Akcesoria AudiolubaPodstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Czyli wszystko poza przewodami, a więc: gniazda, wtyki, zwory, przejściówki, interkonekty, kondycjonery, filtry, listwy sieciowe, a także podstawki antywibracyjne, w tym wszelkie akcesoria uznane za voodoo.

Sanwing

#16 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Sanwing » pn 27 lis 2017, 08:44

Metka jak oczywiście jest prawdą, że granit czy kamień nie jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Dużo zależy od podłogi na jakiej stoją kolumny jeśli jest to panel granit ciężki może być najlepszy, jeśli natomiast płytki l pień powinno sprawdzić się drewno. Wchodzi tu jeszcze czynnik podkładek albo kolców oraz sam zamysł co chcemy osiągnąć.
Co do stosowania granitu pod standy uważam, że może być to nawet ważniejsze niż stosowanie ich pod kolumny podłogowe. Jeśli standy nie są wypełnione piachem mogą przenosić drgania na podłoże, granit pochłonie wiele z nich.
Wszystko jednak to gdybanie najlepiej sprawdzić na własne ucho.

Awatar użytkownika

Metka
Junior Audiolub

#17 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Metka » pn 27 lis 2017, 09:02

Dokładnie: na ucho !

zapomniałem napisać, że jeśli chodzi o moje standy, to są one puste, a że jest to konstr. DiY zamierzam rozwiercić i zasypać...

eksperymentów czas zacząc... ;)

Sanwing

#18 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Sanwing » ndz 17 gru 2017, 18:28

Koledzy mam pytanie odnośnie deski drewnianej. Mam zamiar kupić deskę 40/30 o grubości 3-5 cm pytanie moje jest takie czy ma sens w ogóle ustawienie takiej deski pod wzmacniaczem. W przypadku mojego systemu wzmacniacz stoi na odtwarzaczu CD dociskając go do szafki RTV. Chciałem tą deskę dać pomiędzy urządzenia, zastanawiam się jeszcze co położyć pod deskę czy gumowe nóżki mogą być? CD się nie grzeje, ale nic chciał bym całkowicie likwidować przepływu powietrza.
Pozdrawiam.

Rega

#19 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Rega » ndz 17 gru 2017, 18:37

Wydaje mi się że lepszym rozwiązaniem byłoby polożenie nawet 7- 8 milimetrowej plytki terrakotowej. Dotną Ci na wymiar w każdej Castoramie. Drewno jest malo spoistym i malo twardym materialem. Ale to tylko moje odczucia.

wpszoniak

#20 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: wpszoniak » ndz 17 gru 2017, 18:41

Ja mogę jedynie zaproponować nie stawianie (a la piramida) sprzętów jeden na drugim. Nie wydaje mi sie by deska mogła coś poprawić w tym, opisanym przykładzie. Jedynie zmieni na inny efekt jakiś, ale czy poprawi? Śmiem wątpić, bowiem położenie nawet czegoś niewielkiego (znam takich audiofilów co klocki drewniane kładą na obudowę dla ich tłumienia (tak to komentują, a wg mnie to raczej powoduje zmianę układu drgającego li tylko). Konkludując- zmienisz, ale co i z jakim efektem to chyba nie ma takich którzy z pełną odpowiedzialnością będą wyroki stawiać.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#21 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Audio Autonomy » pn 18 gru 2017, 08:30

@Sanwing, ja proponuję Ci użycie sklejki zamiast drewna.
Najfajniej jest nie ustawiać piramid, tak jak wspomniał @wpszoniak, ale wiadomo, że prawie zawsze musimy godzić się na pewne kompromisy.
Pytanie tylko, czy w górnej pokrywie CD masz jakieś otwory wentylacyjne? Jeżeli tak, to przydałoby się tą sklejkę nie kłaść bezpośrednio na odtwarzacz. Możesz dociąć stopki ze sklejki, albo użyć takich audiofilskich odbojników 8-)
Pomagamy usłyszeć więcej
facebook.com/AudioAutonomy
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie

Sanwing

#22 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Sanwing » pn 18 gru 2017, 14:13

Dzięki Panowie za radę. Oczywiście Audio Autonomy nie postawił bym sklejki, deski czy innego ustroju bezpośrednio. Jedna przyczyną wentylacja(arcam nie ma kratki, ale musi być przepływ powietrza), drugą przyczyną jest strach i lakier jednak płacimy sporo za te urządzenia szkoda je rysować:).
Nie wiem czemu, ale lubię drewno(miałem być leśnikiem;)) i ze względu na to pierwsze co o nim pomyślałem tym bardziej, że nawet jako luźny materiał powinno dobrze absorbować drgania(będą gumowe podkładki jak wspomniałem). Terakota w sumie też by się zdała choć sądzę, że np materiały typu granit mogły by już nie do końca dobre być ze względu na wagę. Thule waży z 10-12 kg plus 3-4 cm granitu i arcam mi się rozpłaszczy:)). Ewentualnie można by mały "portalik" zrobić takie mini krzesełko na wzmacniacz, ale nie wiem jak wizualnie by to wyszło.
AA niestety nie postawie obok urządzenia ze względu na zbyt krótkie kable RCA :(. Wiedziałem, że będą za krótkie, ale wiecie Panowie jak jest pieniądz wiele określa (choć teraz znowu wydatek na nóżki i podstawkę;)) o losie:).
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#23 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Audio Autonomy » pn 18 gru 2017, 14:50

Sanwing pisze:
pn 18 gru 2017, 14:13
(choć teraz znowu wydatek na nóżki i podstawkę;)) o losie:).
Nie ma lekko. Trzeba kombinować :)
Pomagamy usłyszeć więcej
facebook.com/AudioAutonomy
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie

Sanwing

#24 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Sanwing » ndz 18 mar 2018, 14:22

Dziś dokonałem delikatnych zmian w ustawieniu mojego sprzętu. Usunąłem spod standów granity, podstawy kolumn stoją obecnie na kolcach ustawionych na panelach. Dodatkowo podstawy zostały zasypane 10 kg piasku każda, zmiany w dźwięku są od ręki zauważalne w zakresie basu który stał się mniej konturowy, lekko obszerniejszy i dostał przyjemnego dociążenia(nadal nie ma najmniejszego problemu z dudnieniem czy niekontrolowanym rozlewaniem się niskich tonów).
Z podstawami granitowymi należy się troszkę pobawić. W przypadku ELACów podłogowych, które miałem wcześniej miały lepszy wpływ na system. Kolumny Audium natomiast lepiej prezentują muzykę bez płyt. Granity wykorzystam pod napęd CD zobaczę czy będzie słyszalna jakakolwiek różnica.
Pozdrawiam.

wpszoniak

#25 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: wpszoniak » ndz 18 mar 2018, 18:49

Sanwing pisze:
ndz 18 mar 2018, 14:22
...Dodatkowo podstawy zostały zasypane 10 kg piasku każda, zmiany w dźwięku są od ręki zauważalne w zakresie basu który stał się mniej konturowy, lekko obszerniejszy i dostał przyjemnego dociążenia(nadal nie ma najmniejszego problemu z dudnieniem czy niekontrolowanym rozlewaniem się niskich tonów).
Przy okazji czytania Twoich @Sanwing wrażeń przypomniało mi się jak onegdaj mój kolega audiofil prezentował mi efekty zasypywania do 2/3 wysokości podstaw, do pełna i pustych standów dla Harbeth'ów P3ESR, które były bardzo czułe na to podłoże... Wiesz kiedy grały najlepiej? Gdy puste były. Ja swoje standy dla Chario, mam wysypane drobnym piaskiem gdzieś do wysokości 4/5... I fajnie jest!

Sanwing

#26 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Sanwing » ndz 18 mar 2018, 18:59

@wpszoniak wszystko zależy co nam bardziej w dźwiękuu odpowiada, obecne brzmienie basu jest dla mnie więcej niż zadowalające. System mój jest dopiero w połowie drogi i żeby rozwinął skrzydła potrzeba jeszcze wiele prób, cierpliwość, a przede wszystkim gotówki ;).

Rega

#27 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Rega » ndz 18 mar 2018, 19:09

A ja ostatnio stalem się wlaścicielem takich standów. Czy ktoś z Kolegów może używał i może coś na ich temat powiedzieć?
Może slabo widać nazwę. To Dynaudio Professional. Jest możliwość dosypania ok 8-10 kg piasku. Same ważą 9 kg. Jest możliwośc regulacji wysokości, polegająca na docięciu na potrzebną wysokość. Gwint służący do mocowania podstaw przebiega przez cała długosc standow.
Załączniki
20180228_112400.jpg

Sanwing

#28 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Sanwing » ndz 18 mar 2018, 19:20

@Rega co tu pisać dużo, standy wyglądają ciekawie, dość nowocześnie jak na Dynaudio przystało :). Ciężar jest dobry oczywiście zasypanie jak najbardziej warte sprawdzenia. Co do wysokości wiesz zapewne jaka jest zasada i bezwzględnie się ona sprawdza. Co do montowania kolców też warto spróbować czy zmiany dźwięku u Ciebie będą na plus czy minus, główny wpływ mają one na bas (tak było w przypadku moich Elaców).

Rega

#29 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Rega » ndz 18 mar 2018, 19:57

Wiem, wiem - glośnik wysokotonowy na wysokości uszu sluchającego . Na razie nie wiem jeszcze z którymi kolumnami bedą używane, Na pewno sprawdze z Chario . Potem z Yamahą. Pewnie z z BO CX 100 też. A na marginesie dodam, ze ostatnio też stałem sie wlaścicielem kolumn KEF 107 Reference ważacych po 45 kg kazda. One nie potrzebuja standów. Jutro sprawdzę i wypróbuję. Jeśli będą ok to napiszę coś na ich temat. Przepraszam za mały offtop.

Awatar użytkownika

Miles
Administrator

#30 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Miles » ndz 18 mar 2018, 20:51

@Rega , koniecznie napisz coś o tych kolumnach KEF jak ich posłuchasz bo momentalnie gul mi skoczył :D Uwielbiam takie wintydżowe konstrukcje ;)
"Zero polityki. Zero reklam. Za to starannie wyselekcjonowana muzyka i towarzyszące jej mądre słowo." :

https://patronite.pl/rockserwisfm

ODPOWIEDZ