AkustykaAdaptacja pokoju 11m2 (Projekt w 1:1)

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.
Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#151 Adaptacja pokoju 11m2 (Projekt w 1:1)

Post autor: Simpson » sob 11 lip 2020, 17:31

Ja "piramidek" zdecydowanie bym nie polecał. Działają one w wąskim górnym paśmie. Często robią więcej złego niż dobrego.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#152 Adaptacja pokoju 11m2 (Projekt w 1:1)

Post autor: DiBatonio » sob 11 lip 2020, 18:23

One działają faktycznie w wąskim górnym paśmie, ale zniwelują pogłos na 100%.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#153 Adaptacja pokoju 11m2 (Projekt w 1:1)

Post autor: Simpson » sob 11 lip 2020, 23:21

Pogłos będziesz miał w każdym zakresie. Piramidki go zlikwidują, ale w górze pasma. Tak zwany pogłos pozostanie w niskich rejestrach. Tak mocno upraszczając.
Generalnie pogłosu nie da się zmniejszyć panelem działającym wąsko, a tylko i wyłącznie szerokozakresowym. Pogłos ma związek z odbiciem fali (różnych fal), a np piramidki są transparentne dla niskich rejestrów.

Wielu po zastosowaniu "piramidek" twierdzi, że jest poprawa. Ale w rzeczywistości nie jest to poprawa, a zmiana brzmienia - błędnie określana poprawą. Po czasie okazje się, że była to jedynie pozorna zmiana, którą niekoniecznie można nazwać poprawą.

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#154 Adaptacja pokoju 11m2 (Projekt w 1:1)

Post autor: DiBatonio » ndz 12 lip 2020, 00:36

Pewno masz rację.
Jakiś czas temu, dawno już, jeszcze zanim pojawiły się u mnie dufuzory1D i 2D piramidki załatwiły mi sprawę echa.
Nie robiłem pomiarów, ale prostym sposobem, czyli klaszcząc w dłonie sprawdzałem tzw. echo kilka paneli z piramidek zalatwilo sprawę, trzeba je bylo jednak rozmieścić na wysokości powyżej 1,5m mniej więcej tak jak wieszamy obrazy na ścianie.
Do dziś mam kilka (4szt) na ramkach wypełnionych watą tłumiacą i sprawdzają się jakoś, ale stoją na stojaczkach ok 30cm nad podłogą, rozstawiam je przy odsłuchach i bez nich nie słucham muzyki na poważnie.
Pisałem o tym kiedyś, chcę jeszcze przymierzyć się do (2szt) paneli PT80, ale jakoś nie mogę się zebrać, poza tym boję się przetłumienia pokoju, bo i tak już jest całkiem wytłumiony co słychać podczas zwykłej rozmowy.
Na pewno panele na PT80 są skuteczniejsze i działają w szerszym zakresie, piramidki bardziej tą górę oczyszczają, jest klarowniejsza, nie pochłaniają tak jak PT80.
Z PT80 pewno będzie można głośniej słuchać i nie będzie jazgot.
Muszę kiedyś je zanabyć 😁

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#155 Adaptacja pokoju 11m2 (Projekt w 1:1)

Post autor: Simpson » wt 14 lip 2020, 18:16

Ale zobacz @DiBatonio . W zwykłym lekko zagraconym pomieszczeniu klaskanie Ci nic nie podpowie, gdy dodasz nawet same dwa absorberki. Klaskaniem nie wyłapiesz ich wpływu, zaś w grającym systemie w tych dwóch różnych warunkach zmiana będzie bardzo istotna (najczęściej).
Klaskanie wg mnie pomaga ocenić pomieszczenie na zasadzie - słyszysz pogłos to masz totalną tragedię, nie słyszysz pogłosu - znaczy że jest lepiej niż tragedia, ale o ile lepiej to nie wiadomo ;)

Awatar użytkownika

DiBatonio
Specjalista Audiolub
Kontakt:

#156 Adaptacja pokoju 11m2 (Projekt w 1:1)

Post autor: DiBatonio » wt 14 lip 2020, 23:35

To prawda.
Ja tylko opisałem jak było u mnie na początku, wtedy to były 4 panele 50x50 i wspomniane 4 na ramkach 55x110.
Teraz już są z przodu 1D i 2D, sufit i tył 2D 120x120cm plus ćwierćwalce w narożnikach, też widziałbym tam coś innego, podobno acousticmanufacture ma jakieś narożnikowe pułapki i dają radę jak opisał jeden z kolegów na innym forum.

ODPOWIEDZ