AkustykaJak to jest z tymi modami.

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.
Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#16 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: Simpson » czw 02 sty 2020, 13:33

Pełna zgoda. Niekompletnie się wypowiedziałem. Łączył bym panele pochłaniające z pułapkami basowymi, aby zapewnić pełen zakres absorpcji. Dodatkowo rozpraszanie - co wg mnie jest także konieczne.
Na pewno mieć lepiej choć dobre pochłaniacze niż nic, ale lepiej bedzie, gdy rozpraszania dołączymy.
U siebie mam coś około 2,5 m2 rozproszenia, pochłaniania mam trochę mniej, coś w granicy 1,5 m2.

Autor tematu
Chyba Miro 84
Poszukiwacz Audiolub

#17 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: Chyba Miro 84 » czw 02 sty 2020, 19:43

Dziekuje za przydatne informacje.... czy ktos jeszcze moglby odniesc sie do zadanego pytania glownego ktore brzmi:
Czy rezonans, ktory wytworzył sie w jakiejs czesci pokoju (np. Wnęka) ma wplyw na mod w innej czesci pokoju. I kolejne pytanie jak obliczyc takie mody w pomieszczeniu odsluchowym w ktorym jest 12 narożników? Czy pokoj powinien zostac podzielony na czworoboki typu wnęka jeden czworobok liczony niezaleznie i sumowany z resztą wnek??
Masz prawo zachować milczenie, wszystko co powiesz/napiszesz moze zostac użyte przeciwko Tobie...

Autor tematu
Chyba Miro 84
Poszukiwacz Audiolub

#18 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: Chyba Miro 84 » czw 02 sty 2020, 19:44

Jak dotad zaden kalkulator nie moze tego ogarnac
Masz prawo zachować milczenie, wszystko co powiesz/napiszesz moze zostac użyte przeciwko Tobie...

Awatar użytkownika

Mały 75
Czeladnik Audiolub

#19 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: Mały 75 » czw 02 sty 2020, 19:47

@Chyba Miro 84 to Ty się odnieść do robionego bałaganu, pytałem dlaczego nie edytujesz postów, to nie fizyka kwantowa. Pzdr
Masz na wysokości Nicku po napisaniu posta obok wykrzyknika ikonę ołówka prze kilka minut, skorzystaj to nic nie boli. 😎

Autor tematu
Chyba Miro 84
Poszukiwacz Audiolub

#20 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: Chyba Miro 84 » czw 02 sty 2020, 19:57

Szanowni koledzy. Prosze sobie wyobrazic pokoj ktory ma nie 4 ale 12 naroznikow, ktory z lotu ptaka wyglada jakby zlozony z wypustow i wnek. Do tego jest to pokoj podwojny bo jest to taki w przyblizeniu prostokat na ktory skladaja sie salon wieksza czesc i jadalnia mniejsza czesc .

Autor tematu
Chyba Miro 84
Poszukiwacz Audiolub

#21 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: Chyba Miro 84 » czw 02 sty 2020, 19:59

Przepraszam za bałagan :|

Awatar użytkownika

Mały 75
Czeladnik Audiolub

#22 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: Mały 75 » czw 02 sty 2020, 20:03

Bawi cię to. 😎

Autor tematu
Chyba Miro 84
Poszukiwacz Audiolub

#23 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: Chyba Miro 84 » czw 02 sty 2020, 20:07

Mały 75 pisze:
czw 02 sty 2020, 20:03
Bawi cię to. 😎
Przepraszam nie zauwazylem ze tak mozna zacytowac kogos. Dziekuje i pozdro

Awatar użytkownika

DiBatonio
Czeladnik Audiolub
Kontakt:

#24 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: DiBatonio » czw 02 sty 2020, 20:08

Chyba Miro 84 pisze:
czw 02 sty 2020, 19:44
Bo go nie ogarniasz. 😁
Kiedy za rogiem jakiejś ściany wzbudza Ci się któraś częstotliwość, to tylko tam będzie Ci to przeszkadzać.
Jak w miejscu odsłuchu jest ok, to zostaw resztę z 12 kątów.
Ważne, żeby obszar wydzielony jako strefa odsłuchowa, był w miarę sensownie zaadoptowany akustycznie.
Pisaliśmy już, fale akustyczne nanoszą się na siebie, tym samym wzbudzanie się niektórych częstotliwości ma wpływ na inne.
Może zamiast rozkminiać teoretycznie, czy jedno ma wpływ na drugie, zaopatrz się w jakieś panele akustyczne i parawany akustyczne (też takie są) podziel sobie obszar parawanami i ustaw panele za kolumnami i słuchaj.
Później można myśleć dalej, a jak nie to przenieś się z tym sprzętem do innego lokum w kształcie prostokąta i zagospodaruj sobie tak, by było dobrze.
Jak masz kasę, to napisz do któryś z firm akustycznych niech Ci zrobię pomiary, razem coś wymyślicie.

Autor tematu
Chyba Miro 84
Poszukiwacz Audiolub

#25 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: Chyba Miro 84 » czw 02 sty 2020, 20:17

DiBatonio pisze:
czw 02 sty 2020, 20:08
Chyba Miro 84 pisze:
czw 02 sty 2020, 19:44
Kiedy za rogiem jakiejś ściany wzbudza Ci się któraś częstotliwość, to tylko tam będzie Ci to przeszkadzać.
Jak w miejscu odsłuchu jest ok, to zostaw resztę z 12 kątów.
Ważne, żeby obszar wydzielony jako strefa odsłuchowa, był w miarę sensownie zaadoptowany akustycznie.

I o to mi chodzilo o taka wypowiedz. Sorki ze tak was meczylem ale taki juz jestem. Mysle ze temat mozemy uznac za skonczony. Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Sofokles
Czeladnik Audiolub

#26 Jak to jest z tymi modami.

Post autor: Sofokles » pt 03 sty 2020, 12:36

No trochę mnie ominęło, ale nic.
Oczywiście jak mówi @DiBatonio co tam kogo interesują artefakty dźwięku w rogach, czy przejściu do pokoju. Chyba każdy to doświadczy, jak podniesie tyłek, że dźwięk jest zupełnie inny niż podczas siedzenia w miejscu odsłuchu. W rogach pojoju przeważnie będzie tam lekki kibelek.
Też jestem zwolennikiem tłumienia w rejonie kolumn, rozpraszania (dodawania żywości) w miejscu słuchania, ale koncepcji jest kilka i każdy może coś dla siebie wybrać.
To co piszę na forum audiolub.pl jest moją prywatną opinią. Nie każdy musi się z nią zgodzić, nie każdy musi się z nią niezgodzić.

Polecam tekst o „Wróżbitach w audio”: viewtopic.php?f=5&t=932#p12895

ODPOWIEDZ