AkustykaSubiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.
Awatar użytkownika

Sofokles
Poszukiwacz Audiolub

#46 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Sofokles » ndz 06 paź 2019, 19:46

Akustonic pisze:
ndz 06 paź 2019, 15:38

Sofokles,
Jestem gotowy przyjąć fale hejtu, która padnie po mojej odpowiedz.
Dlaczego sądzisz, że ma paść fala hejtu z mojej klawiatury ? A właśnie, że nie, no chyba, że ktoś zacznie nadwyrężać zasady fizyczne i przekonywać, jak złe ustroje robią najlepszą robotę z możliwych. Ty tak nie piszesz, nie ściemniasz, także krytyki jak narazie nie będzie :mrgreen:

PS. Ja nie hejtuję nigdy, staram się czasami co niektórym otwierać oczy, a że czasami moje wypowiedzi są dosadne to nie oznacza, że hejtuję ;)

Też muszę się przyjrzeć ofercie dokładnie.
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.
Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

Awatar użytkownika

Akustonic
Nowicjusz Audiolub

#47 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Akustonic » ndz 06 paź 2019, 20:45

Simpson pisze:
ndz 06 paź 2019, 19:14
ISOVER TECH Slab MT 4.1
Mało kto chyba wie, ze została zmieniona nazwa handlowa jak się nie mylę w 2017r PT80 na tech slab

Absorbery robie głównie z tej wełny. Czasami Rockwool ale to tylko jak ktoś sobie zażyczy np kabiny albo obudowy perkusyjne pod plexi.
Masz racje, dobrze odwzorowany produkt powinien pełnić taka sama funkcje mimo to chciałbym mieć swoje pomiary, zatwierdzone. Jak coś robić to na 100% 😉

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#48 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: DiBatonio » ndz 06 paź 2019, 21:25

Simpson pisze:
ndz 06 paź 2019, 19:14
Uważam, że absorbery z ISOVER TECH Slab MT 4.1 , oraz dyfuzory z drewna to dwa podstawowe i relatywnie przystępne cenowo produkty, które gwarantują sukces bez względu co wykażą pomiary.
Oczywiście to tylko moja opinia.
A ja tylko muszę powiedzieć, że to co wczoraj zobaczyłem i dzięki czemu co usłyszałem, to ogólnie dostępne absorbery, panele, a w zasadzie należało by je nazwać paneliki, to tylko wydmuszki tego jak powinien wyglądać absorber lub pułapka basowa, czy bass trap.
Niestety, nie jest to dla każdego i tylko do pokoju stricte odsłuchowego, rozumiem, że rynek jest nastawiony na klienta i zazwyczaj na jego żonę tak naprawdę, stąd panele o 10cm grubości do tego ładnie przyobleczone. Chwała producentom za to, naprawdę.
Działają na pewno w to nie wątpię w szerszym zakresie, ale częst. rezonansową 35, 70Hz lub inne w okolicach 50Hz to one nie tykają wcale, a to są mody najczęściej dokuczliwe i najczęściej występujące, chyba że ktoś ma proporcje pokoju referencyjne pod audio.
Takiego basu jak wczoraj z Atolli 200 i chyba w ogóle, chociaż wiadomo gra cały system to ja nie słyszałem, jak dla mnie referencja, reszta też bardzo bardzo mnie się podobała.
Jestem w szoku, moja akustyka może nie jest najgorsza, ale wpływ tamtej nie do przecenienia, jak ktoś mi dziś powie, że Atolle są bułowate, ze zmiękczonym konturem, to naprawde, czas na porządną adaptację, a nie powielanie mitów o Atollach.
Niestety, nie wyobrażam sobie czegoś takiego w pokoju do 20m zwłaszcza jakimś wielofunkcyjnym, po prostu się nie da.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#49 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Simpson » pn 07 paź 2019, 07:30

Napisz coś więcej o swoich odczuciach i wizycie. Zgadza się, masz rację. Tego typu panele nie są najlepszym pod słońcem rozwiązaniem, ale w niewielkich pieniądzach radzą sobie już bardzo dobrze. Co do pułapek basowych - tak, one nie są najtańsze. Jednak sprzęt audio też nie jest najtańszy. Wiele osób posiada sprzęt wartości ponad 10, czy 20 tyś zł. Często nie posiadając noc z jakiejkolwiek adaptacji.

Co żeś tam widział i słyszał @DiBatonio ?

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#50 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: DiBatonio » pn 07 paź 2019, 09:58

Nie pozwolono mi zrobić zdjęć.
Atoll CD i wzmak z serii 200, pierwsza edycja, MHDT Canary dac do którego był spięty CD Atolla, kable VDH, kolumny Vienna Acoustic Beethoven Concert Grand, do tego uwaga subwoofer w obudowie zamkniętej, raczej jako dostrojenie i w roli "ustroju".
Pomieszczenie prawdopodobnie 25m kwadrat, ale sprzęt ustawiony na przekątnej no i te ustrojstwa, regały z litego drewna.
Ale pułapki, rezonatory, absorbery o takiej wadze, że ciężko ruszyć, na ścianie mega ustrój ze sklejki przypominający wycinek skrzydła samolotu, co było pod nie dowiedziałem się, żadnej wełny PT80, żadnej, ale więcej nic mi nie wiadomo.
K....wa dziś dopiero dochodzę do siebie, tak brzmiącego systemu dawno dawno nie słyszałem, brakowało mi troszkę grania poza kolumny na boki, bo poza linią kolumn było mega hiper do tego poukładany dźwięk, naturalny, bez podbarwień i ten bas, wokale żeńskie tak namacalne, ogólnie dzwiek i muzyka jakby sie zmaterializowała, nagrania różne różniste po muzykę dawną i chóralną z wokalami operowymi, jazz rock. Miałem wrażenie, że system sprawdza się w każdym gatunku muzycznym.
Dla mnie ogień, a to tylko poczciwy Atoll wcale nie najwyższych lotów. Tidal z chromecasta przez mhdt canary grał też mega, nie widzę potrzeby wchodzenia w CD Player, gramofony. Ja u siebie Tidala realizuje poprzez streamer, tam był chromecast.
To ewidentny przykład jak ważna jest akustyka i umiejętność jej zaadoptowania, kolega będzie u mnie robił pomiary, ale już dziś wiem, że nie ma opcji zastosowania u mnie takich ustrojów. A już z prostych wyliczeń wiadomo, gdzie u mnie jakie rezonans i będzie to napewno ok 70-75 Hz coś poniżej pewno też w okolicach 35, chociaż w miejscu odsłuchu jest u mnie bardzo dobrze.
Fajny kalkulator znalazłem można bez pomiaru zrobić symulację rozkładu modów itp.

http://www.hunecke.de/en/calculators/ro ... modes.html

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#51 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Simpson » pn 07 paź 2019, 10:33

No proszę. Aż pozazdrościć wrażeń ;)

Bardzo jestem ciekawy co to za ustrój "skrzydło". Czy to coś seryjnego, samoróbka i co to w ogóle za typ ustroju, zasada działania.

Jesteś w stanie opisać ogólnie gdzie jakie ustroje były rozlokowane i jak dużo ich było ? Może jakieś konkretne przykłady typy ?

Niewątpliwie jest to ciekawy temat, zaś czytając Twoją opinię ciekawość mnie zżera ;)

Od dawna twierdzę, że akustyka to ponad połowa sukcesu w uzyskaniu dobrego brzmienia. A dobra akustyka jak widać potrafi cuda.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#52 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: DiBatonio » pn 07 paź 2019, 11:13

@Simpson
Nie chce pisać za bardzo, nie miałem zgody na zdjęcia, więc nie mam pewności, czy kolega życzyłby sobie, abym dokładnie opisywał.
Może bardziej na priv bym ci napisał, a jak będę w domu postaram się rozrysować.
To jest dr fizyki, wykładowca m.in. z akustyki, więc wszystko liczył, mierzył i sam robił, ładne to nie jest, ale duże, ciężkie i spełnia swoje zadanie na 120% 😁

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#53 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: DiBatonio » pn 07 paź 2019, 11:21

Simpson pisze:
pn 07 paź 2019, 10:33
Od dawna twierdzę, że akustyka to ponad połowa sukcesu w uzyskaniu dobrego brzmienia. A dobra akustyka jak widać potrafi cuda.
Słyszałem niejeden drogi sprzęt, słyszałem niejednego Atolla u siebie również, ale tak grających Atolli i chyba w ogóle sprzętu jako takiego pod względem przede wszystkim naturalności, namacalności wokali, instrumentów i ten bas 😁 to nie słyszałem, albo już nie pamiętam. A takie kwiatki zawsze tkwią mi głeboko w głowie na długo.
Jedyne co, to przyczepiłbym się szerokości sceny, wszystko raczej działo się pomiędzy kolumnami, ale reszta ?
Z takim brzmieniem mógłbym zostać do końca moich dni 😁

P.S.
Dawaj na priv jak chcesz wiedzieć troszkę więcej 😛

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#54 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: DiBatonio » pn 07 paź 2019, 11:22

Aaaa i jeszcze jedno, jak ktoś mi teraz powie w jakimś klubie Atolla, "alboco", że Atoll gra miękko i bułowato, to dostanie w zęby 😁😁😁😁

Awatar użytkownika

Sofokles
Poszukiwacz Audiolub

#55 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Sofokles » pn 07 paź 2019, 11:53

Ty to wiesz, że sprzęty inaczej brzmią zależnie od warunków w jakich im idzie grać, ja też to wiem. Ale kupa wróżek wróżących z fusów będzie twierdzić to co wyczytają albo sami w złych warunkach doświadczyli.

Wróżki swoje, życie swoje. Batonio, to tylko poświadcza to o czym ja mówię już od jakiegoś czasu. To zupełnie inne brzmienie Atolla wynika z bardzo dobrych warunków pokoju.

Urządzenia brzmią zupełnie inaczej zależnie od warunków, ale znajdą się naczelne wróżki, które tego nie kumają. Mają po 50-60 lat i dalej nie znają istoty brzmienia. Takich osób jest multum na forach. Takich pseudoznawców, gdzie za akustykę robią im kwiaty, dywany i ....bibeloty :lol:

Na szczęście są też tacy jak @DiBatonio , którzy nie boją się napisać tak jak jest, z obawy przed "pożarciem" przez wróżbitów od dziesiątek lat siedzących w sprzęcie. Jak się okazuje, ci "eksperci" ....to tacy właśnie eksperci.

Od dawna mówię, że bez odsłuchów nie powinno się nic kupować. Bez odsłuchu u siebie. Nawet więcej powiem, bez adaptacji nie powinno się przystępować do wyborów. Też adaptacja nie musi być za duże dziesiątki tysi (dla mniej oczytanych: tysi- oznacza slangiem "tysiące"). Dość poprawna i dobra akustyka też jest to już coś.

Bardzo dobrze, że tu na forum nie ma "guru" wszechwiedzącego. Dlatego znośnie można popisać o swoich odkryciach i wyśmiać co niektóre teorie.
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#56 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: DiBatonio » pn 07 paź 2019, 11:58

@@Sofokles
No teraz, to żeś mnie tak poklepał po ramieniu, że aż poczułem na skórze, aż mnie zabolało.
huahuahua
😁😁😁

Awatar użytkownika

Sofokles
Poszukiwacz Audiolub

#57 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Sofokles » pn 07 paź 2019, 12:19

DiBatonio pisze:
pn 07 paź 2019, 11:58
Sofokles
No teraz, to żeś mnie tak poklepał po ramieniu, że aż poczułem na skórze, aż mnie zabolało.
Jak zasłużysz to poklepię :D , jak mamy spinę w temacie, to wytaczam działa, oczywiście staram się nie obrażać. Nie mam problemu, aby komuś z kim nawet toczyłem zażarte dyskusje przyznać, że jest debeściak w tym co napisał - np teraz.

Ale Ty jesteś taki, że Cię nie obraża byle powód, bo np mam inne zdanie itp. Po męsku walczysz i tak lubię. Świat jest pełny "ciot" bez wyrazu ;) ....dobra, kończę bo zaraz za dużo napiszę :mrgreen:

Zastanawiam się tylko co "wróżbici" teraz będą o Atolach pisać :lol: ....zresztą wszystkiego to się tyczy ze sprzętu. Mówię o Twoich odczuciach. Każdy sprzęt pokazać może coś zupełnie innego.

Dopiero ludzie zrozumieją to co Batonio napisałeś, gdy sami doświadczą takich spotkań. Ale "wróżbici" zbyt zajęci są wróżeniem i dodatkowo tak w swoje wróżby uwierzyli, że nie potrzebują tego sprawdzać. Po co im testy, jak oni wszystko wiedzą ????

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#58 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Simpson » pn 07 paź 2019, 16:46

DiBatonio pisze:
pn 07 paź 2019, 11:22
Aaaa i jeszcze jedno, jak ktoś mi teraz powie w jakimś klubie Atolla, "alboco", że Atoll gra miękko i bułowato, to dostanie w zęby 😁😁😁😁
...a ja przed daniem w zęby najpierw zacytuję Ciebie hehe :mrgreen:

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#59 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: DiBatonio » pn 07 paź 2019, 17:36

Q..wa właśnie sobie włączyłem Rachelle Ferrell Live In Montreux utwór "To i Don't Know What Love Is", której słuchałem u kumpla i nawet się nie zbliżam do tego, co słyszałem tam.
Nie rozłożylem co prawda wszystkich moich pierdól akustycznych, ale jest jak jest, nie bawię się w to więcej i tyle....
:evil:
Kto kupi ode mnie mój zestaw? nie potrzebuję go i ch...... :lol:

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#60 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: DiBatonio » pn 07 paź 2019, 20:11

Sofokles pisze:
pn 07 paź 2019, 11:53
Urządzenia brzmią zupełnie inaczej zależnie od warunków, ale znajdą się naczelne wróżki, które tego nie kumają. Mają po 50-60 lat i dalej nie znają istoty brzmienia. Takich osób jest multum na forach. Takich pseudoznawców, gdzie za akustykę robią im kwiaty, dywany i ....bibeloty :lol:
Bardzo dobrze, że tu na forum nie ma "guru" wszechwiedzącego. Dlatego znośnie można popisać o swoich odkryciach i wyśmiać co niektóre teorie.
Hahahaha.
@Sofokles
Nawet nie wiesz jak bardzo dziś potwierdza się to co mówisz, na AS w wątku Wzmacniacz stereo do 3500 zł mam przyjemność z takimi wróżbitami 😁😁😁

ODPOWIEDZ