AkustykaSubiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.

Autor tematu
Aro1991

#31 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Aro1991 » śr 10 paź 2018, 01:17

Witam. Ostatnio przetestowałem dokładniej jakie są różnice przy różnych odległościach paneli za kolumnami.
Zawsze panele miałem ustawione po środku, nie za wąsko, ani nie za szeroko.

Przy najszerszym rozstawie słychać lekkie objawy słabszego absorbowania, płytsza scena, mniej czysty dźwięk, gorsza lokalizacja źródeł, bardziej matowa góra pasma, mniej zróżnicowany dźwięk, więcej wysokich tonów które dłużej wybrzmiewają, gorsze wypełnienie.
Co jest zaskakujące to, że im węziej tym lepszy dźwięk otrzymałem. Mój standardowy rozstaw paneli - luka między panelami około 60cm dawał dobre rezultaty ale nie najlepsze. Obecnie preferuję bardzo wąskie rozmieszczenie takich paneli (około 25-30cm) Słyszalnie dźwięk się poprawił. Nie są to jakieś większe zmiany, najbardziej zauważalne to czystość przekazu, wyrafinowanie, zróżnicowanie barw, lepsza góra pasma i nieco bardziej wyrazisty środek pasma.

Tak szeroko osadzone panele nie do końca spełniły swoją rolę
20181009_212613.jpg
Tu jest jak na razie najlepszy efekt końcowy, bardzo polecam samemu protestować takie ustawienia. Wychodzi na to, że w moim wypadku silniejsze odbicia od ścian trafiają bliżej ku środkowi ściany.
20181009_213320.jpg

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#32 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Simpson » śr 10 paź 2018, 11:06

Dobrze, że sam wykonałeś testy u siebie. Jak widać reguły nie ma i naprawdę może być różnie. Każde pomieszczenie jest indywidualne i różnie może być.

A powiedz mi, kolumny masz skręcone w stronę słuchacza ? Bo na zdjęciach dobrze tego nie widać. Przypomjij konstrukcję swoich kolumn ( zamknieta, bas-reflex ) ? Mam do weekendu ograniczony dostęp do Internetu i ograniczone mocno możliwości korzystania z Forum.

Klawe podstawki pod absorberami 😆

darekpro
Junior Audiolub

#33 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: darekpro » śr 10 paź 2018, 12:23

@Aro1991 a próbowałeś kiedys liczyć kalkulatorem gdzie wypadaja ci pierwsze odbicia?

Awatar użytkownika

Naczesany
Czeladnik Audiolub

#34 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Naczesany » śr 10 paź 2018, 13:42

Tak się składa, że będę dzisiaj słuchał tego Xindaka u siebie na swoich klockach i przy nieszczęsnej akustyce pokoju.

Autor tematu
Aro1991

#35 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Aro1991 » śr 10 paź 2018, 16:20

@Simpson U mnie kolumny budowy zamkniętej :) Kolumny mają przednie ścianki pod kątem, więc tylna ścianka kolumn jest równoległa do ściany.
Byłem ostatnio po cegły klinkierowe w sklepie ale zakup nie wypalił, zamiast tych prowizorycznych podstawek zapewne podstawię tam właśnie takie cegły.
Obstawiam, że wysokość jeszcze tu poprawi sytuację z wysokimi tonami głównie. Tak było dawniej gdy testowałem wysokość 10-25cm nad ziemią.
@darekpro Tak liczyłem, jak pamiętam Tomek dawniej podał linka z takim kalkulatorem. Z obliczeń wychodziło mi około 1 metra od rogów ściany.
W praktyce wychodzi mi jeszcze węziej, by absorbery były maksymalnie skuteczne.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#36 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Simpson » czw 11 paź 2018, 10:29

Także w Twoim przypadku (w mojej ocenie) ustawienie bardziej na środek jest w pełni uzasadnione, tym bardziej, że na słuch tak Tobie wychodzi. Zaś przy tylnych wylotach bas-reflexu to trzeba sprawdzać indywidualnie.

@Aro1991 , wiem, że mniejsze absorbery testowałeś ja ścianach bocznych, a sprawdzałeś może ustawienie tych małych dodatkowo na ścianie za kolumnami ? Obok lub nawet zamieszcznymi nad tymi co stoją obecnie. To może być ciekawe doświadczenie. Można by też sprawdzić jak zachowa się fragment podwójnej warstwy absorbera, czyli grubość części zwiększyć do 20 cm. Nawet z ciekawości, tak zostać nie musi, zaś naprawdę różnie może być.

Awatar użytkownika

Akustonic
Nowicjusz Audiolub

#37 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Akustonic » pt 04 paź 2019, 12:47

Aro1991 pisze:
czw 31 maja 2018, 01:34
Witam. Zaledwie 2 dni mam panele z wełny Isover PT80 - 10cm grubości. Napiszę co odkryłem nowego w muzyce.
Ustawienia absorberów za kolumnami były różne na wysokość oraz szerokość.
Najlepiej się sprawdziły jak do tej pory, ustawione 30cm nad podłogą, całkiem szeroko rozstawione, by meble nie zasłaniały wełny.

Dźwięk jest znacznie inny, najbardziej zauważalny jest znikomy pogłos jest, ale malutki względem tego co było. Niskie tony zazwyczaj są mocniejsze, bardziej wypełnione, konturowość minimalnie gorsza w zamian za wygładzenie, spokój i opanowanie w całym zakresie.
Mam wrażenie, że jest lepsze zejście a na pewno bas bardziej wpada w wibracje. Jest bardziej czysto z lepszym zróżnicowaniem.
Środek pasma jest pełniejszy w górnej jego części, wokale są bardziej wygładzone w sensie sylabizowania.
Barwa średnicy bardzo zbliżona.
Wysokie tony o dziwo są bardziej jasne, lepiej wypełnione w niskiej ich granicy. Jakościowo zbliżają się do niedawno testowanych kolumn Audiuma. Jest bardzo fajna spójność, wyrafinowanie nie ma żadnych ostrości czy mało przyjemnych iskierek.
Scenicznie dźwięk jest bardziej spójny, źródła pozorne nie są tak rozwiane po całym pokoju, a lepiej docierają do słuchacza.
Dynamika trochę lepsza, niektóre momenty były sporym zaskoczeniem jak muzyka nabrała dynamiki. Pojawiało się lepsze wykończenie i nowe smaczki w muzyce.
Za tak małe pieniądze - 219zł, to idealna okazja by polepszyć w swoim systemie jakość dźwięku. Ani źródło, ani przewody w moim przypadku nie wniosą tego co mi daje poprawa akustyki. Zmiany po zastosowaniu wełny PT80 są porównywalne do wymiany na lepszy klasowo wzmacniacz lub kolumy, a to jest dużo droższym wyjściem.
Wkrótce opiszę 2 kolejne ustawienia w pokoju, już odsłuchiwałem i powiem, że jest spore zaskoczenie.
Pozdrawiam.
Dziękuję za zaufanie :)

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#38 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: DiBatonio » pt 04 paź 2019, 15:45

@Simpson
I mamy kolejnego audioluba, który wreszcie docenił, jak ogromny wpływ na brzmienie ma akustyka, a nie przerzucanie sprzętem i i kolumnami.
😁

Awatar użytkownika

Akustonic
Nowicjusz Audiolub

#39 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Akustonic » pt 04 paź 2019, 17:20

DiBatonio pisze:
pt 04 paź 2019, 15:45
@Simpson
I mamy kolejnego audioluba, który wreszcie docenił, jak ogromny wpływ na brzmienie ma akustyka, a nie przerzucanie sprzętem i i kolumnami.
😁
Akustykę doceniłem już dawno temu, dziekuje autorowi posta bo pisze o produktach , który ode mnie kupił ;)

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#40 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Simpson » pt 04 paź 2019, 22:08

I bardzo zacnie Kolego @Akustonic . Mam nadzieję, że nie skupisz się jedynie na przedstawieniu swoich produktów w celu reklamowych, a czasami zabierzesz głos w ramach problemu ?

Ciekawy jestem Twoich produktów, pewnie każdy. Może pokrótce przedstawiłbyś te solidne Waszej produkcji ?

Na forum mamy kilka zacnych marek produktów akustycznych. Bardzo ciekawie udziela się Kolega z Mega Acoustics, sam osobiście sprawdziłem kilka produktów bardzo zacnej marki Bluetone Acoustics.

Awatar użytkownika

Akustonic
Nowicjusz Audiolub

#41 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Akustonic » sob 05 paź 2019, 10:18

Oczywiście, ze zabiorę. Forum nie jest miejscem do handlowania , są do tego inne źródła. Mogę jedynie wskazywać produkt z oferty, który w danym przypadku może pomoc.

Awatar użytkownika

Sofokles
Poszukiwacz Audiolub

#42 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Sofokles » sob 05 paź 2019, 11:58

andlować można, bo dlaczego nie, nawet dobrze że są różne oferty. Z głową i bez nachalności i jest dobrze. Wykształcenie w tej tematyce jakieś posiadasz @Akustonic ?
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.
Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

Awatar użytkownika

Akustonic
Nowicjusz Audiolub

#43 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Akustonic » ndz 06 paź 2019, 15:38

Sofokles pisze:
sob 05 paź 2019, 11:58
andlować można, bo dlaczego nie, nawet dobrze że są różne oferty. Z głową i bez nachalności i jest dobrze. Wykształcenie w tej tematyce jakieś posiadasz @Akustonic ?
@Sofokles,
Jestem gotowy przyjąć fale hejtu, która padnie po mojej odpowiedz.
Nie, nie mam wykształcenia w tym kierunku.
(Aczkolwiek ciagle się nad tym zastanawia bo na naukę nigdy nie jest za późno - mimo wieku 😉 )
Na stronie jest krótka historia jak to się zaczęło i nie będę się rozpisywał bo mało kogo to interesuje, bądźmy szczerzy.
W skrócie ;
Założeniem jest budowa paneli akustycznych wg własnych projektów bądź powierzonych. Oferta jest skierowana dla osób, które same nie potrafią, nie mogą czy zwyczajnie im się nie chce tego robić. Nie zajmuje się pomiarami, kompleksowymi adaptacjami i mówię to otwarcie klientom.
Teraz padnie pytanie o pomiary, parametry, normy, właściwości produktów.
Znam materiały, które wykorzystuje do budowy oraz ich parametry, nie tylko akustyczne.
Nie mam zamiaru rywalizować czy konkurować z wiodącymi firmami na rynku.
Bo nie tedy droga. Akustyki kościoła, czy opery tez nie wykonam ( chociaż budowałem dla teatru czy szkół )
Jest jedna firma, która w mojej ocenie będąc dość twardym zawodnikiem na rynku zawala wszystko co się da. Bardzo dużo osób , które się sparzyli na niej, zgłosiło się do mnie. Chce być alternatywa dla klienta.
Co do pomiarów produktów , mam nadzieje, ze uda mi się wykonać je w niedalekiej przyszłości. Chciałbym je wykonać rzetelnie , wręcz powierzył bym to komuś, kto się w tym specjalizuje, a nie wklejając zdjęcia do produktu i mówić ze to moje.
Zauważyłem, ze wiele firm sprzedaje panele binarne, a nikt nie ma na swojej stronie wzmianki o ich twórcy czy ich historii.

Wybaczcie za błędy ale pisze z telefonu.
Miłej niedzieli !

Awatar użytkownika

DiBatonio
Poszukiwacz Audiolub
Kontakt:

#44 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: DiBatonio » ndz 06 paź 2019, 16:54

Ceny konkurencyjne, ciekawe propozycje.
Działaj, im więcej takich podmiotów na rynku, tym lepiej dla klienta.
Powodzenia

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#45 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Simpson » ndz 06 paź 2019, 19:14

W wolnej chwili (której brakuje) przyjrzę się ofercie. Jakiś czas temu może i ja bym o pomiary pytał, ale w ostatnim czasie mocno zrewidowałem swój pogląd na to. Uważam, że z dobrych materiałów wykona się dobre produkty i mierzenie ich nie jest potrzebne. Oczywiście zachowując wzory i głębokości (jeśli chodzi o dyfuzory) lub solidny materiał, np wełna ISOVER TECH Slab MT 4.1 (dawny PT80).

Uważam, że absorbery z ISOVER TECH Slab MT 4.1 , oraz dyfuzory z drewna to dwa podstawowe i relatywnie przystępne cenowo produkty, które gwarantują sukces bez względu co wykażą pomiary.

Oczywiście to tylko moja opinia.

ODPOWIEDZ