AkustykaJak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.

Mikelas76
Nowicjusz Audiolub

#316 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Mikelas76 » ndz 17 paź 2021, 20:47

Czesc panowie
Pójde na skróty i nie bede sie rozpisywal kiedy zaczalem, jak dlugo to trwalo itd. ale napisze krotko. Zrobilem sobie takiego skyline'a jak w temacie. Wymiar dyfuzora nietypowy 180cm x 95cm. Mam go okolo 200cm za glowa. Z uwagi na to iz za sofa jest stol i krzesla a za nimi na scianie ten dyfuzor, to wysokosc zawieszenia od ziemi to 80cm. Poprawil sie przede wszystkim zakres wysokich i srednica. Wszystko slychac wyrazniej i odkrywam takie male niuanse ktorych nie slyczalem. Nawet poprawil mi sie bas z gornego zakresu. Scena stala sie jakby precyzyjniejsza i lokowanie instrumentow. Puscilem sobie plyte koncertowa IRA akustycznie. Generalnie fajna muza jakosc srednia. Ale teraz duuuzo lepiej sie tego slucha. Nie wiem jak to opisac ale nie zaluje poswieconego czasu i bolacych lokci nadgarstkow i barkow. Koszt calosci okolo 700zl. Szczerze napisze ze poprawa jest duza ale nie jest to u mnie efekt WOW. Jest fajniej, duzo fajniej. Odkrywam nowe szczegoly.
Zapomnialem napisać jakie mam wymiary. Klocki 5x5cm, glebokosc studni 14cm. Jest to jakby wpuszczone w sciane. Zrobilem przyscianke gr. 5cm wypelniona welna i plyta gk. Tam gdzie jest dyfuzor nie ma welny, tak wiec dyfuzor jest jakby zatopiony na okolo 6,5cm Usunalem ten "slupek" miedzy polami na dyfuzor.
Jeszcze musze to wykonczyc aby wygladalo estetyczniej.
Załączniki
IMG_20201220_145335.jpg
IMG_20211017_180306.jpg

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#317 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » pn 18 paź 2021, 12:01

Bardzo schludnie Ci to wyszło. Wymiary też już niemałe, także stąd te zmiany w dźwięku. Co do skali różnic brzmienia po zamontowaniu dyfuzora to w każdym przypadku wygląda to inaczej. Na pewno ważne jest to, co poza dyfuzorami znajduje się w pomieszczeniu, jak pomieszczenie jest zaadaptowane.

Niektórzy sądzą, że przy fatalnych ogólnych warunkach akustycznych wystarczy wstawić dwa panele i spodziewać się rewolucji. Minimum to ok 25-30% adaptacji ścian (licząc z podłogą i sufitem), aby spodziewać się naprawdę dobrych rezultatów.

Wychodzi więc, że w pomieszczeniu 15m2 i wysokości 2,5m łączna powierzchnia będzie wynosić około 70m2 (ściany, sufit i podłoga). Tak, że 25% tej wartości to ok 17,5 m2. Tyle należałoby mieć adaptacji w pomieszczeniu 15m2. Oczywiście wliczają się w to elementy wystroju pomieszczenia (sofy, półki itp.), ale metr kwadratowy takich elementów nigdy nie będzie przeliczeniowo równy metrowi kwadratowemu ustroju typu- jak choćby Ty wykonałeś.

Sądzę, że jeśli słyszalnie jest progres w jakości prezentacji dźwięku to chyba jesteś zadowolony. Dodatkowo spójrz na koszt (no nie wliczając czasu pracy). Nie sądzisz, że to często lepsze niż wymiana podzespołów w wartościach tysiąc, dwa ?

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#318 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Angel » pn 18 paź 2021, 18:07

Oczywiście @Simpson ma rację w tym co napisał, zgadzam się tu w stu procentach. Dodam jednak od siebie trzy grosze.
Aby choć wstępnie ocenić potencjał pomieszczenia, dobrze by było widzieć jak ustawione są kolumny, jakie to są kolumny, jakie mają odległości od ścian oraz rozstaw. No i ważne jest też umeblowanie, oraz wszystko to, co jest w pokoju. Co za tym idzie warunki akustyczne.
Ścianka z płyty gk z wełną mineralną pod spodem niekoniecznie musi być dobra akustycznie. Bywa, że pochłania nadmiernie jakiś podzakres, wygasza dźwięk. "Zatopienie" dyfuzorów w tej ściance nie jest moim zdaniem dobrym zabiegiem, ponieważ niemal w połowie straciłeś to, co mogłeś wypracować głębokością dyfuzora, gdyby był powieszony na płaszczyźnie gk a nie wsunięty wgłąb. Wspominając tylko o tym, że gdyby był umieszczony w pewnym dystansie od ściany (wysunięty do przodu).
Chętnie zobaczylibyśmy zdjęcia dookólne Twojego Pokoju albo/i rysunek pomieszczenia z uwzględnieniem ustawienia zestawu i umeblowania.
Oczywiście to tylko luźna propozycja. Ale byłoby to z pewnością przyczynkiem do dalszej dyskusji.

Mikelas76
Nowicjusz Audiolub

#319 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Mikelas76 » pn 18 paź 2021, 19:04

Czesc wam
Pokoj jest juz wykonczony i w koncu brzmi jak powinien.
To co widzicie na scianie frontowej to w srodku panele gipsowe 3d (estetyka) a po bokach lamele drewniane za ktorymi jest 10cm welny (dawna pt80) i pustka 5cm,) Lacznie jest to 6m2. Po prawej stronie gesta ciezka kotara na oknie tarasowym, po lewej scianka 2xgk+5cm welny i wkladka osb oraz 1xgk. To tam jest obraz 0.8x1.0 wypelniny basotect 3cm oraz palemka 😜.
Na podlodze gruby dywan z podkladem o otwartych porach gr 1cm.
Siedze na sofie naroznej. Na czas odsluchu na scianie frontowej laduja pianki apama 0.5x0.7m grubosci 5cm (robia duza robote w miejscu pierwszych odbic ! )
Co do zatopienia dyfuzorow w scianie to nie zgodze sie z Angelem. Byl u mnie Bartek i zapytany powiedzial ze jest ok powierzchnia, wysokosc i glebokosc (dopiero po zrealizowaniu swojego pomyslu zobaczylem ze u Bartka na stronie jest bardzo podobne wykonanie z zatopionym dyfuzorem).
Kolumny to BMN Berges 3 czyli dwudrozne na szpilce odsuniete od lameli z welna okolo 60cm do frontu,boki jakies 90cm od szpilek do scian. (BMNy moga byc blisko przysuniete do scian) Preamp lampowy WBA Blazebird i koncowka tranzystorowa.
Moze nieprecyzyjnie pisalem wczesniej, ale ja jestem zadowolony nawet bardzo jak za 700zl.
Pomieszczenie okolo 4,1x5,75. Glowe mam 3,6m od scianki rtv.
Mialem wczesniej problem z modami ale obecnie po zastosowanych usprawnieniach jest juz bardzo fajnie.
Powierzchnia usprawnien to:
6m2 welny z pustka,
1,7m2 dyfuzora
7m2 kotary
0,8m2 obraz wypchany basotec
4m2 grubego dywany z podkladem.
Pewnie mozna by lepiej ale to jest salon i mam jeszcze tzw Żonę i dzieci 😁.
Zamieszczając tu opis i fotke chodzilo mi przede wszystkim o zachecenie kolegow do dzialania 😉.
Załączniki
IMG_20210606_192746.jpg
IMG_20211018_182525.jpg
IMG_20211018_182446.jpg

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#320 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Angel » pn 18 paź 2021, 21:30

Bardzo to fajnie urządzone, nie powiem. Na pewno może być Twój pokój inspiracją dla niejednego audioluba, bo wiele pomieszczeń jest gołych jak święty turecki. Na pewno wiele osób pozazdrości Ci tak fajnego i nie ukrywam bardzo miłego dla oka pomieszczenia.
Cieszę się, że jesteś zadowolony i doceniam chęć pokazania swojego pokoju innym, by czerpali z niego inspirację.
Ja nie zamierzam podważać profesjonalizmu Bartka, bo to przecież doktorant (a może już doktor? - nie mam aktualnych informacji).
I oczywiście możesz się ze mną nie zgodzić w sprawie zatopienia paneli w ścianie. I choć efektywność takiego posadowienia dyfuzorów wydaje się dobra, to jednak uparcie twierdzę, że w ten sposób uśrednia się ich działanie. Bo trzeba spojrzeć na to szerzej, jak się ich pozycja ma do płaszczyzny ściany.
Druga sprawa to pianki Apama. No owszem dają one sporo. W stosunku, do gołych ścian, czy ekranu telewizora. Ale pianki nie są zbyt dobrym materiałem akustycznym, biorąc pod uwagę ich dość niską gęstość. Oczywiście stosowane w odpowiednich wielkościach i indywidualnych przypadkach, mogą się przydać. Na przykład, gdy pogłos jest zbyt duży, za bardzo szaleją wysokie tony. Jednak zbyt duża powierzchnia takich pianek może spowodować wraz z uspokojeniem odbić i ech, także znaczne stłumienie wysokich tonów a nawet pewną martwotę dźwięku, choć zyska się na jego precyzji, niuansach. Tak, jak widzę zastosowałeś je w miejscach pierwszych odbić. Ale też nie dziwne, że zadziałały, bo z tyłu jest nieciekawy pod względem akustycznym ekran telewizora a później ściana z gipsowych elementów. Ja zalecam (sam tak miałem, gdy zestaw stał w pokoju z telewizorem), by ekran telewizora był kulka centymetrów powyżej górnej ścianki kolumn. A przynajmniej wyżej niż ich głośniki wysokotonowe. Wiem, że kilku moich kolegów tak zrobiło i sobie to chwali. Bartek nic o tym nie wspominał, nie przeszkadzało mu to?
Lamele na pewno dużo dają w całokształcie. Ale na pewno byłoby lepiej, gdyby one znalazły się każdy panel o pół metra a najlepiej metr w kierunku środka bazy. Takie małe uwagi człowieka bez doktoratu, za to ze sporym doświadczeniem i dobrymi uszami. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#321 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » pn 18 paź 2021, 22:24

No według mnie zatopienie w ścianie dyfuzorów Skyline nie ma żadnego znaczenia. Mogą i całe być "zatopione", zlicowane ze ścianą, a ich wpływ będzie bardzo dobry. Tu bardziej chodzi o powierzchnię, nie zaś zatopienie, czy wystawianie.
A najważniejsze jest to, że znalazł się tam, gdzie powinien, czyli na tylnej ścianie za słuchaczem i to jeszcze w dobrej odległości.

Tobie Kolego szacunek, że tak zrobiłeś, a nie jak 95% "audiofili", którzy montują Skyline na ścianie przedniej. Tak wiem, ładniej wygląda, bo go widać podczas odsłuchu, ale to błąd. W drugiej kolejności może trafić na ścianę przednią, ale na pewno nie jako pierwszy i jedyny. Wiele o tym pisałem czemu najlepsze położenie Skyline to ściana za słuchaczem, a nawet @Bartek z Mega-Acoustic wyznaje ten pogląd (i tu się w 100% z nim zgadzam ;) ).

Z absorberami "topionymi" w ścianę jest ciut inaczej, także lepiej gdy zastosujemy odstęp między nimi, a ścianą. Zasłonięcie lamelami nie stanowi dużego problemu. Ważne, że materiał bardzo dobry, a i wyglądać musi.

Bardzo dobry plan na adaptację, wykonanie świetne. Pozasłaniane, nie widać praktycznie, a efekt na pewno jest. Z opisu ułożenia wiem, że musi być bardzo dobrze. Jak dobrze, tego nie wiem, ale na pewno jest dobrze ;)

Martwią mnie tak samo jak @Angel 'a te "pianki". Jeśli to poliuretan, a masz tyle m2 PT80 to one według mnie mogą tylko psuć robotę. Pianki pracują wybiórczo na najwyższe pasma, a te musisz mieć bardzo dobrze "ogarnięte" wełną PT80, bo ona arcy dobrze to chłonie. Metrów masz dużo.

I tu jedna sugestia. To, że one działają, że dźwięk jest inny niż bez pianek to oczywiste, ale z wielkim prawdopodobieństwem śmiem twierdzić, że najczęściej ten wpływ wcale nie jest dobry, prawidłowy i pożądany. Jest inaczej, ale czy prawidłowo ? Czy nie ma zbytniej absorbcji wyższych tonów ? Przy zestawach grających zbyt mocno "górą" takie zabiegi przynoszą pożądany efekt, ale najczęściej nie jest to konieczne, gdyż wysokie tony chłonie nawet Twój dywan, zasłony. Ale Twój dywan, zasłony nie chłonie dołu pasma. I tu masz pierwsze nierównomierności chłonięcia.

Dodatkowo- PT80 też lepiej chłonie górę pasma, niż dół. Także potęgujesz chłonięcie "góry". To samo z kanapami, fotelami- bardziej chłoną górę. Dodatkowo wprowadzasz pianki, które chłoną tylko trochę średnicy i górę.

No nie wiem, czy nie będzie za dużo absorpcji "średnicy" i przede wszyskim "góry". Przy problemach z tym zakresem, będzie ok, ale problemy z "górą" pasma są naprawdę rzadkością. Przeważnie to kłopot występuje w "ogarnięciu" akustycznym dołu pasma.

Mikelas76
Nowicjusz Audiolub

#322 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Mikelas76 » pn 18 paź 2021, 22:50

A dziekuje za porady, cenie sobie kazde z nich, te bardziej i mniej trafne.
Od razu sprostuje ze Bartek byl u mnie przy okazji i nie robil jakichs tam wielkich pomiarow. Ostatecznie postanowilem sobie sam radzic chyba ze bedzie to mission imposible.
Mi sie jednak ciagle wydaje iz dyfuzor na tylnej scianie nie musi "wystawac" poza lico sciany, on przeciez dziala na fale idaca bezposrednio z glosnika. Skoro Bartek tez tak komus zrobil to ja nie widze i nie chce widziec w tym problemu. Poza tym kloce wystajace na 14cm ze sciany to proszenie sie o wypadek przy malych dzieciach. Twoja propozycja spowodowala by klotnie malzenska i ostatecznie moje wydalenie z tego domu 🤣🤣🤣.
Pianki Apama maja potwierdzone dzialanie (kilku znajomych) i u mnie sa cale 2 sztuki 😜. Na ucho wydaje mi sie ze jeszcze kilka by sie przydalo.Wiecie to nowy dom, nowy salon bardzo przeszklony (lacznie 4,5mb drzwi tarasowych), takze ja bym dal kilka paneli z welny (tak, tez wole welne) ale i tak juz zona jest wkurzona i fochnieta ze sobie z salonu robie pokoj audio 🤭.
A lamele to tylko ladna wizualizacja, nie majaca zbyt duzego wplywu na akustyke, ale za to przykrywajaca clue programu - duuuzy panel z welny.
Ot tyle.
Aha, musze tez wlasciwie podziekowac Simpsonowi za ten temat. Tak mnie zaciekawil ze ze wlasciwie to bylo impulsem do calego przedsiewziecia. Bolaly mnie barki lokcie nadgarstki i palce ale oplacalo sie.

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#323 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Angel » pn 18 paź 2021, 22:57

Moim zdaniem jednak ma znaczenie, czy dyfuzor jest zatopiony w ścianie a nawet prawie z nim zlicowany, czy też wysunięty na "zero", albo nawet ustawiony na dystanszach.
Bo to właśnie jest dyfuzor a nie coś innego i ważne jak się ma jego powierzchnia, jego "czoło" do "czoła" głównej powierzchni ściany.
Ta różnica ma znaczenie, bo powoduje różną charakterystykę odbić dźwięku od dyfuzora i od ściany.
Oczywiście rozpraszacz w miejscu pierwszych odbić jest najbardziej efektywny i teoretycznie nie powinno być ważne na jakiej głębokości jest umieszczony. Ale trzeba spojrzeć na problem całościowo. A tu już widać akustyczną odpowiedź nie tylko danego wycinka ściany, na którym zamontowany jest dyfuzor, ale to, że cała ściana odpowiada za wrażenia akustyczne w danym pomieszczeniu i różnica czasów odbić pomiędzy płaszczyzną ściany a mniej lub bardziej wysuniętymi słupkami dyfuzora jest jednak istotna i do usłyszenia.
Ale to jest tylko moje zdanie i nie musicie się z tym Koledzy zgadzać.
Pianki Apama mają oczywiście swoje działanie. Nikt nie twierdzi, że nie. Ale napisałem jakie jest to działanie. Trzeba mieć tego świadomość.

Mikelas76
Nowicjusz Audiolub

#324 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Mikelas76 » pn 18 paź 2021, 23:04

Ok kazdy ma prawo do wlasnego zdania. Ja milosnikiem gabek pianek wielce nie jestem, tyle ze sa u mnie praktyczniejsze do ustawienia i odlozenia. No i jeszcze wyjasnie iz nie mam chyba jakichs wielkich peakow na basie, smiem twierdzic iz mam nawet dziure pomiedzy 80 a 180, tak wiec paradoksalnie lekkie stlumienie wysokich otworzylo troche niskie. Byl u mnie ostatnio kolega Remik z sasiedniego forum, ktory to nie jest jakims wielkim milosnikiem basu (ma ATC w obudowie zamknietej) i dla niego bylo ok. No mi troszke brakowalo. Teraz po montazu dyfuzora jest lepiej, choc z drugiej strony dla kolegi Jarka 😉 moze byc tego basu juz za duzo, ale o tym sie wkrotce przekonamy 🤭.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Starszy Specjalista Audiolub
Kontakt:

#325 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: DiBatonio » czw 21 paź 2021, 00:28

@Mikelas76
A jak tam u Ciebie zagrały YBA M1 classic?
😉
A może dopiero zagrają?

Awatar użytkownika

Angel
Administrator

#326 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Angel » pt 22 paź 2021, 17:30

@Mikelas76 napisał:
...tak wiec paradoksalnie lekkie stlumienie wysokich otworzylo troche niskie...
To nie jest paradoks, ale dość prosta zależność opierająca się na zasadzie równowagi (lub jej braku) tonalnej.
Jeśli jeden (pod) zakres zostanie stłumiony, inne będą automatycznie lepiej słyszalne, bo nie są przez ten zakres zagłuszane.
Tak w wielkim skrócie i uproszczeniu.

Mikelas76
Nowicjusz Audiolub

#327 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Mikelas76 » sob 23 paź 2021, 20:42

DiBatonio pisze:
czw 21 paź 2021, 00:28
zagrały
Ja nie mialem YB, chyba mala pomylka

Mikelas76
Nowicjusz Audiolub

#328 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Mikelas76 » sob 23 paź 2021, 20:45

Angel pisze:
pt 22 paź 2021, 17:30
Jeśli jeden (pod) zakres zostanie stłumiony, inne będą automatycznie lepiej słyszalne, bo nie są przez ten zakres zagłuszane.
Zgadza sie i u mnie wlasnie tego bylo trzeba

Awatar użytkownika

DiBatonio
Starszy Specjalista Audiolub
Kontakt:

#329 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: DiBatonio » ndz 24 paź 2021, 02:20

Mikelas76 pisze:
sob 23 paź 2021, 20:42
DiBatonio pisze:
czw 21 paź 2021, 00:28
zagrały
Ja nie mialem YB, chyba mala pomylka
Tak, teraz już wiem, to inny kolega, ale chyba byłeś u niego ich słuchać, czy też nie?

Mikelas76
Nowicjusz Audiolub

#330 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Mikelas76 » ndz 24 paź 2021, 20:00

Tak, bylem u Radka. On ma zajefajnie zrobiony pokoj. Oprocz wzbudzania przy 40hz jest prawie idealnie. M1 zagraly swietnie ale niestety nie caly repertuar. Rocka nie zagraly, metalu pewnie tez by nie zagraly. Najlepiej brzmialy male sklady i typowo audiofilskie kawalki. Reszta tylko ciut gorzej. Ogolnie bardzo pozytywne zaskoczenie. Jesli ktos slucha sobie jazzu, blusa itp to bedzie swietnie w pomieszczeniach do max 18-20m2. Tak mi sie przynajmniej wydaje

ODPOWIEDZ