Gramofony, przedwzmacniacze gramofonowe i akcesoria gramofonoweMały techniczny problem

Czyli urządzenia do odtwarzania płyt analogowych oraz wszelkie akcesoria do czyszczenia płyt, a także dodatki - wagi, narzędzia, wzorce do konfiguracji, przewody itd.

Autor tematu
yarraz2020
Nowicjusz Audiolub

#1 Mały techniczny problem

Post autor: yarraz2020 » sob 02 sty 2021, 12:14

Witam wszystkich! Mam mały techniczny problem, może ktoś pomoże? Niedawno kupiłem Pro-ject'a Debiut Carbon Esprit DC i podczas manipulowania (niepotrzebnego zresztą!) przy śrubce mocującej ramię, przez które przewieszona jest żyłka antyskatingu, nakrętka mocująca ową śrubkę od spodu wpadła mi do puszki, w której zainstalowane są wtyki cinch. Trochę trwało zanim przywróciłem to co zepsułem do stanu właściwego (pominę tę historię, bo zbyt wielu wulgaryzmów musiałbym użyć...), ale udało się, chociaż... Już chciałem z powrotem przykręcać puszkę kiedy zauważyłem, że jeden z przewodów jest nieprzylutowany. Wygląda to tak, że z 6 przewodów, które wprowadzone są do puszki, dwa - zielony i czerwony przylutowane są do jednego cincha, dwa - biały i niebieski do drugiego i, no właśnie, jeden - czarny przylutowany jest do puszki, a drugi czarny lata swobodnie. Złożyłem całość do kupy i sprzęt w zasadzie gra normalnie (w zasadzie, bo spotkanie z winylami po latach, okazało się jednak rozczarowujące, ale nie o tym ta bajka). Pytanie brzmi: czy jeden z czarnych przewodów faktycznie ma być "bezpański", czy jednak ma być gdzieś przylutowany, a jeśli tak, to gdzie - też do puszki, czy gdzieś indziej? Przeszukałem całą sieć, nie znalazłem żadnego schematu, pozostaje oczywiście serwis, ale może jednak ktoś z Was zna odpowiedz? Pozdrawiam!

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#2 Mały techniczny problem

Post autor: Audio Autonomy » sob 02 sty 2021, 12:39

@yarraz2020 oba czarne kable powinny być przylutowane do puszki :)
Ewentualnie jeden z nich mógł być przylutowany do gniazda GND jeżeli jest ono odizolowane od samej puszki (wątpię żeby tak było).
Pomagamy usłyszeć więcej
facebook.com/AudioAutonomy
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie

Autor tematu
yarraz2020
Nowicjusz Audiolub

#3 Mały techniczny problem

Post autor: yarraz2020 » sob 02 sty 2021, 15:14

Bardzo dziękuję za odpowiedź!!!
I jeszcze jedno: czy taki stan jak mam w tej chwili, czyli z oderwanym jednym czarnym kablem, może źle wpływać na jakość dźwięku (jakoś tego nie słyszę...) albo powodować jakiekolwiek inne problemy?

Awatar użytkownika

Audio Autonomy
Analogowa Branża
Kontakt:

#4 Mały techniczny problem

Post autor: Audio Autonomy » sob 02 sty 2021, 15:58

To jest przewód od ekranowania. Łączy któryś z elementów ramienia (np. rurkę) z resztą masy gramofonu.
W takim stanie jak teraz może się pojawić przydźwięk lub jakieś sprzężenia przy dotykaniu ręką części ramienia. Jeżeli jednak wszystko brzmi ok, to można tak grać :)
Pomagamy usłyszeć więcej
facebook.com/AudioAutonomy
audioautonomy.com
Analogowo: produkcja i serwis wzmacniaczy lampowych - renowacja gramofonów - okablowanie

Autor tematu
yarraz2020
Nowicjusz Audiolub

#5 Mały techniczny problem

Post autor: yarraz2020 » sob 02 sty 2021, 18:42

Jeszcze raz wielkie dzięki!! Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w 2021 roku!

ODPOWIEDZ