Akcesoria AudiolubaPodstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Czyli wszystko poza przewodami, a więc: gniazda, wtyki, zwory, przejściówki, interkonekty, kondycjonery, filtry, listwy sieciowe, a także podstawki antywibracyjne, w tym wszelkie akcesoria uznane za voodoo.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Tomasz
Poszukiwacz Audiolub

#1 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Tomasz » pn 20 lis 2017, 13:39

Chciałbym się dowiedzieć o Waszych doświadczeniach ww temacie.
Wiem, że postawienie kolumn na granitach daje lepiej kontrolowane basy. Słyszałem, że niektórzy audiofile stawiają kolumny na pumeksie ;). Każdy materiał ma swoją gęstość i stawiając kolumny możemy uzyskać inny efekt.

Inny efekt będzie gdy kolumny nie mają kolców, a inne z kolcami.
W przypadku kolumn typu monitor opiszcie jaki wpływ mają standy na dźwięk i jaki macie obecnie w systemie, a jakie testowaliście.

Temat jest bardzo obszerny, ale bardzo mnie interesuje.
Napiszcie też jakie podstawki z jakich materiałów testowaliście oprócz wymienionych.
Jeżeli podobny temat istnieje, to proszę o podpięcie.

Dziękuje z wszystkie odpowiedzi.

Awatar użytkownika

mario100007
Junior Audiolub

#2 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: mario100007 » pn 20 lis 2017, 16:57

Granity pod kolumnami poprawiają rysunek dźwięków. Stają się bardziej zwarte/kontrolowane, wraz z niskimi zakresami. Jeżeli masz wrażenie że dźwięk jest rozwleczony lub dudniący ( pomijając akustykę pomieszczenia ) to granity to dobry pomysł. Właściwie są dobrą bazą do stworzenia całego systemu antywibracyjnego pod kolumny. Należy pamiętać też o odpowiedniej ich grubości żeby był efekt.

wpszoniak

#3 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: wpszoniak » wt 21 lis 2017, 22:20

mario100007 pisze:
pn 20 lis 2017, 16:57
Granity pod kolumnami poprawiają rysunek dźwięków. ....Należy pamiętać też o odpowiedniej ich grubości żeby był efekt.
Otóż to! Należy pamiętać o ich (granitów tak jak i innych materiałów) grubości bo materiały mają swoje rezonanse (nawet drewno), które najprawdopodobniej wpłyną na podbarwienie dźwięku. Ja stosuję granit grubości 7 cm pod odtwarzaczem i wzmacniaczem, natomiast pod 40 kg'owymi standami cieńszy 3,5 cm (gdy go zastosowałem to zauważyłem tylko znikome przenoszenie drgań na podłogę w przeciwieństwie do sytuacji gdy kolce standów były wbite do podłogo betonowej).

Rega

#4 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Rega » śr 22 lis 2017, 12:34

A u mnie cos takiego w tej chwili zastępuje docelowe standy. I muszę stwierdzić, że poprawiła sie rozdzielczośc. Całośc to klejony marmur plus mosiądz. Waga ok 40 kg.
Załączniki
20171113_124744.jpg

Awatar użytkownika

Autor tematu
Tomasz
Poszukiwacz Audiolub

#5 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Tomasz » pt 24 lis 2017, 09:24

@Rega rozumiem że masz takie dwie? Czyli nie tylko granit, ale marmur się nadaje. Kiedyś sprawdzałem to takie rzeczy granit, marmur są dość drogie. Za dwie podstawki granitowe pod kolumny podłogowe - grubości 5 cm rozmiar około 30x30cm chcieli coś około 450-550 zł. Szlifowane góra i boki bez spodu.

Rega

#6 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Rega » pt 24 lis 2017, 11:13

@Tomasz
Oczywiście. Mam dwie.
Może nie wyglądają zbyt profesjonalnie, ale były robione przez kamieniarza na zamówienie specjalnie do kolumn Jamo. Nie wiem do jakiego modelu. W każdym razie byly to dość duże kolumny podstawkowe (prawdopodobnie Jamo 265). Poprzedni właściciel szybko jednak stwierdził że kolumny mu nie odpowiadają i sie ich pozbyl. Podstawki zostały kupione od niego za 100dkk (równowartośc 56 zł za obie). Mam nadzieję, ze nie przepłaciłem ;). Docelowo planuję umieścić na nich Kolumny Coral 10 SA-5A. Wymiarami są podobne i wydaje mi się, ze będą odpowednie. Wiem, że nie są szczytem designu, ale ważne że dobrze spelniają swoją rolę, a na żadnaą wystawę się z nimi nie wybieram. Są dość ciężkie(ok 40 kg szt), a przez to stabilne. Mam zamiar jeszcze je trochę udoskonalić poprzez zamontowanie silikonowych nóżek (kolców).

Angel

#7 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Angel » ndz 26 lis 2017, 01:37

Rzeczywiście niektórzy stawiają kolumny na pumeksie. Inni nie same kolumny, ale kolce kolumn, czy standów wbijają w pumeks.
Nie próbowałem. Każdy materiał ma swoje właściwości. A żadnego typu posadowienie nie jest bez wpływu na dźwięk.
Podstawowa zasada, to próbować co Tobie odpowiada. Na granicie może być zbyt twardo, ostro, niskie tony mogą się nadmiernie skrócić, choć zyskają na szybkości i wielobarwności. Na miękkiej gumie, czy sorbothanie, dźwięk może stać się zbyt leniwy, mniej precyzyjny. Na pumeksie... ?

@Rega, kolumny ustawiłbym frontem do węższego boku. Standy wydają się solidne, choć kojarzą mi się z meblami o przeznaczeniu sakralnym.

@Tomasz, cena za podstawy, o jakich wspominasz, to rozbój w biały dzień.
Nie pamiętam dokładnie, ale jak pytałem w Kielcach, to za podobne standy chcieli 200 - 250 zł.
Poszukaj na Allegro. Czasem bywa jeszcze taniej.

Rega

#8 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Rega » ndz 26 lis 2017, 10:44

Cześć!
Mnie też przypominają jakieś elementy ,,z kościoła,, :) . Jednak były robione specjalnie pod wymiar kolumn. Kupiłem je na próbę. Za cenę jaką zaplacilem to nie szkoda nawet wypróbować i wyrzucić. Ale jak dotad sprawdzają sie. Sam myślę też o standach granitowych, ale zupelnie innego kształtu. Nie będę miał z tym problemu ponieważ kolega (sąsiad) ma zaklad kamieniarski i może mi je zrobić wedlug mojego projektu. Postaram sie żeby trochę mniej przypominały sprzęty sakralne :lol: .

Sanwing

#9 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Sanwing » ndz 26 lis 2017, 10:53

http://kamienportal.pl/rodzaj-kamienia/ ... -mocy.html panowie nie zapominajcie również o bazalcie jedna z najgęstszych skał do tego ma ciekawy kolor i jest często za grosze dostępna jako płyty do ułożenia ścieżki w ogrodzie;) 3cm grubości świetne nieregularne kształty (można też cięty w prostokąt kupić). http://www.kamienogrodowy.pl/plyta-bazaltowa.html

Angel

#10 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Angel » ndz 26 lis 2017, 13:05

No właśnie. Co z tym bazaltem, dlaczego tak rzadko się go wykorzystuje na podstawy? Możliwe, że jakieś jego inne właściwości nie działają korzystnie na sprzęt audio?
Kolega @wpszoniak interesuje się tego typu tematyką. Może wie coś na ten temat i się z nami podzieli swoimi spostrzeżeniami?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Tomasz
Poszukiwacz Audiolub

#11 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Tomasz » ndz 26 lis 2017, 20:57

Jest jedno ale. Kiedyś z głupia-frant zadzwoniłem do gościa co takie rzeczy robił. Ale - no właśnie wysyłka była bardzo droga.. I przerastała kilkukrotnie wartość bazaltu. Ciekawe nie? Akurat wtedy myślałem o podstawkach pod doniczki :D

A kamieniarze nie stosują tego materiału.

Sanwing

#12 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Sanwing » ndz 26 lis 2017, 20:59

Tomaszu, a w okolicy nie masz zakładów kamieniarskich albo składów budowlanych? Może tam popytaj.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Tomasz
Poszukiwacz Audiolub

#13 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Tomasz » ndz 26 lis 2017, 21:04

Najprościej było by kupić parapet albo kawałek blatu pod wymiar i zawieść do kamieniarza by wykroił podstawki. :P
Przyszło mi jeszcze na myśl, że może gdzieś można znaleźć płytki bazaltowe o grubości około 2-3cm i popróbować. Tematu nie zgłębiałem jeszcze.

wpszoniak

#14 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: wpszoniak » pn 27 lis 2017, 04:28

Angel pisze:
ndz 26 lis 2017, 13:05
Kolega @wpszoniak interesuje się tego typu tematyką. Może wie coś na ten temat i się z nami podzieli swoimi spostrzeżeniami?
Hmmm... Wszystko co może pomóc w dobrym przekazie muzycznym powinno być w sferze naszych zainteresowań. Jeśli chodzi o materiał bazaltowy to nie wyrażę opinii bo nie próbowałem. Mogę jedynie powtórzyć co staram się propagować, a o czym się zapomina- użycie materiału takiego czy siakiego jest Waszą zgodą na podbarwienie wynikające z ich (materiałów na podstawy) rezonansów własnych ("puknijcie w płytę, a ona odpowie"). Zastanawialiście się dlaczego najczęściej uznanymi podstawami (zwłaszcza pod czuły gramofon) są po prostu bardzo grube płyty? Nie ważne czy to będzie drewno, sklejka, granit czy to co Was teraz zajmuje- bazalt... Ważne by grube było, choć to i tak nie zabezpiecza przed interferencjami.

Obrazek
Załączniki
sklejka.jpg

Awatar użytkownika

Metka
Junior Audiolub

#15 Podstawki, Standy, Marmury, Granity - wpływ na dźwięk

Post autor: Metka » pn 27 lis 2017, 08:36

@Tomasz2017 ..mnie wydaje się że: najprościej to odwiedzić kilku kamieniarzy, i dociąć podstawę z odpadu. W mojej okolicy jest kilku takich dosłownie ''przy drodze'', widać masę odpadów układanych. Taki odpad grubości 5cm (granit) 37 x 28cm miał kosztować od 35 od 80 zł; za 2sztuki. Cena zależała od koloru-rodzaju, z jakiego dotną. Z drugiej strony to cena powinna być raczej niższa wszak z odpadu to robione jest ale... ;)
Nie zamówiłem, gdyż na razie eksperymentuję z drewnem; i buduję coś na kształt podstaw jakie zaprezentował kolega Pygar w temacie Sansui...
docelowo chcę zrobić takie jak prezentuje pan Takaschi w swoich filmach, np. w tym:

https://www.youtube.com/watch?v=o6Rs3LBwnxY

zapomniałem dodać, że chodzi o stare duże kolumny...

Co do małych monitorów, które stoją na stalowych standach to zamierzam owe standy ustawić na granicie właśnie tylko nie wiem jakiej grubości jeszcze...? W tym momencie stoją na frontach meblowych z "paździocha''... Ale to tak na szybko... Ja osobiście myślę że podstawa kamienna niewiele zmieni pod stalowym standem. Ja cieszę się, że usłyszałem róznicę w trakcie rozstawiania kolumn i odstawiania ich od ściany. Najlepszy efekt dla mojego ucha to 45cm od ściany. Wtedy moje baaardzo niewybitne kolumienki najładniej grają... ;) ;)

I jeszcze jedno: w trakcie poszukiwań kolumn do wzmaka, podczas jednego z odsłuchów; sprzedawca wypowiedział się iż nie zawsze kamień jako podstawa jest najlepszy, i on do nietórych kolumn zaleca tzw. ''sandwicha'' z płyty. I tu niestety nie wiem z jakiej, i co miał do końca na myśli, gdyż nasza rozmowa została przerwana prezentacją kolejnej ciekawej płyty. Ale nurtuje mnie ta jego teoria, i może na dniach uda mi się znowu w tym salonie wylądować to zapytam o to.

ODPOWIEDZ