DIYStreamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#421 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » ndz 13 cze 2021, 14:21

Przez ostatnie kilka dni w obudowie mojego streamera nastąpiły liczne zmiany, w gruncie rzeczy streamerem go już nazwać nie można. Dlaczego, co i jak - na te pytania zaraz odpowiem.

Wszystko zaczęło się od instalacji anteny WiFi, która niewiele wniosła do zasięgu, natomiast sam proces jej instalacji nie był łatwy i jak się okazało, (po jej demontażu) nie obył się bez skutków ubocznych. Non stop miałem problem z uruchomieniem Raspberry, uruchamiała się po czym się wyłączała i dopiero po jej własnym restarcie system stawał. Gdy system już stał niby wszystko było w porządku, ale... No właśnie, to "ale" tu dużo zmienia. Mianowicie Raspberry cały czas zachowywało się tak, jakby było niedożywione. Zwiększenie napięcia (o dziesiąte częsci volta) nic nie dawało, a jednocześnie obawiałem się uszkodzenia pozostałych elementów elektronicznych w streamerze, które mają oczywiście swoje zakresy tolerancji napięciowej. Postanowiłem wobec tego oddzielnie poprowadzić zasilanie z modułu sterującego zasilaniem do Raspberry. Tu pojawił się problem, bo Audiophonics nigdzie nie udostępnił informacji, czy rozdzielenie zasilania jest możlwie przypadku ich DACa, a jeśli tak, to jak to zrobić. Chciałem poprowadzić prąd oddzielnie do Audiophonicsa i do Raspberry, nie powodując przy tym zwarcia. Próbowałem na swój sposób - metodą prób i błędów, ale nie udało mi się. Starałem się nawiązać połączenie między Audiophonicsem i malinką przez I2S - klops. Poirytowany tą całą sytuacją zdecydowałem się na, nazwijmy to, rewolucję.

Jako, że jakiś czas temu przeglądałem rynek zewnętrznych DACów, postanowiłem spróbować właśnie tego rozwiązania. Przeczytawszy dobre opinie na temat taniego DACa Topping D50s (oraz mając na uwadze to, jak wypadł w testach laboratoryjnych https://www.audiosciencereview.com/foru ... -dac.7914/) zdecydowałem się wypróbować go u siebie. Nie musiałem zamawiać, podjechałem do mojego ulubionego sklepu audio, mieli go od ręki. Po powrocie do domu wyciągnąłem wszystko z obudowy mojego streamera zostawiając wyłącznie zasilacz. Potem prowizorycznie przerobiłem panel tylny obudowy, tak żeby móc wpiąć zasilanie w malinkę przez port USB-C i jednocześnie móc korzystać z gniazda ethernet i USB. Podłączyłem moduł sterujący zasilaniem, mój przetwornik do oświetlenia LED (które też przerobiłem, założyłem ściągnięte z Chin LEDy SMD - mocniejsze i bardziej równomierne podświetlenie) i przytwierdziłem wszystko do płyty montażowej. Malinka w chwili obecnej jest zasilana z mojego zmodyfikowanego Tomanka przez moduł zasilania.

Teraz tak, jest kilka rzeczy które planuję wprowadzić:
1) Topping D50s zasilany jest kabelkiem USB->wtyk 2.1/5.5 i napięciem 5V. Nie dorzucili ładowarki, czyżby sugerowali się Applem? :D W związku z tym chwilowo zasilam Toppinga za pomocą tegoż właśnie dostarczonego z pudełkiem kabelka, wpiętego w listwę zasilającą (mam w niej dwa gniazda USB). Docelowo jednak chcę to inaczej rozwiązać - zasilić Topping`a z Tomanka. Wyprowadzę na panel tylni gniado C01 2-pin połączone kablami Neotech SOCP-16 bezpośrednio z Tomankiem. Od gniazda C01 do Toppinga pociągnę zasilanie kabelkiem, który mam zamiar sam zrobić. Myślałem o jakiejś plecionce, na przykład: https://avcorp.pl/product-pol-3933-Neot ... lonie.html. Mam nadzieję, że doradzisz coś @DiBatonio. :) Całość chcę umieścić w oplocie, ale muszę poczytać jak się to robi.
2) Póki co prąd z modułu sterowania do malinki biegnie zwykłymi, cienkimi przewodami połączeniowymi, natomiast docelowo pociągnięty zostanie SOCP-16 (brakło mi, musiałem go zamówić)
3) Zrobię nowy panel tylny.

Także podsumowując mój streamer przekształcił się w transport z zasilaniem dla DACa zewnętrznego. Być może jak już takie rewolucje wprowadzam to rozważę zmianę zasilacza na coś lepszego, ale to jest jeszcze kwestia do przemyślenia. Pozostawię sobie funkcję włączania i wyłączania transportu z przycisku, zostawię odbiornik podczerwieni i ogółem cała obudowa z zewnątrz niewiele się zmieni. Co zrobię z Audiophonicsem to jeszcze nie wiem. Za dużo w nim gmerałem i w sposób standardowy, czyli zgodnie z założeniami producenta, nie podłączy się go już do Raspberry. W związku z tym zainteresowanie sprzedażą może okazać się nikłe. Może usunę z niego to co dodałem (kable+gniazda RCA), listwy goldpin i wykorzystam go w innym projekcie? Zobaczy się.

Co do brzmienia - naprawdę fajny ten Topping. Na pokładzie ma dwie kości Sabre, także oferuje brzmienie takie, jakie lubię. Małe, dobrze grające urządzonko. Postaram się go porównać z Audiophonicsem (pożyczę od sąsiada), ale to już po złożeniu wszystkiego w całość. Póki co DAC połączony jest bezpośrednio z malinką za pomocą zwykłego kabla USB A-B. Gdyby chcieć lepiej, można by dokupić odpowiednią nakładkę pokroju Allo DigiOne Signature i w ten sposób podawać sygnał na DAC, z użyciem kabla coaxialnego. To też kwestia do rozważenia i myślałem już o tym, dlatego przy gospodarowaniu miejscem w mojej obudowie uwzględnię też miejsce dla nakładki. Tak czy inaczej, nie żałuję poczynionych zmian. :)

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#422 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » ndz 13 cze 2021, 19:12

Tomanek hmmm....
Dobre zasilacze liniowe robi Muzg Audio i LucartoAudio?
Ten Neotech też chciałem wykorzystać w wewnętrznym okablowaniu mojego wzmaka Moona do zacisków głośnikowych, które wymieniłem i między zasilaczem, a płytką z elektroniką. W tym pierwszym wypadku, może trochę rozjaśnić brzmienie.
W twoim przypadku jako przewód zasilający będzie spoko, ale nie wiem, czy aż taki przekrój potrzebny do zas. 5V.
Jeśli chodzi zasilacze liniowe to np. Nostromo Project rób takie przejściówki że zwykłej wtyczki ból owej na usb B.
Przy użyciu dwóch przewodów skręć je że sobą w osi, można by się pokusić o ekranowanie i dopiero w oplot, metod jest kilka.
https://nostromo.audio/pl/15-zasilacze- ... dzen-audio

P.S.
Ja już DACa nie szukam po nowym zakupie 😉
A Hegel HD12 żal mi sprzedawać, ale co zrobić.
Ostatnio zmieniony ndz 13 cze 2021, 19:20 przez DiBatonio, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#423 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » ndz 13 cze 2021, 19:15

Co kupiłeś? Pochwał się 😁

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#424 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » ndz 13 cze 2021, 19:27

Jackobtone pisze:
ndz 13 cze 2021, 19:15
Co kupiłeś? Pochwał się 😁
Moon Neo 380 D DSD 😛
Teraz jestem po testach z beziecznikami, okablowaniu zas, chociaż 380 zasilam Oyaide GPX Re v2, ale dostałem z Moonem Iosteka evo3 Premier i jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem ten kabelek, do 1000zl jest to jeden z lepszych z jakimi miałem do czynienia.
A nie dalej jak wczoraj byłem sfinalizować zakup Isoacoustic Orea Bronze na których stoi teraz Moon 380 D.
Zresztą polecam zabawę z malinką i innymi DACami na izolatorach, bo wibroakustyka w porządnym audio, daje naprawdę ciekawe efekty.
Moje Vibrapody ostatnio wystawione na giełdzie sprzedały się na pniu. 😁😁😁
Jeszcze mi się ostało ich trochę.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#425 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » pn 14 cze 2021, 09:42

I wszystko jasne 😁

Kabelki zamówiłem jeszcze wczoraj, łącznie 2m bo chcę mieć metrowy kabelek zasilający.

Co do zasilaczy, zgadza się, Muzg, LucartoAudio robią bardzo dobre zasilacze. Na temat Tomanka zdania są podzielone, chociaż mi dobrze służy (chociaż coś jest nie do końca tak jak być powinno z potencjometrem), no ale nie miałem możliwości bezpośredniego porównania go z innymi zasilaczami.
Rozejrzę się, może zasilacz też zmienię. Ja z kolei „siedzę” w Naimie. Sekcję przedwzmacniacza w integrze zasilam zasilaczem Teddy Pardo Teddycap. Widziałem, że wypuścił też zasilacze pod malinkę, ale trzeba przyznać że tanie nie są i pytanie, czy gra jest warta świeczki. :)

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#426 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » pn 14 cze 2021, 18:55

@Jackobtone
Kabelki jak skręcisz wokół siebie to wyjdzie trochę mniej jak 1m, mogę podpowiedzieć tylko, że użyłbym jeszcze bawełny między tymi dwoma żyłami i dopiero w oplot.

Czy warto na zasilacz wydać 1tys lub więcej....?
Wiesz jak to jest, jeden da za wtyczkę tysiaka, a inny nawet za tyle nie kupi kabelka.
Trudno powiedzieć, czy warto, ja za ostatnie gadżety wydałem 7 stów, na szczęście dostalem rabat , bo normalnie to tysiak.
Czy zmiany są warte tych pieniędzy? Pewno nie, ale jak ze wszystkim, chcesz trochę lepiej płać!
Zasilanie jest ważne, ja chcę do routera zasilacz muzga, 3x droższy od samego routera, ale ostatnie zabawy z kablami LAN pokazały, że warto było, więc i zasilane będzie warto.

P.S.
A co robisz tym potencjometrem w zasilaczu Tomanka?

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#427 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » pn 14 cze 2021, 19:16

Reguluję napięcie na wyjściu, bo teraz przy zwykłych kabelkach połączeniowych malinka przejawiała oznaki niedożywienia. Lekkie przekręcenie potencjometru zrobiło robotę, ale miałem jednocześnie podłączony multimetr i przy przekręcaniu potencjometru napięcie skakało: 4.89V, 4.92, nagle 5.12V i 5.01 - coś na tej zasadzie.
Ja planuję kupić ten od Muzga https://muzgaudio.com/produkt/zasilacz- ... uzej-mocy/, w wersji 3-6V 3A. Do tego trafo i powinno być dobrze. Z drugiej strony waham się wciąż, bo gdybym zmieniał DAC na coś wyraźnie lepszego, to na pewno miałoby to już własne zasilanie. W związku z tym wydałbym 400zł na zasilanie, które docelowo zasilałoby samo Raspberry, a to się mocno mija z celem. A znając siebie, z DACami na pewno będę jeszcze kombinował. :) Z trzeciej strony jeśli zrobiłbym upgrade w postaci zakupu Allo DigiOne Signature, to wtedy takie zasilanie jak najbardziej miałoby sens. Chyba po prostu póki co zostawię sobie tego Tomanka, nie będę kombinował z zasilaniem i zmienię je przy zakupie Allo.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#428 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » pn 14 cze 2021, 19:58

Z tym potencjometrem może być tak, że ten potencjometr jest logarytmiczny stąd nagły przyrost napięcia, liniowe potencjometry mają przyrost rezystancji w funkcji liniowej.
No ja od muzga musiałbym ten zasilacz zanabyć 😁
https://muzgaudio.com/produkt/liniowy-zasilacz-audio/

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#429 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » pn 14 cze 2021, 20:04

To znaczy powiem tak, nigdy tak się nie działo jeśli chodzi o potencjometr i zauważyłem to dopiero ostatnio :)
Tak właśnie podejrzewałem że na ten zasilacz się pokusisz :D

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#430 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » pn 14 cze 2021, 20:31

Myślę, że jest lepszy od Nostromo, czy Tomanka.
Nostromo ma badziewne obudowy, ale ostatnio poszedł w jakieś z 2 napięciami na wyj i już jakoś to wygląda, oni wszyscy chyba jadą na jednym tym samym schemacie zasilacza.
😂😂😂

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#431 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » pt 18 cze 2021, 19:29

@Jackobtone
Wreszcie jedzie do mnie zasilacz Muzg Audio, ale....
W przyszłym tygodniu mogę mieć u siebie uptone audio JS2 ;)
https://uptoneaudio.com/products/js-2-l ... wer-supply

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#432 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » pt 18 cze 2021, 23:59

DiBatonio pisze:
pt 18 cze 2021, 19:29
@Jackobtone
Wreszcie jedzie do mnie zasilacz Muzg Audio, ale....
W przyszłym tygodniu mogę mieć u siebie uptone audio JS2 ;)
https://uptoneaudio.com/products/js-2-l ... wer-supply
Ulala! No to liczę na porównanie i podzielenie się z nami spostrzeżeniami 😁

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#433 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » sob 19 cze 2021, 19:08

UpTone mogę mieć za ułamek jego ceny, niestety bez okablowania.
Tutaj akurat nie ma problemu, bo już wiem z czego bym zrobił kabelki DC, zasilające to akurat mam w czym wybierać.
Niestety, nie wiem, czy tak od razu dostanę to co bym chciał.
Wiem tylko od Konrada, że zasilacze z kilkoma wyjściami to nie jest dobra "filozofia".

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#434 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » sob 19 cze 2021, 20:29

Ja muszę podziałać z zasilaniem u siebie, bo ten Tomanek po moich przeróbkach woła o pomstę do nieba. Może i działa, ale wygląda nieestetycznie. Kusi mnie Muzg, ale obawiam się że namiesza mi wewnątrz obudowy bo jest duży.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#435 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » sob 19 cze 2021, 20:36

Konrad ma jakieś do malinek chyba, co?
W tym co wziąłem jest całkiem niezły kabel zasilający i ten od zasilacza do urządzenia też.
W przyszłym tygodniu jadę do kumpla, który ma malinkę zabieram jeszcze Muzga i Hegla HD12, bo chciał sprawdzić jak zagra u niego.
Kiedy był u mnie, jak jeszcze grałem z HD12, był zauroczony, barwą , nasyceniem i rozdzielczością, a Hegle uchodzą za suche i techniczne, ale zdaje się, że u tych, którzy nie mają pojęcia jak zestawić sprzęt i jak poprawić zasilanie.
Jestem bardzo ciekawy zasilacza od MuzgAudio, już sama zmiana kabli LAN rozwaliła mi system, bo nie robiłem ich z przekonaniem, że cokolwiek się zmieni.
W audio nic nie jest oczywiste.
;)

ODPOWIEDZ