DIYStreamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.
Awatar użytkownika

seb
Poszukiwacz Audiolub

#16 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: seb » wt 12 lis 2019, 20:27

Gdzieś tam przeczytałem, że są z nią problemy techniczne, więc może dobrze, że nie zdążyłeś.

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#17 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » wt 12 lis 2019, 20:45

Może dlatego producent wycofał ją z produkcji. Dopracują to co nie działa jak powinno i wypuszczą ulepszoną wersję :) Mam nadzieję że z niej nie zrezygnują bo jak wczytałem się w testy jest naprawdę bardzo dobrze oceniana.

Awatar użytkownika

seb
Poszukiwacz Audiolub

#18 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: seb » czw 14 lis 2019, 10:03

Mam jeszcze pytanie odnośnie wgrywania systemu na kartę. Czy robimy to wszystko pod Windows? Zwykły format do fat32 i kopiowanie iso?

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#19 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 14 lis 2019, 10:29

Instrukcję jak wgrać soft dostałem od doświadczonych użytkowników Raspberry.
Najpierw format karty, potem przy użyciu programu Win32DiskImager wgrywamy soft - nie kopiujemy ISO bezpośrednio na kartę. Podeślę Ci instruckję w wiadomości prywatnej :)

Edit: Nie mogę wrzucić pliku w wiadomość prywatną. Tu też nie chce przejść w formacie docx, dlatego wrzucam zrzut ekranu. Proszę mieć tylko na uwadze, że to nie moje dzieło.
Załączniki
instrukcja moode.png

Awatar użytkownika

seb
Poszukiwacz Audiolub

#20 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: seb » czw 14 lis 2019, 11:39

Powinni wystarczyć. Nie wydaje się trudne. W razie kłopotów pomęczę Cię trochę.

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#21 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 14 lis 2019, 14:47

Tak naprawdę jest to łatwiejsze niż się wydaje patrząc na instrukcję. Potem przy konfigurowaniu pewnie będzie potrzebna moja pomoc, bo tam nie wszystko jest takie oczywiste :) Jaki system planujesz zainstalować?

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#22 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Simpson » czw 14 lis 2019, 17:00

To i ja zapytam.

Poruszę się w temacie. Otóż myślę o jakiejś podobnej konstrukcji, jednak mniej skomplikowanej. Już mówię o co mi tam chodzi.

DAC'a posiadam, także ten podzespół odpada. A chciałbym zrobić jakiś tani streamer z wyjściem cyfrowym (aby wykorzystać DAC, z którego jestem zadowolony).

Potrzebowałbym jedynie jakieś urządzenie aby zainstalować na nim TIDAL'a, podłączyć dysk z muzyką i w sumie nic więcej. Taki rodzaj BOX'a z wyjściem cyfrowym (złącza RCA są mi niepotrzebne, a nawet zbędne) - taki rodzaj źródła muzyki z plików. Z uwagi, że posiadam już DAC to sporo może mnie pracy i kosztów ominąć.

Myślę o czymś takim z typowej wygody. Nie chce mi się kompa łączyć z DAC kablem, a mieć dostęp niejako od razu (przy słuchaniu plików, tidala).

Tak też się zastanawiam czy te zwykłe "pudełeczka" (poniżej) nie załatwią sprawy wystarczająco dobrze. Sygnał "cyfrą" z "pudełeczka" puszczę do DAC, a do pudełeczka dyski podepnę też bezproblemowo, TIDAL'a też zainstaluję

https://allegro.pl/oferta/x96-max-4-64g ... d00be2ff62

https://allegro.pl/oferta/tv-box-mx10-a ... d00be2ff62

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#23 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 14 lis 2019, 18:44

@Simpson a nie lepiej byłoby pójść w coś takiego: http://www.pi2design.com/pi2aes.html
Bardzo wysoko oceniany przez użytkowników. Opiera się na Raspberry Pi4, ale jest w 100% gotowy do użytku. Zero dłubania :) Zerknij na post użytkownika epistrophy https://www.superbestaudiofriends.org/i ... 0/page-107

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#24 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Simpson » czw 14 lis 2019, 19:49

Dzięki, trochę poczytałem. Rozumiem, że to na Androidzie będzie działać ?

Doczytałem, że na dniach ma się pojawić gotowy streamer na tych podzespołach. Może warto temat pilotować.

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#25 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 14 lis 2019, 20:10

Nie na Androidzie, na Linuxie. Oprogramowanie takie jak mam obecnie u siebie czyli tzw Moode Audio Player

Awatar użytkownika

seb
Poszukiwacz Audiolub

#26 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: seb » czw 14 lis 2019, 20:25

Na system jeszcze się nie zdecydowałem. Pewnie wypróbuję kilka, chociaż podpowiedzi mile widziane.

Simpson, a może podłącz malinę po usb do dac. Podobno w 4 jest nieźle. Jeśli będzie słabo, to dokupisz nakładkę z wyjściem cyfrowym. Dysk podepnoesz po usb do maliny.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#27 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Simpson » pt 15 lis 2019, 16:38

@seb , nie wiem czy obecnie mam czas na takie zabawy i próby. Jeśli już to wolałbym się skupić na "gotowcu", jednakże w każdym tygodniu dochodzą mi nieprzewidziane i nieplanowane wydatki. Obecnie tydzień miniony znowu pochłonął kilka stówek nieplanowanych i tak to się zbiera, zaś wizja zakupu oddala ;)

@Jackobtone podrzucił dobry link, a tam "Coming Soon" :

http://www.pi2design.com/coming-soon.html

Ciekawe ile sobie za to krzykną.

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#28 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » pt 15 lis 2019, 17:14

@Simpson tanio zapewne nie będzie. Tył obładowany gniazdami, może być naprawdę fajnie :)

Jako że wizja kupna Katany się oddaliła ze względu na problemy z dostępnością, a chciałbym poeksperymentować, to zamówiłem francuski produkt oparty na kości Sabre: https://www.audiophonics.fr/en/dac-and- ... 12795.html. Zobaczę jakie brzmienie oferuje i czy w związku z wyższą ceną od obecnie zamontowanego Allo Boss DAC V1.2 brzmienie będzie lepsze proporcjonalnie do ceny. Opinie w internecie to sugerują, ale jak jest naprawdę to się wkrótce okaże. Póki co według trackingu płytka jest jeszcze we Francji, ale myślę, że do końca przyszłego tygodnia wyląduje już u mnie.

Kolejna kwestia czyli temperatura pracy RPi4. Można znaleźć wiele opinii, że czwarta generacja malinki się "grzeje". Poczyniłem pewne modyfikacje w obrębie obudowy. Przed modyfikacją temperatura RPi wynosiła około 57/58 stopni Celsjusza (maksymalnie system pokazał 61 stopni). Obecnie nie przekracza wartości 51,1 stopni Celsjusza, a to wynik podobny o ile nawet nie lepszy od RPi3. :) To co zrobiłem to: swego rodzaju odizolowanie zasilania od malinki, oraz rozdzielenie DACa i malinki (z malinki wyprowadziłem przewody na płytkę DAC i osadziłem oddzielnie malinkę i DAC na płycie montażowej). Zyskałem też tym samym znacznie więcej miejsca wewnątrz obudowy.

Jak przyjdzie Audiophonics wtedy pochwalę się zdjęciem całości, a teraz przesyłam wyłącznie zdjęcia pokazujące obecne rozmieszczenie zasilania w obudowie.
Załączniki
IMG_3446.jpg
dla przypomnienia - tak było wcześniej
IMG_3590.jpg
tak jest obecnie
IMG_3588.jpg

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#29 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Simpson » pt 15 lis 2019, 20:11

Naprawdę ciekawie się to zapowiada.

Też się zastanawiam na ile wycenią tego kombajna, niebawem się okaże.

Autor tematu
Jackobtone
Poszukiwacz Audiolub

#30 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 21 lis 2019, 16:10

​Przyszedł do mnie dziś Audiophonics DAC I-Sabre ES9038Q2M. Pograł już chwilę i jestem w stanie powiedzieć o nim to i owo w kontekście posiadanego przeze mnie Allo Bos DAC v1.2

Testu dokonałem na nieskompresowanych plikach z własnej biblioteki domowej, nie chciałem się bawić się w spotifaje itd. Pierwszy był krążek "20 lat" zespołu Raz Dwa Trzy, następnie sięgnąłem po Scorpions "Comeblack", Dead Can Dance "Anastais", Massive Attack "Heligoland" w wersji 24bit, Daft Punk "Random Access Memories", Kate Melua "Piece By Piece" i na koniec Kayah & Bregovic z płyty zatytułowanej tożsamo 🙂

Dół pasma
Zauważyłem tendencję - mniej dołu, więcej góry w przypadku Audiophonics. Boss grał przeważnie dołem, bass reflex kolumn był solidnie przedmuchiwany, ale niekiedy doświadczyć można było po prostu powiedziałbym "imprezowego" dudnienia, które dla mnie nie ma związku z przyjemnym odsłuchem. Co więcej uważałem bas w Bossie za szybki i precyzyjny, ale tak to jest jak się nie ma porównania 🙂 Audiophonics basu daje mniej, ale za to ma on lepszy kontur, barwę, nie jest zaokrąglony, jest zauważalnie szybszy, bardziej precyzyjny i nie wychodzi przed szereg (mam tu na myśli pozostałe pasma).

Średnica
Ogółem zauważalnie wyższa kultura brzmienia na rzecz Audiophonics. Lepsza rozdzielczość, lokalizacja źródeł, uporządkowanie sceny. Odnoszę wrażenie lekkiego wycofania sceny względem Allo. Boss gra bardziej bezpośrednio na słuchacza. Więcej szczegółów na rzecz Audiophonics, wyłapywałem dźwięki, których na Bossie nie było słychać, lub po prostu były na tyle ciche, że nie zwracało się na nie uwagi.

Góra pasma
Tu sprawa jest nieco cięższa, bo nie wiem jak poprawnie opisać to co słyszę. Audiophonics prezentuje piękny wokal, jakby nieco odseparowany, wyraźny. W Allo ten wokal względem konkurenta zlewał się, był lekko zamazany. Większa naturalność brzmienia wokalu zdecydowanie na korzyść (ponownie) Audiophonics, tak jakby Boss go trochę podkolorowywał. To co mnie bardzo zaskoczyło to sybilanty. Tu na wzorzec wziąłem "Nine Million Bicycles" Kate Melua, gdzie sybilantów jest trzeba przyznać dużo. Na Audiophonics były łagodniejsze, ale też zupełnie inaczej wybrzmiewały, przyjemniej. Jeszcze jedna kwestia... To bardzo ciekawe doświadczenie, a mianowicie gdy odsłuchiwałem Audiophonics momentami czułem się jakbym siedział w studio nagrań tuż naprzeciwko Kate 🙂

ODPOWIEDZ