AkustykaAdaptacja 19m2

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.
Awatar użytkownika

DiBatonio
Starszy Specjalista Audiolub
Kontakt:

#31 Adaptacja 19m2

Post autor: DiBatonio » czw 21 lip 2022, 07:06

Miles pisze:
czw 21 lip 2022, 05:55
DiBatonio pisze:
czw 21 lip 2022, 00:30
Jak to tyłu pomieszczenia dyfuzory nie lubią? Sam masz skyline na tylnej ścianie.
Kwestia definicji. Czy tylna ściana to ta z tyłu za kolumnami, czy też tylna ściana to ta z tyłu za kanapą :lol: .
Taaaaa....
Tył jest tylko jeden, doopa też jest z tyłu, chyba że ktoś ma z przodu, to nie wnikam :lol:

Autor tematu
Kwieta1
Nowicjusz Audiolub

#32 Adaptacja 19m2

Post autor: Kwieta1 » czw 21 lip 2022, 14:26

Dostałem informację od B.CH. aby wymurować ścianę. Jak to zrobię ogarnę kable i wykładzinę na podłogę to będziemy się zastanawiać co dalej. Trochę to potrwa, ale takie sprawy dają trochę radości więc można się bawić. Z góry dziękuję wszystkim za zainteresowanie. Będę na bieżąco informował o postępach.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#33 Adaptacja 19m2

Post autor: Simpson » czw 21 lip 2022, 17:15

@DiBatonio , faktycznie może to brzmieć, że tyłu pomieszczenia nie lubią. Tył pomieszczenia (rejon za plecami słuchacza) one wręcz uwielbiają. Pisząc o tyle na myśli miałem tył tyłu kolumn patrząc od przodu tylnej części.... :?

....nieważne, już zmieniam, żeby było czytelnie :D
Oczywiście, że reguł sztywnych nie ma, nigdy nic nie wiadomo, ale stosując rozwiązania klasyczne minimalizujemy błędy (tym bardziej, że trochę zgadujemy poniekąd).

Boczny tył pomieszczenia (strefa słuchacza), tak jak Ty masz moim zdaniem jest optymalnym miejscem na dyfuzor, jeśli idzie o tylny bok pomieszczenia (czyli w strefie słuchacza) :D

Pomysł ze ścianą to dobra rzecz, warto murować. Oczywiście na bieżąco informuj o postępach.

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#34 Adaptacja 19m2

Post autor: Sofokles » czw 21 lip 2022, 23:24

Cześć Audioluby, cześć Batonio ;)
Simpson mnie widzę wywołał, ale jak to się mówi, zarobiony, że taczki nie ma czasu załadować, to popie..... z pustą ;)
Ale do rzeczy.
Chyba wszyscy żeście doszli do dobrych wniosków. Angel, Batonio i Simpson dobrze mówią.
Pomysł ze zbudowaniem ściany to git pomysł. Mur musi być na maksymalnie gruby, ale jak to poddasze (patrzę, że jest skos) to trzeba patrzeć gdzie się go stawia, bo to ciężar jest.

W sumie się powtórzę za Wami Pany, ale jak ja bym widział "wróżąc" niejako ? No bo to jest wróżbiarstwo, ale przedstawię wróżbę jak najbardziej bezpieczną.
Po zbudowaniu ściany ile tam będzie metrów kwadratowych ? 13 -15 ? To mały lokal na kino. Dlatego trochę komplikacji będzie.

Tu zapytam Angela, jak absorbery się sprawdziły, bo pisałeś o brumieniu u siebie, a nigdzie nie widziałem, by coś żeś napisał, a to jest wyznacznik jakości tego ustrojstwa. Naprawdę.

Tak wróżąc zacząłbym od dwóch absorberów, ale dobrych. A dlatego, że dobre absorbery robią w szerokim zakresie, ale to każdy wie. W razie problemów, a nawet wspólnie dałbym po jednej lub dwie pułapki basowe na narożniki. Tu trzeba sobie sprawdzić, czy tył, czy przód- różnie może być. A no i rozproszenie. W takim lokalu może szedłbym w tylne boki co Batonio pokazał na rysunku, ale i koniecznie coś z tyłu na skos, bo chyba ten skos będzie przy głowie ?

Ktoś tam pisał o kątach, tak, kąty źle wpływają, ale mimo wszystko warto iść nawet w skos, może będzie możliew, żeby dół dyfuzora odsunąć od skosu, stawiając go bardziej w pionie ??????

A jaki materiał na dyfuzor ? Angel i Simpson dobrze podpowiada, drewno jest najlepsze w rozsądnej cenie, sklejka będzie gorsza, lite drewno. Mogę link na świetny wysłać, ale nie chyba nie ma sensu, bo kwoty raczej powyżej 10 tysia. Nawet nie będę szukał.

W pigułce:
- na przód, ścianę kolumny - git absorbery
- na przód, lub tył na razie po jednej pułapce, Batonio dobre wysłał, ale jak znajdę czas na dniach, to poszukam coś jeszcze, bo przyjaciel ostatnio mi coś tam dobrego o czymś mówił.
- boki, tył (a może sufit) - dobry dyfuzor.

P.S. - zastanawiam się, czy dobrym rozwiązaniem będzie dać po małym absorberze na tylne kkolumny efektowe. A także za cenrtalny z przodu. To w kinach domowych może mieć rację bytu.
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Kontakt:

#35 Adaptacja 19m2

Post autor: DiBatonio » czw 21 lip 2022, 23:56

@Sofokles
Żyyyyyjeszszszsz, jakże się cieszę :D

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#36 Adaptacja 19m2

Post autor: Sofokles » pt 22 lip 2022, 00:03

Czułe pozdrowienia Batonio :D
Tym razem z Niemiec. Sierpień chyba podzrowię z US.

Czytam Was jak czas da, spokojnie :D
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.

Autor tematu
Kwieta1
Nowicjusz Audiolub

#37 Adaptacja 19m2

Post autor: Kwieta1 » pn 15 sie 2022, 19:17

Witam ponownie. Chciałbym ustalić z szanownym fanami dobrego dźwięku temat adaptacji sufitu. Jak według Was powinno to wyglądać? Interesuje mnie sufit na powierzchni od dużego okna do drzwi i do skosu. Profile, wypełnienie z wełny 10 cm i na koniec płyta gipsowa standard (ewentualnie coś systemowego płyta Nida czy coś podobnego co ma zmniejszać pogłos). Zastanawiam się nad oświetleniem które trzeba będzie utopić w wełnie. To chyba nie będzie stanowiło problemu. Co sądzicie?. Z góry dziękuję za doradztwo.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#38 Adaptacja 19m2

Post autor: Simpson » czw 18 sie 2022, 16:23

A jaką wełnę chcesz na suficie zastosować ? Między wełnami też są różnice. Napisałem coś na ten temat w tym wątku:

viewtopic.php?f=16&t=800

Sądzę, że to dobry pomysł, pod warunkiem, że zastosujemy dobrą wełnę (z dobrym współczynnikiem pochłaniania). Czy można obawiać się o przetłumienie ? Raczej nie sądzę. Ale zawsze to trochę wróżenie.

Płyty akustyczne najczęściej mają zwiększoną gęstość, by lepiej izolować akustycznie. Czy to dobra droga- szczerze nie wiem, bo chyba lepiej, gdyby do wełny mineralnej docierało więcej dźwięku, by ten dźwięk pochłaniać, a nie odbijać część pasma do pomieszczenia. Ale to moje dywagacje.

Co do umieszczenia ("wtopienia") oświetlenia - sądzę, że gdy zastosujesz "peszel" to nie powinno być problemu, wełna jest niepalna. Ale tu od razu najwięcej i najlepiej podpowie elektryk. Warto zapytać i zastosować się według jego zaleceń.

Autor tematu
Kwieta1
Nowicjusz Audiolub

#39 Adaptacja 19m2

Post autor: Kwieta1 » pt 19 sie 2022, 17:28

Im więcej czytam tym bardziej głupi jestem. Przeczytałem kilka wątków o wełnie i w sumie to można mieć wszystkiego dość. Nie chce mi się za głęboko sięgać i szarpać się o wełnę która ma pochłaniać 0,7 czy 0,45688 bo szkoda na to czasu i zdrowia. Komuś trzeba zaufać. Szkoda że nie mam na kupce 100k na pokój do kina. Biorę urlop i wyjeżdżam na miesiąc, jak wrócę ma być wszystko zrobione. Czy wtedy bym zachodził w głowę co oni tam dali, ile, po co i dlaczego. Myślę, że nie. 😉 Wracając do tematu sufitu, myślę że kupię pt 80 grubości 10 cm i tyle. Reasumując widzę to tak: Sufit- strop, tzw. pustka powietrzna od 2-5cm potem pt80 i płyty perforowanie, które jeszcze nie wiem. Pewnie wybiorę wzór który się żonie spodoba bez patrzenia na parametry, które pewnie nie są jakoś drastycznie różne. Zastanawiam się czy będzie płyta perforowana raz czy dwa razy. Jeśli chodzi o oświetlenie to zrobię kolejna zabudowę wokół ścian byle jakieś halogeny się zmieściły, albo kupię takie gotowe styropianowe elementy, w których się wycina otwory na oświetlenie. A jak Wy uważacie? Co kupić i j zrobić.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Kontakt:

#40 Adaptacja 19m2

Post autor: DiBatonio » pt 19 sie 2022, 18:53

@Kwieta1
A jesteś pewien, że twój sufit akurat potrzebuje paneli pochłaniających?
Nie musisz też pokrywać całej powierzchni sufitu, wiem jakie są opinie na ten temat, ale dyfuzory skyline, czy inne też dobrze się sprawdzają.
Z absorberami na całej powierzchni sufitu uważaj, łatwo o przetłumienie, inaczej sprawa się ma w dużych i wysokich pomieszczeniach.

Autor tematu
Kwieta1
Nowicjusz Audiolub

#41 Adaptacja 19m2

Post autor: Kwieta1 » pt 19 sie 2022, 19:30

Ostatnio rozmawiałem z gościem ze sklepu HiFi i pierwsze co powiedział to wykładzina na podłogę i podwiesić sufit. Dlatego też już czacha dymi i sam nie wiem jak się do tego zabrać. Wszystko sprowadza się to tego aby zrobić pomiary. Jednak kiedyś w rozmowie z gościem od pomiarów powiedział to samo co ten od HiFi tzn. wykładzina i sufit i dopiero możemy bawić się w pomiary.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Kontakt:

#42 Adaptacja 19m2

Post autor: DiBatonio » pt 19 sie 2022, 19:43

Tak jest, większość ludzi, albo w ogóle zaniedbuje akustykę, albo zapomina właśnie o suficie.
Choć w większości wypadków, to pewno brak akceptacji drugiej połowy ;)

Autor tematu
Kwieta1
Nowicjusz Audiolub

#43 Adaptacja 19m2

Post autor: Kwieta1 » pt 19 sie 2022, 19:48

A jak jest z pierwszymi odbiciami na suficie? Temat podły do ścian tzn. lusterko. Wtedy może bym okroił te panele na suficie do czegoś w stylu wyspy, aby pokrywało pierwsze odbicia.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Kontakt:

#44 Adaptacja 19m2

Post autor: DiBatonio » pt 19 sie 2022, 19:55

Kwieta1 pisze:
pt 19 sie 2022, 19:48
A jak jest z pierwszymi odbiciami na suficie? Temat podły do ścian tzn. lusterko. Wtedy może bym okroił te panele na suficie do czegoś w stylu wyspy, aby pokrywało pierwsze odbicia.
Sufit nie musi być cały.
Można płowie drogi od linii kolumn do słuchacza, to w przypadku dyfuzorów.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Kontakt:

#45 Adaptacja 19m2

Post autor: DiBatonio » pt 19 sie 2022, 20:02

Spójrz sobie u Wojtka na blogu.
https://wpszoniak.pl/portfolio/ustroje-akustyczne-6/
Nie wiem, czy jeszcze bardziej Tobie nie namiesza :D

ODPOWIEDZ