AkustykaAbsorbery Studio Spectrum u mnie w mieszkaniu

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Mały 75
Czeladnik Audiolub

#1 Absorbery Studio Spectrum u mnie w mieszkaniu

Post autor: Mały 75 » ndz 04 lis 2018, 23:15

Witam wszystkich. Po odwiedzinach u naszego forumowego Kolegi @Simpson i zapoznaniu się z działaniem absorberów zapragnąłem posiadać także takie ustrojstwo. W związku z dziura w moim portfelu zdecydowałem się na zakup tańszej wersji niż GRAND u Simpsona a mianowicie Studio Spectrum tej samej firmy.

Kontakt z firma bardzo fajny, dzięki czemu zaowocował szybkim pojawieniem się absorberków w moim pokoiku. Przesyłka fajnie zabezpieczona, wykonanie - bardzo dobrze wykonany produkt (mam jakieś pojecie, bo mój ojciec jest tapicerem i wiele widziałem).

1.jpg
Studio Spectrum

2.jpg
Studio Spectrum

Mój pokoik - szczerze - nie spodziewałem się jakiś fajerwerków z racji tego, że akustyka u mnie leży, ściany, sufit, podłoga - jest wiele do poprawy. Pole manewru też jest ograniczone, zresztą na zdjęciach to będzie widać.

A wiec absorbery wniosły poprawę w scenie, uporządkowały mi wysokie częstotliwości, w średnicy gdzie najwięcej się dzieje przekaz zrobił się wyraźniejszy przy wcześniejszym lekkim zamgleniu. Ogólnie przekaz zrobił się dokładniejszy i zmniejszył się bałagan, który mi doskwierał. Niskie częstotliwości zostały ruszone i właśnie w tym aspekcie czułem że 2 absorbery jakiś kosmicznych różnic nie wniosą, ale poprawa jest i da się ja zauważyć, niskie częstotliwości są mniej agresywne.

5.jpg
Studio Spectrum

Za nie tak spektakularne różnice jak u Simpsona, obwiniam moje pomieszczenie, które ma w aspekcie niskich częstotliwości dużo do powiedzenia, może po remoncie, z wymiana podłóg, który planuje coś się zmieni. Uważam również, że różnica jak i w cenie tak i działaniu pomiędzy „Grandem” a „Spectrum" jest, wiec „Grand Absorber” mógłby być tu lepszy, jednak ograniczenia w ustawieniu i względy finansowe wymusiły na mnie taki kompromis i zakup tego modelu.

3.jpg
Studio Spectrum

4.jpg
Studio Spectrum

Wyboru absolutnie nie żałuje, bo absorbery się sprawdzają, a z akustyka będę musiał jeszcze powalczyć, jak czas, pieniądze i żona pozwolą ;) .

Pozdrawiam i polecam zabawę tymi absorberkami, bo potrafią bardzo mile zaskoczyć, za niewielkie naprawdę pieniądze.

6.jpg
Studio Spectrum

-Mały75

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#2 Absorbery Studio Spectrum u mnie w mieszkaniu

Post autor: Simpson » pn 05 lis 2018, 12:22

... a ja myślałem, że "Bluetone" tylko "Grand Absorber" wyjątkowo pakuje ;) Hehe

Po pierwsze, bardzo gustownie urządzony salon, wszystko pod kolor, elegancja. Co prawda widziałem wszystko na żywo, bo kilka razy u @Mały 75 byłem ;).

Bardzo fajnie i zgrabnie to opisałeś. Kolorek też żeś gustownie wybrał jak widzę, pasuje i nie rzuca się mocno w oczy, a przy np niskim WAŻ (Współczynniku Akceptacji Żony) nie jest to bez znaczenia.

Mały 75 pisze:
ndz 04 lis 2018, 23:15
Za nie tak spektakularne różnice jak u Simpsona, obwiniam moje pomieszczenie, które ma w aspekcie niskich częstotliwości dużo do powiedzenia, może po remoncie, z wymiana podłóg, który planuje coś się zmieni. Uważam również, że różnica jak i w cenie tak i działaniu pomiędzy „Grandem” a „Spectrum" jest, wiec „Grand Absorber” mógłby być tu lepszy
Hmm, mi się wydaje, że niekoniecznie, zaś ewentualna nieznaczna różnica na korzyść "Granda" wynikałaby też z jego większej powierzchni.

Między Twoim pomieszczeniem, umeblowaniem, wielkością kolumn, a moim pomieszczeniem są dość spore różnice.

Masz bardzo potężne kolumny w porównaniu z moimi podstawkowymi. Kolumny u Ciebie są problematycznie ustawione (zdecydowanie bardziej w rogu- ta prawa oraz w "szparach" między szafkami). Kolumny nie mają odpowiedniego "oddechu", przestrzeni. To bardzo niekorzystnie wpływa na wybrzmienie (najczęściej niskie rejestry to uwidaczniają). Duża szafka RTV także korzystnie nie wpływa.

Absorbery, które zamieściłeś na pewno sytuację poprawiają- o czym piszesz, ale też trzeba być świadomym, że dwa absorberki nie naprawią niekorzystnego umieszczenia kolumn, do tego tak potężnych oraz innych niekorzystnych aspektów.

Gdyby tak było, to zakup dwóch absorberów w każdym przypadku powodowałby pełnię szczęścia pod względem akustycznym, a to nie takie proste.

U mnie kolumny mają więcej "oddechu", są mniejsze. Ponadto za plecami mam dodatkowe prawie 3m2 "Skyline", co też bez znaczenia nie jest.

Na pewno podążasz właściwą drogą, co już owocuje lepszym brzmieniem o którym piszesz i to za niewielkie pieniądze. Bardzo ciekawy jestem jak sprawdzą się z tymi absorberami mniejsze kolumny podstawkowe. Sądzę, że powinno być lepiej i jeszcze lepiej uwidoczniona różnica z gołą ścianą i z panelami, ale na dniach może się uda to sprawdzić ?

Dwa absorberki to jeszcze zbyt mało, choć ruch znakomity. Z przeróżnych opracowań wynika, że najlepsze efekty adaptacji akustycznej osiąga się przy powierzchni (łącznej różnych ustrojów około 25-30 %).

Te 25-30% dotyczą łącznej powierzchni ścian oraz sufitu i podłogi. Przy 20m2 pomieszczenia sama podłoga i sufit to 40m2, zaś 25% tej powierzchni to 10m2. Czyli potrzeba by około 10m2 adaptacji. A gdzie jeszcze powierzchnia ścian ?

Oczywiście wyposażenie mieszkania także działa jako ustroje akustyczne, co powoduje, że finalnie tych ustrojów trzeba mniej, gdy mamy czym bardziej zagracone pomieszczenie, ale na pewno dwa panele to dalej zbyt mało, aczkolwiek jak widać z Twojego opisu- duży sus do przodu. Myślę, że z kolumnami podstawkowymi powinno być jeszcze lepiej, gdyż kolumny wg mnie będą bardziej dopasowane do pomieszczenia.

Mam pytanie co do budowy. Z tyłu absorber zabudowany jest płytą ?

Koniecznie także spróbuj ustawienia wyższego. Ustaw absorbery na jakiś podstawkach (jakichkolwiek, tak aby je unieść na 20 - 40 cm), w poziomie dla testu także warto sprawdzić kilka ustawień (bliżej siebie, dalej).

Ciekawe bardzo spostrzeżenia. Najważniejsze, że poprawa jest i to przy naprawdę niewielkiej ich ilości, bo to jest najważniejsze !!! ;)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Mały 75
Czeladnik Audiolub

#3 Absorbery Studio Spectrum u mnie w mieszkaniu

Post autor: Mały 75 » pn 05 lis 2018, 16:04

Dzieki Simpson.Spectrum ma z tylu plyte pilsniową,widac na zdjeciu jak sa jeszcze zastreczowane ;-).

darekpro
Junior Audiolub

#4 Absorbery Studio Spectrum u mnie w mieszkaniu

Post autor: darekpro » pn 05 lis 2018, 16:45

Najgorsze jest to że masz tą ściankę zrobioną w ten sposób bo wydaje mi sie że panele powinny być bliżej środka bo w tym położeniu nie pochłaniają najlepiej odbić, najlepiej zrób testy.

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#5 Absorbery Studio Spectrum u mnie w mieszkaniu

Post autor: Simpson » pn 05 lis 2018, 17:10

@darekpro też dobrze podpowiada, takie testy warto zrobić. Różnie może być. U mnie wydaje się, że jest najlepiej gdy jest trochę szerzej, ale jeszcze nie wiem dokładnie, bo takie testy przede mną.

Najważniejsze, że skutek w postaci pozytywnej zmiany jest, teraz trzeba go jeszcze dopracować ;)

Awatar użytkownika

Autor tematu
Mały 75
Czeladnik Audiolub

#6 Absorbery Studio Spectrum u mnie w mieszkaniu

Post autor: Mały 75 » pn 05 lis 2018, 17:53

Sprawdze ale by tam zostały na co dzień to nie mam opcji :roll:

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#7 Absorbery Studio Spectrum u mnie w mieszkaniu

Post autor: Simpson » pn 05 lis 2018, 17:55

Sprawdź nawet tak tylko dla siebie. Jeśli nie mogą tam zostać to przynajmniej będziesz wiedział, że dane ustawienie jest lepsze od innego. Koniecznie też sprawdź różne ustawienia do do wysokości.

Rozumiem, że wrażeniami podzielisz się tu na forum ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Mały 75
Czeladnik Audiolub

#8 Absorbery Studio Spectrum u mnie w mieszkaniu

Post autor: Mały 75 » pn 05 lis 2018, 18:14

No pewnie. Właśnie wymyśliłem, że zamontuje na ścianie i do paneli szyny - jak w szufladach i będę przesuwał absorbery równolegle do ściany i do środka, nieźle co?

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#9 Absorbery Studio Spectrum u mnie w mieszkaniu

Post autor: Simpson » pn 05 lis 2018, 18:29

Brawo Ty !! :D

Ale wcześniej dokonaj testu. Jak się okaże, że tak będzie lepiej (bardziej na środek), wówczas aż się prosi o takie rozwiązania. Na odsłuch wysuniesz, później można pochować. Pomysł świetny.

Awatar użytkownika

mario33lgw
Czeladnik Audiolub

#10 Absorbery Studio Spectrum u mnie w mieszkaniu

Post autor: mario33lgw » pn 08 kwie 2019, 18:32

Stereo: Sansui Alpha AU-607XR + Harbeth Monitor M30.1
Streaming & DAC: Cambridge Audio CXNv2 (mod)
Analog: Technics SL-1410mk2 + Ortofon Stylus 20
KD: Denon AVR-X4400H + Monitor Audio Bronze 5.1

Awatar użytkownika

Autor tematu
Mały 75
Czeladnik Audiolub

#11 Absorbery Studio Spectrum u mnie w mieszkaniu

Post autor: Mały 75 » pn 08 kwie 2019, 18:51

Jeśli są identycznie zrobione znaczy wykorzystane materiały są o tych samych parametrach to te drugie że względu na powierzchnię pochłaniania. Pewne aspekty przemówił za tym że wybrałem Spectrum między innymi wymiar, te drugie za szerokie dla mnie. Pzdr

Awatar użytkownika

mario33lgw
Czeladnik Audiolub

#12 Absorbery Studio Spectrum u mnie w mieszkaniu

Post autor: mario33lgw » pn 08 kwie 2019, 19:16

No właśnie, wymiar... kolumny u mnie podstawkowe, szerokość 30 cm, wysokość pomiędzy 60 a 105 od podłogi... może jednak ten mniejszy ?
Stereo: Sansui Alpha AU-607XR + Harbeth Monitor M30.1
Streaming & DAC: Cambridge Audio CXNv2 (mod)
Analog: Technics SL-1410mk2 + Ortofon Stylus 20
KD: Denon AVR-X4400H + Monitor Audio Bronze 5.1

Awatar użytkownika

Autor tematu
Mały 75
Czeladnik Audiolub

#13 Absorbery Studio Spectrum u mnie w mieszkaniu

Post autor: Mały 75 » pn 08 kwie 2019, 20:09

Wysokość mi nie przeszkadza, a szerokość bo Spectrum i tak podniosłem ponad 20 cm., Wykonanie i przesyłka porządna + rabat. Pzdr

Awatar użytkownika

Simpson
Administrator

#14 Absorbery Studio Spectrum u mnie w mieszkaniu

Post autor: Simpson » wt 09 kwie 2019, 07:16

...właśnie. Bluetone Nam Audiolubom daje rabat 10% i darmową wysyłkę :D

viewtopic.php?f=19&t=868&p=12037&hilit=bluetone#p11992

Produkty ma bardzo dobre i bardzo dobrze wykonane, kilka osobiście widziałem. Osobiście polecam.

ODPOWIEDZ