DIYStreamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.

wormjazz
Junior Audiolub

#466 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » pt 20 sie 2021, 00:03

Bopich pisze:
pn 09 sie 2021, 15:41
wormjazz pisze:
wt 27 lip 2021, 23:06
Używam picoreplayera. Czyli gotowca z zainstalowanym Logitech Media Serwer. Właśnie wrzuciłem przed chwilą aktualizację do najnowszej wersji z lipca. Uważam, że ten soft sprawdzą się idealnie i według mnie jakościowo gra najlepiej. Czekam cały czas na pojawienie się w picoreplayer lub moode audio tidal connect. Na razie dostępne tylko w volumio i uruchomione ręcznie w moode audio które również instalowałem. Kolega któremu wrzuciłem używa i chwali sobie.
Jaka aplikacja sterujesz z telefonu??
Używam Squezzera.

Arktur
Nowicjusz Audiolub

#467 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Arktur » czw 09 wrz 2021, 17:13

Uruchomiłem malinkę na volumio i mój zasilacz się nie grzeje, więc sprawdziłem pobór prądu. Podczas uruchamiania skacze do 1,2 A a po kilku sekundach stabilizuje się i pobiera 0,8 A. Nie zmienia się później już. Wiem, miernik może nie zdążyć wskazać chwilowych większych impulsów podczas rozruchu, ale gdy już pracuje jest stabilny. Więc te zasilacze 3 A są na wyrost i dlatego niektórzy producenci stosują transformatory o wydajności 2,4 A bo wiedzą o tym, a przyjęło się że ma mieć 3 ampery.

Jackobtone mam pytanie o temperatury malinki, widzę, że masz ten sam radiator zamontowany u mnie sprawdza się doskonale, jest ciepły na całej powierzchni nawet cześć od spodu, oczywiście bez obudowy jeszcze. Myślę, że raczej jest potrzebny. Czy testowałeś bez radiatora w obudowie. Pytam bo decyzja padła na ukryty streamer (żona nie chce kolejnego ,, g..." Na widoku") ☹️

Więc szukam obudowy, ale pi4 + dac są tylko takie gdzie pakuje się tylko malinę i nakładkę radiator się nie zmieści. Pytanie czy za bardzo się nie grzeje, bo na YT jest test obudów zamieszczony przez p. tata.geek gdzie najgorzej wypada to oryginalna plastikowa biało czerwona. Za to ta pseudo obudowa w formie radiatora sprawdza się doskonale. Wiem, że w trudniejszych warunkach z większym obciążeniem, ale nie chcę tematu obudowy przerabiać dwa razy. Chyba sam coś zrobię na Twój wzór malina w radiatorze a dac obok podłączony na taśmie
Załączniki
IMG_20210909_171236.jpg
IMG_20210716_213738.jpg

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#468 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 09 wrz 2021, 22:30

Zgadza się, sama malinka dużo prądu nie ciągnie. Co innego natomiast jeśli jeden zasilacz ma nakarmić kilka urządzeń/innych podzespołów na raz. Zapewne pobór prądu malinki skacze też przy podłączaniu dysków zewnętrznych pod USB.

Co do drugiej kwestii, czyli radiatora, to ciężko mi powiedzieć. Udoskonalając wnętrze mojego grajka miałem radiator zamontowany praktycznie przez cały czas, natomiast jedyną zmienną było ułożenie i odseparowanie zasilania generującego duże ilości ciepła. Myślę jednak, że jeśli radiator nie przeszkadza Ci w Twoim projekcie, to zostawiłbym go na malince.

Tak naprawdę ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia jeśli chodzi o obudowę. Na innym forum jakiś czas temu pomagałem jednemu z użytkowników z malinką, dopiero wchodził w temat i nie wiedział jeszcze co i jak. Jako obudowę dla raspberry wykorzystał obudowę PC mini tower i efekt moim zdaniem jest naprawdę ciekawy. Kolejny przykład - jak sprzedawałem Audiophonics`a ES9038Q2M, to kupiec poprosił mnie o wykonanie prostej, estetycznej obudowy. Wyszło mi coś takiego jak na załączonym zdjęciu. Obudowa https://botland.com.pl/obudowy-do-raspb ... 07011.html + do tego zamówiłem dłuższe, mosiężne dystanse tak żeby malinka z nakładką zmieściła się w całości.
Załączniki
IMG_2317.jpg

Arktur
Nowicjusz Audiolub

#469 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Arktur » ndz 12 wrz 2021, 12:12

Radiator zostaje, bardzo ciekawa ta obudowa i po wymianie dystansów uniwersalna. Ale już robię swoją obudowę.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#470 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » pn 13 wrz 2021, 13:21

@Arktur koniecznie pochwal się jak skończysz. Twoje dzieło może okazać się inspiracją dla innych zainteresowanych tematem!

Ja od jakiegoś czasu znów myślę o modyfikacjach w obrębie swojego źródła. Miałaby się w nim znaleźć nakładka Allo Digione Signature i specjalnie pod nią dodatkowy zasilacz liniowy. Problem jest tylko taki, że brakłoby mi w obudowie miejsca, co skutkowałoby koniecznością zmiany obudowy na większą. To z kolei mi nie opowiada, bo napracowałem się przy obecnej i średnio mi się widzi porzucać ten projekt. W skrócie - dylematy. :)

Dla przypomnienia obecnie gram na gołej malince + Topping D50s. Topping jest okej, ale zapewne kiedyś w jego miejsce zagości coś innego. Miałem na testach Chord Qutest i w tym kierunku na pewno chciałbym pójść. Oczywiście malinka zostaje w roli transportu.

honolulu
Nowicjusz Audiolub

#471 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: honolulu » śr 22 wrz 2021, 22:28

Jackobtone pisze:
pn 13 wrz 2021, 13:21
@Arktur koniecznie pochwal się jak skończysz. Twoje dzieło może okazać się inspiracją dla innych zainteresowanych tematem!

Ja od jakiegoś czasu znów myślę o modyfikacjach w obrębie swojego źródła. Miałaby się w nim znaleźć nakładka Allo Digione Signature i specjalnie pod nią dodatkowy zasilacz liniowy. Problem jest tylko taki, że brakłoby mi w obudowie miejsca, co skutkowałoby koniecznością zmiany obudowy na większą. To z kolei mi nie opowiada, bo napracowałem się przy obecnej i średnio mi się widzi porzucać ten projekt. W skrócie - dylematy. :)

Dla przypomnienia obecnie gram na gołej malince + Topping D50s. Topping jest okej, ale zapewne kiedyś w jego miejsce zagości coś innego. Miałem na testach Chord Qutest i w tym kierunku na pewno chciałbym pójść. Oczywiście malinka zostaje w roli transportu.
@Jackobtone Nie tak dawno zlozylem zestaw z Allo Digione Signature , co prawda jeszcze bez obudowy bo właśnie zastanawiam sie nad zasilaniem.
Myslaem zeby RPi zasilic tonkiem, a nakladke tak jak radza na innych forach bateryjnie, tylko nie bardzo jecze wiem jakich baterii/akumulatorkow uzyc.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#472 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 23 wrz 2021, 09:26

@honolulu o, dobrze wiedzieć! Nie myślałem o takim sposobie zasilania, choć oczywiście o nim wiedziałem. Mam tu rzecz jasna na myśli akumulatorki. To by niejako rozwiązało mój problem braku miejsca w obudowie.

Powiedz mi proszę, duża jest różnica w brzmieniu w porównaniu goła malinka vs malinka + Digione Sig? Sprawdzałeś? Pytam z czystej ciekawości, jestem ciekaw Twojego zdania (ja swojego nie miałem jeszcze okazji sobie wyrobić :D ).

honolulu
Nowicjusz Audiolub

#473 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: honolulu » pt 24 wrz 2021, 15:30

Jackobtone pisze:
czw 23 wrz 2021, 09:26
@honolulu o, dobrze wiedzieć! Nie myślałem o takim sposobie zasilania, choć oczywiście o nim wiedziałem. Mam tu rzecz jasna na myśli akumulatorki. To by niejako rozwiązało mój problem braku miejsca w obudowie.

Powiedz mi proszę, duża jest różnica w brzmieniu w porównaniu goła malinka vs malinka + Digione Sig? Sprawdzałeś? Pytam z czystej ciekawości, jestem ciekaw Twojego zdania (ja swojego nie miałem jeszcze okazji sobie wyrobić :D ).
@Jackobtone
Nakładka digi nie potrzebuje dużego zasilania wiec akumulatorki/baterie powinny wystarczyć na długo, a z tego co jest opisywane to najlepsze źródło zasilania pod kątem 'Jakości prądu' ;)
tu ktos dawno mial taki zestaw na sprzedaz:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/trans ... re-tomanek

Co do brzmienia to w takiej konfiguracji malina bez/z nie odpowiem bo tak tego nie sprawdzałem.
Generalnie mam, tak mi się wydaje dość dobrego DAC-a SOUL NOTE SD 300 był on podłączony optykiem do TV gdzie miałem zainstalowane apki, TIidala spoty i tak grałem. Z czasem zaczęło mnie to męczyć w sensie tv odpalać do grania, i tak zacząłem szukać jakiegoś streamera. Nie chciałem wydać niewiadomo ile na streamer bo dość sceptycznie podchodziłem do tego , miał on by tylko podawać sygnał cyfrowy tak jak teraz go podaje TV tylko obsługa była by wygodniejsza tv/tel. a DAC przetworzy tak jak przetwarzał do tej pory. I tak padło na maline + właśnie digi one sig , ze względu ze daca mam to nakładka z dackem nie była mi potrzebna.
Jakież było moje zdziwienie jak to pokonfigurowałem i odpaliłem. Dźwięk jest o niebo lepszy!, Praktycznie bez porównania. Bardziej przestrzenny i szczegółowy, i instrumenty są takie 'dźwięczne' nie wiem jak to okreslic, jaram sie bardzo.
Teraz właśnie etap zmiany zasilania bo mam 2 standardowe zasilacze od maliny na chwile obecna podpięte. Tu jestem tez dość sceptyczny co do wpływu na dźwięk , ale zobaczymy :), dodatkowo jakieś zajecie/zabawa jest przy budowaniu.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Starszy Specjalista Audiolub
Kontakt:

#474 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » sob 25 wrz 2021, 00:49

Malina powinna zareagować na zasilanie w sensie np. zasilacza liniowego.
Reagują switche, routery, to tym bardziej malinka.
Co do zasilania akumulatorowego, trzeba obczaić jaki akumulatorek będzie lepszy Li-on, NiMh, czy inny.
Na elektrodzie, albo gdzie indziej nie pamiętam, ale z czasem lub zmniejszającą się pojemnością % rozładowywania podobno akumulatorki generują jakiś szum/zakłócenia, czy są słyszalne nie wiem, ale podobno mierzalne są.
Jakość zasilania jest bardzo istotna w audio, bo przecież prądem karmimy nasze urządzenia.

Kibicuję maiinkarzom, mnie by się nie chciało 😆

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#475 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » wt 12 paź 2021, 20:30

Czas leci, a tu wersja Moode 7.4.1 ujrzała światło dzienne. Ja ciągle gram na 7.0.1, bo jak coś działa to nie ma sensu tego ruszać. :)
Co ciekawe w 7.4.1 (a może i wcześniej tylko nie zwróciłem na to uwagi) pojawiła się opcja "Multiroom Audio".

@DiBatonio gdybyś chciał spróbować, to mogę zmajstrować dla Ciebie malinkowy streamer na test :D

Awatar użytkownika

DiBatonio
Starszy Specjalista Audiolub
Kontakt:

#476 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » śr 13 paź 2021, 11:01

Jackobtone pisze:
wt 12 paź 2021, 20:30
@DiBatonio gdybyś chciał spróbować, to mogę zmajstrować dla Ciebie malinkowy streamer na test :D
Kolega ma i też się z nią wprasza.😁
Co to znaczy zmajstrować, później tylko wpinam pług and play i gra, czy jak?
Czy chcesz podesłać te swoją?
Ja streamer mam, że tak powiem chyba dobry, jakościowo chyba też 😁

Apropo's szukam kupca na 1,5m lapp kabel LAN 7 Cat na wtykach ekranowanych takich jak telegartner, mam też nierozpakowany w odcinku 3m bez zarobionych wtyków.
https://www.conrad.pl/p/przewod-sieciow ... ych-607834

graphit
Nowicjusz Audiolub

#477 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: graphit » czw 14 paź 2021, 12:50

Witajcie

Czy ktoś może korzystał z rzeczonej wcześniej w tym wątku opcji CamillaDSP w Moode?
Znalazłem co prawda instrukcje:
https://www.bitlab.nl/page_id=634
i:
https://www.bitlab.nl/page_id=665
oraz:
https://www.bitlab.nl/page_id=793
ale to już pewnie każdy z Was dobrze zna.

Chodzi mi o pomoc w poprawnej konfiguracji tego systemu. Mam dostęp do odpowiedniego mikrofonu i karty; do pomiaru pomieszczenia chciałbym użyć REW, ale jakoś nie potrafię poskładać wszystkich informacji w całość.

1. Nie wiem czy dobrze rozumiem sam pomiar pomieszczenia. Mikrofon podłączam do karty, kartę do komputera. Sam REW wygeneruje dźwięk i poda go gdzie? Rozumiem że wyjście karty mam podłączyć do wejścia we wzmacniaczu? Jak rozumiem na samym wzmacniaczu najlepiej włączyć opcję "direct" czyli bez żadnej korekcji? Na jaki poziom głośności ustawić wzmacniacz? Czy tylko na nim regulować poziomy aby wszystko zgadzało się w REW czy szukać jakiegoś "środka" pomiędzy wzmocnieniem wyjścia z karty a samym wzmakiem?
2. Wynikiem REW będą jak rozumiem impulse response w formacie wav lub raw. Czy takie pliki od razu wrzucam do CamillaDSP? Jest sporo gotowych plików do różnego rodzaju słuchawek i chyba tak to działa?

Jeśli ktoś już tego próbował to help please.

Arktur
Nowicjusz Audiolub

#478 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Arktur » pt 15 paź 2021, 23:02

Witam ponownie
Obudowę wykonałem z laminatu płytek drukowanych. Ciąłem nożem do tapet, kilka nacięć z dwóch stron, później złamałem na krawędzi stołu. Następnie szlifowanie, wycinanie otworów wentylacyjnych. Zakleilem taśmą izolacyjną krawędzie wewnętrzne miedziane które potrzebne były do lutowania, resztę wytrawiłem. Po zlutowaniu obudowy polakierowałem sprayem żywicznym. Wyszło przyzwoicie, malinka mieszka za telewizorem, biała obudowa widoczna tylko z boku nie razi jest estetyczna. Trochę dłubania było ale efekt końcowy wynagrodził to. Z problemów napotkanych po drodze to kłopotliwe dokładne wywiercenie otworów 2 mm. Pod malinkę i 3 mm pod dac mimo punktowania trochę uciekło. Więc musiałem poprawić okrągłym pilnikiem minimalnie, w zasadzie delikatnie rozwierciłem. Radiatorem przed zamontowaniem skręciłem malinę 2 śrubkami po przekątnej i później 2 pozostałymi dłuższymi do obudowy. Początkowo chciałem 4 do obudowy, ale trudno było to złożyć, łatwiej przykręcić radiator i kpl. do obudowy. Malinka jest pionowo tj. USB na dole a karta do góry włączona non stop i temp na górze radiatora po stronie elementów 39 st a od spodu 36 st. Więc polecam takie rozwiązanie przy zapewnieniu przepływu powietrza nie trzeba wentylatora. Testowałem argon fan hat taki wyposażony w 40pin gpio i dla mnie jest nie do przyjęcia przy 50% szumi, byczy tak, że wieczorem przy cichym słuchaniu mi przeszkadza. Sprzęt audio to nie komputer 😁 Kolejnym problemem była taśma 40 przewodowa. Streamer w tzw. pająku działał , po zamontowaniu w obudowę nie. Wystraszony że odwrotnie podłączyłem taśmę i spaliłem dac zmierzyłem piny zasilające - połączenia Ok. Ale nie było przejścia na 4 innych przewodach. To była taka szara z aluminiowymi przewodami i po kilku przegięciach podczas dopasowania do obudowy pękły. Teraz kupiłem taka kolorową nie wiem czy jest miedź bo nie przecinałem ale na pewno ma grubsze przewody.

A co do dac2 HD to gra świetnie. Bas jest żywy lekko miękki nie męczy i nie brakuje go, przypomina trochę stare porządne kolumny na dużych głośnikach bez bas refleksu. Jeżeli ktoś lubi szybki bardzo energiczny trzęsący szybami to nie ta karta. Ta jest do delektowania się. Średnica tu duże zaskoczenie usłyszałem dźwięki których nie znałem nie słyszałem jakbym usiadł w filharmonii w pierwszym rzędzie, albo wyjął stopery z uszu. Wysokie natomiast są bardzo subtelne nie to że ich mało są takim jakby dopełnieniem cykają a nie sypią piachem po uszach. Nie jestem audiofilem lubię posłuchać, słucham różnej muzyki, wiem sam nie lubię jak ktoś tak mówi 😉. Moja ocena, nie to za dużo powiedziane opinia opera się głównie na odsłuchu tego co lubię. DM, Vangelis, Oldfield, Jarre lubię też Accept, Metallikę, naszych wykonawców tych starszych i młodszych, ale Diana Krall również brzmi rewelacyjnie, czasem muszę techno posłuchać. Syn lubi lubi rap i powiem wam ten kawałek Tymka ze spychaczem albo z mercedesem SEC brzmi potężnie.

Jestem bardzo zadowolony i dziękuję za porady i pomoc.
Załączniki
IMG_20210912_131149.jpg
IMG_20210909_172842.jpg
IMG_20210909_172321.jpg
IMG_20210909_172815.jpg
IMG_20210909_172748.jpg

Arktur
Nowicjusz Audiolub

#479 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Arktur » pt 15 paź 2021, 23:08

Obudowę wykonałem z laminatu płytek drukowanych. Ciąłem nożem do tapet, kilka nacięć z dwóch stron, później złamałem na krawędzi stołu. Następnie szlifowanie, wycinanie otworów wentylacyjnych. Zakleilem taśmą izolacyjną krawędzie wewnętrzne miedziane które potrzebne były do lutowania, resztę wytrawiłem. Po zlutowaniu obudowy polakierowałem sprayem żywicznym. Wyszło przyzwoicie, malinka mieszka za telewizorem, biała obudowa widoczna tylko z boku nie razi jest estetyczna. Trochę dłubania było ale efekt końcowy wynagrodził to. Z problemów napotkanych po drodze to kłopotliwe dokładne wywiercenie otworów 2 mm. Pod malinkę i 3 mm pod dac mimo punktowania trochę uciekło. Więc musiałem poprawić okrągłym pilnikiem minimalnie, w zasadzie delikatnie rozwierciłem. Radiatorem przed zamontowaniem skręciłem malinę 2 śrubkami po przekątnej i później 2 pozostałymi dłuższymi do obudowy. Początkowo chciałem 4 do obudowy, ale trudno było to złożyć, łatwiej przykręcić radiator i kpl. do obudowy. Malinka jest pionowo tj. USB na dole a karta do góry włączona non stop i temp na górze radiatora po stronie elementów 39 st a od spodu 36 st. Więc polecam takie rozwiązanie przy zapewnieniu przepływu powietrza nie trzeba wentylatora. Testowałem argon fan hat taki wyposażony w 40pin gpio i dla mnie jest nie do przyjęcia przy 50% szumi, byczy tak, że wieczorem przy cichym słuchaniu mi przeszkadza. Sprzęt audio to nie komputer 😁 Kolejnym problemem była taśma 40 przewodowa. Streamer w tzw. pająku działał , po zamontowaniu w obudowę nie. Wystraszony że odwrotnie podłączyłem taśmę i spaliłem dac zmierzyłem piny zasilające - połączenia Ok. Ale nie było przejścia na 4 innych przewodach. To była taka szara z aluminiowymi przewodami i po kilku przegięciach podczas dopasowania do obudowy pękły. Teraz kupiłem taka kolorową nie wiem czy jest miedź bo nie przecinałem ale na pewno ma grubsze przewody.

A co do dac2 HD to gra świetnie. Bas jest żywy lekko miękki nie męczy i nie brakuje go, przypomina trochę stare porządne kolumny na dużych głośnikach bez bas refleksu. Jeżeli ktoś lubi szybki bardzo energiczny trzęsący szybami to nie ta karta. Ta jest do delektowania się. Średnica tu duże zaskoczenie usłyszałem dźwięki których nie znałem nie słyszałem jakbym usiadł w filharmonii w pierwszym rzędzie, albo wyjął stopery z uszu. Wysokie natomiast są bardzo subtelne nie to że ich mało są takim jakby dopełnieniem cykają a nie sypią piachem po uszach. Nie jestem audiofilem lubię posłuchać, słucham różnej muzyki, wiem sam nie lubię jak ktoś tak mówi 😉. Moja ocena, nie to za dużo powiedziane opinia opera się głównie na odsłuchu tego co lubię. DM, Vangelis, Oldfield, Jarre lubię też Accept, Metallikę, naszych wykonawców tych starszych i młodszych, ale Diana Krall również brzmi rewelacyjnie, czasem muszę techno posłuchać. Syn lubi lubi rap i powiem wam ten kawałek Tymka ze spychaczem albo z mercedesem SEC brzmi potężnie.

Jestem bardzo zadowolony i dziękuję za porady i pomoc.

Arktur
Nowicjusz Audiolub

#480 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Arktur » pt 15 paź 2021, 23:10

Trawienie plytek
Załączniki
IMG_20211015_230518.jpg
Trawienie

ODPOWIEDZ