• Administrator
  •  
    Nowe logo na forum audiolub.pl. Ktoś ma pomysł ?????

Szczegóły tu: Nowe logo

AkustykaAkustyka ściany frontowej

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.

Autor tematu
Ravil

#61 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Ravil » wt 22 maja 2018, 23:01

Simpson pisze:
wt 22 maja 2018, 22:00
A może też wykonasz test z ulokowaniem za miejscem odsłuchowym ?
Ale zaraz, chwila, jak to "może"???
Przecież właśnie na to czekam najbardziej... :D

Autor tematu
Sanwing

#62 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Sanwing » pt 25 maja 2018, 10:51

Witajcie.
Panele akustyczne zakupiłem dokładnie te: http://www.akustyczny.com.pl/pl/p/Panel ... x-64-cm/82, kontakt ze sprzedawcą był bardzo dobry, niestety czas oczekiwania znacznie się wydłużył co lekko irytowało, ale obsługa bardzo miło się zachowała za utrudnienia przeprosiła także wybaczam ;). Panele przyszły zapakowane solidnie jak na niedrogi produkt, wykonanie bardzo dobre, materiał zewnętrzny gruby, ale jak to czerń podatny na zabrudzenia, całość waży swoje także należy wziąć to pod uwagę.

Panele ustawiłem w pierwszej konfiguracji (za kolumnami) w odległości 95 cm od czoła kolumn, przerwa między panelem, a ścianą to 8 cm. Absorberów nie będę wieszał na ścianie, nie ma takiej potrzeby, dodatkowo mam możliwość wsunięcia ich za regały jakby żona gości się spodziewała, choć jak na razie nie ma zastrzeżeni co do ich wyglądu. Druga konfiguracja to ustawienie za głową tak jak na zdjęciach poniżej oraz po bokach kolumn.
Przejdźmy do najistotniejszej kwestii. Wpływ paneli absorbujących na dźwięk jest ogromny. Pierwsza kwestia to niskie tony i wypełnienie dźwięku. Basu przybyło bardzo dużo jest on treściwy, wyśmienicie kontrolowany, stał się bardzo konkretny, uderzeniowy i niski. Chwilami mam wrażenie, że to grają kolumny podłogowe, a nie Audium w zamkniętej obudowie. Wysokie tony zostały lekko przygaszone, było ich bardzo dużo i w kilku utworach bywało, że lekko przeszkadzały. Średnica bez zastrzeżeni. Podobnie jak niskie tony nabrała głębi, masy, ale nie zauważyłem w żeńskich wokalach jakiegoś przytłoczenia czy braku polotu, delikatności. Nadal żeńskie głosy brzmią subtelnie i wciągając.
Kolejna kwestia to scena. Audium od początku miały scenę bez zastrzeżeni, ale tak jak przypuszczałem kolumny nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Obecnie scena nabrała głębi, wyrazistości, rozstaw źródeł pozornych jest rewelacyjny jak na system, w tym przedziale cenowym. Wszystkie smaczni, elementy związane z prezencją dźwięku w stereo są namacalne.
Przyjemność z słuchania muzyki weszła na całkiem inny poziom, jest cieplej, masywniej, barwniej przy jednoczesnej możliwości delektowania się różnymi smaczkami.
Co do pozostałych ustawień. Pozycja za słuchaczem w moim pokoju nie zdała kompletnie egzaminu. Bas dostał takiej masy, że zaczęło być słyszalne wyraźne dudnienie i przeciągnięcie niskich tonów co po przesłuchaniu kilku utworów zmusiło mnie do zdjęcia paneli. Ustawienie po bokach kolumn miało już lepszy wpływ na dźwięk. Bas wrócił do swojej poprzedniej wysokiej formy, ale scena stała się dosyć zbita, niewyraźna- panele niestety bardzo blisko głośników ustawiłem bo po bokach łóżko i kredens uniemożliwiały szerszy rozstaw.

Potwierdzam z całą pewnością tezę, że akustyka ma ogromny wpływ na brzmienie, przy zaledwie dwóch panelach zamiany są bardzo duże i pozytywne, aż nie mogę się doczekać co będzie po zamontowaniu dyfuzorów.
Muzyka jakiej słuchałem była różna jak w większości testów, tor audio ten co zawsze: Audium Comp 3-Baltlab Epoca 1v3- Arcam CD 73- Sony DTC 57ES.
W najbliższym czasie będę testował jeszcze panele z kolumnami Xavian Primissima.
Pozdrawiam.
DSC02657.JPG
DSC02656.JPG

Autor tematu
Ravil

#63 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Ravil » pt 25 maja 2018, 12:52

@Sanwing
Cieszę się, że zakup się udał i uzyskałeś poprawę dźwięku.
Trochę mnie jednak martwi wynik testu ustawienia paneli na ścianie za głową, ponieważ tak planowałem umieścić panele w moim pomieszczeniu. :( A u Ciebie efekty w takiej konfiguracji nie są pozytywne. Ciekawe dlaczego?
Możesz przypomnieć ile m2 ma Twoje pomieszczenie?

Autor tematu
Sanwing

#64 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Sanwing » pt 25 maja 2018, 13:01

Metraż zaledwie 18 m kw. Wyjątkowo słabo za głową się sprawdziły. Możliwe, że jakby były trzy takie absorbery lepiej by to wszystko wyglądało. Niestety spora przerwa między panelami mogła taki efekt spowodować.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#65 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Simpson » sob 26 maja 2018, 00:42

Taki efekt mogło spowodować bardzo wiele czynników. Każde pomieszczenie jest inne, w każdym pomieszczeniu różnie może być i reguły nie ma.

Szczerze powiem, że słaby efekt paneli za plecami zdziwił mnie także. W teorii powinno być całkiem nieźle, a nawet przy zamkniętych obudowach podejrzewałem, że może być bardzo przyzwoicie. Z drugiej strony uważam i jestem zdania (wyznaję szkołę), że należy pochłaniać za kolumnami, rozpraszać za plecami. Czyli preferowany typ umieszczenia paneli przeze mnie po Twoim teście zdaje egzamin i z tego co widać całkiem nieźle ;)

@Ravil - sądzę (a nawet graniczy to z pewnością), że po umieszczeniu paneli za plecami powierzchnia jest zbyt mała, dźwięk bardziej się rozejdzie wraz z odległością od źródła i wówczas powierzchnia padania fal na ustrój jest relatywnie mała w stosunku do całej "ściany" dźwięku. U Ciebie może być zupełnie inaczej, nie ma się co sugerować. Każde pomieszczenie, nawet zbliżone wymiarami może "zagrać" zupełnie inaczej.

Zaś jeśli chodzi o Twoje @Sanwing wrażenia po zastosowaniu paneli to w mojej ocenie są jak najbardziej prawidłowe. Myślę, że Twój typ pomieszczenia i modów z nim związanych wskazuje na to, że najlepsze umiejscowienie jest właśnie za kolumnami. To że niskie rejestry się wzmocniły, przy tym zyskały na kontroli to zapewne zmiana interferencji fal. Wcześniej musiały niekorzystnie ze sobą interferować "wygaszając" niższe rejestry. Zastosowanie absorberów musiało wpłynąć na "zaburzenie" tych fal "wygaszających się" co korzystnie wpłynęło. Oczywiście też mogła zmiana nastąpić w kierunku zbyt mocnego ich uwypuklenia, ale to chyba bardzo rzadki przypadek.

Czytając Twój opis wrażeń od razu widać, że uzyskałeś zmiany w bardzo szerokim zakresie. O to właśnie chodzi, a piankami tego nie osiągniesz ;)

Bardzo mądrze odsunąłeś panel od ściany, 8 cm to bardzo dobra odległość, aby jeszcze dodatkowo wzmocnić działanie panelu, szczególnie w niskim zakresie. To tak jak zamontowanie panela o głębokości około 15 - 17 cm na ścianie (Ty masz 10 cm ?).

Bardzo ciekawy jestem jeszcze wpływu dyfuzorów w zestawieniu z absorberami, ale już wiem, że będzie wyśmienicie. Tylko trzeba pamiętać o powierzchni. Zbyt mała coś wniesie, ale na pewno nie tyle ile można osiągnąć optymalnie.

@Sanwing, świetnie, że jesteś zadowolony z efektów. Nie uważasz, że za około 200 -250 zł zmiany jakie zachodzą w przekazie muzycznym można odnieść nawet jako lepsze niż dołożenie do lepszego wzmacniacza jakieś 1000 - 1500 zł ????

..jeszcze jedno. Spróbuj panele lekko unieść ku górze oczywiście jeśli stoją na ziemi. Jakieś 20 - 30 cm. Wcale bym się nie zdziwił, że będzie nieznacznie lepiej, ale reguły oczywiście nie ma.

Autor tematu
Sanwing

#66 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Sanwing » sob 26 maja 2018, 07:54

@Simpson panele oczywiście są z wełny 10 cm grubości. Różnica w cenie jest niewiele większą od 5 cm, a efekty dużo lepsze.
Spróbuję na pewno unieść dyfuzory na jakichś podstawkach sprawdzę czy dźwięk ulegnie poprawie.
Co do opłacalności bez wątpienia był to jeden z bardziej udanych zakupów. O ile kupno nowego wzmacniacza, źródła czy przewodów ma jak najbardziej sens i zmiany te wniosą wiele do systemu to musimy zadać sobie pytanie czy pomieszczeń pozwoli nam wydobyć z tych zmian to co najlepsze. Jeśli jak widać akustyka kuleje to odczycie po wymianie wzmacniacza czy kabla może być błędne albo zminimalizowane.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Aro1991
Czeladnik Audiolub

#67 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Aro1991 » sob 26 maja 2018, 19:12

Jestem zaskoczony z opisu, gdy panele byłe za głową, jednak sądziłem, że akustyka nie jest aż tak wymagająca od dobrej jakości absorberów i jakoś to będzie dobrze...
Nawet nie wyobrażam sobie, jak stosunkowo nie tak drogi zestaw by mógł zagrać w dobrze urządzonym akustycznie pokoju :roll:
Od dłuższego czasu uważam, że lepiej jest zainwestować w akustykę niż ciągle wymieniać wzmacniacze, kolumny czy źródła.
@Simpson Mam dziwne pytanie :?
Dlaczego się tak pisze "Spróbuj panele lekko unieść ku górze oczywiście jeśli stoją na ziemi"
Skoro w pokoju cały sprzęt stoi raczej na podłodze, posadzce a nie na ziemi. Zaciekawiło mnie to, ponieważ na innych forach również tak się pisało - zamiast podłoga to ziemia :mrgreen:
@Sanwing Miałeś rację, nie ma co ryzykować z 3 panelami skoro 2 dają tak duże efekty w dodatku nie wiadomo jak to wyjdzie w praniu.

Autor tematu
Sanwing

#68 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Sanwing » sob 26 maja 2018, 19:18

@Aro1991 szczerze Ci powiem, że ja też często mówię na ziemi zamiast na podłodze. To może jest podobnie jak z wyjściem na pole zamiast na dwór czy na zewnątrz :).
Akustyka podobnie jak dobrej jakości przewody mogą okazać się jednak kluczowe w brzmieniu zestawu. Wymieniamy kolumny czy wzmacniacz jak wyżej pisałem nie wiedząc jak naprawdę on poprawnie brzmi.

Awatar użytkownika

Aro1991
Czeladnik Audiolub

#69 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Aro1991 » sob 26 maja 2018, 19:26

Dokładnie. Moje testy które robiłem na kolumnach czy wzmacniaczach były niestety mało profesjonalne.
Nie dość, że sprzęt zagra wyraźnie inaczej jak jest wygrzany to zła akustyka może bardzo zaniżyć końcową opinię.
Na to wychodzi, że Dali, Dynaudio, Aune czy Baltlab mógł by mieć jednak inną opinie z mojej strony gdybym to testował w przyzwoitych warunkach.
Dobre jest to, że dojrzałem do tego poziomu i nie odpuszczę jak nie poprawię pokoju akustycznie.
Pozdrawiam.

Autor tematu
Angel

#70 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Angel » pn 28 maja 2018, 11:50

@Sanwing. Ja mam takie refleksje, jeśli idzie o panele, po tym co zobaczyłem na zdjęciach.
W opcji za kolumnami dałbym je węziej.
Czyli tak, by absorbery były w miejscach pierwszych odbić dźwięku od tylnej ściany.
Konkretnie dałbym je w ten sposób, by lewy i prawy skraj komody był pośrodku panela.
Patrząc z miejsca odsłuchowego.
Mam też prośbę. Powtórz test z tylnym umiejscowieniem absorberów.
Ale tym razem mają one być za Twoją głową. Zsunięte razem. Przecież chodzi o to by pochłaniały dźwięk odbity od ściany za Tobą a nie po bokach.
Dlatego nie dziwi mnie niekorzystny rezultat odsłuchów w takiej konfiguracji, jak pokazałeś na zdjęciu.
Moim zdaniem efekt dźwiękowy zarówno w jednym jak i drugim ustawieniu powinien być lepszy.
Rzecz jasna powinno się to wypróbować.

@Aro1991, ja mam w pokoju klepisko. Może wiesz co to jest? Czyli mogę napisać, że kolumny, panele, czy cokolwiek innego stoi na ziemi. 😉
Pozdrawiam.

Autor tematu
Ravil

#71 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Ravil » pn 28 maja 2018, 12:49

@Sanwing ja też proszę o powtórzenie testu za głową przy zsuniętych panelach.
U mnie przy jednym nieprofesjonalnym panelu (z koca), ale umiejscowionym dokładnie za głową, efekty w miejscu odsłuchowym były bardzo wyraźne. Co prawda niekorzystne ale przy wełnie powinno (musi :mrgreen:) być inaczej...

Autor tematu
Sanwing

#72 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Sanwing » pn 28 maja 2018, 14:31

Panowie zgodnie z prośbą pozmieniałem ustawienia. Zsunięcie absorberów za głową nie powodowało już przeciągania niskich tonów, ale przyjemne wypełnienie które dają absorbery za kolumnami jakby przygasło, scena niestety też nie jest już tak wyrazista.
Dużo lepszy efekt dało ustawienie zgodnie z sugestią @Angel na ścianie frontowej. Bez dwóch zdań jest to najlepsze dotychczas testowane. Zalety z pierwszego ustawienia jeszcze się pogłębiły.
Zwracam jednak uwagę, że dziś słucham na kolumnach Xavian nie Audium (testowałem na Xavianach również wcześniejsze ustawienia).
Pozdrawiam.
IMG_20180528_134433.jpg
IMG_20180528_132115.jpg

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#73 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Simpson » pn 28 maja 2018, 20:39

Myślę, że ustawienie tych paneli wyżej powinno przynieść dodatkowe korzyści (unieść od podłogi, czy ziemi, jak kto woli ;) )

Co do pierwszych odbić to faktycznie może być lepiej, ale w Twoim przypadku @Sanwing warto też było spróbować właśnie ustawienia w narożnikach (przy szafkach), bo takie narożniki często generują problemy akustyczne, zaś panele często są na to receptą.

Myślę, że tylne (za słuchaczem) umieszczenie przyniosłoby dobry efekt przy większej powierzchni, ale skoro u Ciebie jest bardzo przyzwoicie, zaś na tył szykujesz dyfuzory to tylko się cieszyć, że takie ulokowanie sprawdza się najlepiej.

No skoro już jesteśmy bardzo drobiazgowy, to test wykonany z umieszczeniem bocznym nie był właściwie wykonany. Brak symetrii to raz, brak ulokowania w miejscach pierwszych odbić to dwa. Po bokach należałoby zdecydowanie szerzej stosować absorbery (dwa główne punkty pierwszych odbić po każdej ze stron).

Autor tematu
Sanwing

#74 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Sanwing » pn 28 maja 2018, 20:59

Bocznych ustawień nie będę testował jakoś wnikliwie bo nie mam możliwości nawet ustawienia paneli jak należy ze względu na meble. Panele na pewno ustawie wyżej na weekendzie tylko klocki z palet wybiję i będę miał idealne podkłady pod absorbery. Słucham już dość długo i przyznam, że jest inny poziom prezencji muzyki bez dwóch zdań. Głębia, detaliczność, masywność coś pięknego i to na małych kolumnach podstawkowych.
Tyle czasu muzyki słuchałem w złych warunkach wmawiając sobie że jest super, a teraz widzę jak dźwięk cierpiał..., aż mnie zrzera ciekawości co będzie z dyfuzorem (kombinujemy ze sprzedawcą jak dostarczyć ;) ).

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#75 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Simpson » pn 28 maja 2018, 21:03

Przypomnij jaka będzie jego powierzchnia ? Z tego co pamiętam obawiam się, że może okazać się zbyt mała.

ODPOWIEDZ