DIYStreamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#436 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » ndz 20 cze 2021, 14:41

Ma ma, nawet jest wybór! Jeśli będę zamawiał, to najprawdopodobniej ten zasilacz, który wkleiłem gdzieś wcześniej (3-6V 3A).

Zrobiłem dzisiaj kabelek zasilający dla Toppinga. Próby były 2, ponieważ kiedy już wszystko ładnie wykończyłem i podpiąłem kabelek dla testu do gniazda (które docelowo zostanie przytwierdzone do tylnej ściany obudowy) moduł sterujący zasilaniem się wyłączył i pojawiła się smużka dymu... Wszystko od razu wypiąłem z zasilania, odłączyłem kabelek i rozebrałem. Moje luty całe, brak jakichkolwiek miejsc, w których mogłoby dojść do zwarcia, więc usunąłem wtyczkę 2.1/5.5. Ryzyk-fizyk, wpiąłem kabel bez wtyczki w gniazdo (moduł nie spalił się na całe szczęście) i nic. Sprawdziłem multimetrem, prąd płynie, wartości prądu zachowane. Dobrze że kupiłem dwie wtyczki 2.1/5.5, najprawdopodobniej tamta była uszkodzona (tani chłam, zapewne z Chin, ale nie mogłem znaleźć nic lepszego na portalach aukcyjnych). Obyło się bez strat (nie licząc tej jednej wtyczki).

Dzisiaj walczę trochę ze swoim transporto-zasilaczem i odkryłem kilka rzeczy:
1) Audiophonics Pi-SPC V2 jest u mnie wąskim gardłem. Tomanek ustawiony na 5.0V, bez obciążenia na Audiophonicsie 5.0V. Wkładam kabel w Toppinga - na Tomanku bez zmian 5.0V, na wyjściu Audiophonicsa 4,98V. Być może zamówię jego inną wersję, z potencjometrem. https://www.audiophonics.fr/en/raspberr ... 11504.html
Nie sprawdzałem jeszcze jaki spadek napięcia będzie gdy wepnę w PI-SPC V2 malinkę. Edit: Przy podpiętym Toppingu i malince różnica napięć wejście-wyjście na Audiophonicsie wynosi 0.06V. Niby mało, ale drażni. Ustawiłem Tomanka na 5.06 i mam równe 5.0 na wyjściach PI-SPC V2. Zostawię jednak Audiopnicsa w spokoju.
2) Założyłem na Audiophonicsie większe, solidniejsze gniazda ARK niż te, których używałem do tej pory w różnych celach.
https://allegro.pl/oferta/zlacze-ak500- ... MWE1ZDc%3D
Spokojnie można wpiąć w nie SOCP-16 bez obaw, że wypadnie. Połączenie jest wygodniejsze i pewniejsze (nie mam zaufania do tych mikro wtyczek pod raster 2.54). Takie samo gniazdo wlutowałem w Tomanka, przedtem przewody zasilające były wlutowane bezpośrednio w niego.
3) W kabelku zasilającym Toppinga zastosowałem jednak cieńsze przewody - Neotech STDCT-18. Jakość jak w przypadku SOCP-16, czyli pierwszorzędna. Jednak nie bez powodu te kable swoje kosztują, choć gdyby chcieć to oczywiście można drożej, jak zawsze (tylko czy faktycznie znacznie lepiej w takim zastosowaniu?) :D
4) Przerobiłem trochę podświetlane logo. Ogółem zamówiłem LEDy SMD z Chin, w kolorze odpowiadającym podświetleniu Naita XS2 (kolor żółto-zielony). Modyfikacja podświetlenia polegała na:
a. przylutowaniu LEDów do płytki uniwersalnej. Pojedynczy LED świeci pod napięciem 2,2V, więc połączyłem je po 2 w 4 grupach. W związku z tym mam cztery LEDy po jednej i po drugiej stronie. Podświetlenie jest dzięki temu równomierne.
b. Moją płytkę zasilającą LEDy umieściłem bezpośrednio na tylnej ściance logo. (Audiophonics na wyjściu podświetlenia dla przycisku daje zaledwie 5mA, a moje LEDy potrzebują 25mA, w związku z tym z ogromną pomocą elektroda.pl wykonałem układ na tranzystorze NPN.) W związku z tym po pierwsze zrobiło się więcej miejsca na płycie montażowej, a po drugie nie ma już mieszaniny kabli bo do podświetlenia biegną zaledwie 3 kabelki -2 odpowiadające za sterowanie, a 1 podający napięcie 5V.
5) Zamieściłem niżej zdjęcie jak to TYMCZASOWO wygląda. Zapewne takie ułożenie wszystkich elementów w obudowie zachowam. Logo wykończę jakoś estetyczniej, już mam kilka pomysłów jak to zrobić.
Załączniki
IMG_1832.JPEG
IMG_1836.jpeg

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#437 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » ndz 20 cze 2021, 19:38

Mały update :)
Załączniki
CB9E0BB0-E40F-46C1-ABE6-C22F59C1BD15.jpeg
ED206479-FDF3-4345-9A86-3B67A4B0A259.jpeg

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#438 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » ndz 20 cze 2021, 22:14

Szacun, bo mnie by się chyba nie chciało.
Neotech jednak pozostał z Tobą na zawsze, słusznie zresztą 😁
Ja podchodzę jak do jeża teraz z wymianą okablowania w Moonie, bo nadal czekam na konektory furutecha, mają mi sprowadzić i jakoś 2 mies minęły i nadal nie ma.
Nie chce ingerować tak, by było coś widać, konektory ułatwiają sprawę, tym bardziej, że takie rozwiązanie jest fabrycznie zaimplementowane..

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#439 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » wt 22 cze 2021, 09:44

Pozostał i pozostanie. Super kabelek do zabawy w instalację wewnątrz. Na początku miałem z nim ogromne problemy, nie byłem w stanie go nawet pobielić, ale jak się okazało po prostu robiłem to źle. No i stacja lutownicza też robi ogromną robotę. Ogółem moje umiejętności jeśli chodzi o lutowanie, dzięki zabawie w DIY, znacznie się poszerzyły.

Co dokładnie chciałbyś wymienić w Moonie?

Jednak ta smużka dymu na Audiophonicsie PI-SPC V2, o której pisałem wcześniej, nie pozostała bez echa. Wczoraj kiedy wszystko już złożyłem w całość (pozostaje mi wykonanie panelu tylnego co jak zwykle będzie czasochłonne i upierdliwe :D ) PI-SPC V2 popracował trochę, po czym się zaciął - nie reagował na przycisk. Teraz wstaje tylko wtedy kiedy na jakiś czas odepnie się zasilacz, po czym ponownie się go wepnie. Mimo to po kilku minutach znów się zacina. Zauważyłem że jest jakieś przebicie, bo przy wyłączonym Audiophonicsie i przy podpiętym zasilaniu daje napięcie na wyjściu (małe bo małe ale jednak), co nie powinno mieć miejsca. Złośliwość rzeczy martwych. :) Nowy już w drodze.

Tak to wygląda na chwilę obecną (czekają mnie jeszcze małe poprawki, umocowanie wentylatora, który póki co leży luzem, no i ten nieszczęsny panel tylny):
Załączniki
IMG_1855.JPEG
IMG_1853.JPEG
IMG_1852.JPEG
IMG_1851.JPEG

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#440 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » wt 22 cze 2021, 14:02

No cóż, zamówiłem nowy Pi-SPC V2, a tymczasem dzisiaj stary wrócił do życia. 😅

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#441 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » wt 22 cze 2021, 18:41

Zobaczę, czy PI-SPC będzie sprawiał problemy. Jak tak to go podmienię, jeśli nie to nowy zostanie zwrócony.
No i tak to wygląda na tę chwilę. Pozostaje mi lepiej dopasować panel tylny, pomalować go; przyczepić wentylator i wpiąć w zasilanie; przymocować płytę dolną; połączyć trwale kable od gniazda Furutecha z kablami od transformatora; nałożyć i przykręcić płytę górną i gotowe. :)
Załączniki
5E673CFF-3E54-4F47-86D1-DFC59EC816BA.jpeg
896E57B8-24C4-457B-A505-824A32E705C9.jpeg

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#442 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » śr 23 cze 2021, 01:49

A ten wentylator jest konieczny?
;)
Ja dzisiaj popełniłem kolejny kabel zasilający do listwy którą przenoszę do drugiego pokoju w którym stoi MuzgAudio, modem i router.
Zanabylem listwę jednorzędową Tomanka, jest obiecująca kazde gniazdo separowane z filtrem Schaffnera, Konrad powiedział, że warto do zasilacza Muzga, ale niestety miałbym problem.
Bo tam nie dojdę do gniazda w ścianie do którego mam wpięta obecnie modyfikowana listwę Lestar 5W plus dlatego do niej wepnę moją listwę (mod) z nowym kabelkiem,, a Tomanek idzie do plazmy i dekodera.
Pewno długo nie wytrzymam i chociaż sprawdzę tego Tomanka z Muzgiem, ale nie chciałbym za dużo cukru w cukrze.
A kobita i tak już palnęła, że za długo nie wytrzymam i dorwę się do gniazda zastawionego meblami i wjedzie druga listwa Tomanka. 😂😂😂😂

Z takich nowinek:
Czekam na sobotę, bo odwiedzam kogoś, kto ma sprzęt na te chwilę bezkompronisowy, za to wszystko moznaby postawić chatę z basenem i zatrudnić służbę na wiele lat.
Głosniki OB wszystko zrobione przez pewna firmę, wiem, że nikt nie chciał podjąć się projektu w naszym kraju na każdą sekcję osobna końcówka Accu mega super, jest to jeden z lepszych systemów w Polsce, a nie wiem, czy nie w Europie. O źródłach i DACach nie wspomnę, wiem tylko, że któreś z nich jedyne w Polsce, chyba, że coś się zmieniło.
Będzie mniam.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#443 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » śr 23 cze 2021, 11:09

Skoro ma sprzęt o równowartości domu z basenem, to zapewne tenże sprzęt w takim właśnie domu stoi? :D

Wentylator, który założyłem jest na tyle cichy, że nie zaszkodzi na pewno. Nominalnie 12V, a pracuje na 5V. Po prostu ten radiator na Tomanku bardzo mocno się grzeje, a w obrębie obudowy bez wentylatora przepływ powietrza jest żaden.
Zrobiłem dziś od rana wszystko to, co miałem w planach jeśli chodzi o transport. Jest właściwie gotowy, tylko PI-SPC siadł bez dwóch zdań. Znów trochę popracował i finito. Topping D50S ma też wbudowany BT, także dopóki nie przyjdzie nowy Audiophonics pocieszam się tym właśnie rozwiązaniem.

Jaki kabel zrobiłeś? Czego użyłeś do wykonania go?

Zrobiłem porządek z Audiophonicsem ES9038Q2M i myślę że wystawię go na sprzedaż. Tak samo gniazda RCA Furutech FT-903 (G)

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#444 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » śr 23 cze 2021, 22:48

Tak, dom jest również mega , chyba nie myślałeś, że to ktoś, kto mieszka
w bloku w środku osiedla? :D

Kabel poszedł do mojej starej listwy DiY, więc to budżetówka bardzo na wtykach z alliexpres 😁
Przewód 3x1,5mm w ekranie. Generalnie Muzg wpięty w te listwę z tym właśnie kablem daje fajniejszy efekt ze streamera, obojętnie, czy to z Qobuza, Tidala itp.
W listwie Lestara do komputerów, chociaż też zrobionej na kablu3x1,5 w ekranie, jednak brzmienie ostrzejsze bardziej konturowe może, czyli bardziej takie techniczne, ale też ie jest źle.
Z listwą Tomanka już się nie będę bawić i przenosić pod Muzba, żeby sprawdzać jak gra, nie chce mi się już takich rzeczy sprawdzać pewno za jakiś czas zanabędę następną i może wtedy nakarmię Muzga Tomankiem :lol:

P.S.
Gniazda RCA furu chcesz pacnąć, aza ile, może wezme jak nie dla siebie to dla kogoś, zapytam tylko.
Przypomnisz co i jak się zmieniło, kiedy ich użyłeś?

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#445 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 24 cze 2021, 08:59

DiBatonio pisze:
śr 23 cze 2021, 22:48
Tak, dom jest również mega , chyba nie myślałeś, że to ktoś, kto mieszka
w bloku w środku osiedla? :D

Z listwą Tomanka już się nie będę bawić i przenosić pod Muzba, żeby sprawdzać jak gra, nie chce mi się już takich rzeczy sprawdzać pewno za jakiś czas zanabędę następną i może wtedy nakarmię Muzga Tomankiem :lol:
Tak też podejrzewałem!

Nakarmienie Muzga Tomankiem brzmi zabawnie. :D Gdyby nas Panowie producenci czytali to mogłaby się wywiązać ciekawa dyskusja.

W kwestii gniazd sprawdź skrzynkę odbiorczą

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#446 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » czw 01 lip 2021, 14:35

Transport wykończony, no i kolejna zmiana nadchodzi. W miejsce Toppinga zagości Chord Qutest. :)

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#447 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: DiBatonio » pt 02 lip 2021, 22:31

Chord wymiata.

Arktur
Nowicjusz Audiolub

#448 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Arktur » pn 05 lip 2021, 19:29

Zasilacz na LT1083 zakupiłem z Gotronika, chociaż ten sam jest dostępny u innych sprzedawców. Parametry były obiecujące więc w ramach testu zasiliłem go 7,5V przemiennego ustawiłem 5V na wy. I podłączyłem równolegle dwie żarówki samochodowe 21/5W co dało ok. 2,4A przy 5V. Radiatorek stabilizatora po 2 min parzył. Wylutowałem go dałem na zewnątrz większy radiator i po godzinie grzania oryginalne diody 10A miały 97 stopni. Więc wymieniłem je na mostek. Kondensatory też wymieniłem na we teraz jest 3300 ùF a za LT 4*3300 ùF. Całość zamontowałem na uniwersalnej płytce drukowanej wraz z trafem i radiatorami zapewniając wentylację. A ta uniwersalna płytka postawiona jest na dystansach 5 mm. Jeżeli chodzi o transformator zastosowałem Indel TSZZ 30/021M/5 ma 30W i 4A przy 7,5V. Zastanawiam się nad toroidalnym, ale przeczytałem, że Nostromo w tych szarych stosuje TSZZ 18/020M który ma 18W 7,5V i tylko 2,4A. Ciekawiło mnie dlaczego kiedyś stosowano małej pojemności kondensatory ceramiczne równolegle do diod w mostku prostowniczym, a teraz już raczej nie. Chciałem prosto i tanio polepszyć parametry. Można na dalekowschodnim portalu nadal kupić zasilacze do audio z kondensatorami bocznikującymi. Okazało się, że wszyscy są zgodni kondensatorki były w ciężkich czasach zabezpieczeniem dla kiepskiej jakości diod w chwili przełączania.
Mój zasilacz teraz po godzinie ma 53 stopnie na radiatorach i nie wzrasta, zobaczę jak będzie pod maliną.

Mam pytanie z liniowych zasilaczy podłączacie zasilanie do malinki przez USB C czy do pinów gpio
Załączniki
IMG_20210626_152300.jpg
IMG_20210626_152335.jpg

Arktur
Nowicjusz Audiolub

#449 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Arktur » pn 05 lip 2021, 19:32

Jeszcze foty
Załączniki
IMG_20210626_152956.jpg
IMG_20210626_152733.jpg
IMG_20210626_152227.jpg