AkustykaJak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.

wachtel80
Poszukiwacz Audiolub

#256 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: wachtel80 » pt 30 sie 2019, 08:13

Tak sobie myślę, że test z filmu nie jest jednak całkowicie bezużyteczny. Ok, konstrukcję kolegów trudno uznać za komorę bezechową spełniającą normy. Nie wiemy też, czy ich autorskie oprogramowanie działa prawidłowo. Gdyby to był pomiar tylko jednego dyfuzora, to nie miałby on wartości, bo byłby - w sposób oczywisty - nieporównywalny z innymi badaniami (np. dokonywanymi w zgodzie z normami). Zwróćcie jednak uwagę, że w tym przypadku, te same (niedoskonałe) warunki występują przy pomiarach wszystkich dyfuzorów. Tor jest wprawdzie dziurawy, ale - jak mawiają żużlowcy - równy dla wszystkich. Chyba ten eksperyment miał jednak sens.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#257 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: DiBatonio » pt 30 sie 2019, 08:52

Jak by nie patrzeć, to racja, bo wszystkie ustroje były testowane w tych samych warunkach, a więc każdy z nich miał te same szanse w równym dla wszystkich środowisku.
Skyline, to jedne z lepszych dyfuzorów, a jednak pomiary różne dla tych samych ustrojstw, ale z innego materiału.
Dziś znalazłem kolejną stronkę w której prawią o poprawie akustyki, o bastrapach w narożnikach pokoju przy suficie i takich tam, co prawda dotyczy studia, ale spokojnie można zapożyczyć do zastosowań w domu.
Mam w tych miejscach ćwierćwalce o promieniu 25cm i wysokie na 30cm, niestety nie do końca się sprawdzają, kolega fizyk uświadomił mi, że nie powinny przylegać do ścian i sufitu, potrzeba tam przestrzeni za nimi.
Chyba lepsze w tych miejscach bastrapy membranowe z komorą, by były.
Panele też, żeby skutezcniej działały nie powinny przylegać do ściany...

https://pl.ehomerecordingstudio.com/pulapki-basowe/
https://pl.ehomerecordingstudio.com/panele-akustyczne/

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#258 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » pt 30 sie 2019, 12:03

DiBatonio pisze:
pt 30 sie 2019, 08:52
Jak by nie patrzeć, to racja, bo wszystkie ustroje były testowane w tych samych warunkach, a więc każdy z nich miał te same szanse w równym dla wszystkich środowisku.
Tak się zastanawiam, ale chyba uważnie nie przeczytałeś, może nie doczytałeś, albo nie zrozumiałeś ? No właśnie tak nie jest, a jak taki wniosek wyciągnąłeś to chyba tylko Ty wiesz. Ja wnioski wyciągnąłem zupełnie inne.

Oczywiście masz prawo sądzić po swojemu. Masz prawo opierać się na czym tylko chcesz oraz masz prawo kupować to co sobie życzysz. Może Twoja argumentacja do niektórych trafi, ale jest dość spora grupa ludzi, którzy co nieco wiedzą i czytając tego typu teksty nawet nie będzie chciała w takiej dyskusji uczestniczyć - bo po co ?

I tak kończąc. Jeśli chodzi o mnie, to możesz mi nawet przedstawić opinię dziesięciu profesorów (nie tam jakiś film o wątłej reputacji), że drewniany skyline do niczego się nie nadaje, a ja i tak wiem swoje, bo wiem jaki jest jego wpływ u mnie w pomieszczeniu i wiem jakich diametralnych zmian dokonał. Możesz przedstawić opinię nawet 20 profesorów i zamieścić 40 filmów z YT, a ja i tak w nowym pomieszczeniu odsłuchowym będę miał drewniane Skyline, tylko sądzę, że trochę więcej niż obecnie.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#259 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: DiBatonio » pt 30 sie 2019, 13:14

No widzisz Simpson, marszczysz się cały czas.
Dr. fizyki potwierdził twoje spostrzeżenia, nie chodzi o to, że z nim rozmawiałem o tobie, chodzi o to, iż potwierdził że 2D robią większą robotę na tylnej ścianie za słuchaczem. Nie przeczytałeś uważnie, bo czytasz mnie na podniesionym ciśnieniu.
PT80 jest bardzo skuteczne, ale w wersji mobilnej za jakiś czas może zacząć się kruszyć, zresztą nie chodzi o to, ale dobra.
Na ta chwilę poszukam pianki zamiast PT80, chodzi mi o pylenie, a to z czasem może nastąpić przy wnoszeniu i wynoszeniu z pokoju.
Pianka też da radę, zwłaszcza gdyby miała grubość 15cm.
Jest jeszcze coś, większość producentów tych paneli "blokuje" płytą hdf, czy pilśniową jak zwał tak zwał, a bardziej skuteczne było by, gdyby tyl był też obleczony materiałem, czyli żeby PT80 było w ramie i miękki materiał na froncie i z tyłu, przy zachowaniu jakiegoś dystansu od tylnej ściany jego skuteczność by prawdopodobnie wzrosła, a tak barierą jest płyta hdf. Nie znaczy to, że nie działa, ale mógłby działać skuteczniej, zresztą w większości wypadków taki panel musiał by być całkiem sporo odsunięty od ściany żeby był bardziej skuteczny.

Zacytuję tylko "skyline do niczego się nie nadaje, a ja i tak wiem swoje, bo wiem jaki jest jego wpływ u mnie w pomieszczeniu i wiem jakich diametralnych zmian dokonał."
I zgoda, ale kiedy ja w jednym z wątków napisałem to samo, opisując jak usłyszałem działanie dyfuzorów na przedniej ścianie przed słuchaczem, to z twojej i sofoklesa strony padła negacja, że to niemożliwe, a jednak.
Czujesz różnicę?
Ty naprawdę myślisz, że o akustyce się dowiedziałem od Ciebie i sofoklesa na audiolubie?
Myślę, że dłużej w tym jestem niż ty...
Jest jeszcze jedna sprawa kolega dr.fizyki potwierdza, że w każdym przypadku, a przynajmniej w większości spotkał się z tym, że jak ktoś robi sobie akustykę i wie jak się za to zabrać i co gdzie wstawić robiąc to na swój słuch i pod swoje preferencje, prawie w każdym z tych wypadków pomiary wykazały, że akustyka jest poprawnie zrobiona, a jeśli są jakieś niedociągnięcia to naprawdę kosmetyczne niuanse.
Natomiast bardzo często z jego doświadczenia i nie tylko wynikało, że kiedy najpierw były pomiary, później książkowo i poprawnie "politycznie" ustawianie i zastosowania ustrojów nie zawsze wypadało tak, że chciało się w takim pomieszczeniu bez zmęczenia słuchać muzyki.
Co ty na to?
Coś w tym jest, bo sam znam taki przypadek, a także zdarzyło mi się czytać na jednym z for, że gość się wykosztował a Jasie przyszły pomierzyły, przystroili jak należy zgodnie z zasadami , skasował, podziękowali i poszli. A klient jak usiadł do pierwszych odsłuchów, to rzygnął tęczą, zajęło mu trochę czasu i zrobił po swojemu, poprzestawiał, trochę przesunął tam i ówdzie odjąl, dodał i był zadowolony i tak już zostawił, bo gra muzyka i jest fan.

Ja robiłem małymi krokami, zaczynając od najtańszych rozwiązań, a kończąc na dyfuzorach drewnianych i adaptacji sufitu i niewiele chcialbym zmieniać.
Może panele wjadą, żeby coś poprawić choć być może niekoniecznie, ale chce to przećwiczyć na własnej skórze, może przetlumienia nie będzie, ale SBIR z pewnością może się poprawić.
A jak ktoś nie ma nic, to takie panele napewno robią robotę, przy pustych ścianach i nowoczesnym wzornictwie wnętrz nie da się nie usłyszeć, Ty też najpierw zaczynałeś od skyline na tylnej ścianie, dopiero później wjechały Grand Absorbery, chyba że jeszcze coś miałeś innego, ale jak wiesz nie szukam takich wpisów na siłę i nie czytam tego forum od dechy do dechy.
Nie nerwuj się tak na przyszłość, naprawdę nie odkryleś Ameryki tymi skylinami z drewna, ich wpływ jest niezaprzeczalny, ale nie tylko drewniane są jedyną słuszną drogą, z innego materiału niż drewno też dobrze sobie poradzą z rozpraszaniem.
Mega-acoustic, czy bluetone nie są jedynymi w tym kraju, a na pewno nie pierwszymi, którzy świadczą usługi w zakresie akustyki, więc może warto spojrzeć na to co inni mają do zaoferowania, bo są tacy .

Awatar użytkownika

Bartek z Mega-Acoustic
Branża
Kontakt:

#260 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Bartek z Mega-Acoustic » pt 30 sie 2019, 13:24

tego filmu serio nie ma co dalej komentować... porównanie do dziurawego toru może mieć zastosowanie w żużlu, ale w akustyce absolutnie nie. Fale odbite od podłogi, ścian i sufitu padają na różne struktury, różnie się odbijają, wszystko różne, pole akustyczne wewnątrz było zupełnie różne dla każdego dyfuzora. To, że każdy dyfuzor miał te same warunki - ok, ale każdy był zupełnie inna strukturą. Nie da się tego porównać

Wykonywanie pomiarów względnych to dyskusyjna sprawa, idąc tym tropem można by w ogóle kwestionować potrzebę pomieszczeń laboratoryjnych, ale na szczęście to jeszcze nie ten czas

Awatar użytkownika

Bartek z Mega-Acoustic
Branża
Kontakt:

#261 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Bartek z Mega-Acoustic » pt 30 sie 2019, 13:29

DiBatonio pisze:
pt 30 sie 2019, 13:14
Jest jeszcze coś, większość producentów tych paneli "blokuje" płytą hdf, czy pilśniową jak zwał tak zwał, a bardziej skuteczne było by, gdyby tyl był też obleczony materiałem, czyli żeby PT80 było w ramie i miękki materiał na froncie i z tyłu, przy zachowaniu jakiegoś dystansu od tylnej ściany jego skuteczność by prawdopodobnie wzrosła, a tak barierą jest płyta hdf. Nie znaczy to, że nie działa, ale mógłby działać skuteczniej, zresztą w większości wypadków taki panel musiał by być całkiem sporo odsunięty od ściany żeby był bardziej skuteczny.
Mi doktoratu jeszcze nie przyznali, ale jestem (chwilowo) magistrem akustyki nie fizyki, mimo że pewnie kolegę o którym mówisz pewnie kojarzę bo znam większość ekipy Instytutu Akustyki UAM. Niemniej - panel odsunięty od ściany zawieszony "w powietrzu" nie będzie skuteczniejszy. Żeby taki efekt wystąpił musiałby być zabudowany, zamknięty w skrzynce albo ramce, obudowany. Obustronnie otwarty i odsunięty będzie mniej skuteczny. Ten z HDF też, ale nie tak bardzo jak obustronnie otwarty bo właśnie ma tą płytę która częściowo zrobi za "twardą ścianę", bo ustrój pochłaniający żeby dać z siebie 100% musi mieć gdzieś ograniczenie twardą powierzchnią, dlatego np stawianie ustrojów pionowo w środku pokoju nie daje prawie nic. Bo trochę daleko do twardej powierzchni

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#262 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: DiBatonio » pt 30 sie 2019, 13:56

Bartek z Mega-Acoustic pisze:
pt 30 sie 2019, 13:29

Mi doktoratu jeszcze nie przyznali, ale jestem (chwilowo) magistrem akustyki nie fizyki, mimo że pewnie kolegę o którym mówisz pewnie kojarzę bo znam większość ekipy Instytutu Akustyki UAM. Niemniej - panel odsunięty od ściany zawieszony "w powietrzu" nie będzie skuteczniejszy. Żeby taki efekt wystąpił musiałby być zabudowany, zamknięty w skrzynce albo ramce, obudowany. Obustronnie otwarty i odsunięty będzie mniej skuteczny. Ten z HDF też, ale nie tak bardzo jak obustronnie otwarty bo właśnie ma tą płytę która częściowo zrobi za "twardą ścianę", bo ustrój pochłaniający żeby dać z siebie 100% musi mieć gdzieś ograniczenie twardą powierzchnią, dlatego np stawianie ustrojów pionowo w środku pokoju nie daje prawie nic. Bo trochę daleko do twardej powierzchni
Panie magistrze, mi lepiej czyta się, gdy ktoś na początku zdania używa zaimka ja w formie akcentowanej, czyli mnie 😁😁😁
A teraz serio:
Za twardą ścianę powinna robić ściana odsunieta na co najmniej kilkanaście lub więcej centymetrów, a nie płyta.
Nie pisałem o panelu zawieszonym bezwiednie w powietrzu, raczej właśnie o takim w ramce drewnianej, ale obleczony materiałem z jednej j drugiej strony, a odsunięty od ściany na np 10-30cm.
Nikt też, a tym bardziej ja nie pisał, że takie ustroje stawia się na środku pokoju.
Czy teraz napisałem to bardziej zrozumiale?
Macie w ofercie takie panele oparte na piance, albo taka pianke w rozmiarze 120x60x10-15 cm lub 100x50x10 cm?

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#263 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: DiBatonio » pt 30 sie 2019, 14:00

W tym linku akurat chyba jest pokazane "jak to jest zrobione" bez tylnej płyty w panelu.
https://pl.ehomerecordingstudio.com/panele-akustyczne/

wachtel80
Poszukiwacz Audiolub

#264 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: wachtel80 » pt 30 sie 2019, 14:01

pt 30 sie 2019, 13:29
ustrój pochłaniający żeby dać z siebie 100% musi mieć gdzieś ograniczenie twardą powierzchnią, dlatego np stawianie ustrojów pionowo w środku pokoju nie daje prawie nic. Bo trochę daleko do twardej powierzchni
O jakich częstotliwościach mowa? O całym paśmie?

Awatar użytkownika

Bartek z Mega-Acoustic
Branża
Kontakt:

#265 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Bartek z Mega-Acoustic » pt 30 sie 2019, 14:24

wachtel80 pisze:
pt 30 sie 2019, 14:01
całym, ale odsunięcie od ściany (w ramce) powoduje zysk w niskich częstotliwościach, zresztą w wysokich nie ma i tak co poprawiać już

Wracając do tematu, @DiBatonio nie rozumiem za bardzo czego Ty nie rozumiesz w panelach z HDF na plecach. Te panele są do wieszania, nie odsuwania. Jak ktoś chce odsuwać i sam musi dorobić podkonstrukcję, ramkę, wymyślić jak to zamontować... to niech już sobie cały panel zrobi. Montaż w rogu, żeby to była taka pułapka basowa, z HDF jest nawet lepszy bo pojawia się jakaś płyta która może bardziej pomóc niż nie, a w niskich częstotliwościach i tak jest raczej transparentna. Jeden z naszych produktów z Mega-Acoustic ma pustkę powietrzną, 3-6 cm w szczycie (jest wypukły), którą odpowiednio "wymuszamy" wewnątrz panelu. Robimy to dlatego że nie dało się tam już sensownie zamontować materiału ze względu na kształt panelu, a i tak trochę lepiej działa dzięki temu odsunięciu. Ostatecznie - bardzo trudno ludziom wytłumaczyć że tak, ten panel musi mieć 10 cm grubości a nie 2 albo 5, a Ty mówisz o panelach 20-30 cm grubości... nikt tego nie zamontuje. I na koniec - czy zamontujesz panel 20 cm wełny, czy 10 cm + 10 cm odsuniesz z budową ramki itd, wychodzi prawie na to samo... wykres poniżej.
Obrazek

wachtel80
Poszukiwacz Audiolub

#266 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: wachtel80 » pt 30 sie 2019, 14:36

pt 30 sie 2019, 14:24
wachtel80 pisze:
całym, ale odsunięcie od ściany (w ramce) powoduje zysk w niskich częstotliwościach, zresztą w wysokich nie ma i tak co poprawiać już
Wybacz, ale nie rozumiem. Piszesz, że ustrój ustawiony na środku nie działa. A po moim pytaniu, czy ta uwaga dotyczy całego pasma odpisujesz, że "w wysokich nie ma i tak co poprawiać już". Dopytuję zatem, czy ustrój pochłaniający (bez tylnej ścianki) ustawiony na przysłowiowym środku pokoju działa na jakieś pasma, czy nie działa w ogóle?

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#267 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: DiBatonio » pt 30 sie 2019, 14:44

Nie, nie.
Mówiłem, że taki panel lepiej odsunąć od ściany w zakresie 20-30cm, a nie że to grubość panelu.
Wymieniając PT80 na piankę porowatą myślę, że wtedy panie lepiej żeby miała grubość 15cm żeby była skuteczniejsza, bo gdyby miała 10cm to j tak nie będzie tak skuteczna jak PT80.
Jaki to produkt z ta pustką w środku?

P.S.
Gdybym się zdecydował na panele, to pewno i tak ustawił bym je w narożnikach przy cwierćwalcach, podobnie jak w waszym poradniku, tam by chyba skuteczniej zadziałał jako "pułapka", zresztą z pewnością spróbowałbym kilku opcji.
Zadałem jeszcze pytanie, czy macie w ofercie arkusze pianki 100x50x10cm

Awatar użytkownika

Bartek z Mega-Acoustic
Branża
Kontakt:

#268 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Bartek z Mega-Acoustic » pt 30 sie 2019, 15:24

wachtel80 pisze:
pt 30 sie 2019, 14:36
pt 30 sie 2019, 14:24
wachtel80 pisze:
Wybacz, ale nie rozumiem. Piszesz, że ustrój ustawiony na środku nie działa. A po moim pytaniu, czy ta uwaga dotyczy całego pasma odpisujesz, że "w wysokich nie ma i tak co poprawiać już". Dopytuję zatem, czy ustrój pochłaniający (bez tylnej ścianki) ustawiony na przysłowiowym środku pokoju działa na jakieś pasma, czy nie działa w ogóle?
nikt tego nie zmierzył dokładnie, więc cięzko powiedzieć czy na jakiekolwiek pasmo zadziała, ale zasadniczo takie ustroje prawie nie działają w całym paśmie częstotliwości. Jak nawrzucasz tego dużo to wiadomo, w końcu taki ustrój jednak... stoi na podłodze, ale po prostu się tego nie robi
DiBatonio pisze:
pt 30 sie 2019, 14:44
Nie, nie.
Mówiłem, że taki panel lepiej odsunąć od ściany w zakresie 20-30cm, a nie że to grubość panelu.
Wymieniając PT80 na piankę porowatą myślę, że wtedy panie lepiej żeby miała grubość 15cm żeby była skuteczniejsza, bo gdyby miała 10cm to j tak nie będzie tak skuteczna jak PT80.
Jaki to produkt z ta pustką w środku?

P.S.
Gdybym się zdecydował na panele, to pewno i tak ustawił bym je w narożnikach przy cwierćwalcach, podobnie jak w waszym poradniku, tam by chyba skuteczniej zadziałał jako "pułapka", zresztą z pewnością spróbowałbym kilku opcji.
Zadałem jeszcze pytanie, czy macie w ofercie arkusze pianki 100x50x10cm
produkt o którym mówię to AcouStand

piankę możemy pociąć niemal dowolnie, jakbyś chciał to i 100x50x10

wachtel80
Poszukiwacz Audiolub

#269 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: wachtel80 » pt 30 sie 2019, 16:33

pt 30 sie 2019, 15:24

nikt tego nie zmierzył dokładnie, więc cięzko powiedzieć czy na jakiekolwiek pasmo zadziała, ale zasadniczo takie ustroje prawie nie działają w całym paśmie częstotliwości.
Hm... Czyli jak ustawimy panel z 10-centymetrowej pianki (bez drewnianych plecków) tuż przed głośnikami, to on nic nie pochłonie i będziemy cały zakres pasma słyszeli tak samo głośno, jak wcześniej? Dziwne. Muszę sprawdzić empirycznie.

Awatar użytkownika

Bartek z Mega-Acoustic
Branża
Kontakt:

#270 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Bartek z Mega-Acoustic » pt 30 sie 2019, 17:20

wachtel80 pisze:
pt 30 sie 2019, 16:33
pt 30 sie 2019, 15:24

nikt tego nie zmierzył dokładnie, więc cięzko powiedzieć czy na jakiekolwiek pasmo zadziała, ale zasadniczo takie ustroje prawie nie działają w całym paśmie częstotliwości.
Hm... Czyli jak ustawimy panel z 10-centymetrowej pianki (bez drewnianych plecków) tuż przed głośnikami, to on nic nie pochłonie i będziemy cały zakres pasma słyszeli tak samo głośno, jak wcześniej? Dziwne. Muszę sprawdzić empirycznie.
dobra, skoro tak stawiasz sprawę to odpowiedź powinna być - cały zakres pasma którego dotyczy akustyka pomieszczeń, niech będzie, do 6? 8kHz? Bo jak zrobisz to co chcesz zrobić to po pierwsze, pewne częstotliwości te wysokie panel po prostu odbije, a dla innych nawet ta sztywna wełna wewnątrz zacznie robić za "ścianę".

ODPOWIEDZ