jest ograniczeniem. Prawdopodobnie zatem to kwestia ustawień w obrębie samego oprogramowania. https://www.audiostereo.pl/topic/121319 ... /#comments tutaj na ostatniej stronie jest dyskusja na chyba podobny temat. Może coś doradzą. Ja w kwestii Tidala nie mam odpowiedniej wiedzy. Tak jak pisałem - gram z plików :)
Edit: Zerknij także tutaj https://ropieee.org/. Software kompatybilny z Roon Ready, nie powinno być problemów z Tidalem, a przynajmniej tak mi się wydaje.

wormjazz
Początkujący Audiolub

#176 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » pn 14 wrz 2020, 21:24

Dzięki za sugestie. Poczytam oczywiście. Już grzebałem w tej kwestii na forach. Na razie chcę przetestować kilka softów. To jest fajne, że można eksperymentować. Dziś wymieniłem odsłuchy w sypialni zwróciłem do sklepu AE100 i przywiozłem AE1 Active. Efekt jest taki, że nie chce mi się wychodzić z sypialni :-). A tak serio to rewelacja połączenie malina z allo boss i aktywne głośniki AE1 Active. Mało gratów w sypialni, a gra jak 1 milion. Dzwięk podłączony przez RCA, można jeszcze przez XLR. Teraz czekam na zasilacz liniowy do maliny (już się oclił czyli powinien dotrzeć do piątku). Mam teraz odsłuch w sypialni jak w bardzo dobrym studiu nagraniowym. Polecam jak macie sklep w którym są te kolumny podjechać z maliną i posłuchać takiego grania. Szczęka opada. Jest tak czysto i przestrzennie, że nie wiem jak tu teraz włączyć granie w salonie ;-). Dobra testujemy dalej. Jak dojedzie zasilanie liniowe to dam znać co się zmieniło. Choć nie wiem jak ten dźwięk miałby się jeszcze poprawić już jest świetnie. Jak będzie poprawa to do bluesounda też ładuję liniowe. Pozdrawiam.

wormjazz
Początkujący Audiolub

#177 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » czw 17 wrz 2020, 20:27

Dziś doszedł zasilacz liniowy ma dwa wyjścia usb i jedno 5.5/2.1 okrągłe. Moje pytanie jest następujące czy mogę zasilić z niego jednocześnie malinę i allo boss. On jest 3A więc nie wiem czy uciągnie na dwóch wyjściach. Zakladam, że tak bo skoro malina zasila po i2s daca to jak zasilę osobno dac to spadnie pobór prądu na malinie. Czy lepiej malinę zostawić na impulsowym, a liniowy jako drugi wpiąć w dac. Może wogóle nie ma sensu tego podpinać na dwa zasilania tylko zasilić liniowym malinę, a dac jest zasilony przez i2s. Jeżeli będę chciał podpiąc na dwa zasilania to czy przy allo wystarczy wpiąć drugie zasilanie czy muszę coś przestawić. Jest zwora na dacu. Szukałem ale nic mądrego nie znalazłem. Znalazłem na wcześniejszej wersji, że zwora jest do blokady epromu. Mogę prosić.o sugestie.

wormjazz
Początkujący Audiolub

#178 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » czw 17 wrz 2020, 22:41

Co do zwory i zasilania temat znaleziony. Zwora zwarta zasilanie podpięte do dac lub maliny zasilanie idzie po i2s między urządzeniami. Zwora zdjęta musimy zasilić oba urządzenia odzielnie. Zasiliłem impulsówką malinę, liniowym allo boss. Pytanie czy w takim razie zasilić liniowym oba wejścia bo mam tak jak pisałem wczesniej dwa wyjscia usb z zasilacza. Czy te 3A wystarczą. Na botland znalazłem zasilacz z dwoma wyjściami jedno 3A drugie 1A. Wiadomo mocniejsze malina słabsze dac.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#179 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » pt 18 wrz 2020, 10:28

Tę impulsówkę „wyrzuciłbym” z malinowego streamera. To się mija z celem bo wpięta obok zasilacza liniowego i tak sieje w sieci śmieci. Jeśli masz dwa wyjścia USB z zasilacza to nie ma co się nad tym zastanawiać. Podepnij i malinke i DAC pod ten jeden zasilacz. Jeśli czerwona dioda Raspberry po stracie będzie nieustannie migała, nawet po dłuższym czasie od uruchomienia, to będzie oznaczało że jest „niedożywiona”. W innym wypadku nie ma się czym przejmować :)

wormjazz
Początkujący Audiolub

#180 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » pt 18 wrz 2020, 18:18

Dzięki za info. Zaraz przepnę i testujemy dalej. Myślę, że starczy napięcia, skoro do zasilania maliny jest 3A i przewiduje to zasilenie dodatkowych rzeczy po szynie i2s to zasilone oddzielnie też powinno działać. Testuję teraz ropieeeXL. Jest w porządku. Obsluga grania upnp jak w moode audio. Zaczynam się przyzwyczajać, choć obsługa bluesound to mega wygoda. Malina jest tania ale po odsłuchach kasa poszła na aktywne głośniki :-). Gra to nieziemsko. Dwa głośnik ze wzmacniaczem A/B 100W na kolumnę zasilane liniowo. Gdyby ktoś szukał świetnego stereo bez dodatkowych elementów to mogę polecić taki zestaw. Sluchałem wcześniej naładowanych elektroniką kef ls50w i nie grają nawet w połowie tak wybornie jak ten zestaw. W sypialni mam teraz odsłuch jak w studiu nagraniowym. No i na tych kolumnach mam wrażenie, że malina ma więcej basu od bluesounda. Dodatkowo przekonałem sie jak ważne jest pomieszczenie. W sypialni te kolumny grają obłędnie w salonie dźwiek jest zupełnie inny nie znaczy gorszy ale bardziej mi się podoba granie w mniejszym pomieszczeniu. No to udanego weekendu!

ODPOWIEDZ