DIYWzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Czyli zrób to sam. Dyskusje na temat własnych konstrukcji oraz modyfikacji, napraw sprzętu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#91 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » pt 05 paź 2018, 15:02

Ostatnio mało było o samej muzyce, więc... w ostatnich dniach, pracę umilają nam dwie genialne płyty. Obie w wydaniu winylowym, obie nagrane i wytłoczone w Polsce. I to chyba ich wszystkie cechy wspólne :)

Pierwszą z tych płyt jest "Sno-powiązałka" - drugie studyjne wydawnictwo od Voo Voo (trzecie w ogóle, jeżeli liczymy też album koncertowy z 1987 roku). Genialny album koncepcyjny ze snem w postaci motywu przewodniego. Muzyka dosłownie snuje się z rowków winyla i delikatnie łaskocze nasze muzyczne podniebienie... łohoho, ale pojechałem z tym opisem :) Na nic zdadzą się jednak moje mizerne próby opisania tej muzyki. Tego po prostu trzeba posłuchać.

Obrazek

Drugim krążkiem jest "Drums Dream" Czesława Bartkowskiego. Usłyszeć jednak tu możemy również takie osobistości jak Adam Makowicz czy też Tomasz Stańko.
Uwielbiam muzykę opartą w dużym stopniu na instrumentach perkusyjnych. Zazwyczaj jest ona bardzo energiczna i dynamiczna. Tutaj również nie brakuje tej bębnowej energii wcale. Jest do tego niesamowity klimat, który sprawia, że czas płynie wolniej i chce się zapętlać tą muzykę bez końca.
Ciekawostką jest to, że sporo elementów tej muzyki możemy znaleźć w samplach wrocławskiego zespołu Skalpel. Chłopaki widzieli co dobre w polskim jazzie :)

Obrazek
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie na bazie drutów Neotech

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#92 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » ndz 30 gru 2018, 14:00

Dawno nic tu się nie działo, ale to nie dlatego, że temat wzmacniacza umarł. Właśnie kończę projekt obudowy, która będzie się mocno różnić od tej, w którą został upakowany nasz prototyp. Będzie więcej drewna, a kształt będzie zupełnie inny. Jednak lampy i trafa w dalszym ciągu nie będą schowane i będą stanowić ozdobę całego wzmacniacza.
Nie zapadła jeszcze finalna decyzja odnośnie wyboru lamp mocy... muszę jeszcze kilka rzeczy przetestować. Póki co mogę tylko zdradzić, że będzie to coś ciekawszego od 6CA7 Electro Harmonixa :roll:

Na usprawiedliwienie swojej opieszałości w dokończeniu pracy nad wzmacniaczem... cóż, nie mam dobrego usprawiedliwienia. Chyba tylko ta cała góra gramofonów, która czeka na dokończenie, jakoś mnie tłumaczy.

"A teraz coś z zupełnie innej beczki"... korzystając z okazji pochwalę się obudową do Adama, którą właśnie kończę :D
Tak wyglądał przed zabiegiem odmładzającym:
Obrazek

A tak wygląda teraz, przed ostatnim woskowaniem i polerowaniem:
Obrazek
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie na bazie drutów Neotech

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#93 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Simpson » ndz 30 gru 2018, 18:50

No proszę. Szacun. Ta obudowa po renowacji wygląda lepiej niż świetnie. Aż nie do wiary, że to to samo.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#94 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Simpson » pt 01 lut 2019, 18:07

W ostatnim czasie udało mi się na spokojnie wrócić do kilku kwestii związanych z produktem @Audio Autonomy. Czytałem uważnie post #48 w tym temacie i mnie strasznie ciekawość wzięła na jakiś teścik.

@Audio Autonomy , wiem że bujamy się z moją pasywką (czekam na wykonanie obudowy, wszystko już mam), ale niesamowicie ciekawy jestem jakiegoś stricte Twojego projektu. Bardzo lubię testy różnych podzespołów audio (przeróżnych półek cenowych) i zawsze je opisuję zgodnie ze swoimi obserwacjami.

Z jednej strony mam świadomość, że podsyłanie do mnie produktów niekoniecznie i nie zawsze będzie dobrym krokiem (pisma audio np jeśli testują słaby produkt, to o nim nie piszą, ale u Nas jest inaczej, trzymamy się faktów i piszemy szczerze). Niemniej jednak w przyszłości liczę na jakiś Twój @Audio Autonomy produkt, aby go przepuścić przez magiel ;) Naczytałem się wiele dobrego (np w recenzji w poście #48 Angela), ale ja i tak bym chciał po swojemu ;) Jakoś chyba sobie ufam najbardziej ;)

Awatar użytkownika

Rega
Czeladnik Audiolub

#95 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Rega » sob 02 lut 2019, 18:33

A ja jestem zupełnie spokojny jeśli chodzi o wynik Twojego @Simpson maglowania. Projekt Audio Autonomy to SE w klasie A i potrafi się obronić. W moim zestawie już od ponad pół roku. Fakt - nie mam zbyt częstych okazji do słuchania ze względu na moję bardzo rzadkie pobyty w domu. Ale za każdym razem cieszę się brzmieniem tego wzmacniacza. W wersji podstawowej wzmacniacz wyposażony był w lampy sterujące EH 6N23P i lampy stopnia końcowego 6CA7 też firmy EH. Postanowilem sprawdzić jak zachowa się przy wymianie lamp sterujących. Zastosowałem ECC88 firmy Mullard. Co prawda nie byly to lampy w stanie NOS, ale różnica w odbiorze znaczna, na korzyść. Wiem, ze nie każdy będzie mial okazję stosowania Mullardow, ale tu jest ten komfort i możliwość zmiany charakteru brzmienia wzmacniacza lampowego poprzez wymianę lamp. W wersji podstawowej, z lampami EH, wzmacniacz byl testowany przez naszego kolegę Angela. Jego opinia byla bardzo pochlebna, a jak wiemy Angel nie ,,owija w bawełnę,, Nawet niedawno Angel stwierdził na łamach sąsiedniego forum, że to znakomity wzmacniacz i jedna z najciekawszych konstrukcji jakie dane Mu było testować w ciągu ostatnich kilku lat. Obecnie czekam na lampy Psvane z serii T. Moim marzeniem jest zdobycie Mullardów do stopnia końcowego, ale myślę, ze i dobrze oceniane Psvane wprowadzą trochę zmian w porównaniu z rosyjskimi EH. Ogólnie wydaje mi się, a nawet mam pewność, że wzmacniacz projektu naszego Kolegi AA wart jest zainteresowania i bez trudu może stawać w szranki ze wzmacniaczami lampowymi z półki cenowej 6-8 tys zł, a może i droższymi. U mnie najlepiej sprawdza się z kolumnami Coral 10SA-5A, choc i z Chario Syntar 300 nie było źle. Trochę słabiej bylo z potężnymi Kef 107 Reference, ale trzeba pamiętać, że moc tego wzmacniacza to 2x9 W, a Kefy to 300 W (180 RMS) i jednak potrzebują trochę więcej prądu. To że bylo slabiej też nie oznacza że było źle. Myślałem, że moc jaką dysponuje ten wzmacniacz będzie zupelnie niewystarczająca do wysterowania Kefów, jednak pomyliłem się bardzo. Okazalo się, że kolumny zabrzmialy dość dobrze i kilku płyt odsluchalem z prawdziwą przyjemnościa. Jednak swój pazur i pełnię możliwości, a co za tym idzie i ogromne moje zadowolenie spowodowało podlaczenie starych monitorów Coral z dużymi (25cm) papierowymi niskotonowcami i regulowanymi zwrotnicami. Tu można było siedzieć godzinami i bez skrępowania osiągać ,,audionirvanę,,.Określenie zapożyczone od pmcompa. Podsumowując polecam wzmacniacz konstrukcji naszego Kolegi wszystkim, którzy chcą usłyszeć pełne lampowe brzmienie w naszym, krajowym wydaniu bez zamulania typowego dla tanich konstrukcji z Chin.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#96 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » ndz 03 lut 2019, 12:28

@Simpson, nie widzę najmniejszego problemu. Chętnie udostępnię Ci nasz piecyk do testu i do "przepuszczenia przez magiel". Ciekaw jestem Twojej opinii :)
Musisz jednak uzbroić się w odrobinę cierpliwości, bo potrzebujemy jeszcze miesiąc lub dwa na dokończenie projektu i złożenie wszystkiego w całość. Finalna wersja wzmacniacza będzie się trochę różnić od prototypu, który ma nasz Kolega @Rega. Główną różnicą będzie zasilanie w wersji dual-mono. Już w prototypie zasilacz zajmował sporo miejsca. Teraz potrzeba będzie tego miejsca dwa razy więcej :shock:
Chcę wycisnąć wszystko co możliwe z tego układu. Stąd pomysł na rozdzielenie zasilania dla lewego i prawego kanału. Teraz główkuję nad tym jak rozmieścić wszystkie podzespoły i jak zmieścić jej w obudowie.
Jeżeli chodzi o dźwięk, to wersja z zasilaniem dual-mono, zapewnić ma jeszcze lepszą separację pomiędzy kanałami - lepszy "wgląd" w scenę.

Tak wyglądają wstępne przymiarki - rozmieszczenie samych kondensatorów zasilacza. Trafa oczywiście pozostają na zewnątrz. Ich rozmieszczenie też nie jest przypadkowe. Prawdziwy Tetris :)

Obrazek

Rega pisze:
sob 02 lut 2019, 18:33
Tu można było siedzieć godzinami i bez skrępowania osiągać ,,audionirvanę,,
Dzięki za miłe słowa @Rega!
Jest tak jak piszesz - lampami można śmiało dopracowywać dźwięk pod siebie i pod swój gust. Przyznam, że ECC88 Mullarda sam bym chętnie "przytulił". Choć moje stare Philipsy też dają radę i świetnie się komponują z 6CA7 od Electro Harmonixa.
Jak wiesz, u nas też już są nowe lampki mocy... pozostawmy jednak jeszcze w tajemnicy, to jakie to są lampy. Na wszystko przyjdzie czas :)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

Rega
Czeladnik Audiolub

#97 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Rega » sob 09 lut 2019, 10:35

A u mnie kolejny etap testowania. Dotarł nowy zestaw lamp stopnia końcowego. Będzie się działo, kiedy pojade do domu. Mam nadzieję. Na razie pozostaje mi tylko oglądanie zdjęć samych lamp i wyobrażanie sobie jak to zagra. Test dopiero wiosną.
Załączniki
2116641564_Lampy6CA7Psvane.jpg.2c6918bf1cae468c85d3eca674df8ef3.jpg
1465681824_LampaPsvane6CA7T.jpg.0334486ca392b37e5865048808385be2.jpg
1107145161_PSVANE6CA7T.jpg.3a57d6a312660a28c64630f13cb39648.jpg

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#98 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Simpson » sob 09 lut 2019, 20:10

@Rega wcale nie wątpię w to, że cieszysz się brzmieniem - skoro tak mówisz. Zapewne tak jest ;). Sam jestem bardzo ciekawy konstrukcji @Audio Autonomy , a z tego co widzę po wpisach i po pasji tego konstruktora, to podejrzewam, że konstrukcja jest dopracowana i zacna.

Naprawdę z chęcią przetestuję taką konstrukcję, nawet więcej. Postaram się ją porównać z jakimś modelem, może jakimś Fezz Audio ? To może być bardzo ciekawe zestawienie porównawcze, z tym, że jak miałem do czynienia z Silver Luną od Fezz Audio, to ona mnie niestety nie zachwyciła. Tranzystor w delikatnie wyższym budżecie nie pozostawił na niej suchej nitki.

Tak jak @Rega piszesz, wszystko zależy kosztu, ile docelowo wzmacniacz będzie wyceniony, ale także należy wspomnieć, że duże firmy, molochy - często mają wygórowane ceny z uwagi na multum kosztów, które pochłania marketing i dystrybucja. Tu widzę potencjał w mniejszych firmach.

@Audio Autonomy , cierpliwie poczekam i bardzo jestem ciekawy co to będzie ;) Zasilanie w wersji dual-mono - to brzmi groźnie :shock:

Chyba wszystkie wzmacniacze konstruowane w ten sposób zawsze robiły na mnie duże wrażenie.
Co do rozmieszczeń.... przyznam się, że dla mnie to "czarna magia", ale Ty zapewne wiesz co robisz. Generalnie -nie mogę się doczekać testu. Ciekawość mnie zżera, ale spokojnie poczekam.

Czasu bardzo mało ostatnio, ale na pewno uda się wszystko pogodzić.
@Rega , na lampach się nie znam zbytnio, ale wyglądają przednio ;) Także czekam na wrażenia, nawet jeśli ma to być wiosna !

Awatar użytkownika

Rega
Czeladnik Audiolub

#99 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Rega » ndz 10 lut 2019, 10:23

Ale przygotuj sie na to, że może trzeba będzie wyprobować kilka kompletów kolumn. U mnie najlepiej było ze starymi kolumnami z głośnikami o membranach papierowych. Fakt - mają one jeszcze dodatkową regulację na zwrotnicach, która bardzo się przydała. A wcześniej myślałem , ze lepiej będzie z bardziej znanymi kolumnami. Już wcześniej Audio Autonomy sugerował, że z lampą na ogół lepiej sprawdzają się starsze konstrukcje kolumn z papierowymi niskotonowcami. Nie myślalem jednak, że to będzie taka różnica. Na razie docelowymi kolumnami są stare Corale, ale (ciiii, żeby nie zapeszyć) mam już ,,na oku,, coś innego. Jeśli to sfinalizuję to się pochwalę. Natomiast z nowszymi konstrukcjami z głośnikami Vify, zupełnie lampie jest nie po drodze, choć te same kolumny z tranzystorem zagrały zupełnie przyzwoicie.
Załączniki
20180917_180108.jpg

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#100 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » wt 12 lut 2019, 08:47

Simpson pisze:
sob 09 lut 2019, 20:10
jak miałem do czynienia z Silver Luną od Fezz Audio, to ona mnie niestety nie zachwyciła. Tranzystor w delikatnie wyższym budżecie nie pozostawił na niej suchej nitki.
W takim razie żeby porównanie było ciekawsze musisz wybrać jakiś lepszy wzmacniacz. Nie boję się takiego wyzwania :)

Myślę, że niebawem uda mi się skończyć prace nad projektem. Staram się dopracować każdy szczegół, żeby wyszło to jak najlepiej. Takie rzeczy jak rozmieszczenie względem siebie transformatorów ma wpływ na przesłuchy pomiędzy kanałami oraz na przebijanie się zakłóceń z sieci. Z kolei zbytnie rozsunięcie od siebie traf powiększa obudowę i wydłuża ścieżki pomiędzy elementami, więc trzeba tu zachować rozsądek i znaleźć złoty środek. Zasilanie dual-mono to samo dobro dla "karmionego" układu. Zajmuje ono jednak trochę miejsca (zwłaszcza kondensatory olejowe, które filtrują zasilanie dla pierwszego stopnia wzmacniacza), więc też trzeba tutaj wszystko przemyśleć dwa razy.
Jak wszystko dobrze pójdzie, to niedługo będziesz mógł przetestować naszą lampę. Ciekaw jestem Twojej opinii.

@Rega - ciekaw jestem jak zagrają Ci nowe lampki. W porównaniu do Electro-Harmonixa będzie pewnie więcej ciepła i słodyczy... Czekam na wiosnę i na relacje z Twoich odsłuchów.
No i koniecznie pochwal się nowymi kolumnami jak tylko uda Ci się je upolować ;)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#101 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Simpson » śr 13 lut 2019, 16:19

Właśnie to jest ta sztuka, aby to odpowiednio ze sobą poskładać. Aż dziw bierze, ile tam zależności, a o większości zapewne nie mam pojęcia. Jestem przekonany, że jakieś swoje patenciki- tajemnice będziesz tam ukrywał ;)

Na czas odsłuchu coś postaram się załatwić, choć osobiście uważam, że moje kolumny są bardzo uniwersalne i z wieloma "klockami" grają. Lepiej, gorzej, ale tu najczęściej winię same wzmocnienie i jego cechy, choć wiadomo, że nie zawsze tak bywa. Niebawem sam stanę przed wyborem kolumn, ale to jeszcze, jeszcze. @Rega , pamiętaj od razu dać znać o lampach

Awatar użytkownika

Rega
Czeladnik Audiolub

#102 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Rega » śr 13 lut 2019, 18:59

Istnieje taka możliwość, że to Ty bedziesz wcześniej słuchał nowego wzmacniacza od Audio Autonomy niż ja swojego z nowymi lampami. Tak, więc ja też czekam na Twoją recenzję. A odnośnie kolumn - ja wcale nie wątpie, że Twoje kolumny są uniwersalne i grają z róznymi wzmacniaczami. Chodzilo mi o to, żeby posłuchać z tym wzmacniaczem kolumn zbudowanych na różnych przetwornikach, z róznymi membranami oraz wyprodukowanych w różnych czasach. I gwarantuję, że usłyszysz różne brzmienia. U mnie też najlepiej zagrały NIE TE po których się tego spodziewałem.
PS. A tak na marginesie mam już DACa. To Musical Fidelity V Dac II. Co prawda nie jest to jakiś ,,wypas,,, ale na początek do wypróbowania w systemie. Na pewno lepszy niż ten wbudowany w Dune. Recenzja p Pacuły nienajgorsza. Możliwe, że po nim przyjdzie czas na lepszy jakosciowo. Z tym, że próba w systemie w tym samym czasie kiedy próba lamp :(

Awatar użytkownika

Kubakk
Początkujący Audiolub

#103 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Kubakk » czw 14 lut 2019, 21:07

Ze swego doświadczenia napiszę iż tańsze DAC-i nie są takie złe. Do 1000zł można kupić coś co znacząco poprawi brzmienie systemu. Chyba dopiero we wzmakach/ampliakach za 8000zł+ bywają lepsze , chociaż nie znam ;)
Inna sprawa wygrzewanie wzmacniacza oraz lamp , u mnie dopiero po około 120-150h (nie liczyłem dokładnie) zaczęło wszystko grać tak jak tego oczekiwałem.
Jak będzie jakaś nowa lampa od AA to wrzucajcie fotki , ciekaw jestem jak wyjdzie na zasilaniu lampowym :mrgreen:

Awatar użytkownika

Autor tematu
Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#104 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Audio Autonomy » pt 15 lut 2019, 11:19

Z doborem kolumn jest tak, że trzeba trafić w coś, co się idealnie połączy z resztą sprzętu. Do tego jeszcze dochodzi kwestia gustu i tego jaki dźwięk lubimy. Ja na co dzień słucham na odgrodach na szerokopasmowcach, ale staram się słuchać swoich konstrukcji z jak największą ilością kolumn - żeby mieć kilka punktów odniesienia. Nie może być tak, że jakiś wzmacniacz gra tylko z jednym typem kolumn, a na innych nie da się go już słuchać. Pewne jednak jest to, że niektóre połączenia są lepsze, a inne gorsze. @Simpson - ciekaw jestem jak Twoje AudioSolutions zgrają się z naszą lampą :)
Ja sam najbardziej lubię dźwięk pochodzący z zestawienia naszej lampy z kolumnami opartymi na przetwornikach o papierowych membranach. Wygląda na to, że takie połączenie sprawdza się też najlepiej u @Rega. Do takiego zestawu marzy mi się jeszcze tylko taki wypasiony Micro Seiki SX-8000 z milionem ramion... cóż, marzenia dobra rzecz :D

Obrazek

@Kubakk, wygrzewanie wzmacniacza to żmudna robota. No, ale czego się nie robi dla dobra muzyki. Przecież nie można kaleczyć tych wszystkich artystów, słuchając ich muzyki na zupełnie przeciętnie brzmiącym sprzęcie 8-)
Pomagamy usłyszeć więcej
audioautonomy.com

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#105 Wzmacniacz lampowy od Audio Autonomy

Post autor: Simpson » pt 15 lut 2019, 20:43

@Audio Autonomy , kolumny Audio Solutions znam już bardzo dobrze, gdyż słyszałem wszystkie modele poza tymi najdroższymi (w kwotach ponad 100 tyś -200 tyś zł). Słyszałem serie też już nieprodukowane (np model Euphony) po ostatni ich wypust - serię Figaro (zaś po drodze Rhapsody). Każda z propozycji to dla mnie majstersztyk.

Może i jestem trochę spaczony, ale nawet po kilku latach jeżdżenia na AVS, poza AudioSolutions wrażenie na mnie wywarły tylko kolumny Adam Vox, Franco Serblin oraz ostatnia seria Dynaudio.
Reszta była lepsza lub gorsza, ale bez tego pierwiastka muzykalności, wyrafinowania.

Jestem przekonany, że na znanej sobie serii mojego ulubionego producenta kolumn jestem w stanie ocenić większość wzmacniaczy. Oczywiście w razie potrzeby zadbam o różne kolumny, ale AS wg mnie są idealne pod mój gust i potrafię wyłuskać brzmienie innych komponentów znając świetnie kolumny.

Ostatnio rozmawiałem z kolegą, który sam prowadzi duży portal audiofilski (grupa na FB) i też miał styczność z Audio Solutions. Nie będę ukrywał, że jest zakochany w modelu Figaro (podłogowe). Słucha ciężkiego rock'a.

Audio Solutions są bardzo uniwersalne, absolutnie nie są mocno wymagające i z relacji kolegi wiem, że do lamp nadają się wyśmienicie.

ODPOWIEDZ