AkustykaAdaptacja pomieszczenia odsłuchowego.

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#1 Adaptacja pomieszczenia odsłuchowego.

Post autor: Simpson » pt 07 cze 2019, 18:30

Przymierzam się do profesjonalnego wykonania adaptacji akustycznej w nowym miejscu odsłuchowym. Oczywiście nie pytam o receptę typu: absorber tu, dyfuzor tam, pułapka basowa jeszcze gdzieś indziej.
Bardziej chodzi mi o kroki jakie najlepiej wykonać, aby to wszystko dobrze poskładać.

Pomieszczenie odsłuchowe to metraż około 30m2, duże drzwi balkonowe, powierzchnia otwarta (przedłużenie pomieszczenia do komunikacji oraz dużej kuchni, teren otwarty). W tym terenie otwartym przewiduję pierwsze problemy.

Kolejna nietypowa sytuacja to sufit. Tak jak widać na projekcie niżej- będzie to powierzchnia niezabudowana do samej góry (jedynie jętki), zaś do samej góry będzie coś w okolicy 6 metrów.

Będzie to poddasze, lecz skosów praktycznie nie będzie (poza górną częścią od wysokości około 3 metrów).

Strop wykonany standardowo – płyta OSB, wełna. Ściany boczne zewnętrzne, cała powierzchnia dachu niestandardowo – wełna celulozowa, gęstość w granicy 60kg/m3, ale za G/K, OSB. Działówki standard- płyta G/K może z wypełnieniem.

Wiem, że temat trudny, toteż zastanawiam się (już od roku), nad niedrogim, dobrym sprzętem pomiarowym (m.in. wiem co to jest STI, współczynniki transmisji , czas pogłosu, potrafię czytać i interpretować waterfall).
Sądzę, że odwlekane kupno zestawu pomiarowego właśnie teraz nastąpi.

Nie ukrywam, że styl pisania @Sofokles 'a może być różnie interpretowany, niemniej jednak z tego co czytam nie wstydzę się przyznać, że wiedza (poza „lekkimi” wplatanymi docinkami, co jest w mojej opinii zbędne i naprawdę niepotrzebne) na tą chwilę jest ...interesująca.

O gustach i wymaganiach dźwiękowych nie będę pisał, bo to nie ma znaczenia, poniżej wklejam rzut z góry pomieszczenia, oraz konstrukcję zewnętrzną, co na pewno ułatwi zobrazowanie finalnego wyglądu pomieszczenia.

Wyprzedzając pytania:

- Tak, kolumny będą podłogowe (choć podstawkowy AudioSolutions Figaro czaruje).
- Na sprzęt pomiarowy nie chciałbym wydawać więcej niż 1000 zł, ale jeśli wydatek 2000 zł będzie uzasadniony to temat przemyślę.

Posiadane obecnie dyfuzory Skyline oraz „Grand Absorber” -y jak najbardziej do wykorzystania.

Rzut z góry:

zd 1.jpg
Rzut z góry

Rzut konstrukcji zewnętrznej:

zd 2.jpg
Rzut konstrukcji zewnętrznej

Oczywiście zachęcam każdego do dyskusji, czym więcej głów – tym lepiej.

PS. @Sofokles. Taka prośba, jeśli zechcesz zabrać zdanie w temacie, możemy trzymać się tylko tematu bez przykładów z innych miejsc w sieci ?

seb
Junior Audiolub

#2 Adaptacja pomieszczenia odsłuchowego.

Post autor: seb » pt 07 cze 2019, 22:28

Ty o Sofoklesie czy adaptacji? Pogubiłem się trochę.
Co do strojenia, to może zatrudnij kogoś od adaptacji opery :mrgreen: ? Będzie pewnie najbardziej solidnie. Albo wypasione kolumny, zamiast tych wszystkich bajerów, ficzerów i innych gadżetów? Taką mam koncepcję ;)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#3 Adaptacja pomieszczenia odsłuchowego.

Post autor: Simpson » pt 07 cze 2019, 22:47

@seb , adaptacja opery, sal koncertowych to zupełnie inne zagadnienia i zupełnie inne tematy, które nie sprawdzają się w typowych pomieszczeniach. Tam działają zupełnie inne prawidłowości, temu dużym błędem jest przenosić pomysły z opery do pomieszczeń mieszkalnych. Zaś nawet wypasione kolumny bez dobrej akustyki nie pokażą nigdy tego, co pokazać mogą.

Wiele razy pisałem, że w mojej opinii akustyka to więcej niż 50% sukcesu (ile dokładnie? Nie wiem, ale na pewno ważniejsza od sprzętu). Może nie sukcesu, zaś prawidłowego przekazu. Jeśli pójdzie wydać więcej na akustykę niż na sprzęt, to zapewne tak zrobię.

Wiem jak to jest spostrzegane. Lepiej powiedzieć, że ma się wzmacniacz za 12 tyś zł niż powiedzieć, że wzmacniacz kosztował 5 tyś zł, a panele 7 tyś zł. Temu lepiej, bo często osoby słyszące droższy zestaw od razu nastawiają się, że zapewne jest lepiej. Akustyka+ tańszy zestaw wielu osobom wyda się gorszym pomysłem niż sam, porządny (dużo droższy) wzmacniacz. @seb zapomniałeś ile są w stanie wprowadzić do brzmienia systemu Grand Absorbery, które nie kosztują nawet tysiąca złotych ?

seb
Junior Audiolub

#4 Adaptacja pomieszczenia odsłuchowego.

Post autor: seb » pt 07 cze 2019, 23:44

Żartów nie czujesz. Chodzi mi o to, że jakoś nie podoba mi się pomysł zagracania domu, tylko po to, żeby dźwięk był perfekcyjny. Chociaż dobrze go mieć. Ale to jest twój dom. Albo może spróbować załatwić akustykę czymś w rodzaju np Nad C658? Tyle, że to niekoszerne jest.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#5 Adaptacja pomieszczenia odsłuchowego.

Post autor: Simpson » pt 07 cze 2019, 23:50

@seb , mało komu podoba się zagracanie, ale przemyślana akustyka nie musi zagracać, a wręcz przeciwnie, może świetnie wyglądać. Tak, czy inaczej - albo rybki, albo akwarium.

Hmm, wiem, że ten NAD od dawna chodzi Ci po głowie ;) Będę dopingował !!!

Awatar użytkownika

Kubakk
Początkujący Audiolub

#6 Adaptacja pomieszczenia odsłuchowego.

Post autor: Kubakk » sob 08 cze 2019, 15:54

Wszystko zależy jakie meble mamy w pokoju , bo jak mało to tylko ustroje akustyczne są w stanie coś pomóc.
Z innej strony w najlepszym salonie audio @Kraków mieli "topową" adaptację , pełen wypas , grało tak kiepsko ,że by odsłuchać cokolwiek trzeba było chodzić po pomieszczeniu. Parę tyg/miesięcy temu widziałem iż zmienili o 90st. ustawienie by to poprawić , czy pomogło nie wiem :roll:
Ja u siebie mam sporo mebelków , na tył niedługo pójdzie półka , a potem może jakiś ustrój-obraz z pianki by przy okazji ładnie wyglądało

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#7 Adaptacja pomieszczenia odsłuchowego.

Post autor: Simpson » sob 08 cze 2019, 17:27

@Kubakk takie topowe adaptacje też widziałem. Ładnie wyglądają, drogie i na tym euforia się kończy. Częste to zjawisko, że adaptuje się "na oko" i często poza wyglądem nie ma co dużo oczekiwać. Najlepszym przykładem jest miejsce montowania dyfuzora Skyline. Często są to wyjątkowo ładne dyfuzory, jedne z ładniejszych. Najczęściej jednak można je znaleźć z przodu, na scianie pomiędzy kolumnami. Jednak najlepsze ich miejsce montażu to ściana na słuchaczem. Tam już oka tak nie cieszą, ale tam właśnie działają najlepiej.

Kolego. Zadnych pianek! Produkty piankowe w akustyce nie powinny mieć miejsca. Pianka to dobra jest do nurkowania, leżenia na niej, ale broń Boże nie do akustyki. ;)

Awatar użytkownika

Sofokles
Junior Audiolub

#8 Adaptacja pomieszczenia odsłuchowego.

Post autor: Sofokles » wt 11 cze 2019, 08:46

Sprawa nie będzie łatwa o czym powinieneś wiedzieć. Wywróżyć się nie da jak dźwięk się zachowa oraz jakie będzie panować środowisko akustyczne.
Gdzieś wyczytałem, że ktoś radzi jakieś kalkulatory i inne bzdury. Żadne kalkulatory. Nie ma czegoś takiego jak kalkulator do takich celów. Gdyby był to musiałby skanować cały pokój w 3d razem z badaniem materiałów znajdujących się w pokoju -ich właściwości akustycznych i rozmieszczeniu ich , i tak niebyłby to żaden wiarygodny wynik. Jak ktoś wierzy że jak poda wymiary do kalkulatora i kalkulator znajdzie receptę, to jest naiwny. Szok.

Ja bym kupił sprzęt do pomiarów akustycznych. On nie musi być drogi, bo elektronika obecnie jest dobra.
1, czy 2 tysia to żadna różnica w sprzęcie pomiarowym. Bardzo dobry sprzęt to kasa w dziesiątkach tysi, samo oprogramowanie to duże tysiące. Do celów domowych okolice 1000 zł - 1500 zł są dobre. Później zobaczę co można kupić i podrzucę linki. Może masz jakieś typy i już coś patrzyłeś ze sprzętu pomiar. ?

W takim pokoju to tylko dość duże podłogówki, a jakie to sobie usłyszysz na miejscu, bo chyba tak będziesz dobuierać sprzęt ?

Jak będę miał czas to pomogę w konfiguracjach sprzętu, programów.

Te ustroje co masz wykorzysta się to ich nie wyrzucaj. W tylu metrach trzeba będzie dostawić więcej i bez obawy o "zabicie" dźwięku, tak jak czasami sugerują różni urzytkownicy forów. Pierwszy pomiar wykonać trzeba w "goliźnie", dalej tylko z wyposażeniem, dalej z tymi ustrojami co masz. Pomiarów trzeba zrobić dużo w różnych miejscach - do 1-2 metrów w promieniu. Około 6-8 punktów i każdy punkt mierzyć kilkanaście razy i uśrednić wskazania. To będzie bardzo dobry materiał do analizy, co pokaże dużo o pokoju i jego możliwościach.
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.
Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#9 Adaptacja pomieszczenia odsłuchowego.

Post autor: Simpson » wt 11 cze 2019, 22:27

Myślę o jakimś niedrogim mikrofonie pojemnościowym o charakterystyce dookólnej oraz zasilaniu Phantom. Może coś takiego:

BEHRINGER ECM8000

https://supersound.pl/14187-behringer-e ... gIqtPD_BwE

Oraz karcie dźwiękowej, może jakiś interface z Phantom. Coś w stylu:

https://allegro.pl/oferta/interfejs-beh ... gIDLPD_BwE

Może:

https://sklepmuzyczny.pl/produkt/17128, ... -2gen.html

Jeszcze ciągle nad tym myślę.

PASJA-AUDIO
Nowicjusz Audiolub

#10 Adaptacja pomieszczenia odsłuchowego.

Post autor: PASJA-AUDIO » śr 12 cze 2019, 10:14

Witam.
Potwierdzam Twoje spostrzeżenia że akustyka jest najważniejsza dla czerpania największej przyjemności ze sluchania muzyki w domu, na koncercie też zresztą dobra akustyka wpływa bardzo pozytywnie na jej odbiór .Ja swój pokój odsłuchowy zrobiłem w suterynach ,bo z żoną w jednym salonie się nie dało tego pogodzić.Nic nie mierzyłem i wyszło akustycznie bardzo dobrze.Myslę że jak Ty popracujesz nad akustyką to tylko przyniesie pożądane korzyści.Jak uda mi się zmiejszyć plik to prześle foto mojego pokoju odsłuchowego .

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#11 Adaptacja pomieszczenia odsłuchowego.

Post autor: Simpson » śr 12 cze 2019, 11:40

Zmniejszyć zdjęcie można bezproblemowo w programie "Paint". (jak pamiętam do 2,5 MB będzie ok). Zdjęcie prześlij koniecznie, ciekawy jestem jak to zrobiłeś. Może też napiszesz jakie materiały (typy ustrojów) zastosowałeś u siebie ?

Oczywiście każde pomieszczenie jest inne i nawet na pozór identyczne mogą akustycznie różnić się ogromnie. Moje nowe będzie miało dość skomplikowany kształt (mocno nierównomierny- co dobrze, ale także niesymetryczny- co niedobrze).

Moja obecna adaptacja wygląda tak:

viewtopic.php?f=7&t=92&start=120#p10767

Mam świadomość jeszcze lekkiej, naprawdę lekkiej niepełności. Jednak bardziej skupie się już na nowym projekcie. Także Twoje @PASJA-AUDIO doświadczenie w tym zagadnieniu na pewno się przyda.

ODPOWIEDZ