DIYStreamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#151 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » pt 03 lip 2020, 11:21

O audiofilskim switchu słyszę pierwszy raz, ale chyba postawiłbym go na samym końcu listy "things to check out" :D

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#152 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » pt 03 lip 2020, 12:00

Podobno już zastosowanie samego zasilacza liniowego zamiast impulsowego wtyczkowego w routerze, czy modemie daje słyszalne efekty.
Napisałem podobno, bo nie mam liniowegozasilacza, ale rozmawiałem z Tomankiem i Project Nostromo, ten pierwszy nie widzi uzasadnienia.
Chyba, że zasilacz impulsowy routera jest wpięty w listwę razem ze sprzętem i zakłóca.
A tutaj jeszcze Silent Angel się pojawił, można dostać jobla.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#153 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » pt 03 lip 2020, 12:28

Myślę, że właśnie chodzi o tę sytuację, gdy zasilacz impulsowy routera jest wpięty w jedną listwę z systemem audio. Wtedy jak najbardziej ma prawo siać zakłócenia i negatywnie wpływać na brzmienie, a dokładniej dodawać niechciane artefakty w kolumnach w postaci brzęczenia itp. itd., albo wzmagać brumienie transformatora we wzmacniaczu. To w dużej mierze powód, dla którego zmieniłem zasilanie w streamerze z impulsowej ładowarki na zasilacz liniowy. To tak jak z tą klimatyzacją u mnie o której Ci pisałem @DiBatonio, wyłączona - jest spokój, włączona - pisk w kolumnach.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#154 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » pt 03 lip 2020, 13:14

Działaj tak jak pisałem, a nuż pomoże.
A jak nie, to koszt tej zabawy z kondensatorem przeciwzakłóceniowym, praktycznie w cenie pączka.
Żadna strata.
😂

chicony22
Nowicjusz Audiolub

#155 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: chicony22 » pt 31 lip 2020, 11:39

Witam wszystkich. Piszę z prośbą o podzielenie się waszymi spostrzeżeniami co do konfiguracji systemów volumio oraz moode aby jak najlepiej wykorzystać streamer. Osobiście dopiero co nabyłem do przetestowania malinę z 2gb pamięci ram z nakładką Audiophonics DAC I-Sabre ES9038Q2M, standardowe zasilanie do maliny i w tej chwili testuję system volumio. Problem który dostrzegłem to brak MQA – wykorzystuję Tidal HIFI.

Poniżej zamieszczam zdjęcia mojej-standardowej konfiguracji.

Z góry dzięki i pozdrawiam.
Załączniki
4.jpg
1.jpg

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#156 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » sob 01 sie 2020, 13:42

Postaram się wieczorem podpowiedzieć to i owo, jednak póki co leżę na plaży :)
A jak oceniasz sam DAC? Przypadł Ci do gustu Audiophonics? Miałeś okazję testować jakiś inny wcześniej?

chicony22
Nowicjusz Audiolub

#157 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: chicony22 » sob 01 sie 2020, 19:43

Wcześniej testowałem Allo Boss i różnica na korzyść Audiophonics jest zauważalna. Nowa nakładka grała u mnie dopiero kilka godzin, ale wydaje się być satysfakcjonująca. W każdym razie czeka ją porównanie z auralic'iem aries mini, który już miałem przyjemność testować z Yamahą wxc50, bluesoundem node 2i oraz mało znanym u nas russoundem mbx pre. Auralic i russound zdecydowanie bardziej przypadły mi do gustu z minimalnym wskazaniem na auralica. W przyszły weekend mam nadzieję wypożyczyć sprzęt i podjąć decyzję. Myślalem też o wypożyczeniu zewnętrznego DACA i podpięciu go pod mailinę, ale szczerze mówiąc nie znam tematu i nie wiem czy idzie to zrobić w sensowny sposób.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#158 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » ndz 09 sie 2020, 15:35

Przepraszam za tak długi czas zwłoki ale dopiero wróciłem do Łodzi. W kwestii ustawień za bardzo nie ma tam co grzebać. Jeżeli odtwarzasz pliki DSD to rzecz jasna należy włączyć DSD Direct i ustawić DSD over PCM. Korzystam wyłacznie z moode, z volumio nie miałem styczności.
Widzę że przeszedłeś podobną ścieżkę do mojej. Miałem WXC-50, Bluesound Node 2i miałem na testach, a w kwestii RPi też zaczynałem od Allo Boss. Boss to niezły i tani DAC, ale jednak w bezpośrednim porównaniu z Audiophonics nie wypada najlepiej. Nie mniej jednak trzeba mieć na uwadze, że Audiophonics też z nie każdym systemem się sprawdzi. Co do grania po USB z maliny to natknąłem się na opinie, że gra tak samo jakby grać z PC :) Gdyby natomiast chcieć lepiej można kupić dobre nakładki z wyjściami optycznymi/coax i używać Raspberry w roli transportu wpiętym w zewnętrzny DAC.

chicony22
Nowicjusz Audiolub

#159 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: chicony22 » pn 17 sie 2020, 11:31

Po kilku testach jakie wykonałem mam już pewne spostrzeżenia. Na pierwszy ogień postanowiłem porównać malinę + AUDIOPHONICS I-Sabre DAC ES9038Q2M z Russoundem (streamer z DAC cena ok 2400zł). Lepiej wypadł zestaw z maliną i audiophonics - grało to generalnie z większym rozmachem (nie będę wdawał się w szczegóły bo nie te porównanie mnie najbardziej interesowało).

Następnie malina + Digi+pro + Heed dactilus ( zewnętrzny DAC) vs Russound (jako transport) + Heed dactilus. Wersja z Russoundem jako transport bardziej przypadła mi do gustu ze względu na dość ostry dźwięk w przypadku Digi+pro.

Potem znów powrót do maliny + audiophonics vs russound + Heed dactilus. Tutaj w moim systemie różnice były słyszalne na korzyść Russounda + heed dactilus. Lepiej kontrolowany bas, lepsza separacja instrumentów, dźwięk bardziej rozdzielczy, lepszy wydźwięk - więcej dźwięku w dźwięku. Aczkolwiek podkreślam że malina + audiophoncs grało u mnie z podstawowym zasilaniem i pewnie zestaw ten potrafi więcej gdy mu dołożyć porządny zasilacz. Jednakże DAC którego używałem do porównania również miał podstawowe zasilanie (można dokupić oddzielny zasilacz Heed Modular Q-PSU) (Russound również podstawowe zasilanie).

Stanęło więc na malinie + odpowiednia nakładka + heed dactilus, któy mam możliwość kupić za 1500zł. Co do odpowiedniej nakładki to myślę o Allo digione 1.2 oraz Allo digione signature. Jednakże w sklepie botland czas oczekiwania 10-30 dni :/ Można szukać na rynku wtórnym ale jednak przed zakupem warto przetestować.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#160 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » pn 17 sie 2020, 12:17

Spostrzeżenia ciekawe i wynika z nich, że Audiophonics się broni. Z osobnym DACiem przegrał, ale zauważmy że Audiophonics kosztuje 500zł, a Heed w Twoim przypadku 3 razy tyle! No i jeszcze kwestia zakupu nakładki do maliny. Fakt faktem, odpowiednie zasilanie wnosi bardzo dużo do brzmienia, myślę, że powinieneś o tym pomyśleć przy składaniu transportu. Bardzo jestem ciekaw jak by wypadła moja konfiguracja vs Heed Dactilus. :D

To prawda, Allo ma teraz duże problemy przez pandemię, bo powykupowane zostały ich zapasy i nie wyrabiają z produkcją. :) Opustoszały też polskie magazyny sprzedawców takich jak wspomniany przez Ciebie Botland. Poszperaj na Allegro, OLX i innych stronach. Na forum AS co jakiś czas pojawia się na sprzedaż Allo Digione 1.2, rzadziej Allo Signature. Chyba, że celujesz wyłącznie w nowe egzemplarze?

Z jakiego systemu na malince korzystałeś w trakcie testu? Volumio/ mOode / HifiBerry OS?

Powiedz jeszcze, jak wygląda konfiguracja Twojego systemu audio? Mam tu na myśli wzmiacniacz, kolumny, kable.

Dzięki za podzielenie się spostrzeżeniami i liczę na relację po zakupie Allo!

chicony22
Nowicjusz Audiolub

#161 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: chicony22 » pn 17 sie 2020, 14:06

Broni się i to dobrze. Moim zdaniem audiophonics grał lepiej od wszystkich streamerów z wbudowanym DAC które testowałem czyli: Bluesound node 2i, yamaha wxc50 oraz russound mbx-pre. A cena takiego zestawu jest przecież o wiele niższa.

Sam jestem ciekaw porównania o którym piszesz ale to już zostawiam po Twojej stronie :D

Jak najbardziej myślę o zakupie używanej nakładki i jest do nabycia używana Digione 1.2, lecz wcześniej chciałbym porównać ją z droższą wersją - signature i podjąć decyzję. Nie ukrywam jednak że wolałbym wybrać tańszą opcję i tu zżera mnie ciekawość z czego wynika różnica w cenie i czy warto dopłacać. Zależy mi jedynie na poprawnym przesłaniu sygnału cyfrowego do DAC’a bez ostrości Digi+ pro.

W trakcie testowania korzystałem tylko z systemu volumio. Miałem w planach sprawdzić również moode ale brakło mi czasu.

Jeśli chodzi o konfigurację mojego systemu to wygląda ona następująco:
- wzmacniacz: LA Audio A-50 – porządny wzmacniacz dystrybuowany niegdyś przez Nautilusa. Mało o nim informacji w sieci, ale jako punkt odniesienia porównywałem go z innym lampowcem – Cayin’em A-55TP i wypadł znacznie lepiej.
- kolumny: Phonar Veritas p2 Style
- kable: Chord Clearway Speaker, interkonekty Melodika MD2RD Black Edition. Wzmacniacz zasila fabryczny przewód o średnicy 1mm2. Przy testowaniu używałem przewodów Melodika MDCX oraz marketowego optyka bodajże firmy Hama.

Jeśli uda się zdobyć nakładki Allo oczywiście podzielę się moją opinią :D

wormjazz
Początkujący Audiolub

#162 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » sob 05 wrz 2020, 01:15

Trochę odgrzebę temat. Po pierwsze szacun za zrobienie takiego pięknego odtwarzacza. Zainspirowałeś mnie do przetestowania tego zestawu oczywiście bez tej pięknej obudowy i zasilacza. Miałem wxc-50 i grało to nieźle ale nie zgodzę się, że system obsługi był ok. Tidala obsługiwało się wręcz fatalnie. Przy spotify nie ma znaczenia bo streamuje się na urządzenie bezpośrednio z telefonu. Niestety Tidal HiFi gra lepiej. Mam teraz bluesounda node 2i i jestem zachwycony dźwiękiem. Dlatego po przeczytaniu Twojego wpisu kupuję malinę z tym dackiem. Pewnie wiesz ale napiszę, że bluesound ma dokładnie ten sam przetwornik co allo boss. Ma nawet 2 szt. po jednej na kanał. Tym bardziej jestem ciekaw maliny z tym dackiem. Nie wyobrażam sobie żeby mój zestaw grał jeszcze lepiej niż gra teraz. Zmieniłem kabel zasilający zarówno w amplitunerze jak i w bluesoundzie. Pierwszy zmienił dźwięk w bardziej detaliczny i przez długi czas nie mogłem uwierzyć, że taki kabel poprawił to co już było bardzo dobre. Przy bluesoundzie kabel wniósł już bardzo niewiele ale jednak jeszcze poprawił detale. Więc jak malina z allo boss zagra lepiej to padnę szczerze. No to zamawiam sprzęt i dam znać. Swoją drogą jestem zdziwiony że po wxc-50 node 2i nie przypadł do gustu. Uważam że w tych pieniądzach nie ma nic lepszego. Zobaczymy co pokaże malina.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#163 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » sob 05 wrz 2020, 01:57

wormjazz pisze:
sob 05 wrz 2020, 01:15
Trochę odgrzebę temat. Po pierwsze szacun za zrobienie takiego pięknego odtwarzacza. Zainspirowałeś mnie do przetestowania tego zestawu oczywiście bez tej pięknej obudowy i zasilacza.
Dzięki za słowa uznania!
wormjazz pisze:
Miałem wxc-50 i grało to nieźle ale nie zgodzę się, że system obsługi był ok. Tidala obsługiwało się wręcz fatalnie. Przy spotify nie ma znaczenia bo streamuje się na urządzenie bezpośrednio z telefonu. Niestety Tidal HiFi gra lepiej.
Tak to już jest z tym Tidalem niestety. Mogliby się postarać o zrobienie czegoś na kształt Spotify Connect i byłby spokój. Ja z Tidala na Yamaszce nie korzystałem, grało głównie Spotify i czasem pliki i pod tym względem oceniam funkcjonalność i działanie systemu Musiccast Teraz przerzuciłem się prawie wyłącznie na pliki (kupuję i zgrywam płyty CD). Prawie, ponieważ czasem wchodzę na Spotify i przesłuchuję nowości i jak coś się spodoba to zamawiam. :) Jakość jest nieporównywalnie lepsza.
wormjazz pisze:
Mam teraz bluesounda node 2i i jestem zachwycony dźwiękiem. Dlatego po przeczytaniu Twojego wpisu kupuję malinę z tym dackiem. Pewnie wiesz ale napiszę, że bluesound ma dokładnie ten sam przetwornik co allo boss. Ma nawet 2 szt. po jednej na kanał. (...) Swoją drogą jestem zdziwiony że po wxc-50 node 2i nie przypadł do gustu. Uważam że w tych pieniądzach nie ma nic lepszego. Zobaczymy co pokaże malina.
Wiesz, dużo zależy od preferencji :) Bliżej mi do Sabre niż do Burr-Brown (przynajmniej z obecnym systemem), dlatego też po pewnym czasie spędzonym z Allo Boss zdecydowałem się na zmianę. Dużo też zależy od budowy samego streamera - zasilania, gniazd RCA, kabli RCA w streamerze, kabli zasilających w streamerze itp. Sam napisałeś, że zmiana kabli na lepsze bardzo dużo dobrego wniosła do Twojego systemu. Dlatego właśnie warto podkreślić jak duże znaczenie odgrywają przewody! Zmiennych składowych jest wiele. Może się okazać że "goła" malinka z Allo zagra gorzej od BS bez zadbania o zasilanie i inne wyżej wymienione. Wcale bym się nie zdziwił szczerze mówiąc :D Mimo to ciekaw jestem wyniku testu!

wormjazz
Początkujący Audiolub

#164 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » sob 05 wrz 2020, 09:30

Dam znać na pewno. Jak kupię malinę to jeszcze dokupię jakiś zasilacz liniowy. W kwestii sabre gra dużo bardziej syntetycznie niż burr brown. Mnie chyba jednak bardziej podoba się brzmienie burr browna. Jest szczegółowo ale i melodyjnie. Dlatego jak pogram na allo boss to spróbuję może sabre i jeszcze jakiegoś AK. Nie przeczytałem całego Twojego postu więc muszę się pochylić i przeczytać całość. Rozumiem, że teraz masz już inny dac. Pisałeś na początku o Katanie? Co do kabli to nie wierzyłem, że tyle poprawiają dopóki ich nie wymieniłem. Najlepsze jest to, że zabrałem kabel zasilajacy od amplitunera do kumpla i robiliśmy ślepe testy i żeby sprawdzić czy to nie sugestia on przepinał, a ja mówiłem który gra. I jak nie zmienił kabla to usłyszałem że gra ten sam. Jak nie testowałeś Tidala to zachęcam HiFi jest o level wyżej niż spotify. Teraz czekam albo Tidal musi zrobić apkę jak spotify żeby się dało streamować jak spotify albo Spotify zrobi jakość HiFi. Pozdrawiam.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#165 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » sob 05 wrz 2020, 13:13

Zgadza się, Burr Brown brzmi bardziej analogowo :)
Nosiłem się z zamiarem kupna Katany, ale została wycofana z produkcji przez problemy z działaniem. Po prostu po jakimś czasie się psuła (najczęściej nieużywania - wyjazd na tydzień na urlop i po powrocie Katana martwa) i potwierdza to sporo wpisów na forum AS. Kupiłem DAC Audiophonics oparty na kości Sabre 9038Q2M, więc wersja zdecydowanie wyższa niż w WXC-50 i jednocześnie ta sama kość siedzi w Katanie. https://www.audiophonics.fr/en/dac-and- ... 12795.html
Testowałem Tidala, miałem wersję HiFi, ale zrezygnowałem ze względu na problematyczne streamowanie. Było to jeszcze za czasów WXC-50/ Cambridge Audio CXN V2. Teraz być może korzystanie z Tidala byłoby wygodniejsze w przypadku malinki. Nie mniej jednak do szybkiego przeglądania nowości (czy do słuchania w aucie) w zupełności wystarcza mi Spotify, a gdy chcę się podelektować muzyką to po prostu sięgam po odpowiedni krążek zgrany do nieskompresowanego flaca 16/44.1. Zacząłem się też bawić w pliki DSD i w wielu przypadkach różnice są ogromne, choć wynikać to też może z tego, że muzyka wgrywana na płyty SACD jest po prostu lepiej zrealizowana. Takich nagrań nie znajdzie się ani na Spotify, ani na Tidalu.

ODPOWIEDZ