AkustykaJak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.
Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#286 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Sofokles » ndz 17 sty 2021, 15:49

Bluetone pisze:
sob 16 sty 2021, 22:11
To niesamowite, że na większości forów audio są dziesiątki jak nie setki wątków o okablowaniu, a o akustyce rozmawia się tam jedynie od czasu do czasu. Wszystko wywrócone do góry nogami :D
A tak, wszystko jest powywracane do góry nogami. Rozpracowania piszą o podstawkach pod kablami, zaślepkami RCA, a istotne - najistotniejsze sprawy są pomijane.
Taka natura jak widać. Za powietrze "akustyczne" kilka tysięcy wydadzą, a na akustykę grosza szkoda. O czym to świadczy ? To bardzo proste - o niewiedzy.
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.

Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#287 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » śr 20 sty 2021, 07:53

Tu się zgodzę. Niestety wiele osób w dalszym ciągu nie docenia wpływu dobrze zrobionej adaptacji akustycznej. Na szczęście to się zmienia, jednak nie tak szybko jak by się można było spodziewać. Niektórzy sądzą, że dywanem, czy zasłonami temat akustyki wyczerpią, że to już dużo. No ale niestety nie jest tak lekko. Wyposażeniem mieszkania dogłębnie i kompleksowo się tego nie wykona (poza naprawdę rzadkimi przypadkami). Trzeba kupować lub budować ustroje samemu ;)

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#288 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: DiBatonio » czw 21 sty 2021, 12:48

A ja tym razem posłużę się linkiem do innego forum, proponuje skupić się na tym, co pisze xajas. W kontekście tego co widzę u mojego kolegi fizyka xajas ma rację, PT80 poprawia co nie co, ale są to wydmuszki absorberów mjacych działać np na niskie resjestry. W tym zakresie, nie tędy droga w szeroko rozumianej poprawie brzmienia owszem tak, ale z basem niema tak łatwo.
Mój kolega fizyk, skonstruował jakieś dwa subwoofery, każdy po ok 70kg wagi tym jeszcze dostraja dół, czyli stawia kropeczkę nad i.
W normalnych warunkach mieszkaniowych będzie nam ciężko pogodzić jedno z drugim, ale jak ktoś ma pomieszczenie dedykowane do audio w przyzwoitych wymiarach, wtedy może szaleć.
Link:
https://www.audiostereo.pl/topic/153752 ... nt-5124044

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#289 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Sofokles » pt 22 sty 2021, 08:08

Tak, autor ma wiele racji. Jednak nie ze wszystkim się zgodzę. Nie da się opracować ogólnej recepty, która sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.
Zgadza się, że aktywne pułapki basowe to jest dobry pomysł, ale trzeba zdać sobie sprawę, że te dobre kosztują więcej, niż niejeden system w domach. Miałem do czynienia z aktywnymi ustrojami, ceny nie pamiętam, ale to było naście lub kikadziesiąt tysi. To nie do przeskoczenia dla 99% audiofilów.

20cm wełny mineralnej na całej ścianie to bardzo dużo i duże ryzyko zbytniego zmniejszenia czasu pogłosu (0,18 to stanowczo za mało- to dory wynik, ale do studiów nagraniwych). To, że autor u siebie tak zrobił i wyszło dobrze znaczy jedynie, że miał bardzo niekomfortowe pomieszczenie. W większości przypadków jest to za dużo. Aha, wełna mineralna zadziała poniżej 300Hz, a nawet i poniżej 100Hz.
Zgadza się, że liniowość to podstawa adaptacji.

Najważniejsza zaleta wełny to jej cena, która daje chyba najlepszą relację cena/wpływ. Nie jest to najlepsze co może być, ale ja bym tak mocno nie krytykował jej.
Zachęcam do znalezienia i poczytania o najnowszych trendach na temat ustrojów akustycznych. Wyglądają kosmicznie, działają bardzo dobrze, ale kosztują majątek.
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.

Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

Mikelas76
Nowicjusz Audiolub

#290 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Mikelas76 » pn 03 maja 2021, 22:54

Czesc panowie.
Mieszkam juz 2 miesiace w nowym domu i slucham muzyki.
Jest takie pytanie. Mam wrazenie ze mam troche malo basu. Wrzuce ponownie rzut pomieszczenia. Na razie nie mam firan zaslon dywanu itp. Hula sobie wszystko i nie jest zle, ale brak mi basu. Czy po wstawieniu ustroji (absorbery za kolumnami i w naroznikach, dyfuzory 2m za plecami), firan dywanow itp. to sie poprawi?
Przepraszam za moze banalne pytanie, ale wstawienie paneli z pt80 gr 10cm za kolumny i w narozniki sciany ze sprzetem jaki ma wlasciwie sens? Skrocenie poglosu na pewno ale czy to mi doda troche basu? Wspomne ze nie siedze w polowie pokoju ale w odleglosci 3,5m od sciany frontowej. (dl. pokoju 5,65m) Za soba mam 2m.
Poza tym niskie tony slysze lepiej i wiecej gdy wstane i przesune sie w tyl o 1m. Gdy stoje slychac ich wiecej. Mam omamy?
Na jakims forum gosc mial chyba podobny problem i chyba panele pochlaniajace za kolumnami mu pomogly.
Mam tez klatke schodowa ktora oddzielilem sciankami gk no i tam tez hula muzyka.
Mysle ze tam mam echo trzepoczace i tez cos musze z tym zrobic. Czy to moze miec wplyw na problem z basem?
Czy moze jednak moje scianki dzialowe z welna 5cm porywaja mi bas?
Bede wdzieczny za pomoc i wyjasnienie bardziej doswiadczonych kolegow.
Załączniki
ściana frontowa.png
ściana tylna.png
ściana tylna.png (9.52 KiB) Przejrzano 145 razy
Salon ~24m2 aranżacja.jpg

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#291 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » wt 04 maja 2021, 16:04

A napisz jeszcze o jakich konkretnie absorberach myślisz ? Coś masz wybrane wstępnie ?

Mikelas76
Nowicjusz Audiolub

#292 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Mikelas76 » wt 04 maja 2021, 20:03

Hej ja juz pisalem o tym w tym watku
viewtopic.php?f=16&t=61&start=270#p16084
Za lamelami chce oszukac zone :) i dac 10cm welny pt80. Lamele z welna beda w narzoach scianki rtv na szer 100cm i pelna wys pomieszczenia tj 274cm. Takze te 10cm bedzie w sumie robic za panel za kolumna i namiastke jakby pulapki basowej. Lamele czesciowo beda odslaniac welne w geowlokninie.
Na ta chwile problem mam z basem. Jest fajny ale dopiero jak wstane, jak usiade jest go mniej. Dziwne to. Nie wiem czy dodanie firan zaslon dywanu i tej welny z lamelami cos poprawi? Gdzies jakis gosc mial chyba podobny problem i takie panele za kolumnami cos mu pomogly. Kolega z pracy ktory jest dalece lepiej osluchany ode mnie proponuje subwoofer, ktory u niego sprawdzil sie wprowadzajac najnizsze rejestry do przekazu. Zalaczam fotke sciany rtv i na niebiesko zaznaczam gdzie beda lamele z welna
Załączniki
Screenshot_20210504_200123.jpg
Screenshot_20210504_195603.jpg

Sqter
Junior Audiolub

#293 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Sqter » wt 04 maja 2021, 21:36

Czyli masz kanapę na środku pokoju a za plecami stół i dalej pusta ściana , brak firanek i reszty wystroju ?
Może na początek ustaw kolumny w stronę słuchacza :)
Słaby jestem w te panele, i nie wiem jaką muzykę preferujesz, ale według mnie dobrej klasy i dobrze ustawiony subwoofer rozwiąże problem z nawiązką.

Mikelas76
Nowicjusz Audiolub

#294 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Mikelas76 » wt 04 maja 2021, 22:44

siedze 3,5m od sciany rtv i 2,0m z tylu mam sciane, stol z krzeslami jest na tych 2 metrach. Na razie brak firan zaslon dywanu i absorberow. Z tylu na scianie mam miejsce w przedsciance z plyt gk i welny 5cm na dwa skylinepo 70x90cm. Teraz zaluje ze nie zrobilem jednego duzego otworu, mialby 180x90cm. Trzeba bedzie kombinowac.
Skrecalem kolumny tak aby sie przecinaly za plecami, gdzies na scianie ale nie pasuje mi taki uklad. Jakos mniej przestrzenny jest.
Takze tego 🤪
Załączniki
Screenshot_20210504_224216.jpg

Sqter
Junior Audiolub

#295 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Sqter » wt 04 maja 2021, 23:39

wydaje mi się że masz lepszy bas "na stojąco" bo wraca odbity od sciany za plecami, jak wstawisz te panele to wytłumisz go i będzie taki jak bas "na siedząco" ..... ale to moje zdanie i mogę się mylić :roll:
może zrób eksperyment i wstaw tam jakieś firanki czy coś w tym stylu dla testów. Sam jestem ciekawy wyników :?

ps chyba nie będzie aż tyle roboty zeby polaczyc te dwie wnęki , wywalić srodek i szpachlować :?
ps 2 może poczekaj z decyzjami az będziesz miał firanki i resztę wystroju

Mikelas76
Nowicjusz Audiolub

#296 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Mikelas76 » śr 05 maja 2021, 07:50

Hmm, tak sie zastanawiam czy akurat bas wraca na odbiciu? Na pewno wysokie i srednie, ale czy bas?
Tez mysle zeby kombinowac po firanach, zaslonach i dywanie.
Poczytalem na roznych forach i ktos rzucil haslo o tym iz jest to wina proporcji pomieszczenia i powstalych modow. Pewnie nie obedzie sie bez adaptacji ale najpierw sprawdze pokoj na gotowo

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#297 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » śr 05 maja 2021, 18:18

Jeśli chodzi o dywany, zasłony itp przedmioty to nie liczyłbym na poprawę, gdyż w niskich częstotliwościach być jej nie może. Wskazuje na to wiele danych, pisałem nawet o tym w poniższym temacie:

viewtopic.php?f=16&t=1207&p=16213#p16213

Jeśli chodzi o wełnę mineralną. Moim zdaniem to jedyna droga, ale również niekoniecznie musi przynieść "naprawę", gdyż problem o którym piszesz może być trudny do rozwiązania.

Spotkałem się z takim przykładem, gdzie wysokie tony pojawiały się w momencie wstania z miejsca odsłuchowego. W owym pomieszczeniu było nawet kilku akustyków ze sprzętami pomiarowymi. Receptą jak pamiętam miało być przebudowanie jednej ze ścian w pomieszczeniu (żadna adaptacja nie przynosiła dobrych rezultatów).

Wełna (dobra wełna) mineralna umieszczona za kolumnami przeważnie wnosi sporo poprawy w przekazie, oczywiście słyszalne zwiększenie ilości niskich tonów może nastąpić jak najbardziej. Gdzieś na forum o tym pisałem. Ja przykładowo po zastosowaniu "Grand Absorberów" uzyskałem znaczną poprawę na jakości niskich tonów, a nawet na poprawie tak zwanego "zejścia basu".
Jednak czy u Ciebie to nastąpi, w jakim stopniu, to poza metodą sprawdzenia tego osobiście nikt Ci raczej nie powie nigdzie.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#298 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: DiBatonio » śr 05 maja 2021, 19:52

Mikelas76 pisze:
pn 03 maja 2021, 22:54
Czesc panowie.
Mieszkam juz 2 miesiace w nowym domu i slucham muzyki.
Jest takie pytanie. Mam wrazenie ze mam troche malo basu. Wrzuce ponownie rzut pomieszczenia. Na razie nie mam firan zaslon dywanu itp. Hula sobie wszystko i nie jest zle, ale brak mi basu.
A skręcałeś te kolumny lekko do osi w stronę słuchacza, bo po zdjęciach widać, że stoją na wprost.
Spróbuj, chyba, że już to robiłeś.
Jeszcze jedno, takie panele lepiej podnieść nad podłogą na ok 30cm, można próbować więcej, u ciebie stoją na podłodze oparte o ścianę, hmmm....
Ostatnio zmieniony śr 05 maja 2021, 20:37 przez DiBatonio, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#299 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: DiBatonio » śr 05 maja 2021, 20:05

Sqter pisze:
wt 04 maja 2021, 23:39
wydaje mi się że masz lepszy bas "na stojąco" bo wraca odbity od sciany za plecami, jak wstawisz te panele to wytłumisz go i będzie taki jak bas "na siedząco" ..... ale to moje zdanie i mogę się mylić :roll:
może zrób eksperyment i wstaw tam jakieś firanki czy coś w tym stylu dla testów. Sam jestem ciekawy wyników :?

ps chyba nie będzie aż tyle roboty zeby polaczyc te dwie wnęki , wywalić srodek i szpachlować :?
ps 2 może poczekaj z decyzjami az będziesz miał firanki i resztę wystroju
Zawsze w niezaadoptownym pomieszczeniu będą większe różnice z miejsca odsłuchu, czy jak wstaniemy na nogi, to raczej normalne i tutaj możesz mieć rację.
Natomiast jeśli chodzi o firanki, to nie ozekiwałbym cudów, one dla basu są przezroczyste, to nie to medium akustyczne.
Generalnie system stroimy pod siebie, ale do miejsca odsłuchu tam gdzie siedzimy podczas słuchania muzyki, szkoda energii na zawracanie sobie głowy tym, że gdy stoimy jest inaczej lepiej/gorzej obojętnie.
W audio nic nie jest oczywiste, zalecam próby mimo wszystko.

Sqter
Junior Audiolub

#300 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Sqter » śr 05 maja 2021, 21:07

Z firankami to fakt , poniosło mnie w złym kierunku :oops:
"Fale uderzeniową" basu należy rozproszyć heh :lol:

ODPOWIEDZ