AkustykaJak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#226 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » ndz 04 mar 2018, 12:58

A co ma sala koncertowa wspólnego z pomieszczeniem odsłuchowym ? Ponadto sądzisz, że budowano ją bez projektu i specjalistycznych wyliczeń akustycznych ? Myślisz, że przyszedł ktoś od wystroju wnętrz i "od czapy" powybierał miejsca na elementy akustyczne ? Bo tak będzie ładnie wyglądać ? Ja sądzę, że sam projekt akustyczny takiej sali to kwoty w setkach tyś zł.

Wpszoniaku, Ty zbudowałeś najpierw akustykę, gdzie pomierzyłeś pomieszczenie i na podstawie pomiarów wybrałeś miejsce i rodzaj ustrojów ?

Sale koncertowe nie są w ogóle podobne do pomieszczeń Naszych. Wystarczy, że do siebie wstawisz większe podłogowe kolumny i bez absorberów nie zniesiesz brzmienia. Akustyka sal koncertowych to zupełnie inna bajka. Budynek już na etapie budowy jest przystosowany pod względem akustycznym (kształt, kubatura, a także konstrukcje dachu i materiały z których sale są budowane i wiele innych). Kształty balkonów, załamania sufitu itp sprawy.

Czytałem niegdyś świetny artykuł tyczący się sal koncertowych i mnogości problemów, które trzeba rozwiązać na etapie projektowym (pod akustykę). Zdziwiony byłem, że prace już gruntowe mają znaczenie dla akustyki budynku i późniejszego efektu.

Także faktycznie sale są budowane już "akustycznie" prawidłowo. Ale co to ma wspólnego z mieszkaniami, czy domkami jednorodzinnymi ? Sądzisz, że w mieszkaniu także należy zacząć od akustyki ?

Ale jak, skoro najważniejsze błędy akustyczne już popełniono (kubatura, kształt, stosowane elementy i wiele innych).

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#227 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » ndz 04 mar 2018, 13:10

wpszoniak pisze:
ndz 04 mar 2018, 12:37
wpszoniak pisze:
ndz 04 mar 2018, 10:15
Żeby być ścisłym napiszę, że Schroedery 1D są najpewniejsze jeśli się nie wie się co "wsadzić" do pokoju. Poza tym używając ich trzeba mieć rozeznanie ile paneli potrzeba i jakie...
Tak, to logiczne, że trzeba mieć rozeznanie jakie i ile, ale mnie ciekawi czemu sądzisz, że Schroedery 1D są najpewniejsze ?

... Bo w przypadkach paru, u znajomych, w żadnym dźwięku nie zepsuły.
Rozumiem, że byłeś przed zamontowaniem dyfuzora 1d i po montażu ?

Jednak mimo wszystko mam zdanie inne. Zdecydowanie bardziej pewne są dyfuzory 2D nie 1 D z uwagi na dwuwymiarowy zakres działania. Dyfuzory 1D należało by montować w stosunku 90 stopni do siebie (obracając naprzemiennie), a to o wiele trudniejsze tak panele ułożyć, niż zastosować jeden dwuwymiarowy (oczywiście to moje indywidualne zdanie).
Także miejsce za plecami (nie za sprzętem) wg mnie jest miejscem najlepszym i najczęściej wskazanym.

wpszoniak

#228 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: wpszoniak » ndz 04 mar 2018, 13:14

Simpson pisze:
ndz 04 mar 2018, 12:58
A co ma sala koncertowa wspólnego z pomieszczeniem odsłuchowym?
Wpszoniaku, Ty zbudowałeś najpierw akustykę, gdzie pomierzyłeś pomieszczenie i na podstawie pomiarów wybrałeś miejsce i rodzaj ustrojów ?
To co piszesz o salach koncertowych jest samą prawdą, ale jednocześnie akustyka jest tą samą nauką dla sal jak i naszych pokojów. Śmiem twierdzić, że te nasze małe pomieszczenia są dużo łatwiejsze w adaptowaniu niż poważne sale koncertowe. Adaptowanie to nie budowanie na nowo, choć gdybym był bogaty to wierz mi- zapłaciłbym akustykowi z dorobkiem do budowy przyszłego pokoju odsłuchowego od początku do końca. A że nie jestem bogaty to muszę wywijać w tym co mam... I ma szczęście mieć co mam, bom zadowolony bardzo.
Co do pomiarów- nie mierzyłem, bo mi "ucha" wystarczają, co nie znaczy, że ignoruję trudne zadanie jakie stoi przed profesjonalnym akustykiem, choć nawet co zmierzyłby to i tak weryfikowałbym słuchowo, bo taki mam nawyk.

wpszoniak

#229 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: wpszoniak » ndz 04 mar 2018, 13:18

Simpson pisze:
ndz 04 mar 2018, 13:10
Rozumiem, że byłeś przed zamontowaniem dyfuzora 1d i po montażu ?
W jednym z przypadków byłem przed zamontowaniem (było dobrze) i po zamontowaniu (też było dobrze), później w tych samych warunkach brałem udzial w testach pułapek basowych o różnych średnicach. Te próby mnie poważnie zdziwiły!!!

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#230 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » ndz 04 mar 2018, 13:21

wpszoniak pisze:
ndz 04 mar 2018, 13:14

To co piszesz o salach koncertowych jest samą prawdą, ale jednocześnie akustyka jest tą samą nauką dla sal jak i naszych pokojów. Śmiem twierdzić, że te nasze małe pomieszczenia są dużo łatwiejsze w adaptowaniu niż poważne sale koncertowe.
Zdecydowanie tak, są łatwiejsze dla kogoś kto trochę zna się na rzeczy, ale o błędy też łatwo. Skomplikowany temat.
wpszoniak pisze:
ndz 04 mar 2018, 13:14
Co do pomiarów- nie mierzyłem, bo mi "ucha" wystarczają, co nie znaczy, że ignoruję trudne zadanie jakie stoi przed profesjonalnym akustykiem, choć nawet co zmierzyłby to i tak weryfikowałbym słuchowo, bo taki mam nawyk.
Ucho może być narzędziem, ale należałoby porównać "na słuch" wiele rozwiązań (różne dyfuzory o różnych powierzchniach, głębokościach, miejscach montażu). Wówczas można określić (jeśli ktoś osłuchany dobrze) co jest lepsze. Ale gdy montujemy "coś" i oceniamy, że jest dobrze, nie może to znaczyć, że inny dyfuzor nie byłby lepszy przecie. No bo skąd mamy to wiedzieć ?

wpszoniak

#231 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: wpszoniak » ndz 04 mar 2018, 13:32

Simpson pisze:
ndz 04 mar 2018, 13:21
nie może to znaczyć, że inny dyfuzor nie byłby lepszy przecie. No bo skąd mamy to wiedzieć ?
.. pewno, że nic nie wiadomo. I właśnie problem jest wybór paneli (czy innych elementów akustycznych) i rzecz jasna miejsca ich umieszczenia. Wydaje mi się, że panele przenośne są o tyle korzystne, że są w miarę mobilne.
@Simpson'ie... A napisz, dlaczego umieściłeś swoje panele tam gdzie umiesciłeś? Dlaczego akurat 2D? To wynik pomiarów? (zapewne o tym pisałeś, ale ja nie pamiętam a moje lenistwo nie pozwala na poszukiwania)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#232 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » ndz 04 mar 2018, 13:55

wpszoniak pisze:
ndz 04 mar 2018, 13:32
Simpson'ie... A napisz, dlaczego umieściłeś swoje panele tam gdzie umiesciłeś? Dlaczego akurat 2D? To wynik pomiarów? (zapewne o tym pisałeś, ale ja nie pamiętam a moje lenistwo nie pozwala na poszukiwania)
Panele 2D z tego względu, iż jak kilka wpisów wyżej wspomniałem, są one dwu wymiarowe (więc lepsze od dyfuzorów 1D - wg mnie oczywiście).

Znalazły się one na ścianie za plecami z kilku względów.

Po pierwsze - wg mojej wiedzy jest to najlepsze miejsce na rozpraszanie pierwszych odbić (także boki pomieszczenia i sufit są wskazane, ewentualnie podłoga). Odbicie od tylnej ściany wg mnie degraduje dźwięk w zakresie pewnych częstotliwości najbardziej i najbardziej to wpływa na brzmienie (można to rozwinąć znacznie obszerniej).

Po drugie. Montaż za sprzętem nie wchodził w grę. Jest to niemożliwe, ale nawet gdyby było i tak na 99% montowałbym za plecami.

Nie, to nie wynik pomiarów, ale przykład właśnie tak zwanego "bezpiecznego montażu" i doboru paneli akustycznych, gdzie nie znamy danych pomiarowych. - Czyli wg mnie dyfuzor 2D i za plecami.

Ten system sądzę, że sprawdzi się w 90% przypadków jak nie częściej. Według mojej wiedzy to właśnie jest bezpieczne i najczęściej przynoszące pozytywny efekt.

Głębokość i przekrój "kołków" też nie jest przypadkowa, rozmieszczenie także nie jest przypadkiem.

Sprzęt pomiarowy kompletuję ;) Ale zacznę w to "się bawić" po skompletowaniu całości.

wpszoniak

#233 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: wpszoniak » ndz 04 mar 2018, 14:10

@Simpson'ie, a więc Twój wybór był wynikiem doświadczeń innych użytkowników zadowolonych z podobnego ustawienia (przypuszczam, że po prostu wiele na ten temat czytałeś z forami audio włącznie) oraz z warunków lokalowych jakie masz na co dzień. Jeśli w efekcie wyszedłeś z sukcesem, co wyrażasz w postach, to można uznać za szczęśliwy zbieg okoliczności... Jak w moim przypadku.
Zauważ jak różne rozwiązania sa wynikiem podpowiedzi różnych pomieszczeń jak nasze- ja z tyłu (za głową) mam okno na szerokość dwu miejsc odsłuchowych, Ty masz ścianę na której panel powiesiłeś...
Ostatnio zmieniony ndz 04 mar 2018, 14:24 przez wpszoniak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#234 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » ndz 04 mar 2018, 14:22

wpszoniak pisze:
ndz 04 mar 2018, 14:10
Simpson'ie, a więc Twój wybór był wynikiem doświadczeń innych użytkowników zadowolonych z podobnego ustawienia (przypuszczam, że po prostu wiele na ten temat czytałeś z forami audio włącznie)
Nie do końca. Przykładów umieszczenia dyfuzora jak u mnie jest zdecydowanie rzadziej występujących, niż montaż za sprzętem. Zdecydowana większość osób proponuje montaż dyfuzorów 2D za sprzętem (nie wiem czemu). Ja zaś mam inne zdanie, zaś wyrobiłem je przede wszystkim w oparciu nie o fora, rady, czy przykłady, zaś o literaturę z dziedziny fizyki. Tak, książki od fizyki (szkoła podstawowa, technika, uczelnie wyższe). To jest podstawa, gdyż z niczym innym jak z działem fizyki nie mamy tu do czynienia.
wpszoniak pisze:
ndz 04 mar 2018, 14:10
Jeśli w efekcie wyszedłeś z sukcesem, co wyrażasz w postach, można uznać za szczęśliwy zbieg okoliczności... Jak w moim przypadku.
Hmm, zbieg okoliczności byłby wówczas, gdyby "na pałę" coś zamontować. Ja wiele godzin spędziłem na literaturze, żeby to było przemyślane bardziej, niż przypadkiem. Za dużo pracy i funduszy, aby liczyć tylko na przypadek.

Co do Twoich dyfuzorów @wpszoniak nie uważam ich za coś złego. Jedynie sądzę, że można poprawić zdecydowanie ich zakresy działania. Masz u siebie dużo miejsca. W Twoich dyfuzorach znacznie zmniejszyłbym powierzchnie czołowe elementów rozpraszających. Przypomnij jakie masz głębokości ?

wpszoniak

#235 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: wpszoniak » ndz 04 mar 2018, 14:35

W panelu pomiędzy głośnikami (pamiętać należy, że spełnia rolę rozpraszacza i pochłaniacza) kostki są od 0, poprzez 3, 5 do 7 cm. Jednak one są wypełnione wełną, a część pokryta 2cm warstwą filcu.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#236 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » ndz 04 mar 2018, 14:48

Ja zdecydowanie poszedłbym drogą oddzielnych ustrojów. To znaczy zamontowałbym rasowe Dyfuzory Skyline o głębokości coś w granicy 15 - 20 cm i przekroju "kołka" 5 cm. Zaś za pochłanianie służyłyby typowe absorbery oparte na gęstej wełnie mineralnej o grubości 10 cm. Zaś ile i jakich zastosować to już bardziej skomplikowane. Tu już należałoby posłuchać lub pomierzyć. Na pewno dwa panele pochłaniające i trzy rozpraszające (lub 4) należałoby sprawdzić. A okno za plecami w sali odsłuchowej to jaki problem ?

A takie rozpraszacze wieszane i zdejmowane (ewentualnie na nogach) to żaden kłopot chyba ?

W salonie w mieszkaniu jest to bardziej kłopotliwe, ale w dedykowanej salce odsłuchowej dla mnie byłoby normą, a wręcz koniecznością. Tam widziałbym zdecydowanie Dyfuzory Skyline.

Może kiedyś uda Ci się takie próby wykonać ? Sądzę, że przyniosłyby wiele dobrego. Tor audio masz dopracowanych chyba pod każdym względem, ale akustycznie powalczyłbym jeszcze, tym bardziej, że relatywnie są to koszta nikłe. Do czego drogi @wpszoniak 'u zachęcam.
Pracy będzie, no jasne że tak, ale duża szansa na to, że efekt przerośnie oczekiwania.

wpszoniak

#237 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: wpszoniak » ndz 04 mar 2018, 14:58

Simpson pisze:
ndz 04 mar 2018, 14:48
Może kiedyś uda Ci się takie próby wykonać ? Sądzę, że przyniosłyby wiele dobrego. Tor audio masz dopracowanych chyba pod każdym względem, ale akustycznie powalczyłbym jeszcze, tym bardziej, że relatywnie są to koszta nikłe. Do czego drogi @wpszoniak 'u zachęcam.
Pracy będzie, no jasne że tak, ale duża szansa na to, że efekt przerośnie oczekiwania.
Niestety... Boczne mogą być przemieszczane a nawet zdejmowane, a ten o którym tyle piszemy jest przyklejony "na amen" do ściany (teraz mi się przypomniało, że cała konstrukcja jest umieszczona na grubej sklejce 2cm a ona na ramie 4. centymetrowej grubości. Wewnątrz ramy, czyli pomiędzy ścianą i panelem jest wtłoczona wełna mineralna dla tłumienia drgań panelu jako całości. Czyli efektywna głębokość jest nie 7 cm a 13cm.
Tak czy siak... Jej nie zdejmę.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#238 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » ndz 04 mar 2018, 15:07

wpszoniak pisze:
ndz 04 mar 2018, 14:58

Tak czy siak... Jej nie zdejmę.
Drogi kolego. Nie ma rzeczy niemożliwych ;)

zestaw.jpg

wpszoniak

#239 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: wpszoniak » ndz 04 mar 2018, 15:10

Wiesz... wolę zmienić kabel. Póki co nie wiem który, ale jakiś może wymienię?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#240 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » ndz 04 mar 2018, 15:22

wpszoniak pisze:
ndz 04 mar 2018, 15:10
Wiesz... wolę zmienić kabel. Póki co nie wiem który, ale jakiś może wymienię?
A ja nie szedłbym tą drogą. Zdecydowanie powalczyłbym akustycznie przed ewentualną zmianą kabla, no chyba że jest jakiś totalnie niewłaściwy, niedopasowany . Wymiana kabla jest zdecydowanie prostsza, ale czy o prostotę tu chodzi ?

Ale niech każdy robi to, co uważa za słuszne ;)

ODPOWIEDZ