DIYStreamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.

Arktur
Nowicjusz Audiolub

#481 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Arktur » pt 15 paź 2021, 23:12

Montaż
Załączniki
IMG_20210912_131122.jpg
IMG_20210912_131032.jpg
IMG_20210912_131004.jpg
IMG_20210912_130938.jpg
IMG_20210912_131419.jpg

Arktur
Nowicjusz Audiolub

#482 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Arktur » pt 15 paź 2021, 23:14

Nie działa zmiana taśmy
Załączniki
IMG_20210918_183307.jpg
Wysypała się

Arktur
Nowicjusz Audiolub

#483 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Arktur » pt 15 paź 2021, 23:16

Działa
Załączniki
IMG_20211009_221257.jpg
IMG_20211009_220915.jpg
IMG_20211009_220905.jpg

Arktur
Nowicjusz Audiolub

#484 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Arktur » pt 15 paź 2021, 23:34

I jeszcze fotki z nakładką argon fan hat
Załączniki
IMG_20210918_203055.jpg
IMG_20210912_131057.jpg
IMG_20210912_130801.jpg

Arktur
Nowicjusz Audiolub

#485 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Arktur » sob 16 paź 2021, 10:19

A tak wygląda teraz
Załączniki
IMG_20211016_093010.jpg
IMG_20211016_101833.jpg

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#486 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » ndz 17 paź 2021, 18:10

Bardzo ciekawy projekt, estetycznie wykonany, schludny. Świetna robota! Niech gra i dobrze służy. ;)

//

Będę musiał prawdopodobnie wymienić malinkę na nową. Od czasu kiedy grzebałem przy jej płytce (celem założenia anteny WiFi) ma jakiś problem z rozruchem. Uruchamia się prawidłowo, po czym następuje jakby zawieszenie na około 5-10s, po czym znów pracuje prawidłowo aż do wyłączenia. Zauważyłem to już dawno, ale w gruncie rzeczy nie przeszkadza mi to. Gdy już znajdę trochę czasu, którego w tym semestrze akademickim mam wyjątkowo mało, założę zasilanie od Muzga i wymienię malinkę na nową, ot dla świętego spokoju. Ciągle biję się też z myślami, czy kupić Allo Digione Signature, czy może po prostu zainwestować w lepszy DAC. Topping D50s to fajne urządzonko, w swojej cenie pozycja warta rozważenia, ale wciąż pamiętam jaki zachwycony byłem Chordem Qutest i myśl ta nieustannie mnie męczy. :)

@DiBatonio moja wcześniejsza wypowiedź miała na celu poniekąd sprowokowanie Cię do "wystrugania" swojej wersji malinkowego streamera/transportu. Wiem bowiem, że zrobiłbyś to po całości bezkompromisowo i podejrzewam, że byłby to najbardziej dopracowany projekt na tym forum. :D

Arktur
Nowicjusz Audiolub

#487 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Arktur » ndz 17 paź 2021, 20:37

@Jackobtone
Dzięki, gdyby ktoś miał pytania odnośnie tej obudowy chętnie podpowiem, wychodzi tanio i w miarę estetycznie już pierwsza sztuka. Jestem bardzo zadowolony malinka gra świetnie, ale możliwe, że pójdę w Twoje ślady i będę wprowadzał zmiany 😉
A może któryś z kolegów wypożyczy Ci signature, albo botland. Czekam na kolejne wersje 😁

Awatar użytkownika

DiBatonio
Starszy Specjalista Audiolub
Kontakt:

#488 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » czw 21 paź 2021, 00:04

Jackobtone pisze:
ndz 17 paź 2021, 18:10
@DiBatonio moja wcześniejsza wypowiedź miała na celu poniekąd sprowokowanie Cię do "wystrugania" swojej wersji malinkowego streamera/transportu. Wiem bowiem, że zrobiłbyś to po całości bezkompromisowo i podejrzewam, że byłby to najbardziej dopracowany projekt na tym forum. :D
Hahahahaha.
Dobre :D
Tak naprawdę jak czytam co jest pięć w tych malinkach, nakładki, podkładki 😁 i inne dopinane moduły do tego softy i instalowanie sterowników , to chyba wolę swój DAC/streamer, włączam odpalam Qobuza, Tidal, czy Deezera i jadę. Poza tym radyjka jazzowe i inne i nie muszę nic instalować.
Jedynie co, to wziąłem się za LAN kabelki i tu jest potencjał plus liniowe zasilanie do urządzeń sieciowych.
Dlatego zostało mi trochę żółtków lappa 😁
Jackobtone pisze:
ndz 17 paź 2021, 18:10
może po prostu zainwestować w lepszy DAC. Topping D50s to fajne urządzonko, w swojej cenie pozycja warta rozważenia, ale wciąż pamiętam jaki zachwycony byłem Chordem Qutest i myśl ta nieustannie mnie męczy. :)
Wiem jak to jest, mnie męczyła profesjonalna zaciskarka i pewien narzedź do obrabiania kabli, tak długo łaziłem wokół tematu, że w końcu wylądowały w moich klamotach. Ale cenowo zabolało trochę.
Topping może jest ok, ale przyjrzyj się dakom SMSL, bo to dobre sprzęciory, ja mam chrapkę na DAC AMP słuchawkowy tej firmy.
A jak już to nie szczypać się i brać Chorda Qutest, szkoda czasu i pieniędzy na półśrodki po drodze do szczęścia, jak już to już i zostajesz z tym na dłużej, albo do końca życia.
Ja już nie mam zamiaru zmieniać bazowych klocków, bo jak wysoko musiałbym sięgać, nie stać mnie 😉
Ostatnio zmieniony czw 21 paź 2021, 00:19 przez DiBatonio, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#489 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » ndz 07 lis 2021, 18:19

Przez dłuższy czas była tutaj cisza, czas ją przerwać. :)

Zamówiłem Muzga jeszcze w ubiegłym miesiącu, umieściłem na miejscu Tomanka, ale nie do końca o tym teraz chciałem napisać.
Otóż na chwilę mój malinowy transport idzie w odstawkę i sprzedaję Toppinga, który prawdopodobnie znalazł już nowego właściciela. :) Jakkolwiek by to nie brzmiało, nie porzucam swojego projektu. Chcę sprawdzić coś nowego, zrobić mały eksperyment.

Od dłuższego czasu jestem zafascynowany produktami Naim. Zaczęło się od ich integry Nait XS2, przez chwilę była "zajawka" na streamer ND5 XS2, ale pokochałem malinkę. Dużo się mówi o synergii produktów Naim z... produktami Naim. :) Chcę to sprawdzić, w związku z tym planuję wypożyczyć i posłuchać wspomnianego ND5 XS2 na moim systemie. Sercem ND5 jest kość Burr-Brown PCM1791. Odkąd pamiętam bardziej ciągnęło mnie do Sabre, ale chcę sprawdzić jak sprawuje się dobrze zaimplementowany Burr-Brown. Kolejnym krokiem będzie powrót do Raspberry i zakup DACa oraz Allo Digione Signature.
Jeśli Burr-Brown przypadnie mi do gustu - będę podążał w tym właśnie kierunku, jeśli nie - pozostanę przy Sabre i kupię Chorda Qutest.

Na poczekaniu wpiąłem w system Yamahę CD-NT670D, która od dłuższego czasu spoczywała w pudle. No i nie ma co pisać, różnica na minus jest ogromna. Zrobiło się jakoś tak płasko, bez polotu, średnica gdzieś ginie. Naim też źle znosi podmianę, bo w kolumnach pojawiły się szumy których wcześniej nie było. Wystarczy wypiąć Yamahę z kontaktu żeby zniknęły. To pokazuje jakie znaczenie ma zasilanie liniowe w sieci, w którą wpięty jest system, nawet jeśli nie wierzymy w jego wpływ na samo brzmienie. :)

Awatar użytkownika

DiBatonio
Kontakt:

#490 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » ndz 07 lis 2021, 20:00

Zasilanie w audio ma ogromne znaczenie, ale to już wiesz.
Pamiętasz zresztą przy budowie malinki zastosowanie okablowania Neotecha i gniazda Furutecha.
Mam też MuzgAudio jak wiesz i warto o niego zadbać, ja akurat wykorzystałem zasilający Elecaudio, który miałeś okazję poznać i zrobiłem kabel zasilający DC z czegoś lepszego niż dał Konrad. A bezpieczniki podmieniłem na Aucharm z alliexpress za grosze w porównaniu do SR, czy Verictum.
Warto.
;)

P.S.

Z PCMów BurrBrowna powinieneś być zadowolony, chociaż będzie troszkę inne niż z Sabre, jest analogowe i muzykalne, chyba podobne do Wolfsonów.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#491 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » ndz 14 lis 2021, 16:26

Zmieniłem trochę podejście do sprawy. W głowie urodził mi się nowy projekt, który mam zamiar wdrożyć w życie.

1. Koniec grania po USB z malinki do DACa. Kupię nakładkę hat typu transport - Allo DigiOne Signature.
2. Zamiast Raspberry Pi4B zamierzam kupić Raspberry Pi CM4 (2GB RAM + 32GB eMMC) https://botland.com.pl/raspberry-pi-cm/ ... 0wEALw_wcB oraz podstawkę Raspberry CM4IO https://botland.com.pl/raspberry-pi-cm/ ... 48303.html. Podstawka pozwoli mi ograniczyć ilość kabli i połączyć w sposób stabilny i bezpieczny nakładkę Allo DigiOne Signature. Tutaj problem jest taki, że z tego co wiem, wciąż trwają prace nad kompatybilnością między najnowszym CM4, a kartami dźwiękowymi. Być może w związku z tym zostawię sobie póki co Pi4B i po prostu poczekam aż problem zostanie rozwiązany.
3. Całkowite oddzielenie sekcji zasilania od części elektroniczno-cyfrowej. W tym celu wystrugam drugą obudowę, identyczną jak ta, którą stworzyłem. Powinno pójść szybciej, bo wiem już co, gdzie, jak. :) Odpuszczę sobie chyba tylko podświetlane logo, front pozostawię "nagi", ale również z dębu tak żeby obie obudowy pasowały do siebie stylistyką. W obudowie znajdą się dwa zasilacze szeregowe dużej mocy MuzgAudio 3-6V 3A (jeden już mam, pozostaje kupić drugi) https://muzgaudio.com/produkt/zasilacz- ... uzej-mocy/ i jeden zasilacz od Tomanka (który leżał nieużywany odkąd kupiłem Muzga). Pierwszy zasilacz Muzga nakarmi Allo DigiOne, drugi zasili zewnętrzny DAC (którym docelowo będzie Chord Qutest), a Tomanek posłuży do zasilenia Raspberry.

Muszę rozrysować sobie schematy, dokonać pomiarów, żeby zorientować się jak najlepiej rozmieścić wszystko w obudowach, no i wziąć się do roboty. Wolnego czasu mam ostatnio wyjątkowo mało, a projekt wydaje się być dosyć ambitny. Zapewne całość nie powstanie w przeciągu jednego tygodnia, obstawiam wręcz, że będę na to potrzebował koło miesiąca (jeśli nie dłużej). Każdy przełomowy krok mam zamiar dokumentować i będę chwalił się postępami. :)

Awatar użytkownika

DiBatonio
Kontakt:

#492 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » pn 15 lis 2021, 00:27

Dawaj później relacje ze zdjęciami.
Tomanek działa na mnie jak alergen na alergika 😂
Brrrrr...

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#493 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » wt 16 lis 2021, 19:08

DiBatonio pisze:
pn 15 lis 2021, 00:27
Dawaj później relacje ze zdjęciami.
Tomanek działa na mnie jak alergen na alergika 😂
Brrrrr...
Dam dam, na bank! :D

Myślę że do zasilenia samej malinki Tomanek wystarczy. :D Nie sieje śmieci w sieci i chyba nic mi więcej nie potrzeba. Nakładkę natomiast chcę lepiej zasilić no i tutaj wkracza Muzg.
Jackobtone pisze:
ndz 14 lis 2021, 16:26

2. Zamiast Raspberry Pi4B zamierzam kupić Raspberry Pi CM4 (2GB RAM + 32GB eMMC) https://botland.com.pl/raspberry-pi-cm/ ... 0wEALw_wcB oraz podstawkę Raspberry CM4IO https://botland.com.pl/raspberry-pi-cm/ ... 48303.html. Podstawka pozwoli mi ograniczyć ilość kabli i połączyć w sposób stabilny i bezpieczny nakładkę Allo DigiOne Signature. Tutaj problem jest taki, że z tego co wiem, wciąż trwają prace nad kompatybilnością między najnowszym CM4, a kartami dźwiękowymi. Być może w związku z tym zostawię sobie póki co Pi4B i po prostu poczekam aż problem zostanie rozwiązany.
Odnośnie tego mała zmiana planów. Zamiast kupować Rpi Cm4 i męczyć się z ewentualnymi problemami, które mogłyby wyniknąć ze względu na brak kompatybilności, kupię Ian Canada Stationpi: https://www.audiophonics.fr/en/raspberr ... 14868.html. Pewnie zmienię w niej to i owo, na przykład złącza ARK podmienię na większe, o ile jest tam jakieś pole do manewru pod tym względem. Wyjdzie przy okazji nieco taniej niż CM4 + CM4IO, a przy tym nie będę musiał się pozbywać mojej Pi4B.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Kontakt:

#494 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » śr 17 lis 2021, 00:54

@Jackobtone
A próbowałeś sotma? Niby lepszy od maliny, kolega nim zastąpił na chwilę malinkę, teraz szuka streamera z krwi i kości 😁

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#495 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » śr 17 lis 2021, 17:48

@DiBatonio słyszałem o nim, ale nie słuchałem. Sam już nie wiem, w którym pójść kierunku. Z jednej strony podoba mi się idea rozwijania streamera/transportu zbudowanego na malince, żal mi porzucić projekt i szkoda włożonych w niego pieniędzy (których raczej nie odzyskam). Z drugiej strony zadaję sobie pytanie czy ta cała moja praca włożona w doskonalenie projektu ma jakieś wymierne odzwierciedlenie w polepszeniu brzmienia. Fakt faktem po zmianie kabli zasilających było lepiej, ale nie były to zmiany monstrualne, wynoszące brzmienie na inny poziom. Teraz tak naprawdę nie wiem czy jest sens bawić się w kolejny "upgrade", wydawać znów tysiące złotych na zasilanie, obudowę, dodatki + Chord Qutest, czy po prostu zostawić to tak jak jest, kupić dobry DAC ze średniej półki i cieszyć się muzyką. A może skusić się chwilowo na gotowy streamer i spróbować się do niego przekonać? Wtedy malinka by poczekała, ale w każdej jednej chwili mógłbym do niej wrócić. Jest to wszystko do przemyślenia.

ODPOWIEDZ