AkustykaSubiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.

Autor tematu
Angel

#16 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Angel » ndz 03 cze 2018, 19:51

@Aro1991, napisałeś.
W sumie chciałem to traktować jako małą ciekawostkę, ale skoro takie nagrania są niepotrzebne, to rozumiem.
Czy gdzieś dałem Ci powód do tego, by mój wpis traktować jako ironiczny?
Albo napisałem, że takie nagrania są niepotrzebne? Czemu doszukujesz się w moim pytaniu drugiego dna? Tam go nie ma.
Odbierz zupełnie wprost, co napisałem. Ja naprawdę nie wiem jak odczytać takie nagranie, jak wywnioskować z niego to,
o czym Ty piszesz. Dlatego proszę Cię o wytłumaczenie tego. Prosto i rzeczowo.

Autor tematu
Aro1991

#17 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Aro1991 » ndz 03 cze 2018, 21:02

@Angel Słuchałem takich nagrań na budżetowych słuchawkach wokółusznych. Po tym nagraniu który wyżej zamieściłem wnioskuję, że pierwsze sekundy to dosyć mocno wytłumiony pokój, wyraźniej przygaszony i matowy. Druga część nagrania to bardziej żywy, mniej wytłumiony. Według mnie bardziej naturalny w 2 części nagrania.
Bardzo prosto i rzeczowo wytłumaczyłem zaistniałą sytuację.
Pozdrawiam.

Autor tematu
Angel

#18 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Angel » ndz 03 cze 2018, 23:09

Właśnie o to mi chodziło, abyś opisał co prezentuje ten załącznik i jak go odczytać.
Jak Twoim zdaniem to słychać.
Ja, jak widzisz jestem czasem mało domyślny i nie bardzo wiedziałem o co chodzi. Poważnie.
Dzięki za wyjaśnienie.

Autor tematu
Aro1991

#19 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Aro1991 » pt 15 cze 2018, 19:50

Jak Waszym zdaniem mogą sprawdzić się 2 małe panele około 50x64cm z wełny PT80 na bocznych ścianach, na wysokości max 80cm aby pasowało pod parapetem.
Z mojej opinii, takie panele bardzo dobrze sprawdziły się na bocznych ścianach ale wtedy nie było nic za kolumnami :?:
Nie wiem czy ryzykować by przesadnie nie wygłuszyć pomieszczenia, lecz z drugiej strony panele za kolumnami tez nie są w 100% skuteczne, bo trochę zakrywają je meble :roll:
Z góry dziękuje za pomoc.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#20 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Simpson » pt 15 cze 2018, 21:05

Kilkoma panelami nie przetłumisz pomieszczenia. Z tego co pamiętam posiadasz dwa ?

W moim odczuciu kolejne dwa i to w dodatku niewielkie z całą pewnością wpłyną pozytywnie, tym bardziej, że test na ścianach bocznych wyszedł bardzo dobrze.

Najlepiej jeśli panele umieścisz na wysokości kolumny, ale jeśli tak się nie da to zawsze jest to jakaś poprawa brzmienia. Zawsze można taki panel na odsłuch umieszczać wyżej.

Autor tematu
Aro1991

#21 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Aro1991 » czw 09 sie 2018, 23:43

Witam po dłuższym czasie. Mam akurat 2 dodatkowe panele o rozmiarach 65x62cm, które pójdą na boczne ściany.
O wszystkich zmianach napisze w ciągu kilkunastu dni, kiedy dobrze przetestuję wpływ paneli na dźwięk.
20180809_203551.jpg
Jeszcze mam pytanie czy jest jakaś sprawdzona metoda, jak dokładnie powinno się umieszczać panele na bocznych ścianach w miejscu pierwszych odbić - podając wszystkie konkretne długości ?
Pozdrawiam 8-)

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#22 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Simpson » pt 10 sie 2018, 00:04

Możesz skorzystać z kalkulatora, np coś tego typu:

http://www.acoustic.ua/forms/calculator4.en.html

Równie dobrze i na pewno dokładnie określisz miejsca pierwszych odbić metodą "na lusterko".

Do tego potrzebujesz drugiej osoby, która przesuwa lusterkiem po bocznej ścianie. W czasie gdy siedząc w miejscu odsłuchowym w lusterku na bocznej ścianie zauważysz kolumnę - to będzie miejsce na montaż paneli. Generalnie na każdej bocznej ścianie będziesz miał takie dwa miejsca. One mogą być w różnych odległościach od siebie w zależności od tego jak stoi sprzęt.
Poniżej przedstawiam rysunek - tak to mniej więcej wygląda:

lust.jpg
Zawsze można obydwie metody sprawdzić wzajemnie. Wówczas pewność raczej murowana ;)

Autor tematu
Angel

#23 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Angel » pt 10 sie 2018, 17:09

Oczywiście obydwie metody są bardzo dobre a słuch wszystko weryfikuje.
Bo czasem po prostu jakieś ustawienie jest dla Ciebie lepsze.
W metodzie lusterkowej bardziej brałbym pod uwagę odbicia od bliższej kolumny.
Ale jakby się dało tak umieścić panele by i dzwiek z dalszej trafiał w panel, byłoby super.
Lusterko podczas symulacji powinno być oczywiście odsunięte od ściany na odległość odpowiadajacą grubości ustroju akustycznego.

Już się nie mogę doczekać opisu wrażeń z odsłuchu. 😀

Autor tematu
Sanwing

#24 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Sanwing » pt 10 sie 2018, 18:21

A ja się cieszę niezmiernie, że @Aro1991 dopieszcza brzmienie swojego systemu poprawiając akustykę i że zdecydował się na zostawienie tych świetnych kolumn :). Jeszcze trochę pracy, ewentualna zmiana wzmacniacza i dźwięk będzie bez dwóch zdań świetny.

Autor tematu
Aro1991

#25 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Aro1991 » pt 10 sie 2018, 19:28

Dziękuje za pomoc. Na pewno sprawdzę sposób z lusterkiem, wtedy będę mieć pewność, że ustroje będą na dobrym miejscu. Swoją drogą po dłuższej przerwie od słuchania jestem zaskoczony dociążeniem całego mojego systemu. To widocznie dlatego, że miałem przerwę około 2 miesięcy i trochę na nowo odkrywam jak system gra :lol:
Dziś było burzowo, jak widzę zrobiło się chwilowo spokojnie to zabieram się za dalsze testy 8-)
Pozdrowionka.

Autor tematu
Aro1991

#26 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Aro1991 » śr 15 sie 2018, 01:30

Wczoraj znalazłem trochę czasu na testy paneli na bocznych ścianach, w sumie to dwa dobre dni testowałem ustawienia przy różnych odległościach.
Mój system > kolumny NHT 1.5 > wzmacniacz Thule IA100 > DAC Sony JE510 > interkonakt DIY > głośnikowe Excellent 2.5mm
Muzyka testowana - różne odmiany muzyki rozrywkowej, lekki oraz cięższy rock, pop, rap zagraniczny,trance.
Akustyka - kolumny usadowione 90cm od ściany tylnej i 70cm od bocznych, pokój dosyć nieźle wytłumiony wełną mineralna PT80, ściana za plecami goła i wesoła :shock:
Dźwięk będzie lepiej absorbowany przez dodatkowe panele- coraz mniej pogłosu ze strony ścian. Jak to się ma w testach ?
W wielu utworach można usłyszeć lepsze wybrzmiewanie tła, bez większego znaczenia jaki wyłączymy gatunek muzyczny. Zapanował lepszy spokój, wokale mają więcej luzu i swobody na scenie. Ilość wysokich nieco osłabła co może być do przewidzenia. Niektóre kawałki ostrzejszej muzyki (Crystal Castles, Avril Lavigne, Alison Wonderland) mają bardziej delikatny charakter w wysokich rejestrach. Nie wiem czy tak powinno być do końca, być może wszystko zależy od składania całego systemu by osiągnąć pełen sukces.
Scena momentami wydaje się nieco głębsza, źródła pozorne wybrzmiewają czyściej, co za tym idzie słyszymy też więcej detali.
Z takich ciekawostek, dane było mi usłyszeć bardziej dociążone talerze/blachy wysokich rejestrów co nie było częstym zjawiskiem w całym hobby :o
Na koniec niskie tony które... o dziwo są mocniejsze. Panele nie zjadły niskich tonów a dodatkowo je wypełniły, lekko zaokrągliły i dodały lepszej masy. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony pod tym względem.

Odpowiedź chyba znacie, czy warto było mi zapłacić za taką poprawę akustyki 140zł 8-)
Proszę się nie sugerować śmiesznymi podstawkami pod panele, to tymczasowa prowizorka :lol:
20180814_19045822.jpg
20180814_190458.jpg

Autor tematu
Angel

#27 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Angel » śr 15 sie 2018, 02:49

@Aro1991. Dzięki za tę relację. Jak zwykle z przyjemnością czytałem to, co napisałeś.
Niskie tony są oczywiście mocniejsze, lepiej wypełnione, słyszalne. Ale wcale nie "o dziwo".
Musisz tylko zdać sobie sprawę, że panele PT 80 nie pochłaniają tylko pewnej części niskich tonów, ale też średnicę i wysokie.
Te nawet bardziej. Czyli jak wiesz, na zasadzie równowagi tonalnej, proporcji dźwięku, wygląda to tak.
Jeśli wysokich dźwięków i średnicy jest mniej, bardziej słyszalne są niższe tony. Najlepiej najniższe, które są najmniej absorbowane przez takie panele (niestety).
Jeśli teraz rozważysz całą sytuację, to wyda Ci się ona o wiele mniej paradoksalna.

Kolejna moja uwaga. Górne krawędzie paneli bocznych są zbyt nisko, by odpowiednio dobrze spełniały swoją rolę.
Powinny być co najmniej na wysokości górnych ścianek kolumn. Z tego co widzę (o ile mnie nie myli perspektywa tych zdjęć) tylko dźwięk z głośników wysoko-tonowych jako tako trafia w panele. Tak, że nie wykorzystujesz w pełni możliwości tych ustrojów.

Zrobiłbym coś jednak z tą gołą ścianą za plecami. Może ją wyburz? ;)

Autor tematu
Aro1991

#28 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Aro1991 » pt 17 sie 2018, 21:13

Jestem po testach przy użyciu paneli na bocznych ścianach. Zmiana polegała na podniesieniu paneli na wysokość górnej ścianki kolumn.
Faktycznie niskie tony są nieco mniejsze, nie mają takich przeciągnięć, są ciut krótsze i zaokrąglone.
W całym paśmie zawitał spokój, średnie tony są chyba ciut ciemniejsze ale czyste. Wiem, że prawdziwe Audioluby z doświadczeniem powiedzą, że to nadal mało czysty przekaz :D
Dźwięk całościowo jest nieco spokojniejszy, spójność chyba lepsza ale głównie czystość na scenie. Kształt sceny kieruje się bardziej ku środkowi i łatwiej dociera do słuchacza.
Wysokie tony nieco ciemniejsze- bardziej przygaszone, w tym wypadku poprawę by dało inne okablowanie lub źródło.
Z małych minusów: znikły lekko kontury w niskich tonach.
Mam teraz pytanie dla bardziej obeznanych. Czy istnieje jakiś podobnej klasy wzmacniacz, który gra bardziej bezpośrednio, podobną barwą ale zadziorniej z zachowaniem kultury w cenie do 1200zł ?

@Angel Gdybym wyburzył, dokopał bym się do większego pokoju rodziców i raczej nie sprzyjało by to przy słuchaniu muzyki ;)
Serdecznie pozdrawiam. 8-)

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#29 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Simpson » pt 17 sie 2018, 22:40

Właśnie tak to się odbywa. Jeśli chodzi o akustykę, jeśli nie dysponujemy sprzętem pomiarowym, wnikliwą analizą zastanego stanu to wszystko odbywa się na zasadzie prób i błędów. Trzeba "powachlować" ustawieniami paneli, dać w różne miejsca i słuchać. Jest to najlepszą metodą, aby znaleźć swoje brzmienie.

Najgorsze jest to, że nie ma uniwersalnej recepty, nie ma "sztampy", że po danych rozmieszczeniach zawsze musi być najlepiej. Ale z tego co czytam, to raczej zmiany idą ciągle w stronę pozytywną. Jeśli akustyka się poprawi, będzie dopracowana to ona właśnie uzewnętrzni dość dobitnie niedoskonałości toru, ale to wg mnie cecha jak najbardziej pozytywna. Wówczas słychać co należy poprawić. Finałem zaś będzie prawie że wzorcowe brzmienie :D ...a o to właśnie chyba chodzi.

Autor tematu
Sanwing

#30 Subiektywna opinia na temat paneli z wełny PT80

Post autor: Sanwing » pn 20 sie 2018, 19:21

@Aro1991 tak myślałem trochę o wzmacniaczu dla Ciebie i nie ma wielkiego wyboru w tym przedziale cenowym. Jedynie trzy ciekawe propozycje: AA Map 105, Xindak A06 i Cyrus 6. Wszystkie w budżecie, ale tu zapewne coś kosztem czegoś będzie względem Thule. Ale wymiana zawsze na plus, nowe doświadczenie, a nóż widelec któryś z tych wzmacniaczy zagra się idealnie z NHT.
Do NHT dobrze by pasował dynamiczny wzmacniacz z ciepłą średnicą niektóre lampy dobrze by się sprawdziły, ale to już cena w górę.

ODPOWIEDZ