• Administrator
  •  
    Pomagamy Naszemu forumowemu koledze - 1% podatku można z pożytkiem przekazać pod właściwy adres.

Szczegóły tu: Pomagamy Audiolubowi

AkustykaJak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Wszelkie zagadnienia związane z akustyką pomieszczeń, ich urządzaniem, prawidłowym rozmieszczaniem kolumn głośnikowych, stosowaniem paneli tłumiących, rozpraszających, itp.

wpszoniak

#241 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: wpszoniak » ndz 04 mar 2018, 16:05

Simpson pisze:
ndz 04 mar 2018, 15:22
A ja nie szedłbym tą drogą. Zdecydowanie powalczyłbym akustycznie przed ewentualną zmianą kabla...
Ależ @Simpson'ie drogi, wymiana paneli na inne nie jest antidotum na cale zło świata audiofilskiego! Nie ma takiego ustroju akustycznego, który naprawi zło zadane w zasilaniu systemu, albo troszkę później pomiędzy sprzętami. Jaki panel wyrówna charakterystykę częstotliwościową spapraną przez kabel zasilający? Zapewniam Ciebie- nie ma takiej możliwości, bo coś utraconego w przebiegu sygnału elektrycznego mogło być odzyskane, jeno możliwe jest korygowanie na zasadzie- "skoro stłumiono górę to tłumijmy i pozostałe zakresy", albo- "skoro została wycofana średnica to i dól i górę trza by"... Powtarzam- nie ma takiego panelu akustycznego, który dodałby to co zostało utracone w torze elektrycznym. Oczywiście nadal jestem zdania, że zaniedbanie akustyki jest karygodne, ale nie przesadzajmy z jej uzdrowicielskimi możliwościami. Chodzi o to, żeby w każdym elemencie systemu zrobić możliwie (!) dużo.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#242 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » ndz 04 mar 2018, 16:35

'"
wpszoniak pisze:
ndz 04 mar 2018, 16:05

Ależ Simpson'ie drogi, wymiana paneli na inne nie jest antidotum na cale zło świata audiofilskiego!
Jasne, że masz rację. Ale też nie kabel zasilający jest na to receptą. Co Ci po kablu, jak efekt finalny zdeterminuje akustyka ? Akustyka i okablowanie leży na innych biegunach. Jedno bez drugiego nie zadziała należycie. Ale chyba nie ma co tu wspominać, że podstawą jest akustyka w zetknięciu z okablowaniem. Dla mnie jest to bezsprzeczne i bezdyskusyjne.

Okablowanie jest bardzo istotne, ale nie przeceniajmy wpływu (tym bardziej w zetknięciu z akustyką), bo dojdziemy do absurdu w postaci:

"Nie ważne gdzie system gra, z jakimi komponentami. Najważniejsze jest to, na jakim kabelku zasilającym".

Nikt nikomu nie zabroni takich tez, ale ja jestem skłonny wykonać eksperyment - zetknięcie świetnego kabelka z kilkoma dyfuzorami.

@wpszoniak znasz kogoś, kto wypożycza na testy świetne kabelki ? Od razu wspomnę, że nie sam będę recenzentem. Znam kilku audiolubów w okolicy, którzy bezstronnie się wypowiedzą. A może któryś z forumowiczów jest zainteresowany takim testem wpływu ? Ja nie widzę kłopotu, a wówczas będzie bardzo transparentnie.

Raz na zawsze rozwiejemy wątpliwości, bo samo pisanie i zachwalanie jednego czy drugiego ....to można w nieskończoność.

wpszoniak

#243 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: wpszoniak » ndz 04 mar 2018, 16:54

Simpson pisze:
ndz 04 mar 2018, 16:35
Okablowanie jest bardzo istotne, ale nie przeceniajmy wpływu (tym bardziej w zetknięciu z akustyką)
Nikt nikomu nie zabroni takich tez, ale ja jestem skłonny wykonać eksperyment - zetknięcie świetnego kabelka z kilkoma dyfuzorami.
@wpszoniak znasz kogoś, kto wypożycza na testy świetne kabelki ? Od razu wspomnę, że nie sam będę recenzentem. Znam kilku audiolubów w okolicy, którzy bezstronnie się wypowiedzą. A może któryś z forumowiczów jest zainteresowany takim testem wpływu ? Ja nie widzę kłopotu, a wówczas będzie bardzo transparentnie.
Zacznę od końca... Znam takich, którzy byliby skłonni zrobić pokaz dla paru audiofilów- jak wiesz firma Verictum sama sie kiedys zdeklarowala, że zrobi coś na "pokaz" (trzeba się z nimi skontaktować przez stronę http://verictum.pl) ale zapewne nie na zasadzie sportowej, bo audiofilizm nie powinien być tak traktowany. Napisałem, że co spaprzesz na wstępie (czyli w zasilaniu) to już nawet najlepszym dyfuzorem nie odzyskasz a nie, że coś jest ważniejsze od drugiego. Bo jest tak jak piszesz- jedno bez drugiego "żyć nie powinno"! Choć zdarzało mi się słyszeć zupełnie poprawne efekty muzyczne bez zrobionej adaptacji akustycznej.... Jednak tu się zastrzec muszę, że np półki z książkami czy analogowymi płytami, dywanik, sofa miękka a nawet słuchacze mogą zastąpić ustroje akustyczne.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#244 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » ndz 04 mar 2018, 17:26

Absolutnie nie o sport tu chodzi. Pełna zgoda. Zapytać trzeba będzie.

wpszoniak pisze:
ndz 04 mar 2018, 16:54
Choć zdarzało mi się słyszeć zupełnie poprawne efekty muzyczne bez zrobionej adaptacji akustycznej.... Jednak tu się zastrzec muszę, że np półki z książkami czy analogowymi płytami, dywanik, sofa miękka a nawet słuchacze mogą zastąpić ustroje akustyczne.
Ale przy "normalnym" kablu też było dobrze mniemam ? Bo okablowanie na akustykę pomieszczenia wpłynąć przecież nie mogło.

wpszoniak

#245 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: wpszoniak » ndz 04 mar 2018, 20:57

Na akustykę? Nie, raczej (choć pewności nie ma) nie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#246 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » wt 28 sie 2018, 18:34

Pewność wg mnie jest.

Po wielu miesiącach widzę, że czas odkurzyć szczeliny w dyfuzorze. Może w weekend się tym zajmę ?
Może posiadacze tego typu dyfuzora już ten etap mają za sobą i znają szybką i skuteczną metodę jak zrobić i się nie narobić ? :D

Sanwing

#247 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Sanwing » wt 28 sie 2018, 19:53

@Simpson ja mam sporo mniejszy dyfuzor i ostatnio go przecierałem również niezawodną ściereczką z mikrofibry. Odkurzaczem zwykłym lub ręczny nie zbierzesz drobnego kurzu.

Radar69
Nowicjusz Audiolub

#248 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Radar69 » wt 05 mar 2019, 20:47

Simpson mam jedno małe pytanie odnośnie dyfuzora Skyline który robiłeś. Nie mogę uruchomić tego kalkulatora. Powiedz proszę czy wielkosc pomieszczenia ma wpływ na długość kolumn? Czy mogę w pomieszczeniu 350x240 zastosować Twój pierwszy wariant
0-3,2
2-6,4
3-9,5
4-12,7

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#249 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » śr 06 mar 2019, 09:16

Wielkość pomieszczenia ma pewien wpływ na konstrukcję dyfuzora, a wpływ ten objawia się tym, że im wyższe słupki tym odległość od dyfuzora powinna być większa. Przy maksymalnej głębokości 16 cm dobrze jest mieć dyfuzor za plecami nawet w odległości ponad metr. Przy głębokości 12 cm odległość ta może być mniejsza, ale niższa głębokość powoduje to, że dyfuzor będzie działał w nizszym zakresie. Dlatego tak, bo długość fali nie jest zależna od wielkości pomieszczenia, ona jest stała w danych zakresach.

Czyli jeśli jest miejsce warto pokusić się o głębszy. Ważna jest także powierzchnia. Jeden czy dwa niewielkie panele wpłyną zdecydowanie zbyt słabo.

Małe pomieszczenia to spory problem, szczególnie w niskich zakresach. Poza dyfuzorami warto pomyśleć także o solidnych absorberach bez względu na sprzęt jaki mamy.

Radar69
Nowicjusz Audiolub

#250 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Radar69 » śr 06 mar 2019, 16:44

Witam, ogólnie narazie mam jak na foto. pułapki z przodu rogi i sufit , tak samo z tyłu. Pułapki basowe na pierwszych odbiciach po bokach i sufit . Chcę wrzucić te dyfuzory 2D po jednej i po drugiej stronie 3 sztuki, na razie środek pomieszczenia za panelami. Potem znowu po 3 szt miedzy panelami a pułapką w rogu. Tył zostawiam bo mam tam winyle bo juz nie mam gdzie je dawać i muszą zostać, one zresztą zastępują trochę dyfuzory. I właśnie nie wie teraz jakiej dlugości najlepiej zrobić mi teraz słupki. Pozdrawiam
20190306_161013.jpg
20190306_160913.jpg

Awatar użytkownika

Autor tematu
Simpson
Administrator

#251 Jak wykonać Dyfuzor Skyline (poprawa przejrzystości przekazu muzycznego)

Post autor: Simpson » śr 06 mar 2019, 19:55

Może załóż nowy wątek ? Wklej tam te zdjęcia i poopowiadasz trochę co tam dokładnie wykonałeś ? Może w dziale akustyka ? Napisałbyś od razu co to za absorbery, z czego wykonane, jakie mają parametry, głębokość ? Dodałbyś też jak dźwięk uległ zmianie po ich wprowadzeniu ?
Moim zdaniem materiał wart nowego wątku w dziale akustycznym.

ODPOWIEDZ