DIYStreamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#361 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » sob 03 kwie 2021, 12:06

wormjazz pisze:
śr 17 mar 2021, 21:14
Ja gram teraz na pecan pi od orchardaudio.com. Uwielbiam przetworniki pcm od Ti. I nie chcę innych.

FB_IMG_1616010632316.jpg
Powiedz proszę coś więcej o tym DACu. Jak byś go opisał w porównaniu z Sabre?

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#362 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » sob 03 kwie 2021, 17:01

PCMy charkteryzują się bardziej "analogowym" brzmieniem z Sabre trzeba uważać, nie każdy z producentów potrafi go zaimplementować tak, by nie drażniło technicznym graniem.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#363 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » ndz 04 kwie 2021, 11:16

Dzięki @DiBatonio!

Chociaż dźwięk Sabre mi odpowiada to ciekaw jestem jak zagrałyby inne kości z moim systemem.
Z drugiej strony nie opłaca mi się teraz zmieniać nakładki hat w streamerze na inną. Jeśli miałbym coś zmieniać, to zrobiłbym większy krok i kupiłbym oddzielny przetwornik DAC.

Tak swoją drogą zrobiłem sobie coś na kształt stacji dokującej do Audiophonicsa. Wszystko przeniosłem na jedną płytkę uniwersalną.
Zastosowałem gniazda zaciskowe (4x10pin) wzdłuż gniazda goldpin 2x20, więc mogę wpiąć co chcę w poszczególne piny GPIO. Moduł włączania i płytkę odpowiadającą za prawidłowe zasilenie podświetlanego logo przytwierdziłem do płytki uniwersalnej śrubkami, a wszystkie wyprowadzenia połączyłem z gniazdami zaciskowymi za pomocą kabelków. Początkowo planowałem wlutować moduł zasilania bezpośrednio, ale rozstaw pinów się nie zgadzał. Potem z gniazd zaciskowych, pod spodem płytki, poprowadziłem przewody do odpowiednich sektorów GPIO / innych gniazd i dodałem jeszcze kilka opcjonalnych gniazd zaciskowych z GND i +5V na wypadek gdybym chciał coś jeszcze wcisnąć do środka obudowy.
Co mi to wszystko dało?
1) Pewniejsze połączenia między GPIO, a podzespołami - wtyczki np od połączenia modułu zasilania lub od odbiornika podczerwieni lubiły się wyginać, wypadać
2) Mniej kabelków, łatwiejsze wpinanie wszystkiego. Nie muszę już wypinać tych wszystkich kabli a potem zastanawiać się gdzie co było.
3) Jest estetyczniej
Koszt materiałów rzędu 30zł, około 3h pracy. Najwięcej czasu zajęło mi rozplanowanie wszystkiego na płytce uniwersalnej. Te kabelki, na przykład od przycisku monostabilnego, oczywiście skrócę. Zdjęcie zrobiłem po przeprowadzeniu próby generalnej. Wcześniej oczywiście sprawdziłem każde gniazdo multimetrem, żeby upewnić się czy wszystko dobrze połączyłem.
Załączniki
8612871E-44E3-4C61-8745-5896104B35FE.jpeg
A021FB31-6B96-4395-A543-5D7896E3D5C2.jpeg
B4A5C49F-0ECA-4531-90D3-26466D8E0BB8.jpeg
774DF140-62C6-470D-AD5C-A6C5C50810B4.jpeg

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#364 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » ndz 04 kwie 2021, 11:59

Jeszcze kilka zdjęć, w tym jedno po założeniu wszystkiego, wymianie taśmy IDE na dłuższą i po skróceniu przewodów od przycisku.
Załączniki
8671A652-4B19-408D-A3C1-14E3E8B6FD79.jpeg
E69A0D20-4D97-46B0-8813-05DECF3A6242.jpeg
F51BFFAF-8F49-47B8-B3E3-BE0ACD42B995.jpeg
C1A21944-6523-47E2-B5AB-E2F8E13C1450.jpeg
41DE0CF1-D10D-4E40-92E1-9BC6F70F15B7.jpeg

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#365 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » ndz 04 kwie 2021, 17:30

Nadal masz to wszystko w tej ładnej obudowie?

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#366 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » ndz 04 kwie 2021, 21:30

Nic się pod tym względem nie zmieniło. 😁

wormjazz
Junior Audiolub

#367 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » pn 05 kwie 2021, 14:17

Jackobtone pisze:
sob 03 kwie 2021, 12:06
wormjazz pisze:
śr 17 mar 2021, 21:14
Ja gram teraz na pecan pi od orchardaudio.com. Uwielbiam przetworniki pcm od Ti. I nie chcę innych.

FB_IMG_1616010632316.jpg
Powiedz proszę coś więcej o tym DACu. Jak byś go opisał w porównaniu z Sabre?
Hej. Pamiętam Jackobtone od czego zaczynałeś budowę streamera od allo bossa więc pecan pi to analityczność sabre, a muzykalnoś pcm 5122 z allo boss. Gra to o klasę wyżej od bossa czuć szczególnie jak podpiąłem przez kable xlr do głośników ae1 active, że dynamika jest zdecydowanie większa. Jest szlachetnie i miękko ale także analitycznie i z powietrzem. W sabre jest detalicznie i technicznie tu jest detalicznie i muzykalnie. Ja lubię po prostu przetworniki pcm. Jest również w necie porównanie pecan pi i katany od allo. Doszedł mi również isolator do allo i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony poprawą dźwięku. Zrobiło się bardziej analitycznie po podłączeniu isolatora do allo bossa.
Ostatnio zmieniony pn 05 kwie 2021, 14:53 przez wormjazz, łącznie zmieniany 1 raz.

wormjazz
Junior Audiolub

#368 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » pn 05 kwie 2021, 14:28

DiBatonio pisze:
sob 03 kwie 2021, 17:01
PCMy charkteryzują się bardziej "analogowym" brzmieniem z Sabre trzeba uważać, nie każdy z producentów potrafi go zaimplementować tak, by nie drażniło technicznym graniem.
Zgadzam się w pełni z DiBatonio. Sabre dla mnie jest techniczne i niestety czasami potrafi zmęczyć przy dłuższym słuchaniu. Ale tak jak piszesz nie sam przetwornik gra tylko przetwornik oraz jego implementacja. WXC-50 od Yamahy grało nieźle zaczynałem od niego podobnie jak Jackobtone ale mnie bluesound node 2i po WXC-50 odpowiadał w pełni, a Jackobtona rozczarował. Node 2i po przeróbce na liniowe zasilanie grał jeszcze lepiej. Sprzedałem go ponieważ kupiłem amplitunet CA CXR200 który ma od razu wbudowany streamer CXN ale gra nie przez wolfsona tylko przez pcm1795 i to jest brzmienie dużo lepsze niż bluesound. Pecan pi to zakup do sypialni gdzie gra z AE1 Active. Genialne połączenie aczkolwiek allo boss z isolatorem też gra z tymi kolumnami kapitalnie. No ale ile uszów tyle brzmień. Ja jestem fanem pcm ktoś inny woli sabre.

Arktur
Nowicjusz Audiolub

#369 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Arktur » ndz 18 kwie 2021, 15:48

Witam
Jestem tu nowy i chciałem się przywitać.
Jackobtone Jestem pod wrażeniem, ładna dopracowana i estetyczna konstrukcja, sądząc po ilości modyfikacji to pewnie nie Twoje ostatnie słowo. Bardzo mi się podoba ta płytka uniwersalna jako stacja dokująca nakładki.
Chcę rozpocząć malinową zabawę, przeczytałem ten wątek i inne, a wiadomo im dalej w las ...

Mam kolumny STX Electrino 250, amplituner Onkyo Tx-4500 (lubię stare sprzęty) i tv Mi 55 z wy spdif optyczne.
Myślę o budowie streamera na Rb 4 2gb. Zewnetrznego Daca nie mam.
Czy pójść w coś hifiberry DAC +DSP bo ma rca i toslik, ciekawi mnie też Tone Board Generic Edition. Czy może Allo Digi One 1.2 albo nawet signature? Zastanawiałem się nawet nad Audiophonics Evo Saber Dac 2*Es9038q2m jest dostępny sam moduł a nawet kit z obudową.
Czy zbudować streamer z dac, a do tv dokupić jakiś tani fiio
Czy zrobić malinkę z karta a dac kupić np. Dac magic 100 ( jest używany za 600)

Proszę o poradę bo mętlik w głowie. Lutowanie, prace mechaniczne nie stanowią dla mnie problemu, zasilacz stabilizowany zrobię sam lub złożę jakiś kit. Obawiam się programowania. A co do koncepcji to tez nie zdecydowałem bo albo będzie w byle jakiej obudowie dedykowanej albo wersja wyjściowa i wtedy zasilacz, malina i dac w środku.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#370 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » pn 19 kwie 2021, 10:13

@Arktur dzięki za słowa uznania! Jak siebie znam, pewnie będę coś jeszcze udoskonalał, ale to raczej czysta kosmetyka. Nie ma to wpływu na brzmienie streamera, a i dobrze bo to mi odpowiada.

Zadałeś dużo ważnych pytań i postaram się na nie wszystkie odpowiedzieć, choć nie będzie to łatwe bo ostatnie słowo, czyli którą drogą pójdziesz, należy do Ciebie.

HifiBerry DAC+ DSP, Khadas i Audiophonics Evo to nakładki robiące z malinki gotowy streamer. Allo Digione (1.2 i Signature) w połączeniu z malinką dają możliwość zbudowania transportu. Streamer to urządzenie, pod które podpinasz kable RCA, a te przesyłają przetworzony dźwięk do wzmacniacza. Transport wyłącznie przesyła sygnał, nie ma tu żadnego przetwornika cyfrowego, dlatego transport musi być wpięty w zewnętrzny DAC (bądź DAC we wzmacniaczu) żeby z kolumn popłynęła muzyka. W skrócie: streamer = transport + DAC.

Jak już sam napisałeś jest kilka dróg którymi można pójść:
1) streamer, czyli malinka + przetwornik DAC w postaci nakładki hat (Hifiberry / Khadas / Audiophonics i masa innych)
2) transport, czyli malinka + nakładka (Allo Digione 1.2/Signature i inne)
3) transport, czyli malinka + zewnętrzny DAC (z malinki do DACa bezpośrednio po kablu USB)

Jeśli opiszesz mi mniej więcej sygnaturę brzmienia Twojego systemu (oraz jakie miałbyś oczekiwania względem dźwięku streamera/transportu), to postaram się coś więcej podpowiedzieć. Nie jestem w tym zakresie specjalistą, w gruncie rzeczy słuchałem tylko kilku nakładek, ale mam nadzieję że uda się pomóc. :)
Co do programowania / instalowania systemu / instalowania skryptów - pomożemy. Nie jest to takie trudne na jakie wygląda

dariush78
Nowicjusz Audiolub

#371 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: dariush78 » wt 20 kwie 2021, 18:42

Drodzy,
Przeczytałem sporo informacji, obejrzałem kilkanaście filmów na YouTube w temacie budowania streamera na bazie maliny.
Niestety, żaden ze mnie elektronik, z programowaniem wcale nie jest lepiej. Ale są to wyzwania, którym mógłbym sprostać.
Mam kilka pytań początkującego, które mogłyby mi pozwolić na pominięcie podstawowych błędów i pozwolić na rozpoczęcie projektu.

Chciałbym zbudować urządzenie streamujące muzykę/ odtwarzacz audio, jako obudowę chciałbym wykorzystując case jednego z tunerów Marantz z 1978 roku, w grę wchodzą modele 2020 / 2050 / 2100.
Czemu takie, ponieważ chciałbym by streamer pasował do reszty mojego zestawu Audio.
Sercem urządzenia ma być Raspberry Pi® 4 B 4 GB (wydaje mi się, że wersja 4GB wystarczy).
Źródło dźwięku: DAC na kości PCB ES9038Q2M I2S co sądzicie o DAC https://allegro.pl/oferta/dac-pcb-es903 ... 8487995149
Zasilanie: 2 x zasilacz liniowy z transformatorem toroidalnym, jeden na malinę, drugi na DAC.
Ekran: dotykowy, pojemnościowy LCD o wielkości takiej, by zmieścił się w panelu (według moich wyliczeń mógłby to być szeroki 7.9” 1280x400.
Jako dodatki mogłoby być:
- przedwzmacniacz gramofonowy, np. taki od Esdarek
- 2 wskaźniki wychyłowe

Poniżej pytania na które chciałbym znaleźć odpowiedzi:
1. Czy znacie kogoś, kto może wykonać panel z 4 mm aluminium.
- w panelu musiały by być wycięte otwory pod wyświetlacz,
- panel musi być wykończony szczotkowaniem, tak jak jest wykończony w oryginale.
2. Czy wskaźniki wychyłowe można w jakiś sposób zsynchronizować z DAC maliny jakimś układem zasilania?
3. Czy przyciski znajdujące się w dolnej części panela: wyboru długości fal / muting / mode / power, można wykorzystać na przykład, jako sterowanie zasilaniem reszty urządzeń?
- Power mógłby włączać / wyłączać zasilanie maliny (spięty z Pi Supply On/Off ).
- Pokrętło strojenia, mogłoby sterować głośnością wyjścia z karty dźwiękowej, lub wzmacniacza słuchawkowego.
4. Czy takie urządzenia jak przedwzmacniacz gramofonowy powinno być specjalnie ekranowane? W jaki najlepszy sposób je ekranować?
5. Czy nakładka pozwalająca podłączyć do maliny dysk SSD m.2 to przerost formy nad treścią?
6. Czy przy tych rozdzielczościach wyświetlacza Volumio będzie się wyświetlać na „pełnym” ekranie.
7. Czy poza funkcją odtwarzania plików typu lossless, Volumio będzie dobrze streamować ze Spotyfi / Tidal, czy może polecacie inne platformy?
Wiem, że sporo pytań, ale chcę, by to wszystko, ze sobą grało, nie tylko pod względem technicznym ale i wizualnym.
Poniżej, jak by to mogło wyglądać:

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#372 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » śr 21 kwie 2021, 14:04

Postaram się odpowiedzieć na każde z tych pytań dzisiaj wieczorem. Obserwuję co się dzieje w wątku, śledzę na bieżąco, ale przez natłok obowiązków ostatnio mało mam czasu by się udzielać. :/

wormjazz
Junior Audiolub

#373 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » czw 22 kwie 2021, 20:43

dariush78 pisze:
wt 20 kwie 2021, 18:42
Drodzy,
Przeczytałem sporo informacji, obejrzałem kilkanaście filmów na YouTube w temacie budowania streamera na bazie maliny.
Niestety, żaden ze mnie elektronik, z programowaniem wcale nie jest lepiej. Ale są to wyzwania, którym mógłbym sprostać.
Mam kilka pytań początkującego, które mogłyby mi pozwolić na pominięcie podstawowych błędów i pozwolić na rozpoczęcie projektu.

Chciałbym zbudować urządzenie streamujące muzykę/ odtwarzacz audio, jako obudowę chciałbym wykorzystując case jednego z tunerów Marantz z 1978 roku, w grę wchodzą modele 2020 / 2050 / 2100.
Czemu takie, ponieważ chciałbym by streamer pasował do reszty mojego zestawu Audio.
Sercem urządzenia ma być Raspberry Pi® 4 B 4 GB (wydaje mi się, że wersja 4GB wystarczy).
Źródło dźwięku: DAC na kości PCB ES9038Q2M I2S co sądzicie o DAC https://allegro.pl/oferta/dac-pcb-es903 ... 8487995149
Zasilanie: 2 x zasilacz liniowy z transformatorem toroidalnym, jeden na malinę, drugi na DAC.
Ekran: dotykowy, pojemnościowy LCD o wielkości takiej, by zmieścił się w panelu (według moich wyliczeń mógłby to być szeroki 7.9” 1280x400.
Jako dodatki mogłoby być:
- przedwzmacniacz gramofonowy, np. taki od Esdarek
- 2 wskaźniki wychyłowe

Poniżej pytania na które chciałbym znaleźć odpowiedzi:
1. Czy znacie kogoś, kto może wykonać panel z 4 mm aluminium.
- w panelu musiały by być wycięte otwory pod wyświetlacz,
- panel musi być wykończony szczotkowaniem, tak jak jest wykończony w oryginale.
2. Czy wskaźniki wychyłowe można w jakiś sposób zsynchronizować z DAC maliny jakimś układem zasilania?
3. Czy przyciski znajdujące się w dolnej części panela: wyboru długości fal / muting / mode / power, można wykorzystać na przykład, jako sterowanie zasilaniem reszty urządzeń?
- Power mógłby włączać / wyłączać zasilanie maliny (spięty z Pi Supply On/Off ).
- Pokrętło strojenia, mogłoby sterować głośnością wyjścia z karty dźwiękowej, lub wzmacniacza słuchawkowego.
4. Czy takie urządzenia jak przedwzmacniacz gramofonowy powinno być specjalnie ekranowane? W jaki najlepszy sposób je ekranować?
5. Czy nakładka pozwalająca podłączyć do maliny dysk SSD m.2 to przerost formy nad treścią?
6. Czy przy tych rozdzielczościach wyświetlacza Volumio będzie się wyświetlać na „pełnym” ekranie.
7. Czy poza funkcją odtwarzania plików typu lossless, Volumio będzie dobrze streamować ze Spotyfi / Tidal, czy może polecacie inne platformy?
Wiem, że sporo pytań, ale chcę, by to wszystko, ze sobą grało, nie tylko pod względem technicznym ale i wizualnym.
Poniżej, jak by to mogło wyglądać:
Postawiłem koledze na tej karcie streamer. Gra fajnie, kolega jest zadowolony ja wolę jednak przetworniki PCM. Natomiast zastanów się czy nie kupić karty allo boss2. Ma świetne parametry i myślę, że muzycznie będzie kapitalna. Pisałem do botlandu kiedy ją sprowadzą, żeby nie bawić się w ściąganie z zagranicy. Czekam na odpowiedź.

Jackobtone pewnie odpowie na techniczne rzeczy co do przycisków i innych rzeczy. Ja się w to jeszcze nie bawiłem.

Natomiast z nowości w Volumio jest już dostępny Tidal Connect niestety tylko w wersji płatnej więc jak ktoś używa może instalować.
Moode Audio też ma aktualizację i chwali się obsługą allo boss2 oraz nowym procesorem dźwięku camilla dsp.

To tak na marginesie.

Jak zmniejszę zdjęcia mojego streamera w akrylowej obudowie to wrzucę w drugim wątku.

wormjazz
Junior Audiolub

#374 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » czw 22 kwie 2021, 20:57

Wrzucam fotki mojego streamera na pecan pi dac. Obudowę zrobił mi gravlaser po wspólnych ustaleniach jak ma wyglądać moja obudowa. Wysłałem im cały komplet do zaprojektowania obudowy. Moim zdaniem warto było poczekać bo efekt końcowy według mnie jest super.
Załączniki
received_229010548980567.jpeg
received_221657873050657.jpeg
received_1828012134025838.jpeg
received_3965178853535414.jpeg

Arktur
Nowicjusz Audiolub

#375 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Arktur » czw 22 kwie 2021, 22:26

Witam ponownie

Interesuje mnie kpl. Streamer, więc kpl. Coś w stylu Khadasa, Hifiberry dac. Tak jak pisałem będzie stary amplituner z rca na we. Może kiedyś wymienię na wzmacniacz, ale też vintage.
Jeżeli chodzi o dźwięk to obecne kolumny bardzo mi przypadły do gustu. Zostaną na dłużej :D
Bas jest ok. Zwłaszcza krótkie intensywne uderzenia, może mógłby być niższy podczas takich dłuższych partiach, z wysokich jestem najbardziej zadowolony są wyraźne i nie sypią piachem w uszy, a średnie tony jakby bardziej wyeksponowane, może to dlatego, że poprzednie były w tym zakresie kiepskie, bo z czasem coraz mniej to zauważam, staje się to normalne. Dodam, że nie jestem wytrawnym audiofilem

Korci mnie Allo Digi One 1.2 ma dużo pozytywnych opinii ale musiałbym dołożyć dac i jeżeli poszedłbym tą drogą to dołożę moduł dac, ale nie wiem czy to ma sens.

ODPOWIEDZ