• Administrator
  •  
    Nowe logo na forum audiolub.pl. Ktoś ma pomysł ?????

Szczegóły tu: Nowe logo

AkustykaABSORBERY Z PIANKI POLIURETANOWEJ vs ABSORBERY Z WEŁNY MINERALNEJ - Let's get to the rainbow...

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#1 ABSORBERY Z PIANKI POLIURETANOWEJ vs ABSORBERY Z WEŁNY MINERALNEJ - Let's get to the rainbow...

Post autor: Simpson » wt 16 paź 2018, 19:20

ABSORBERY Z PIANKI POLIURETANOWEJ vs ABSORBERY Z WEŁNY MINERALNEJ

...czyli temat, o którym chciałem napisać przynajmniej od dwóch lat. Ale żeby zrobić to najbardziej obiektywnie, poza wiedzą książkową brakowało doświadczenia i bezpośredniego starcia.

W ostatnim czasie zmobilizowałem się i zadbałem o to, aby w jednym czasie pojawiły się u mnie absorbery wykonane z pianki poliuretanowej, a także wykonane z materiałów włóknistych (wełna Isover PT80).

Dokonałem w jednym czasie, w moich warunkach mieszkaniowych, subiektywnie (ale elementy obiektywne także się pojawiły) - porównania obydwu typów ustrojów.

Najprostszą metodą badawczą byłoby przeczytać test paneli wykonanych z pianki poliuretanowej:

viewtopic.php?f=16&t=616

...oraz paneli wykonanych na bazie wełny PT80 – Grand Absorber:

viewtopic.php?f=16&t=617

Każdy czytający obydwa testy jest w stanie wyciągnąć wnioski, jedynie chwilę czasu na to potrzeba. Czasu, energii, planowania i zachodu dużo było z mojej strony, także samo czytanie powyższych testów powinno być już tylko przyjemnością dla tych, których interesuje powyższe zagadnienie.

Ja natomiast skupię się na tym, czego nie ma w obydwu testach.

Wielokrotnie słyszałem od różnych producentów (sprzedawców), że „pianki” służą przede wszystkim do tego, aby „zrobić akustykę” zdecydowanie taniej, niż na innych materiałach i wcale nie gorzej (nie gorzej ???? - zachęcam do lektury testów zamieszczonych powyżej).

Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej. Zróbmy małą analizę.

Cena absorberów wykonanych z pianki poliuretanowej o wymiarach około 50 cm x 100 cm i grubości 10 cm to kwota około 140 – 180 zł za dwie sztuki. Taniej się nie da.
Jak pianka działa (nawet większych grubości) można przeczytać w teście pianek (link powyżej).

Wyżej zamieszczony test paneli opartych na wełnie mineralnej dotyczył testu „Grand Absorbera”, którego sztuka kosztuje 499 zł (i dużo i mało, kwestia jak bardzo cenimy wygląd i jakość wykonania), ale producent ma także panele identyczne (wykonane z tego samego materiału dźwiękochłonnego), bez ramy jedynie – Studio Spectrum, którego cena wynosi 258 zł za dwie sztuki.

Z analizy cen wychodzi, że dwa absorbery o tych samych wymiarach, oparte na wełnie mineralnej są około 100 zł droższe od ustrojów tych samych wymiarów – piankowych.

Według mnie, przy takiej różnicy cenowej nie można mówić, że panele piankowe są dużo tańsze, bo 100 zł dla Audioluba, który ma system za nawet 2 tyś zł to chyba nie jest kwota nieosiągalna ?

Kolejny argument sprzedawców pianek:
„Panele z pianki poliuretanowej działają bardzo podobnie jak inne ustroje”.

Dla mnie to niedorzeczna brednia, gdyż pianki totalnie nie radzą sobie z akustyką (szczegóły w linku powyżej – test paneli wykonanych z pianki poliuretanowej).

W mojej opinii pianki poliuretanowe nie dość, że nie nadają się do adaptacji akustycznej, to jeszcze robią dużo złego i to mamy za niewiele mniejsze pieniądze w porównaniu do paneli świetnych, tych na wełnie PT80.

Miałem u siebie panele piankowe, a także wykonane na wełnie PT80 (te z wełny PT80 zostały). Gdyby piankowe absorbery były choć przyzwoite, to bym sobie je też zostawił, jako uzupełnienie akustyki. Jednak zdecydowanie wolę uzupełniać akustykę innymi materiałami, na pewno nie i nigdy panelami z pianki poliuretanowej.

PODSUMOWANIE

Zwycięzca starcia jest tylko jeden. KO w pierwszej rundzie.

Rewanżu nie będzie.

ODPOWIEDZ