DIYStreamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#316 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » pn 01 mar 2021, 14:09

Na wszystkie pytania odpowiem wieczorem, teraz niestety nie znajdę na to chwili.

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#317 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » pn 01 mar 2021, 20:20

Pro pisze:
ndz 28 lut 2021, 23:16
Czyli jak dobrze zrozumiałem sama malina to ten pierdolnik z gniazdami USB (i on robi za streamer) a te płytki z wyjściami RCA to tan HAT - czyli to jest DAC a spina się to kostkami do tych wystających pinów (igiełek) - i koniec ? Zbyt banalne żeby było możliwe.
Zgadza się, malinka to ten komputerek z gniazdami USB, hdmi, LAN etc.
Obrazek

Nakładka HAT to to cudo z wyjściami RCA/Coaxial itp itd.
Obrazek

Nie ma tam właściwie żadnej kostki. W malince są piny męskie, w nakładce gniazdo żeńskie odpowiadające tym pinom. Wystarczy nasunąć jedno na drugie i nakładka jest połączona z malinką.
Pro pisze:
To na pewnie z tymi softami będą cyrki - ale kości zostały rzucone (a właściwie będą zamawiane :-)).
Z softami wcale nie jest tak źle, chociaż początkowo może się wydawać że to czarna magia. Na pewno najwięcej niepewności pojawi się w Twoim przypadku przy pierwszym instalowaniu i konfigurowaniu, potem wchodzi to w krew. No i co więcej raz poprawnie skonfigurowany system nie wymaga później grzebania.
Pro pisze:
Może łatwiej będzie jak napiszę, że wolę brzmienia NADa niż Yamahy czy Denona.
W samochodzie trochę wyciszyłem tweetery żeby było "milej". Z tego chyba wychodzi, że ocieplone i dołem bardziej niż chirurgiczne i jasne.
Słucham wszystkiego i skaczę po gatunkach teraz mam fazę na muzę basem podszytą dub, techno za kilka tygodni pewnie wskoczę w jakiś big bit wiec różnorakowatej takiej. Lubię słyszeć zróżnicowanie basu i jak jest "sprężysty" jak przetwornik sprawnie go artykułuje i chyba więcej mojej uwagi temu poświecam niż górnym rejestrom.
(...)
DAC - chciałbym od razu docelowy żeby już nie kombinować później z podmiankami ale moje potrzeby są chyba niespecjalnie wygórowane z pkt widzenia złącz i komunikacji.
Kusi żeby kupić tego Khadasa Tone - ale czy to nie będzie zakup na wyrost skoro ja chce po RCA do wzmaka ...
Z doświadczenia wiem, że NAD prezentuje cieplejsze brzmienie, mniej sterylne/techniczne, można powiedzieć bardziej muzykalne od np Yamahy czy Denona. W tym przypadku wybrałbym raczej jakiś DAC na kości Sabre, tak żeby nie powielać cech NADa, bo może się to źle skończyć w przypadku hata na kości Burr-Brown. Kość Sabre z reguły gra bardziej neutralnie/naturalnie, ze sprężystym dołem pasma i myślę że bardziej wpasowałaby się w NADa, chociaż to takie trochę wróżenie z fusów szczerze mówiąc i być może wkrada się w to też mój subiektywny pogląd na brzmienie.
Jeśli chodzi o kość Sabre, to bardzo dobrymi hatami są właśnie wspomniany przez Ciebie Khadas (są dwie wersje, pod malinkę i pod ich autorską płytkę // Khadas z malinką łączy się po USB) i posiadany przeze mnie Audiophonics ES9038Q2M.
W przypadku kości Burr-Brown możesz spróbować z tanim, choć niezłym hatem Allo Boss 1.2. Zobaczysz czy faktycznie jest tak jak pisałem, czy też może właśnie takie brzmienie Ci odpowiada. Pisałeś że chciałbyś kupić raz, a dobrze, ale to nie tędy droga niestety. Kupując Allo Boss 1.2 w Botlandzie nic nie stracisz, bo masz 14 dni na zwrot towaru bez podania przyczyny. Ja na Twoim miejscu zacząłbym właśnie od tej nakładki, bądź jednocześnie Allo i Khadas dla porównania brzmienia dwóch różnych kości.
Pro pisze:
pn 01 mar 2021, 11:10
Czy jak te diabły odpalę wgram softa i będę z nim gadał przy pomocy lapka albo telefonu i im mówił co mi ma z TIDALA odtwarzać pięknie to pozostali domownicy (którzy mają subkonto na moim kocie TIDALA) będą również mogli się tym cieszyć ze SWOICH a nie moich urządzeń ?
To samo pytanie chciałbym rozszerzyć o ewentualne korzystanie z tego płatnego Volumino - jak zapłacę ja abonament to oni też mogą na tym moim używać czy to jest zapłata za 1 użytkownika/telefon.
Zmierzam do tego że korzystających będzie 4 osoby ale jak każdy ma wsadzać ryjek w mój ekran - to mi się nie podoba :-)
Każdy będzie mógł sterować ze swojego urządzenia, a płatne Volumio łyka do 6 urządzeń. Jednak przed zakupem subskrypcji MyVolumio sugeruję sprawdzić darmowego mOode Audio, żeby po prostu zobaczyć czy malinka Ci leży.
Pro pisze:
pn 01 mar 2021, 11:10
Zasilanie - czy te HATy muszą mieć odrębne czy się ta malina dzieli prądem z nimi (ile zasilaczy) ?
Niektóre haty mogą być oddzielnie zasilanie, ale to raczej dodatkowa opcja. Przy standardowym połączeniu (czyli hat nasunięty na malinkę jak napisałem na poczatku) malinka/hat pobiera prąd od drugiego urządzenia. Mam tu na myśli to, że jeśli wpiąłeś zasilanie w malinkę, to malinka przekazuje prąd nakładce hat. Możesz też pójść inną drogą i wpiąć zasilanie w hat, wtedy analogicznie hat przekaże prąd malince.

Pro
Nowicjusz Audiolub

#318 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Pro » pn 01 mar 2021, 22:27

... w Botlandzie Allo Boss DAC v1.2 niedostępny (Khadas`a też nie ma) jutro tam zadzwonię dowiedzieć się czy tych 6 tyg czekania to prawda czy na wyrost.
Pzdr Pro

Lechu
Początkujący Audiolub

#319 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Lechu » śr 17 mar 2021, 13:56

Witam.
Ostatnio,udało mi się odkupić w okazyjnej cenie wraz z enkoderem i wyświetlaczem nakładkę ES9038q2m. Po zainstalowaniu Moode (dla mnie nie było to taki proste ), zagrało . Do tej pory słuchałem na hifiberry dac+ pro ,es pokazało jednak klasę , dźwięk jest znakomity , nawet na moim bardzo budżetowym sprzęcie. Nie obyło się jednak bez problemów, oryginalna tasiemka łącząca dac z enkoderem ma się nijak do tego co piszą w ofercie na stronie Audiophonics. Otóż należy wyjąć pin masy z kostki polaczeniowej i podpiąć do masy dac . Podobny myk trzeba zrobić z przewodami a i b (zamienić je miejscami ). Dopiero regulacja głośności będzie zgodna z kierunkiem ogólnie przyjętym (ruchem wskazówek zegara). I teraz znów mam problem , czy w Moode można wyłączyć programową regulację dźwięku pozostawiając tylko sprzętową ? , bo teraz mam obie . Siłę dzwieku mogę regulować i z telefonu i enkoderem . 😕
Załączniki
20210316_195929.jpg

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#320 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » śr 17 mar 2021, 14:09

Lechu pisze:
śr 17 mar 2021, 13:56
I teraz znów mam problem , czy w Moode można wyłączyć programową regulację dźwięku pozostawiając tylko sprzętową ? , bo teraz mam obie . Siłę dzwieku mogę regulować i z telefonu i enkoderem . 😕
A w MPD Config co masz aktualnie ustawione?
Kość Sabre pozwala na pewną autonomiczność. Regulacja głośności (między innymi) właśnie się chyba w to wpisuje. W związku z tym ta regulacja hardware`owa w Audiophonicsie nie musi być bezpośrednio związana z ustawieniami systemu bo Sabre potrafi działać niezależnie. Spróbuj zmienić w MPD Config (w zakłdace "Volume Mixer") Mixer Type na "disabled" lub "hardware". Ciekaw jestem która opcja jest w tym przypadku tą właściwą. :D
Załączniki
Screen.png

Lechu
Początkujący Audiolub

#321 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Lechu » śr 17 mar 2021, 14:14

Dzięki . Wieczorem sprawdzę . Pewnie pytań będę miał więcej , bo sporo chyba namieszalem w ustawieniach .

Autor tematu
Jackobtone
Czeladnik Audiolub

#322 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Jackobtone » śr 17 mar 2021, 14:28

Nie ma problemu, chętnie pomogę i postaram się rozwiać wątpliwości :)

wormjazz
Junior Audiolub

#323 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » śr 17 mar 2021, 20:49

Hej. Stawiałem odtwarzacz na tej karcie i nie ma niestety hardwerowej glośności jak w allo boss. Chyba że przystawka z potencjometrem to gwarantuje. Ja zamawiałem samą kartę. Ciekaw jestem czy uda Ci się odpalić. Natomiast działa regulacja z picoreplayer kiedy gramy przy pomocy logitech media serwera i squezellite.

Lechu
Początkujący Audiolub

#324 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Lechu » śr 17 mar 2021, 20:58

Coś nieźle namieszalem w ustawieniach, bo disabled czy hardware nie robi różnicy . Dziwięk mogę regulować z tel. jak i enkoderem . 😠

wormjazz
Junior Audiolub

#325 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » śr 17 mar 2021, 21:03

A jak chcesz regulować?

Lechu
Początkujący Audiolub

#326 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Lechu » śr 17 mar 2021, 21:05

Ciekawe czy na volumio będzie to samo ?

Lechu
Początkujący Audiolub

#327 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Lechu » śr 17 mar 2021, 21:09

Skoro mam wyświetlacz i enkoder chciałem spróbować jak to działa. A tu du.. . Pewnie coś źle ustawiam . Jestem kompletnym łóżkiem . Robię to trochę na ,, czuja, ,😕

Lechu
Początkujący Audiolub

#328 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: Lechu » śr 17 mar 2021, 21:10

Kompletnym laikiem 😁.

wormjazz
Junior Audiolub

#329 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » śr 17 mar 2021, 21:14

Ja gram teraz na pecan pi od orchardaudio.com. Uwielbiam przetworniki pcm od Ti. I nie chcę innych.
FB_IMG_1616010632316.jpg
Pecan pi

wormjazz
Junior Audiolub

#330 Streamer oparty o RPi - czyli z czym się malinę je

Post autor: wormjazz » śr 17 mar 2021, 21:23

Ja składałem na chińskim klonie audiophonicsa ale jest też dostępny ten sam zestaw z wyswietlaczem i potencjometrem. Wejście zasilające w chińczyku jest normalne nie tak jak w audiophonics usb c. A tak to są bardzo podbne karty.
Więc tak jak pod moode audio chcesz regulować głośność telefonem to musisz mieć włączone hardware lub software ale jak jest opcja to sprzętową jest bezstratna czyli ściszanie i podgłaszanie nie zmienia jakości. Przy programowym jest gorsza jakość jak ściszasz. Pewnie możesz również regulować potencjometrem i jedno i drugie nie muszą się wykluczać. Jak chcesz mieć wyłączone sterowanie głośnością pod moode audio to tak jak pisał jackobtone musisz ustawić disasbled w mpd.

ODPOWIEDZ