AkustykaAdaptacja 19m2

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.

Autor tematu
Kwieta1
Nowicjusz Audiolub

#1 Adaptacja 19m2

Post autor: Kwieta1 » czw 14 lip 2022, 19:52

Witam serdecznie.
Czy znajdzie się ktoś kto mi pomorze od czego mam zacząć przy adaptacji mojego pokoju do kina domowego. Posiadam zestaw głośników załączony na foto. Z góry dziękuję.
Załączniki
IMG_20220714_193859.jpg
IMG_20220714_193613.jpg
IMG_20220714_193639.jpg
IMG_20220714_193555.jpg
IMG_20220714_194340.jpg

Autor tematu
Kwieta1
Nowicjusz Audiolub

#2 Adaptacja 19m2

Post autor: Kwieta1 » czw 14 lip 2022, 19:55

1
Załączniki
IMG_20220714_193701.jpg

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#3 Adaptacja 19m2

Post autor: Simpson » czw 14 lip 2022, 23:27

No jasne, że ktoś się znajdzie ;) Przeanalizuję na spokojnie co tam jest i podziałamy. Na forum też mamy osobę, która w akustyce robiła jak pamiętam, także może też się wypowie ? @Sofokles ?

A w czasie gdy będziemy patrzeć co to za pomieszczenie i sprzęt, co można poprawiać, to powiedz czy:
- sprzęt już gra w pomieszczeniu ? Jeśli tak to co w dźwięku słyszysz wadliwego ? Co Ci się tam nie podoba ? (Kłuje w uszy, brumi bas, dźwięk się rozłazi itp ?)
- jakiego brzmienia oczekujesz ? ( Napisz swoimi słowami)

W sumie jak odpowiesz szczegółowo na te pytania to już dużo wiedzieć będziemy.

Autor tematu
Kwieta1
Nowicjusz Audiolub

#4 Adaptacja 19m2

Post autor: Kwieta1 » pt 15 lip 2022, 10:34

Witam i dziękuję za zainteresowanie. Pokój w niedługim czasie będzie całkowicie pusty. Wylewka i gołe ściany z tynkiem cementowo-wapiennym. Kolumny od 15 lat leżą i się na nie kurzy. Jestem zainteresowany dolby atmosem. Jeśli chodzi o konfigurację to z uwagi na małe pomieszczenie pewnie będzie to 5.1.2 lub 5.1.4. Dlatego tu jestem abyście doradzili. Będę robił instalacje prądową oraz audio dlatego też potrzebuje ustalić gdzie i ile będzie głośników. Prawdę mówiąc to mogę zrobić wszystko w tym pokoju. WAŻ chce tylko aby tv był na ścianie z drzwiami a kanapa pod skosem.

Autor tematu
Kwieta1
Nowicjusz Audiolub

#5 Adaptacja 19m2

Post autor: Kwieta1 » pt 15 lip 2022, 10:39

Kolumny zostają. Amplituner mam Yamaha rxv750. Ogólnie grało to całkiem miło. Lubię dużo basu i tylko KD mi jest potrzebne. Ampli do wymiany z uwagi na internet HDMI i inne nowinki techniczne. Ile kanałów to pewnie ustalimy. Suba nie mam ale ten co był to dramat. Więc też trzeba będzie coś kupić. Ale sprzęt to pewnie odległy termin. W chwili obecnej interesuje mnie instalacja w ścianach i rozmieszczenie paneli akustycznych

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#6 Adaptacja 19m2

Post autor: Simpson » sob 16 lip 2022, 22:48

A kolumny podłogowe masz ? Czy tylko typu monitor ?

Tak patrzę po rysunkach, ale dla jasności możesz wstawić zdjęcia pokoju ? Po to, aby dokładnie zobaczyć jak ten skos wygląda, jak wygląda pomieszczenie.

No i kwestia najważniejsza. Ile jesteś w stanie przeznaczyć na panele akustyczne ?

Jeśli nie było większych problemów z dźwiękiem, to mam już w głowie pewną, bardzo uniwersalną i klasyczną koncepcję. No ale poczekam na zdjęcia pomieszczenia. Nawet po to, aby ładniej zaplanować rozmieszczenie ustrojstw.

Autor tematu
Kwieta1
Nowicjusz Audiolub

#7 Adaptacja 19m2

Post autor: Kwieta1 » ndz 17 lip 2022, 11:26

Kolumny mam wszystkie które są na foto wyżej. 4 podłogowe, 2 podstawkowce,centralny i 2 dipolowe. Całe 9 sztuk. Foto w chwili obecnej niemożliwe. Muszę opróżnić całe pomieszczenie. Kończę pokój piętro niżej żeby graty wynieść. Jak się z tym uporam to zrobię foty pustego pokoju. Jeśli chodzi o budżet akustyczny to trudno powiedzieć. Zacznijmy od 5k. Jeśli będzie konieczna potrzeba kupić coś lepszego lub więcej to będę się martwił aby to zrobić. Jeszcze przypomniała mi się jedna myśl. W rozmowie z p. B. Chojnacki pojawił się wątek wymurowania ściany biegnącej od drzwi w kierunku małego okna z kolejnymi drzwiami w połowie pomieszczenia. Wtedy byłoby pomieszczenie 4m na 3.6m. Na ścianie 4m byłby Tv. Za plecami skos żelbetowy z tynkiem. Od podłogi do skosu ok 109 cm.Tylko WAŻ trochę problemy stwarza 😉 zupełnie niepotrzebnie.

Autor tematu
Kwieta1
Nowicjusz Audiolub

#8 Adaptacja 19m2

Post autor: Kwieta1 » ndz 17 lip 2022, 17:55

W tej chwili więcej nie dam rady zrobić.
Załączniki
compress1658076854930.jpg
compress1658076790845.jpg

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#9 Adaptacja 19m2

Post autor: Simpson » pn 18 lip 2022, 21:20

Pomysł z wymurowaniem ściany to pomysł dobry, wówczas zapewnisz zdecydowanie lepszą symetrię. A to dużo. Jednak to też dużo pracy, koszty niemałe. Ściana miałaby być murowana, czy konstrukcja lekka- płyty G-K itp ?
Z drugiej strony pomieszczenie się zmniejszy.
Twój system nie będzie zbyt mocny do takiego metrażu ?

Z budżetem też nie poszalejemy, ale zawsze coś się dobierze.

Autor tematu
Kwieta1
Nowicjusz Audiolub

#10 Adaptacja 19m2

Post autor: Kwieta1 » pn 18 lip 2022, 22:27

W sumie to wolałbym murować. Tylko jaki materiał,jaka grubość ścianki i gdzie umiejscowić drzwi? To mnie bardziej nurtuje. Zestaw grający pewnie będzie za mocny do tych 13m2. Jednak to chyba nie będzie problem? Z 9 kolumn któreś się dopasuje. Chyba zostanie mi tylko 5.1.2 do zrobienia. Więcej nie ma co pchać na siłę, chyba że się mylę? Nie mam też strasznego prania na już. Będę miał pusty pokój, trochę wolnego czasu to będę się bawił. Poza ścianą trzeba przerobić instalacje internetową, prądową i oczywiście audio. Jest co robić. Zastanawiam się jakie kable głośnikowe wpuścić w ściany? Nie licząc frontów i centralnego bo te będą na wierzchu. Co powinienem jeszcze przygotować o czym nie wiem?

Autor tematu
Kwieta1
Nowicjusz Audiolub

#11 Adaptacja 19m2

Post autor: Kwieta1 » pn 18 lip 2022, 22:32

Jeżeli chodzi o budżet to nie od razu wszystko muszę mieć. Grunt żebym wiedział co będzie potrzebne i gdzie ma być umiejscowione abym miał plan robót. Apropo kolumn to te dwa fronty póki co stoją w garażu i jestem pełen podziwu co potrafią. Jak się wrzuci dobrej jakości plik to ja jestem pod wrażeniem.
Załączniki
compress1658179915402.jpg

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#12 Adaptacja 19m2

Post autor: Simpson » wt 19 lip 2022, 22:36

Jasne, rozumiem.
Dobrze, że mocno się nie spieszy, potrzebuję czasu, aby rozsądnie (choć w ciemno) coś podpowiedzieć.
Jednego możesz być pewny. Za kolumny przednie (na przedniej ścianie jak patrzysz siedząc) koniecznością są dobre, solidne, robiące robotę absorbery. Absorbery oczywiście wykonane na jak najlepszym materiale, ale przede wszystkim działającym w szerokim spektrum - jak najbardziej szerokopasmowo działające jak to możliwe. Czyli wg mnie, patrząc na relację cena/jakość - to chyba wygrywa do chwili obecnej, poczciwa, stara wełna mineralna PT80, zabezpieczona przed pyleniem. Obecna nazwa TECH Slab MT 4.1.

Przeróżnych absorberów jest trochę na rynku. Tylko proszę Cię, nie wyskocz mi tu tylko z kilka (kilkanaście) razy tańszymi piankami "pseudo" akustycznymi (wykonanymi z podłej pianki poliuretanowej, o fatalnym, mocno nieliniowym spektrum absorpcji), bo czasu nie będziesz miał na to, żeby czytać co mam im do zarzucenia.

Ja zaproponuję tylko i wyłącznie jedne absorbery, których jestem pewien. Na nie się nastaw już teraz- Grand Absorber od Bluetone Acoustics. Wiem, że nie są tanie, ale robotę robią naprawdę niesamowitą. Sam je posiadam od blisko 4 lat, jestem z nich bardzo zadowolony, sprawdziły się wyśmienicie i to dla mnie jest zawsze pewnik w każdej adaptacji na wstęp (wstęp prac związanych z akustyką pomieszczeń, trzonu, a nie że za jakiś czas trzeba to będzie zmieniać).
Tak, tanie nie są, ale za jakość wykonania, wygląd, solidną konstrukcję i co najważniejsze - mega działanie trzeba zapłacić.

Ale mam też dobrą wiadomość. Jeśli zadzwonisz do nich, powiesz, że poradziły Ci je osoby, które są zadowolonymi użytkownikami Gran Absorbera z forum audiolub.pl (możesz mnie cytować. Pod tym produktem podpisuję się osobiście), to jakiś rabat dostaniesz na pewno. Przynajmniej jak ostatnio koledze zamawiałem je u nich, to powiedzieli, że jeśli idzie temat z polecenia, jeśli podeślesz im kilka zdjęć z aranżacji u siebie, to na pewno z ceny coś Ci spuszczą.
Od razu dla jasności Ci powiem, że ja na tym polecaniu ich produktu, ani nikt z tego forum (jak wiem) nie ma żadnych profitów. Ja znam wartość tego absorbera, temu polecam i nic poza tym.

Według mnie są to jedne z najlepiej działających absorberów na rynku i do tego wyglądają świetnie.
Także już w ciemno wg mnie możesz negocjować z nimi. Nawet kupić. Zapewniam, że warto i nie sądzę, że się pomylę.

Poniżej ślę link do testu, który wykonałem blisko 4 lata temu, ale nic z opisu bym nie zmienił (absorbery dalej są u mnie, do nowego pomieszczenia u siebie na pewno domówię, ale to jeszcze pewnie rok-dwa).

Mój test sprzed 4 lat:

viewtopic.php?f=16&t=617#p10234

Także jeśli chodzi o wstęp do aranżacji akustycznej, to już się nastawiaj na ten produkt i sam negocjuj cenę. To jest jeden z dwóch pewników, które wg mnie zadziałają świetnie na plus.

PS. Niebawem koncepcję przedstawię, ale Grand Absorber - 2 sztuki (kolor nie ma znaczenia w kwestii dźwięku ;) ) już możesz brać.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Starszy Specjalista Audiolub
Kontakt:

#13 Adaptacja 19m2

Post autor: DiBatonio » śr 20 lip 2022, 04:31

Simpson pisze:
wt 19 lip 2022, 22:36
Według mnie są to jedne z najlepiej działających absorberów na rynku i do tego wyglądają świetnie.
Także już w ciemno wg mnie możesz negocjować z nimi. Nawet kupić. Zapewniam, że warto i nie sądzę, że się pomylę.
Trudno nie zgodzić się z Tobą w kwestii działania takich absorberów, dobrze jest też podnieść je na ok 30cm nad podłogę, a nie stawiać absorber bezpośrednio na podłoże.
To też prawda co piszesz o piankach i temu podobnych, chociaż są jednak wyznawcy tychże i stosują w swojej akustyce.
Nie mówię tutaj o piramidkach z Allgero, tylko jakiś Apama Acoustic, ćwierćwalce myślę, że są godne uwagi, ale muszą mieć sensowny promień ok 30-40cm, półwalce podobnie.
https://www.apama.pl/pl/t2-o-firmie

Natomiast co do tego, że Grand Abaorbery są najlepszymi absorberami na rynku to trochę popłynąłeś, żeby móc to stwierdzić musiałbyś porównać z podobnymi absorberami innych firm jak np Mega Acoustic, Akustonic, AddictiveSound, czy innych i ewentualnie pomierzyć.
Te ostatnie sam używam również oprócz paneli w narożnikach Basstrapy, żadne to pułapki basowe, bo zapewne działają bardziej szerokopasmowo, ale przez to są bardziej uniwersalne.

Poza tym należy pamiętać, że każde pomieszczenie to indywidualne podejście pod względem akustyki, nie wszędzie tak samo sprawdzą się konkretne ustroje w konkretnych miejscach. Dlatego doradzanie "pewników" jest jak wróżenie...
Na przykład u mnie świetnie na pierwsze odbicia dla przeciwleglej kolumny z boku sprawdzają się 2D, czyli na lusterko w prawym dyfuzorze widzisz lewą kolumnę, a w lewym prawą kolumnę.
Ten sam układ u kolegi, który ma też ogarnietą akustykę w tych miejscach 2D już się nie sprawdzają podobnie rzecz się ma z dyfuzorem 1D u mnie na środku robi robotę u kogoś innego wcale nie musi.
Kolega ma z tyłu za sobą drewniane skyline, a ja Shroedera 2D do tego adaptacja sufitu u mnie Nyquista, a u kolegi nic :D
Bardzo dobrze sprawdzają się na bokach tego typu dyfuzory, podobne u jednego z kolegów zastosował Bartek z MA, tylko jakiejś portugalskiej firmy, trochę lepsze od tych z allegro w linku.
https://allegro.pl/oferta/panel-akustyc ... 1976210498

Kolega @Kwieta1 niech sam zdecyduje co wybierze, a wybór jest spory i dość szeroki również pod względem cen.

https://www.asound.pl/akustyka-pomieszc ... kopasmowe/

https://bluetone.pl/absorbery-akustyczne/

https://akustonic.com/absorbery-akustyc ... kustyczne/

https://www.mega-acoustic.pl/sklep/

Autor tematu
Kwieta1
Nowicjusz Audiolub

#14 Adaptacja 19m2

Post autor: Kwieta1 » śr 20 lip 2022, 15:39

https://perfectacoustic.pl/produkt/pochlaniacz-dzwieku/
A co sądzicie o takiej pułapce basowej. Przypadkiem coś takiego znalazłem. Zainteresowało mnie to z uwagi na kształt. W jednym narożniku pomieszczenia mam grzejnik i tam duża pułapka się nie zmieści. Nigdzie na polskich stronach nie widziałem takiego basa trapu. Wszystko narożne lub okrągłe. Zasada działania pewnie taka sama.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#15 Adaptacja 19m2

Post autor: Simpson » śr 20 lip 2022, 19:23

Czy zasada działania jest podobna -tego nie wiem, gdyż tego produktu nie testowałem.
Oczywiście nie przeczę, że działać może.
To co z opisu mi się nie podoba to np pomiary on-line. Nie ma możliwości prawidłowo ich przeprowadzić bez sprzętu- choć klasy przyzwoitej.

Jeśli dobrze widzę, tabela przedstawia zakresy chłonności (mniemam, że chodzi o współczynnik pochłaniania- wartości na wykresie- pionowa część. Z tego wynika, że praktycznie w każdym zakresie ustrój pochłania więcej niż fizyka mu na to pozwala (chyba, że to inny współczynnik ? Ja bym podpytał).

I kwestia najważniejsza. Jeśli ten panel jest tak dobry jak na wykresach - ......i kosztuje 300 - 400 zł to mi osobiście mocno to podpada.

Przyznam się szczerze, że tak dobrze działających paneli nigdy nie spotkałem, a te co spotkałem, w cenach kilku tyś zł nie działały tak wyśmienicie, były świetne, ale nie aż tak ;)
Tu mamy do czynienia z jedną z najlepszych pułapek basowych za kilka stówek widocznie ? Według mnie jest to wręcz nieprawdopodobne.

Tak jak mówię, nie przeczę, że to nie działa, ale osobiście mam duże wątpliwości co do opisu - na pewno do ukazanych parametrów.
Mnie osobiście tego typu "okazje" skutecznie odstraszają. Ale to tylko moje prywatne zdanie.

ODPOWIEDZ