• Administrator
  •  
    Nowe logo na forum audiolub.pl. Ktoś ma pomysł ?????

Szczegóły tu: Nowe logo

AkustykaAkustyka ściany frontowej

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.

Autor tematu
Sanwing

#31 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Sanwing » śr 28 mar 2018, 14:00

Wysokość kolumn w całości to 113 cm, odległość frontu od tylnej ściany to ponad 90 cm. W ten sposób raczej nie widzę możliwości zamontowania pochłaniaczy czynnik żony wchodzi w grę :). Zamówię sobie dwie sztuki i przetestuję, ale jak wspominałem wygląd ma tu duże znaczenie, pewnych barier nie przekroczę. Muzyka jest ważna, ale święty spokój także ;).
@Simpson pójdę drogą, którą radzisz. Dyfuzor za plecy, absorbery na front wojenny ;).

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#32 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Simpson » śr 28 mar 2018, 14:28

Chodzi Ci o pochłaniacz za kolumnami ? Obraz pionowy i trochę wyżej niż narysowałem (bo kolumny wysoko się kończą, panele muszą wyżej zachodzić) mogą wyglądać dobrze. Oczywiście nie 50cm x 50cm, zaś te o wysokości przynajmniej 120 cm. A panele w materiale w kolorze ściany będą praktycznie niewidoczne. Może żona nie zauważy nawet ? Powiesz, że awaria, ścianę wybrzuszyło :shock: :P

Autor tematu
Sanwing

#33 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Sanwing » śr 28 mar 2018, 17:44

Korzystając z okazji, że żona wyszła ;) rozsunąłem lekko na boki wysokie regały stojące obok kolumn tak by Audiumy miały więcej miejsca w okół siebie. Dodatkowo wstawiłem za kolumny poduchy (równolegle do ściany na ile się da) i puściłem nieco głośniej muzykę (jest Post więc nie przesadzałem) Baltlab na godzinę 11. Usłyszałem dość ciekawe zjawisko bas w utworach gdzie jest go bardzo dużo jak Tiësto & Sevenn - BOOM czy Don Diablo - People Say ft. Paije stał się wręcz dudniący z tak małych kolumn wydobył się tak duży, ale hmmm kiepski pudełkowy lekko dudniący bas, że się troszkę przeraziłem i moje lekko drgające nogawki od tego basu też :/. Co najdziwniejsze po wyjęciu poduszek sytuacja się zmieniła całkiem. Basu jest nadal dużo przy tej głośności, ale tony stały się głębsze, dosadniejsze, ale w ten pozytywny sposób trafiały w serce i ucho nie w nogawki (trochę żartobliwie, ale tak łatwo to zobrazować).
Może mi ktoś wyjaśnić co się stało? Poduszki nie są ustrojem akustycznym, ale powinny chyba pochłaniać nie podbijać niskie tony? Czy to może to, że są obłe lub obszyte złym materiałem tak wpłynęło na dźwięk?

IMG_20180328_163222.jpg

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#34 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Simpson » śr 28 mar 2018, 18:18

Odpowiedź na Twój problem jest prostsza niż może się wydawać.

Poduszki, które zastosowałeś to nic innego jak pianka (najprawdopodobniej poliuretanowa), te meblarskie są lekko inne niż akustyczne, ale ich działanie jest bardzo zbliżone (zamknięto komórkowe) i wg mnie bardzo mocno one się od siebie nie różnią.

Za pomocą tych pianek z poduch właśnie udało Ci się wytłumić górę oraz środek pasma. Czyli skróciłeś czas pogłosu górnych rejestrów i średnich (tak właśnie działają pianki). Przy czym dół pasma praktycznie pozostał bez zmian (nietknięty mało gęstym materiałem).

Najprościej mówiąc powiększyłeś różnicę w czasie pogłosu między dołem pasma, a górą i średnicą (skracając pogłos - tylko góry i środka). Daje to właśnie takie efekty, czyli rozlazły, ciągnący się, bumiący, bez kontroli bas. Często podbity.

Zabranie poduch powoduje zmniejszenie różnicy w czasie pogłosu między dołem, a średnicą i górą pasma (powrót do dłuższych, wcześniejszych wartości pogłosu góry i średnicy). Bas jest mniej dudniący, mniej się rozłazi.

Czyli reasumując. Poduchami pochłonąłeś górne i średnie pasma (ułożyłeś je), dołu nie ruszyłeś, co spowodowało nierównomierność brzmieniową tak właśnie się uwidaczniającą.

Proponuję każdemu zrobić podobny test. Dużo czasu na to nie trzeba poświęcać, każdy ma poduchy jakieś w domu. Efekt powinien być bardzo podobny, objawiający się różnymi anomaliami w wybrzmieniu dolnych rejestrów. Przyznam się, że kiedyś taki test także robiłem (jeszcze przed planem wykonania dyfuzorów). Efekt tragiczny.

Podstawowa zasada mówi, że jeśli bierzemy się za pochłanianie (absorpcję), to musimy ten zabieg wykonać w każdej częstotliwości. Niskie, średnie i wysokie rejestry trzeba okiełznać, nie jakieś wybrane wedle chęci, czy upodobania.

Autor tematu
Ravil

#35 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Ravil » śr 28 mar 2018, 19:52

Sanwing pisze:
śr 28 mar 2018, 17:44
Korzystając z okazji, że żona wyszła
Skąd ja to znam :D
Właśnie przy takiej okazji @Sanwing zrobiłem podobny do Twojego eksperyment, tylko zamiast poduch na złożonych suszarkach na pranie (takich zwykłych pokojowych) rozwiesiłem grube puchate koce i całość wstawiłem za kolumny. Nie odczułem dudniącego basu ale bardziej uporządkowanie dźwięku, choć pamiętam że obniżyła się też ilość wysokich tonów. Spróbuj może czegoś takiego, jeśli masz oczywiście grube puchate koce ;)
Może cienkie kołdry też by się nadawały, choć tu już pewnie znaczenie miało by wypełnienie.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#36 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Simpson » śr 28 mar 2018, 20:31

Grube koce i do tego dużej objętości to na pewno lepszy pomysł niż poduchy, bardziej gęsty materiał, efekt na pewno bardziej pozytywny.
Ja tam uważam, że nie ma co się bawić za długo w eksperymenty (bardziej z ciekawości), tylko działać :D

Dobry, gruby i gęsty materiał o strukturze włóknistej "zamiecie" kocami, poduszkami, kołdrami, śpiworami i całą resztą. Także @Sanwing panele już zamówiłeś ? ;)

Od dłuższego czasu też myślę co tu dać za kolumny. Wełna wchodzi w grę, oraz myślę nad pianką akustyczną (nie mylić z pianką "akustyczną" poliuretanową). Ciekaw jestem efektów tych o gęstości ponad 70kg/m3, ale dwa sklepy sprzedające takie pianki jakoś w dalszym ciągu milczą.
Brak kontaktu po kilku mailach, a nawet nie wiedzą, że ja nie w sprawie już kupna tylko testów ;) więc chyba czas szukać czegoś innego.

Dziwne zachowanie sprzedawców, tym bardziej, że te produkty nie kosztują 100 czy 200 zł.

Autor tematu
Sanwing

#37 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Sanwing » śr 28 mar 2018, 21:11

Warto testować bez dwóch zdań. Wyszło na to, że nawet tak prosty test pokazuje jak istotny jest materiał pochłaniający. Panele 124/64 na PT80 zamówiłem. Czekałem tylko na dobór koloru ze strony żony bo to przecież najistotniejsza kwestia ;). Dwie sztuki pierw wypróbuję, a potem będziemy dalej walczyć z moim "wystrojem" ;).

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#38 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Simpson » śr 28 mar 2018, 21:17

Świetnie. Już się nie mogę doczekać recenzji.

Może dodam jeszcze pewną istotną informację. Odsunięcie materiału dźwiękochłonnego od ściany dość znacznie poprawia dźwiękochłonność. Panel o grubości 2,5 cm odsunięty od ściany na ok 10 cm działa jak panel 5 cm zamieszczony bezpośrednio na ścianie. Już odsunięcie o 5 cm przynosi dość znaczną poprawę.

Ja bym to tłumaczył fizyką, czyli wielokrotną zmianą gęstości ośrodka - załamania fali (powietrze,wełna, powietrze, ściana, powietrze, ponownie wełna i powietrze).

Dane nie pochodzą z internetu, zaś z literatury fachowej (F. Alton Everest, najnowsze wydanie V z 2016r). Myślę, że tej pozycji książkowej i badaniom z niej można ufać.

Autor tematu
Sanwing

#39 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Sanwing » śr 28 mar 2018, 21:27

Można by taką książkę podesłać kilku producentom paneli żeby przy wełnie 10 cm stosowali ramę 14 cm, nadal można było by ją powiesić, a właściwości (jeśli badania są rzetelne) znacznie by się polepszyły. ;)

Awatar użytkownika

Aro1991
Czeladnik Audiolub

#40 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Aro1991 » śr 28 mar 2018, 21:28

@Simpson
Dlaczego nie zamówiłeś na testy paneli PT80, w czym była by lepsza pianka akustyczna o gęstości 70kg/m3 ?
Pytam z ciekawości :|
@Sanwing Czyli mamy się spodziewać testów paneli za kolumnami, oraz za ścianą tylną ?
Fajnie by było opisać, ponieważ te panele można dowolnie ustawiać o ile nie pójdą kołki :)

Autor tematu
Sanwing

#41 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Sanwing » śr 28 mar 2018, 21:36

@Aro1991 za ścianą tylną mam łazienkę także może być ciekawy odsłuch ;)).
Tak na serio to oczywiście, że sprawdzę jaki wpływ będą miały panele w różnych ustawieniach i miejscach.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#42 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Simpson » śr 28 mar 2018, 21:46

Sanwing pisze:
śr 28 mar 2018, 21:27
Można by taką książkę podesłać kilku producentom paneli żeby przy wełnie 10 cm stosowali ramę 14 cm, nadal można było by ją powiesić, a właściwości (jeśli badania są rzetelne) znacznie by się polepszyły

@Sanwing. Jest to logiczne z fizycznego punktu widzenia (wpływ odsunięcia), zaś książka myślę, że jest rzetelna. Oczywiście niektórzy jej nie trawią, gdyż autor, powiedzmy delikatnie - niepochlebnie wyraża się na temat pianek ;)

Poza tym od kiedy producentom zależy na kliencie, jego dobru ? Im chodzi przede wszystkim o pieniądze. Podejrzewam, że oni nawet o tym nie wiedzą, bo to trzeba gdzieś znaleźć, przeczytać, zrozumieć.

Poniższy wykres to pokazuje. Niskie współczynniki pochłaniania przy niskich pasmach są spowodowane tym, że grubość tego materiału to zaledwie cal, czyli ok. 2,5 cm

wykres 21.jpg
wykres

Cyt: "Odsunięcie 1-calowego materiału o 3 cale pozwala uzyskać pochłanianie na poziomie zapewnianym przez 2-calowy materiał"

@Aro1991, absolutnie nie twierdzę, że pianka akustyczna (nie poliuretanowa) - wyższej gęstości będzie lepsza. Myślę, że nie będzie lepsza, gdyż sklepy milkną po pytaniu o współczynniki pochłaniania przy częstotliwościach od 125Hz do 4000Hz. Gdyby były dobre, to by chyba nie mieli oporów, aby przysłać te dane. Zaś brak decyzji spowodowany jest zbieraniem funduszy na akustyczną aparaturę pomiarową. Wolałbym mieć najpierw sprzęt pomiarowy.

Autor tematu
Angel

#43 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Angel » śr 28 mar 2018, 22:29

@Sanwing, pytałeś czy panele można nieco odstawić od siebie, czy wieszać ściśle.
Moim zdaniem niewielkie przerwy pomiędzy panelami (nie większe raczej niż ich głębokość) powinny działać jako dodatkowa studzienka rozpraszająca. Czyli korzystnie.
Z tym odsunięciem materiału (jakiegokolwiek) od ściany (czy innej powierzchni), to racja. Zwiększa się wówczas zakres działania takiego materiału, jest bardziej efektywny. Dlatego nawet grube zasłony powieszone w pewnej odległości od okna mogą dać dobry efekt. Szczególnie jeśli w pokoju nie mamy zbyt wielu elementów pochłaniających dźwięk, czy choćby rozpraszających.
Na pewno warto w miarę możliwości oprzeć cieńszy absorber na jakimś dystansie. Na przykład właśnie na ramie, czy dodatkowych kołkach itp.

Ciekaw jestem Twoich wrażeń po szerszym rozstawieniu kolumn. Chodzi mi o to jakie różnice usłyszałeś w dźwięku w stosunku do węższego rozstawu. Jak ten dźwięk odbierasz bez udziału poduch. Czyli chodzi o wpływ samego tylko rozsunięcia kolumn.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#44 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Simpson » śr 28 mar 2018, 22:50

Angel pisze:
śr 28 mar 2018, 22:29
Dlatego nawet grube zasłony powieszone w pewnej odległości od okna mogą dać dobry efekt. Szczególnie jeśli w pokoju nie mamy zbyt wielu elementów pochłaniających dźwięk, czy choćby rozpraszających.
Jak najbardziej masz rację. Takie wykresy i opisy znalazłem w dwóch różnych książkach. Pisano tam, że pofałdowanie zasłon także wpływa na absorpcję.

Może dodam jeszcze (bo mi się przypomniało), że taki wpływ spowodowany jest także tym, że część fali przechodząca (już za absorberem w kierunku ściany) po odbiciu od ściany wraca ponownie i odbija się od absorbera z drugiej strony w kierunku ściany ponownie. Takich odbić jest więcej, gdyż kolejne (słabsze i w mniejszym zakresie) fale ponawiają ten proces.

A może by tak stworzyć temat zawierający tego typu ciekawostki ? Myślę, że mogłoby to być ciekawe i bardzo pomocne.

...ja jestem bardzo ciekaw gdzie absorbery sprawdzą się lepiej. Czy na ścianie za głową, czy za kolumnami. Naprawdę różnie może z tym być, każde pomieszczenie jest inne.

Autor tematu
Angel

#45 Akustyka ściany frontowej

Post autor: Angel » śr 28 mar 2018, 23:09

Można stworzyć nowy temat, można dyskutować też tu. Jak uważasz.

Wracając do tematu zasłon, to pamiętasz pewnie, co wielokrotnie pisałem o tym.
Polecałem by zasłony były możliwie grube a nawet po maksymalnym rozsunięciu by były mocno pofałdowane.

Rzeczywiście ja również pamiętam takie tłumaczenie tego zjawiska, że fala dźwiękowa przy odsunięciu panelu czy innego materiału od danej powierzchni, powoduje kilkukrotne załamanie, rozproszenie, osłabienie fali, gdy przechodzi ona przez ten materiał powietrze za nim, odbija się od ściany itd... .

ODPOWIEDZ