AkustykaJak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.
Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#271 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: DiBatonio » sob 31 sie 2019, 01:01

Bartek z Mega-Acoustic pisze:
pt 30 sie 2019, 15:24
piankę możemy pociąć niemal dowolnie, jakbyś chciał to i 100x50x10
Proszę o wycenę na PW.
Pisałem, ale nie mogę wysłać wiadomości.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#272 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » śr 04 wrz 2019, 18:23

@DiBatonio , większość poruszanych przez Ciebie spraw z postu #259 chyba masz wytłumaczone, także tylko dodam dwa zdania od siebie..

Po pierwsze.
DiBatonio pisze:
pt 30 sie 2019, 13:14
Zacytuję tylko "skyline do niczego się nie nadaje, a ja i tak wiem swoje, bo wiem jaki jest jego wpływ u mnie w pomieszczeniu i wiem jakich diametralnych zmian dokonał."

I zgoda, ale kiedy ja w jednym z wątków napisałem to samo, opisując jak usłyszałem działanie dyfuzorów na przedniej ścianie przed słuchaczem, to z twojej i sofoklesa strony padła negacja, że to niemożliwe, a jednak.
Czujesz różnicę?
No nie bardzo, ale jak widzę sam sobie na to odpowiedziałeś:
DiBatonio pisze:
No widzisz Simpson, marszczysz się cały czas.
Dr. fizyki potwierdził twoje spostrzeżenia, nie chodzi o to, że z nim rozmawiałem o tobie, chodzi o to, iż potwierdził że 2D robią większą robotę na tylnej ścianie za słuchaczem. Nie przeczytałeś uważnie, bo czytasz mnie na podniesionym ciśnieniu.
Tu powyżej masz odpowiedź. Także sam chyba wierzysz, że przeważnie tył jest lepszym miejscem, także i „diametralność zmian” zapewne jest większa. Pewnie wspominałem, że na tyle zmiany mogą być jeszcze większe lub dużo lepiej słyszalne. Jak pamiętam to nie wspominałem o tym, że na przedniej ścianie dyfuzor nie działa w ogóle. W sumie opinia doktora fizyki jest nawet zbędna, gdyż na logikę biorąc to wyjdzie, że za plecami dyfuzor musi lepiej działać, niż umieszczany na ścianie za sprzętem.

Po drugie.
Co do podniesionego ciśnienia ;) zapewniam, że ciśnienie mi podnieść jest niesłychanie trudno. Czytając Twoje wypowiedzi @DiBatonio daleko mi do uniesień emocjonalnych, toż to tylko dyskusje w sieci.

DiBatonio pisze:
No widzisz Simpson, marszczysz się cały czas.
Podoba mi się to stwierdzenie :mrgreen:

Bardzo dobrze, że siedzisz w akustyce dłużej niż ja. Gdyby wszyscy siedzieli w niej choćby połowę tego czasu co ja, lub ¼ tego co Ty, wówczas zdecydowana większość audiofilów nie pisałaby tylu głupot, które można znaleźć w sieci. Czasami to aż ręce opadają.

PS. Pozwoliłeś sobie na lekką uszczypliwość w takiej postaci:
DiBatonio pisze:
pt 30 sie 2019, 13:56
Panie magistrze, mi lepiej czyta się, gdy ktoś na początku zdania używa zaimka ja w formie akcentowanej, czyli mnie 😁😁😁

...to ja też coś mam :mrgreen:

DiBatonio pisze:
Dr. fizyki potwierdził twoje spostrzeżenia (...)

Jest jeszcze jedna sprawa kolega dr.fizyki (...)
Lepiej czyta się, gdy po skrótowcu zakończonym literą, która jest ostatnią literą wyrazu skracanego - kropki nie stawiamy (bo tak jest prawidłowo, czyli powinno być: dr fizyki) :mrgreen:

PS 2.
A tak już poważnie, to trzymajmy się tematu wątku. Sprawy związane z absorberami należy poruszać- albo w wątku o absorberach, zaś najlepiej to chyba zakładać nowe tematy w takich sprawach.
Pozdro ;)

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#273 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: DiBatonio » śr 04 wrz 2019, 22:11

@Simpson luz.
Do absorberów podejdę dopiero wtedy, gdy pomiary wykażą, że czegoś może brakować w tej adaptacji, co mam.
Nie chcę ryzykować i tyle, bo może się okazać, że nie absorbery są mi potrzebne.
A jestem nimi zainteresowany z czystej ciekawości, nie dlatego, że coś jest nie tak z moim brzmieniem.
Chce sprawdzić, że jest tak jak wszyscy piszą.
Jestem przekonany, że absorbery na PT80 robią świetną i dobrą robotę, myślę, że najwięcej tam, gdzie nie ma nic poza nimi, puste ściany i mało umeblowania etc.
@Simpson peace
😊😜

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#274 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » śr 04 wrz 2019, 22:37

@DiBatonio :mrgreen: jasne, że luz ;)

A może warto założyć nowy temat o Twoich planach ? Oczywiście, że może wyjść różnie i wywróżyć bez specjalistycznych danych pomiarowych jest ciężko. Generalnie ciekawy to może być wątek. Oczywiście też bardzo pomocny.

Niebawem będę miał podobne rozterki.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#275 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: DiBatonio » czw 05 wrz 2019, 22:20

Obiecuję, że coś napiszę.
Ale pewno nie prędzej to nastąpi jak październik, albo i później.
Zobaczymy, mam nadzieję, że w końcu do tego dojdzie.

zone12bit
Nowicjusz Audiolub

#276 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: zone12bit » pt 04 gru 2020, 13:22

Cześć!

Świetna robota @Simpson ! Wygląda pięknie i działa na pewno podobnie. Ostatnio zacząłem w swoim domowym studio adaptację, póki co powstają absorbery z PT 80 10cm na pierwsze odbicia, w sumie będzie ich 6. Dwa w rogach za monitorami, po jednym na lewej/prawej ścianie i dwa na suficie. Drzwi do pokoju są na środku ściany i biurko z monitorami znajduje się naprzeciwko drzwi. Chciałem zrobić dwa absorbery i zawiesic je przy drzwiach, jeden po prawej drugi po lewej, ale zacząłem zastanawiać się nad dwoma dyfuzorami typu skyline o wymiarach 60x60 zamiast pt80 przy drzwiach. Pytanie brzmi, czy mogę wykonać dwa takie same dyfuzory i zawiesić je symetrycznie, jeden po prawej drugi po lewej stronie drzwi? Czy trzeba je jakoś modifikować/zmieniać orientację przy zawieszaniu? Pozdrawiam!

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#277 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » pt 04 gru 2020, 17:37

...a dziękuję, dziękuję 8-)

A tak poważnie. Temat nie jest taki prosty z adaptacją jak się może wydawać. Bardzo dużo zależy od bolączek danego pomieszczenia, a czytając Twój post widzę, że doświadczenie jakieś masz. Świadczy o tym między innymi fakt, że absorbery wykonujesz z bardzo dobrego materiału, nie myślisz o piankach "pseudo-akustycznych", a do tematu podchodzisz rozsądnie. Świetnie.

Generalnie temat łatwy nie jest (jak wspominałem), choć już z doświadczenia wiem, że w 99,9% przypadków wstawienie dobrego absorbera za kolumny powinno przynieść pozytywny efekt - praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Ale zanim wejdę w szczegóły to proponuję założyć nowy wątek w dziale "akustyka", gdzie podasz co to za pomieszczenie, do czego ma służyć, wskaż wymiary, co za sprzęt tam się znajduje. Naszkicuj plan rozmieszczenia poszczególnych paneli (może coś o nich napisz skoro je wykonujesz sam, czy stosujesz jakąś warstwę przeciwpyłową).

I przede wszystkim napisz ile się da o bolączkach pomieszczenia. Wiadomo, że nie będąc w pomieszczeniu będziemy trochę "gdybać", ale sądzę, że uniwersalny rozkład, minimalizujący groźby pomyłki i sprawdzając to "własno-usznie" uda się dojść do znaczącej poprawy.

PS. Tak na szybko na Twoje pytanie odpowiedź brzmi, że jasne, że tak. Tylna ściana to najlepsze miejsce na Skyline (oczywiście według mnie). Ale mało danych mamy, aby aż tak "strzelać po omacku".

Mikelas76
Nowicjusz Audiolub

#278 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Mikelas76 » pn 11 sty 2021, 10:56

Witam Was serdecznie.
Poproszę o poradę. Sytuacja wygląda tak, że w marcu wprowadzam się do nowego domu.
Pociągnąłem odrębną linie kablem Gigawatt LC-Y MK3 3x4 (w rozdzielni bezpiecznik gigawata) do gniazda Furutech FT-SWS (R) NCF.
To jest ogarnięte choć jeszxcze nie wiem jaki będzie skutek, no ale wydatek jednorazowy temat zamknięty.
No i sedno sprawy. Pokój odsłuchowy to salon 4,1 x 5,7 wysokości 2,74cm.
Wyszedłem przed szereg i także z waszej tutaj winy :D na tylnej scianie pokoju zrobiłem przyściankę z płyt gk wypełnionych wełna. Zrobiłem to po to aby zostawić w tej przysciance otwory na ....... dwa dyfuzory (70x90cm) które zrobię w przyszłości. Dlaczego przyścianka? Z uwagi na małżonkę aby nie rozsierdziła się za bardzo ze te moje ustrojstwa będą tak bardzo odstawać od ściany,są jakby wpuszczone na 6-7 cm w przyściankę. Głębokość studni to 13cm, klocki 4x4cm. Z kalkulatora wynika iż działałoby to na 1324-4300Hz.
Boję się pytać czy to będzie działać, bo już nawet jest to wszystko dookoła poszpachlowane.
Na ścianie z kolumnami i sprzętem planuje zrobic w narożnikach lamele za którymi będzie pt80 grubości niestety tylko 5cm choć mogę oszukać i zrobić 10 cm.
Patrząc na kolumny i sprzęt po lewej stronie jest ścianka gk zabudowująca schody w konstrukcji 2xpłyta, 5cm wełny i 1xpłyta od schodów.
Patrząc na kolumny i sprzęt po prawej mam niestety ciąg drzwi tarasowych.
Strop monolit żelbetowy bez adaptacji.
Co o tym myślicie? Jakaś tam symetria jest ale czy to zadziała? Przyznam szczerze ze boje sie tego momentu jak to wszystko podłącze.
Zapomniałem dopisać że dyfuzory mają być ukryte po ramiakiem obciągniętym jakimś (jakim?????) zadrukowanym materiałem. Warunek żony :roll:
Załączniki
IMG_20201220_145335[1].jpg
Salon 23,4m2 aranżacja 3.jpg
ściana frontowa.png

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#279 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » pn 11 sty 2021, 17:38

Teraz na szybko.
Według mnie mieć dwa dyfuzory to dużo lepiej niż nie mieć ich w ogóle. Bardzo dobrze by było mieć takie 4 sztuki, ale jak nie ma takiej możliwości to dobre i dwa. Dobrze, że wymiary choć większe niż standardowe 50cm x 50 cm.
Poprawa wg mnie będzie (musi być), ale ja to sprawdzić ? Trzeba byłoby po zamontowaniu wszystkiego zdjąć je, posłuchać, Następnie zamontować i posłuchać.
Głębokość w maksie masz 13 cm. Jest ok, choć najlepiej byłoby się zbliżyć nawet do okolic 18 cm. Ale ok, jest dobrze.
Zasłona dyfuzorów- jeśli to konieczność to zasłoniłbym go jak najcieńszym i przewiewnym materiałem. Niech ma najmniejszy wpływ na pracę dyfuzora. Zasłanianie grubym materiałem jest złym pomysłem, gdyż grube materiały wpływają wybiórczo na najwyższe rejestry, a dyfuzor tego typu te częstotliwości najlepiej rozprasza.

Co do wełny PT80. Koniecznie oszukaj !!! ;) i zrób panele o grubości 10 cm. Różnica działania wełny o grubości 10 cm jest znacząco lepsza od tej o grubości 5 cm. Współczynnik pochłaniania w najniższych rejestrach (125- 150 Hz) jest blisko czterokrotnie wyższy. Jest to bardzo znacząca różnica na wielki plus ku grubości 10 cm, a te najniższe rejestry najtrudniej "ogarnąć" akustyczne.

W dziale "akustyka" jest kilka testów i opisów różnych paneli. Jest tam też kilka wyjaśnień w tej materii, zachęcam do prześledzenia wątków (nie są tak długie ;) ).

Co to za "lamele" mają być ? Drewniane "sztachety" umieszczane ze szparami pomiędzy sobą ?
Panele z wełny PT 80 najczęściej najlepiej działają gdy znajdują się za kolumnami.

Mikelas76
Nowicjusz Audiolub

#280 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Mikelas76 » pn 11 sty 2021, 18:19

dzieki za odpowiedz. Lamele to rzeczywiscie beda sztachety ale na wysokosci od 20 do 140cm. powyzej i ponizej lamele przymocowane do plyty. generalnie lamele maja byc po 1m od sciany, czyli kolumny sie zalapia tak na konce lameli jak na rysunku.
Tak myslalem ze bede musial oszukac z tymi 10cm ;)
Wiadomo ze dyfuzory zrobie pozniej tak ze bede mial punkt odniesienia.
Musze tez znalesc jakis material na wykonanie nadruku aby nie dac malzonce powodu do narzekan
Mam nadzieje ze zalozenie calosci ulepszenia salonu ma sens.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#281 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » pn 11 sty 2021, 20:15

Akustyka pomieszczeń według mnie ma większe znaczenie niż sprzęt grający z lichą akustyką. Taką ilością paneli na pewno nie przytłumisz pomieszczenia, także śmiało.
Dyfuzory wyglądają bardzo okazale (szczególnie Skyline), może małżonce się spodobają jako wystrój ? Może nie trzeba będzie ich zasłaniać ? Ostatnio panowie będący u mnie na pomiarze podłogi byli pewni, że mój dyfuzor to element dekoracyjny, nie żaden panel akustyczny.

Powiedz, czy pomiędzy tymi "sztachetami" będzie też bezpośredni dostęp fali akustycznej do wełny mineralnej ? Całości chyba nie zasłonisz ? Myślałeś może o zabezpieczeniu wełny przed pyleniem ?

Widziałeś jak wyglądają absorbery "Grand Absorber" ? Tu masz link do testu:

viewtopic.php?f=16&t=617

Może małżonka jak zobaczy jak one ładnie wyglądają to pozwoli na zastosowanie czegoś takiego, lub podobnie wyglądającej konstrukcji ? Uroku do pomieszczenia dodają.

Mikelas76
Nowicjusz Audiolub

#282 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Mikelas76 » pn 11 sty 2021, 21:13

lamele planuje wykonac tak jak pisalem, od podlogi do wys 20cm lamele przyklejone do plyty, od 20 do 140cm beda same lamele i widoczna bedzie czarna agrowloknina ktorą owiniete beda plyty pt80. powyzej 140cm znowu lamele przyklejone do plyty i tam juz nie bedzie welny. calos mocowana do podkonstrukcji z lat drewnianych pionowych. oczywiscie laty grubosci 10cm, poniewaz oszukujemy 😁
Mam nadzieje ze ta welna umieszczona za lamelami ktore maja dystans 3cm pomiedzy soba bedzie spelniala funkcje absorbera.
Na chwile obecna mam w mieszkaniu 2 panele gr 5cm za kolumnami. Dzialanie lekko wyczuwalne. No i zona nie chce juz zadnych paneli dlatego pomysl aby dyfuzory schowac za drukowanymi obrazami. troche ja rozumiem poniewaz zaraz przy dyfuzorach bedzie stol i tak troche sie jedno kluci z drugim.
Nie mam doswiadczenia, tyle co wyczytam na forach, ale. wydaje sie ze dwa dyfuzory 70*90 powinny dac odczuwalny efekt, bardziej zastanawia pomysl z welna za lamelami, czy taka sytuacja 3cm lamela 3cm welny itd ma sens. co prawda welna bedzie na calej szerokosci gdzie beda lamele ale czy same lamele nie stworza troche hybrydy dyfuzja absorbcja? Poza tym powyzej 140 cm to bedzie tez forma dyfuzora chociaz lokalizacja tego jest chyba bezsensu ale calisc lameli wyglada ok.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#283 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » wt 12 sty 2021, 09:26

Mikelas76 pisze:
pn 11 sty 2021, 21:13
ale czy same lamele nie stworza troche hybrydy dyfuzja absorbcja?
Całkiem prawdopodobne, że trochę tak być może. Niemniej jednak uważam, że lepsze to niż nic. Może w miejsca "wolne", gdzie będzie tylko płyta też warto wcisnąć wełnę ? Sens jest jak najbardziej, gdyż taka płyta dla najniższych rejestrów jest zdecydowanie bardziej transparentna niż dla średnich, czy wysokich. Miejsce jest, nie będzie tego widać, koszt niewielki - warto.

A może uda się te lamele zrobić ruchome, aby w razie odsłuchu przesuwać je bardziej ku środkowi pomieszczenia ?

Mikelas76
Nowicjusz Audiolub

#284 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Mikelas76 » wt 12 sty 2021, 11:21

Masz racje, wcisne welne nawet tam gdzie bedzie niewidoczna.
A ruchome lamele to jest cieekawy pomysl ale chyba nie przejdzie. Dzieki za porady

Bluetone
Nowicjusz Audiolub

#285 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Bluetone » sob 16 sty 2021, 22:11

Dzień dobry, widzę, że wątek nt. akustyki coraz bardziej się rozwija. Oznacza to, że świadomość tego zagadnienia rośnie, co mnie osobiście cieszy. To niesamowite, że na większości forów audio są dziesiątki jak nie setki wątków o okablowaniu, a o akustyce rozmawia się tam jedynie od czasu do czasu. Wszystko wywrócone do góry nogami :D

ODPOWIEDZ